Wizjoner

Otwarte
2024-04-24
2024-04-24
kryminał seryjny morderca obsesja

Przeciętna , niezbyt skomplikowana zagadka , książkę szybko się czyta bez większego zainteresowania , może powodem są krótkie rozdziały. Jednak z Sawicką miałam tak samo , że od drugiego tomu zaczęła mi się podobać , więc prawdopodobnie dam szansę tej serii.

Akcja książki rozgrywa się w Szczecinie, gdzie dochodzi do serii okrutnych zabójstw. Perfekcyjny morderca zostawia na miejscu zbrodni swój charakterystyczny znak. Wizjoner przekonany o swojej misji ma silną motywację i gotowość do wykonania każdego kroku, by ją zrealizować.
Profiler Aleksander Lewis, powraca do miasta, by pomóc rozwiązać tę trudną sprawę. Wspiera swoją pracą komisarz Agatę Skibińską, która musi zmierzyć się z wizjonerem.
Fabuła książki jest intrygująca i angażująca, a autorka potrafi doskonale budować napięcie i zaskakiwać czytelnika zwrotami akcji. Postacie są świetnie wykreowane, a relacje między nimi złożone i interesujące. Diana Brzezińska ukazuje również problematykę psychologiczną zabójców oraz trudności, z jakimi muszą się zmierzyć osoby pracujące w służbach.
„Wizjoner” to świetnie napisana powieść kryminalna, która z pewnością przypadnie do gustu fanom gatunku. Pełna tajemniczości i nieoczekiwanych zwrotów akcji, nie pozwala oderwać się od lektury aż do samego końca. Polecam tę książkę wszystkim poszukującym dobrej, wciągającej lektury.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i od razu bardzo udane. Nie czytałam żadnej z poprzednich serii więc w nową weszłam bez konkretnych oczekiwań . Bardzo mi się spodobała, czytało się świetnie. Historia wciągnęła mnie od pierwszych stron.
Polubiłam Agatę Skibińską i prokuratora Nabożnego, natomiast do dr Lewisa mam uczucia mieszane, ale jest postacią bardzo intrygującą.
Ciekawi mnie jak będzie układała się współpraca bohaterów i co tam się dalej zdarzy, więc z pewnością sięgnę po kolejną część.
Polecam, dobra lektura ! :)

„Ręka, w której trzymałem telefon, drżała. W dalszym ciągu nie docierało do mnie to, co słyszałem. Zostałem wybrany do walki z Gryfem. Byłem podekscytowany i przerażony jednocześnie. Nie mogłem jednak odmówić, jeśli mnie wybrali. Mogłem im pomóc. Mogłem uratować innych.” Został wybrany do powstrzymania Gryfa i zrobi to za wszelką cenę.
Komisarze Agata Skibińska i Łukasz Prochot zostają wezwani na miejsce odnalezienie zwłok. Na miejscu czeka już na nich Marcin Lisak, lekarz medycyny sądowej. To właśnie on wskazuje śledczym, nietypowe obrażenia ofiary „Zawsze na lewym przedramieniu (…) Mogły zostać wykonane czubkiem ostrza, a gdybyśmy je połączyli wyszedłby trójkąt.” To także Lisak podrzuca policjantom informację, że to trzeci taki przypadek w miesiącu. Dla nadzorującego śledztwo prokuratora Nabożnego, seryjny morderca, jeśli to seryjny, może być trampoliną do kariery. Do powołanej grupy zadaniowej dołącza tajemniczy Aleksander Lewis, profiler, który niedawno wrócił z Londynu, gdzie również współpracował z policją. Kim jest mściciel, który chce powstrzymać Gryfa? I czy Skibińska może ufać wszystkim swoim współpracownikom, skoro każdy z nich, w prowadzonym śledztwie ma inny cel?

„Wizjoner” to pierwszy tom nowego cyklu Diany Brzezińskiej i przy okazji moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki cyklu „Prokurator Gabriela Sawicka” oraz „Ada Czarnecka i Krystian Wilk”. Spotkanie uznaję za bardzo udane. „Wizjoner” to wielowarstwowy kryminał z wątkami obyczajowymi, w którym czytelnik prowadzi śledztwo na równi z książkowymi śledczymi. Pierwszą warstwa jest napisana w narracji pierwszoosobowej z punktu widzenia Wizjonera, którego zadaniem jest walka z tajemniczą organizacją Gryf. Drugą warstwą jest śledztwo prowadzone przez grupę zadaniową, której zadaniem jest schwytanie zabójcy zostawiającego nacięcia na przedramieniu ofiar, nim zginie więcej osób. Trzecią warstwą jest przeszłość profilera Lewisa. Moim zdaniem mamy jeszcze czwartą warstwę, obyczajową, związaną z życiem prywatnym głównych bohaterów. Co najważniejsze, wszystkie warstwy są świetnie zbalansowane, dobrze się uzupełniają i co najważniejsze, powodują, że powieść czyta się bardzo dobrze, a stworzona przez Brzezińską historia wciąga czytelnika. Również na duży plus powieści można zaliczyć brak nagłych „objawień”, gdy nie wiadomo skąd bohater znajduje rozwiązanie kryminalnej zagadki. Dużo śledztwo zawdzięcza wskazówkom profilera, który naprowadza śledczych na rozwiązania, po które baliby się sięgnąć, ale które posuwają śledztwo do przodu. Samo rozwiązanie zagadki kryminalnej, bardzo oryginalne i nietuzinkowe.
Postaci zostały ciekawie i realistycznie wykreowane. Jestem w stanie wyobrazić sobie, że policjanci o podobnych do Skibińskiej i Prochota charakterach pracują na posterunku w moim mieście. Jestem ciekawa, jak autorka rozwinie postać Lewisa, który jest bardzo niejednoznaczną postacią, więc z jego oceną na razie się wstrzymam (choć między nami, nie budzi mojej sympatii).
Powieść ma moim zdaniem tylko jedną, ale za to potężną wadę – mianowicie kończy się, gdy pojawiają się kolejne zwłoki i pojawia się zdanie „Ciąg dalszy na pewno nastąpi…”. No jak tak można zostawić czytelnika bez kolejnego tomu pod ręką? Ja się grzecznie pytam, jak?

„Wizjoner” to ciekawa pozycja dla lubiących kryminalne zagadki i zaglądanie do umysłu mordercy.

Polecam!

Komisarze Agata Skibińska i Łukasz...

Nowa seria. Czekałam na nią i nie rozczarowałam się. Nowi bohaterowie, nowe emocje i zagadki kryminalne. Czekam na kolejną część i gorąco polecam!

To moje kolejne spotkanie z twórczością autorki. Diana jest jedną z tych pisarek, po których powieści sięgam w ciemno i jeszcze nigdy się nie zawiodłam. Po genialnych dwóch ostatnich seriach z Adą i Krystianem oraz Sawicką i Michalskim w rolach głównych przyszedł czas na powieść "Wizjoner" rozpoczynającą nowy cykl z dr Aleksandrem Lewisem w roli głównej. Jest to kryminał z rozbudowanym wątkiem obyczajowym. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki i przyjemny w odbiorze co sprawia, że książkę czyta się w zawrotnym tempie, przyczyniają się też do tego krótkie rozdziały. Ja tą historię pochłonęłam w jedno popołudnie i nie odłożyłam póki nie przeczytałam ostatniego zdania! Fabuła została w interesujący, a wręcz intrygujący sposób nakreślona, przemyślana, dopracowana i bardzo dobrze poprowadzona. Bohaterowie, zarówno pierwszo jak i drugoplanowi, zostali w genialny sposób wykreowani, to postaci, niezwykle prawdziwe, takie z którymi z powodzeniem moglibyśmy się utożsamić w wielu kwestiach, podzielając podobne troski i dylematy moralne oraz takie, które z pewnością moglibyśmy spotkać w rzeczywistości. Na kartach powieści mogłam lepiej poznać kilkoro bohaterów, ich myśli, odczucia, mogłam dowiedzieć się z czym się borykają oraz jakie stopniowo odkrywać jakie wydarzenia z przeszłości odcisnęły piętno na ich obecnym życiu, a tym samym mogłam lepiej zrozumieć ich postępowanie oraz decyzję. Tak naprawdę każda z postaci odegrała tutaj istotną rolę, dostarczać Czytelnikowi wielu emocji i wrażeń. Skibińska od samego początku mnie zaintrygowała, polubiłam ją, jednak główne skrzypce gra tutaj Lewis, którego przeszłość mocno mnie frapuje i niestety w tym tomie nie uzyskałam odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań na temat tego mężczyzny. Relacja bohaterów została w rewelacyjny sposób poprowadzona, tak naprawdę trudno było przewidzieć jak się zachowają w stosunku do siebie oraz jak dalej potoczy się ich znajomość, zarówno na stopie zawodowej jak i prywatnej, co niesamowicie mi się podobało! Jeśli chodzi o wątek kryminalny to tutaj autorka wciąga w wir wydarzeń od pierwszych stron, zmuszając Czytelnika do myślenia i trzyma w napięciu do samego końca, po drodze serwując wiele zaskakujących zwrotów akcji! Dodatkowym plusem są świetne zarysowane portrety psychologiczne bohaterów, szczególnie mowa o działaniu ludzkiej psychiki, chorobach psychicznych, naprawdę wiele aspektów w tej sferze mocno mnie zaintrygowało i chętnie zagłębie tą tematykę. Autorka w swojej powieści porusza wiele ważnych, życiowych i ponadczasowych tematów, które tak naprawdę mogą spotkać każdego z nas czy naszych bliskich, ukazując w szczelności trudne relacje rodzinne i międzyludzkie. Nie brakuje tutaj także sporej dawki humoru, którą gwarantuje partner Skibińskiej. Super, że autorka postanowiła wpleść tutaj także bohaterkę poprzedniej serii - Sawicką, dzięki czemu mogłam dowiedzieć się co u niej słychać. Genialnie spędziłam czas z tą książką i już nie mogę się doczekać dalszych losów bohaterów, bo jest tutaj tak wiele niewiadomych i pytań, na które mam nadzieję z czasem otrzymam odpowiedź! Polecam!

Po raz pierwszy miałam okazję przeczytać książkę napisaną przez autorkę Dianę Brzezińską i od razu mogę powiedzieć, że "Wizjorer", to historia nieskomplikowana, bez zwrotów akcji, przez którą płynie się z łatwością. Jest dosyć wciągająca, więc jeśli szukasz czegoś lekkiego, to dasz radę ją przeczytać w jeden dzień, tym bardziej, że składa się z krótkich rozdziałów.

Napisałam "historia", ale to właściwie dwa główne wątki. Pierwszy dotyczy serii morderstw, które dzieją się w Szczecinie. Łączy je pewien symbol, który sprawca pozostawia na ciałach ofiar.

Drugi wiąże się z przeszłością Aleksandra Lewisa, który jako profiler bierze udział w śledztwie wraz z Panią komisarz Skibińską i prokuratorem Nabożnym.

Obydwa wątki są ciekawe, a sprawa profilera zapewne pojawi się w kolejnej części. Jednakże mam pewne spostrzeżenie i ciekawa jestem co o tym myślicie. W książce, ustami różnych osób jest przedstawiana ta sama historia, tak jakby autorka chciała się upewnić, że czytelnik oby na pewno wszystko zrozumie. Uważam, że jest to zbędny zabieg - w tym przypadku - rozmowa z księdzem i z dawnym policjantem, bo niczego nowego nie wnosi do sprawy. Mi osobiście to przeszkadza. Czytelnicy są naprawdę inteligentni i nie trzeba im podawać wszystkiego na tacy.

Najlepsza książka Autorki. Wciągająca historia. Nie ma nieprawdopodobnych wydarzeń, co jest dużym atutem. Czekam na więcej.

W Szczecinie dochodzi do serii bestialskich czynów. Oprawcy udaje się zatrzeć ślady, jednak każdą z ofiar naznacza symbolem. To pozwala stwierdzić policji, że mają do czynienia z seryjnym wizjonerem.
Do miasta powrócił profiler Aleksander Lewis, który został przydzielony do pomocy komisarz Agacie Skibińskiej. Parze przyszło razem pracować, jednak kobieta nie do końca ufa Lewisowi, bo wizjoner, to nie jedyny morderc@, którego będzie szukał Aleksander..

"Wizjoner" to moja pierwsza pozycja od Diany Brzezińskiej. Podeszłam do niej bez większych oczekiwań, jednak po jej przeczytaniu wiem, że będę częściej sięgać po książki autorki.
Aleksander był człowiekiem, który miał dość kontrowersyjne metody i styl działania, jednak wiedział czego chce i chciał swój cel doprowadzić do końca. Jego postać zaskakuje i intryguje jednocześnie, ale w taki pozytywny sposób.
Historia jaką stworzyła autorka wciąga już od pierwszych stron. Język użyty przez Dianę jest obrazowy i sugestywny, sprawiając wrażenie, jakbym stała się częścią fabuły. Lektura w ciekawy sposób dostarcza nam niewiadomych i nie jest tak oczywista i przewidywalna, a jej tajemnicza aura powoduje gęsią skórkę na ciele.
Jeśli chcecie odsapnąć po ciężkim dniu, ale jednocześnie macie ochotę spędzić wieczór z wciągającym i trzymającym w napięciu kryminałem, to "Wizjoner" od Pani Brzezińskiej będzie idealną lekturą dla Was.

Polscy czy zagraniczni autorzy?

U mnie zdecydowanie wygrywa rodzime podwórko.
Diana Brzezińska i bohaterowie zupełnie nowej serii, ależ ja jestem jej ciekawa.
Profiler Aleksander Lewis, niezwykle tajemnicza i pewna siebie postać. Człowiek, który widzi więcej, wie więcej, łączy fakty i wyciąga wnioski o wiele szybciej niż inni, ale nawet jemu nie będzie łatwo w tym śledztwie, w którym towarzyszyć mu będzie komisarz Agata Skibińska ze swoim zespołem.
Szczecinem wstrząsa seria tajemniczych zbrodni, bezwzględny morderca perfekcyjnie zaciera ślady, zostawia na ofiarach jedynie swój symbol – niewielki i prawie niewidoczny. Jest sprytny i dość długo nieuchwytny. Jest przekonany, że czeka na niego projekt do wykonania, tudzież misja do zrealizowania. Wizjoner z misją czy misjonarz z wizją?Paranoja czy dokładnie obmyślony plan? To musisz odkryć sam. Uwielbiam mroczne umysły bohaterów, im mroczniejsze, tym fajniejsze. Goszczę się w nich z największą przyjemnością, poznaję myśli i próbuję odkryć i zrozumieć motywy. Ten proces to zawsze fantastyczna przygoda. Nie inaczej było i tym razem, ponieważ niezwykle ciekawie robi się już od początku i nie tylko w kryminalnym wątku. Z początkami nowych serii bywa różnie, ale w tym przypadku czytajcie bez obaw, to jest naprawdę dobre. Co najbardziej, według mojej opinii przemawia na korzyść tej historii? Napięcie, ekscytacja, fantastycznie wykreowani bohaterowie, niepewność, dynamiczna fabuła i spora dawka humoru, to połączenie, które gwarantuje niesłabnące zainteresowanie i zaangażowanie, a warstwa psychologiczna to dla mnie zawsze wartość dodana. Lubię, kiedy autor bawi się z czytelnikiem i podsyła mu mylne tropy, ja dałam się nabrać. Jeśli jesteście ciekawi, jak skończy się pościg za nieuchwytnym mordercą, koniecznie sięgnijcie po tę historię, która wciąga i zaskakuje. Naprawdę warto. Ja zdecydowanie mam ochotę na więcej, tym bardziej że komisarz Prochot naprawdę potrafi zrobić człowiekowi dobry dzień.

Polscy czy zagraniczni autorzy?

U mnie zdecydowanie wygrywa rodzime podwórko.

• Recenzenckie
  • Egzemplarz recenzencki 🖊️