Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Replika
The Elfstones of Shannara
fantasy, miecz, Shannara, elfy, trolle,
Naddia

Bestsellerowa powieść fantasy z przeniesionego na ekrany cyklu „Kroniki Shannary” Gdy starożytne drzewo Ellcrys zaczyna umierać, siły zła znajdują sposób, by powrócić na ziemię… Magiczne drzewo Ellcrys przez lata chroniło Cztery Krainy przed powrotem demonów. Teraz drzewo umiera, a utrzymywana przez nie Ściana Zakazu słabnie, przepuszczając demony do świata ludzi, elfów, trolli i gnomów....

Księżniczka Amberle, półelf Wil Ohmsford oraz waleczna Eretria wyruszają w niebezpieczną misję, mającą doprowadzić do odrodzenia drzewa. Nad bohaterami czuwa legendarny druid, Allanon, lecz każdy krok wybrańców śledzi najgroźniejszy z demonów, bezlitosny Dagda Mor.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=409

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=409

Wkp | 2016-09-19
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

ELFICKIE POSTAPO

„Kroniki Shannary” to seria, która jest z nami już od niemalże czterdziestu lat. Przez tan czas doczekała się blisko trzydziestu powieści, komiksu, gry, a ostatnio także i serialu telewizyjnego opartego na tomie „Kamienie Elfów Shannary”. I z tej właśnie okazji warto przypomnieć sobie książkowy pierwowzór, który jest całkiem udaną fantastyką dla miłośników gatunku.

Przed wiekami, jeszcze zanim narodził stary rodzaj ludzki i jego cywilizacja, doszło do Wielkich Wojen pomiędzy dobrem, a złem. Zło zostało pokonane, ale ponieważ ze względu na jego naturę nie mogło zostać zniszczone, skazano je na wygnanie. By zło nie powróciło, Elfy i ich sojusznicy stworzyli magiczne drzewo Ellcrys, które utrzymywało Zakaz – rodzaj bariery chroniącej Cztery Krainy. Wszystko jednak ma swój koniec, a ten nastanie dla Zakazu, kiedy drzewo straci swoje siły.
Teraz pilnujący go Wybrani zauważają, że Ellcrys zaczyna obumierać. Jest jednak szansa na ratunek – Odrodzenie. Drzewo osobiście...

Krzysztof Baliński | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Przyznam, że miałem wątpliwości czy kontynuować czytanie cyklu „Kroniki Shannary” Terry’ego Brooksa. Jednak się zdecydowałem i to jest dobra decyzja.
Wygląda na to, że Brooks jest utalentowanym pisarzem i ma ciekawe pomysły, choć rzecz jasna wpływy Tolkiena są tu nadal silne, ale też można przekonać się, że inspiracje Goodkindem i Silverbergiem są co najmniej równie silne, a na pewno silniejsze niż w pierwszym tomie. Wspomnieć na pewno warto, że ta druga część cyklu zatytułowana „Kamienie elfów Shannary” nie jest bezpośrednią kontynuacją, a więc spokojnie można czytać tą część bez konieczności czytania pierwszej części. Chronologicznie druga część ma miejsce 50 lat po drugiej i głównym bohaterem jest wnuk Shei, Wil Ohmsford. Podobnie jak dziadek bierze udział w ważnej misji zabierając ze sobą na drogę magiczne kamienie elfów, których został. używając tutaj Tolkienowskiej terminologii, powiernikiem. Oczywiście namówił go do tego Allanon. A spraw jest istotna trzeba ratować...

Osobliwe Delirium | 2016-07-18
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 lipca 2016

Kamienie elfów Shannary to już drugi tom cyklu napisanego przez Terry'ego Brooks'a. Książka jest z pewnością dla fanów fantastyki, ale takiej, która nie jest banalna, bo na pierwszym planie nie mamy ani irytujących bohaterów, ani przesłodzonych wątków miłosnych.

Fabuła została tak płynnie przedstawiona, że nie ma żadnych szans, by się w niej pogubić. Mamy tu narrację trzecioosobową i co mnie cieszy, jest tu parę wątków, a nie tylko jeden, przez mamy wzgląd na to, co się dzieje w danym czasie z innymi postaciami. Dlatego tak ważne jest to, by książka nie sprawiała wrażenia zbyt zagmatwanej.

Cała historia elfów, ale również pozostałych istot została idealnie przybliżona, choć przyznam, że czasami miałam wrażenie, że parę fragmentów jest powtarzanych parę razy. W pewnym sensie można nazwać to zaletą, bo wszystko zostaje utrwalone i nawet po przeczytaniu książki nadal pamięta się dane szczegóły. Kultura i tradycje elfów niezwykle mnie urzekły, aż chciałabym kiedyś odwiedzić ich...

Fantasy-Bestiarium | 2016-10-02

"Kamienie elfów Shannary" jest to powieść fantasy z przeniesionego niedawno na ekrany cyklu "Kroniki Shannary", autorstwa Terrego Brooksa. Seria, która ma już praktycznie czterdziestu lat nadal pozyskuje nowych czytelników. Możemy uraczyć również grę, komiks oraz serial telewizyjny. Obecnie autor zaserwował nam już około trzydziestu powieści, które przenoszą nas do magicznego i niebezpiecznego królestwa Shannary.

Przedwieczne drzewo Ellcrys umiera, pogrążając cały świat i wszystkie jej stworzenia w chaosie i śmierci. Cztery Krainy nieustannie atakowane są przez hordy bezlitosnych demonów, które nie znają ni współczucia, ni litości. Starożytne rasy trolli, gnomów, elfów i ludzi muszą stanąć do walki jeżeli chcą przeżyć. Jak zwykle w trudnych czasach muszą zjawić się heroiczni bohaterowie, który ocalą świat od zagłady. Królestwa Shannary błagają o wybaczenie i z pomocą przychodzi im księżniczka Amberle, wojowniczka Eretria oraz półelf Wil Ohmsford. Razem będą musieli stawić czoła...

książek: 1965
Sherry | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Niepojęte zło uwięzione za potężną Ścianą Zakazu, po latach niewoli, znajduje sposób na wyrwanie się z pętających je łańcuchów. A wszystko dlatego, że starożytne drzewo elfów, chroniące Cztery Krainy - Ellcrys, umiera, wypuszczając na zewnątrz demony, mające za cel tylko jedno - zniszczyć wszystkich i wszystko, a tym samym dopełnić aktu zemsty za setki lat więzienia. Jedyną nadzieją na uratowanie świata i przechylenia szali zwycięstwa na stronę dobra, zdaje się być młoda elficka księżniczka - Amberle, która będzie miała za zadanie odnaleźć tajemniczy Krwawy Ogień i doprowadzić do odrodzenia Ellcrys. Na jej obrońcę, zostaje wybrany uzdrowiciel - Wil Ohmsford, którego dziedzictwem są tajemnicze Kamienie Elfów. Gdy czas stanie się wrogiem, a dwójce młodych przypadnie niechlubna rola celu dla potwornego demona - Kosiarza, oczy ras zwrócone będą ku stolicy elfów, gdzie król wraz z synami i druidem Allanonem, będą próbowali powstrzymać najazd armii zła.

"Kamienie elfów...

Anna-mojeksiążki | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Pierwszy tom Kronik Shannary pochłonęłam z dużą przyjemnością i jak już pisałam, kojarzył mi się z Władcą Pierścieni Tolkiena. Byłam ciekawa, jak dalej potoczą się losy Shea Omshforda, pochodzącego z rodu Shannary, pół-elfa.

Shea pokonał lorda Warlocka i odzyskał miecz Shannary. Minęło wiele lat, Shea doczekał się wnuka, ale ich życie nie może być za długo spokojne.. Zło powraca w przerażającej postaci Kosiarza.

Starożytne drzewo Ellcrys, przed wiekami stworzone przez elfich czarowników, które chroniło krainy przed demonami, zaczyna umierać. Tym samym Ścianka Zakazu zaczyna słabnąć i nie zapewnia już bezpieczeństwa. Zaczynają się przez nią przedzierać demony. Trzeba zacząć szybko działać, aby nie opanowały świata. Misji ożywienia i zadbania o drzewo Ellacrys podejmuje się młoda elfka Amberle, której towarzyszyć i zapewnić ochronę ma wnuk Shea, Wil. To właśnie on otrzymał od dziadka tajemne kamienie elfów, które ten przed wielu laty otrzymał od druida Anallona.
Czasu jest coraz...

Hrosskar | 2016-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2016

Na początku 2016 roku, a dokładniej 5 stycznia swoją premierę światową miał nowy serial Kroniki Shannary zrealizowany przez Alfreda Gougha oraz Milesa Millara. Oparty jest on na drugiej części trylogii Terry'ego Brooksa pt.: Kamienie elfów Shannary. Z początku zastanawiałem się, dlaczego do ekranizacji wybrano właśnie środkowy tom a nie pierwszy. Lecz po przeczytaniu książki już wiem - jest w niej wszystko: wspaniała historia, barwni bohaterowie, miłość, niebezpieczeństwo i epickie bitwy z dobra ze złem. Czego chcieć więcej?

Kamienie elfów Shannary rozpoczynają się wręcz sielsko i nic nie zapowiada nadciągającej katastrofy. Jednak z czasem pojawiają się pierwsze oznaki, że starożytne drzewo Ellcrys zaczyna umierać a wraz z nim Zakaz, który utrzymywał demony poza światem ludzi, elfów, gnomów i trolli, słabnie z każdym dniem. Ratunkiem jest niebezpieczna wyprawa do źródła mocy wraz z nasionkiem drzewa - wówczas Ellcrys odrodzi się a Zakaz zostanie przywrócony na nowo. Z tą misją...

Czyli tak trochę "you shall not pass, Tolkien" - a przynajmniej nie bez gruntownego misz-maszu. Poza tym, serialowa wersja "Shannary" też wciąż mi się czkawką odbijała, przez to mieszanie tomów, skakanie fabułą z miejsca na miejsce... No i brakowało mi Ganda... znaczy Allanora takiego jak w książce! Więc w końcu, łaskawie, sięgnęłam.

I tak...

...kto pamięta bitwę o Helmowy Jar, łapka w górę, a potem ucieka z krzykiem i dalej nie czyta. Znaczy, co ja napiszę, może czytać, ale książki już nie. Bo się potnie jednorożcem. Pluszowym. Z brokatowym rogiem.

O fabule? Od odszukania Miecza Shannary minęło równiutkie pięćdziesiąt lat (może kilka dni w tą czy tamtą stronę, mniejsza), więc to śmiało wystarczy, by "pradawne i złe zUo wkroczyło na scenę". pradawne i potężne i nieśmiertelne drzewo Ellcrys umiera. I to umiera nader spektakularnie, przepuszczając do świata Shannary trójkę najgorszych potworów jakie mogą być. Jak ktoś oglądał serial, niech zapomni o tamtym dziwnym przystojniaczku...

j_us_tyna | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Tom drugi KroniknShannary... Naprawdę genialny pomysł na fabułę. Nie mogę się nadziwić jak plodny jest ludzki umysł. Historia znakomita, ale jak dla mnie trochę za bardzo rozwleczone to wszystko... Sprawiło to, że z utęsknieniem czekałam na ostatnią stronę. Jednak przyznaje, że finałowa scena jest świetna. Ogólnie polecam

Alannada | 2016-08-31

Bądźmy szczerzy po przeczytaniu Miecza Shannary nie bardzo mogło być szansy, bym nie rzuciła się na drugi tom cyklu o czterech krainach. Podążyłam więc za moim przeznaczeniem i zabrałam się za książkę, która wyraźnie miała być o elfach (a jak wiadomo: są elfy - jest okejka)
Od pokonania Lorda Warlocka minęło pół wieku. Młody Lauren, jeden z Wybranych, odkrył, że święte drzewo Ellerys umiera. Wedle legendy była ona odpowiedzialna za utrzymywanie Zakazu, prastarego czaru oddzielającego barierą świat elfów od pokonanych w antycznej wojnie demonów. A wraz ze śmiercią Ellerys wojna miała rozgorzeć na nowo. Ellerys przekazała swoim Wybranym informacje o tym, jak odnowić Zakaz i uratować świat - należało udać się do źródła Krwawego Ognia - czyli typowej ZSŚ (Zapomnianej Starożytnej Świątynii) i zanieść tam nasionko drzewa. Po posadzeniu go miało ono przejąć funkcję Ellerys i chronić elfy.
Niestety, demony też o tym wiedziały. A trzy z nich zdolały przejść osłabioną barierę. Pierwsze, co...