Zdobycz

Cykl: Polowanie (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
The Prey
HouseOfReaders

Nie uciekniesz. „Polowanie” trwa. Drugi tom znakomicie przyjętego „Polowania”. Trzymasz w rękach jedną z najbardziej błyskotliwych i oryginalnych książek jakie ostatnio czytałam. Andrew Fukuda stworzył obraz świata jednocześnie przerażający i fascynujący. Ta książka gwarantuje ci niejedną bezsenną noc! - Richelle Mead, autorka bestsellerowej serii Akademia Wampirów Gene i jego przyjaciele...

Nie uciekniesz. „Polowanie” trwa.
Drugi tom znakomicie przyjętego „Polowania”.

- Richelle Mead, autorka bestsellerowej serii Akademia Wampirów

Gene i jego przyjaciele myślą, że są w końcu bezpieczni. To jednak tylko pozory. Wkrótce okazuje się, że polowanie dopiero się zaczyna.

Sam pomysł polowania przywodzi na myśl wydarzenia z „Igrzysk śmierci” – losowanie „szczęśliwców”, centrum treningowe, poleganie tylko na sobie, walka o przetrwanie.

Monika „Katriona” Doerre

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

Oficjalna recenzja
Robert książek: 674

Polowanie wciąż trwa

Gene'owi wraz z mieszkańcami Kopuły udało się uciec z Instytutu i wyruszyć w podróż do Krainy Mlekiem i Miodem Płynącej. Z perspektywy pierwszego tomu historię można było określić jako kompletną i zakończoną. Co więc może zawierać ciąg dalszy w postaci kolejnego tomu? Co myślał sobie Andrew Fukuda kończąc książkę bez widowiskowego cliffhangera? Cóż, chyba miał nadzieję, że czytelnicy zadający podobne pytania przeczytają drugi tom, żeby zaspokoić swoją ciekawość.

„Zdobycz” to w pewnym sensie biała karta. Niby ci sami bohaterowie, ten sam świat, ale poza kilkoma niedopowiedzeniami z poprzedniej części, nowa fabuła jest niczym nieskrępowana i może się potoczyć w dowolnym kierunku. Akcja rozpoczyna się w tym samym momencie, w którym zakończyło się polowanie. Gene z ekipą myśli, że w końcu udało im się uciec przed pościgiem, zgodnie ze wskazówkami zmierzają do mitycznej krainy i naukowca/ojca. Czy dotrą do ostatniej enklawy ludzkości, czy też świat poza metropolią krwiożerców jest zupełnie inny niż wmawiano im to przez całe życie? Na chwilę obecną muszą jednak uporać się z problemami bardziej przyziemnymi. Muszą zmagać się z żywiołami, zaczyna doskwierać im głód, a wkrótce na ich drodze pojawia się wodospad. Dotarcie do celu podroży może okazać się bardzo trudne.

„Polowanie” mimo, że bardzo dobre, posiadało wiele niedociągnięć, które optymistycznie zrzuciłem na karb debiutu. „Zdobycz” jest ich nie tylko pozbawiona, ale autor dodatkowo podniósł poprzeczkę względem poprzedniej części. Fabuła jest mniej schematyczna, momentami nawet zaskakująca, dynamika akcji zdecydowanie lepsza, bogata w tajemnice i zwroty akcji, bohaterowie są bardziej wyraziści i w ońcu mamy wątek miłosny, na który wcześniej autor chyba nie miał pomysłu. Co ciekawe, autor usłyszał chyba moje narzekania na niedociągnięcia „Polowania”. Czytelnik dostaje szczegółowe wyjaśnienie zastanego porządku świata, genezę dominacji wampirów i konkretny przedział czasowy w jakim toczy się akcja. Ostatecznie, chyba wszystkie wcześniejsze pytania znalazły tu swoją odpowiedź. Ale… pojawiły się zupełnie nowe. Książka mimo, że zdaje się odkrywać przed czytelnikiem wszystkie karty, jest w stanie na nowo przyciągnąć czytelnika do lektury.

Jakość warsztatu pisarskiego Fukudy od czasu poprzedniej powieści wskoczyła na wyższy poziom. I odczuwa się to przez całą lekturę. O ile pierwszy tom czytało się całkiem nieźle, o tyle kolejny pochłania się w zastraszającym tempie. Niby zwykła młodzieżówka, a udało się ciąg dalszy poprowadzić na naprawdę wysokim poziomie. Trzymam kciuki, aby i następny tom równie pozytywnie zaskoczył mnie swoją jakością i równie zaskakującą fabułą.

Robert Fryga

„Łowy dopiero się zaczęły. Łowy nigdy się nie kończą.”

Kontynuacja zdecydowanie lepsza od części pierwszej. Akcja ani na moment nie zwalnia, a wręcz przeciwnie.

Gene oraz jego towarzysze, po ucieczce z instytutu, podążają za wskazówkami Naukowca, liczą, że dotrą do Krainy Mlekiem i Miodem Płynącej, Pełnej Owoców i Słońca. Jednakże wampirzy Łowcy nie odpuszczają i za wszelką cenę chcą pochwycić swoją zdobycz, a stają się przy tym coraz bardziej zawzięci, sprytni i przebiegli. Czy młodzi ludzie na końcu rzeki znajdą wymarzony raj?

Nie spodziewałam się, że książka z wampirami, tutaj zwanymi Zmierzchnikami, aż tak mnie wciągnie. Może przez to, że nie ma tutaj jakiś wampirzo-ludzkich romansów, Zmierzchnicy są po prostu plagą, z którą ludzie muszą walczyć. W pierwszej części poznaliśmy świat Zmierzchników od wewnątrz, tutaj natomiast wszystko skupia się na ludziach, ich przetrwaniu i egzystencji, a Zmierzchnicy zostali zepchnięci tylko i wyłącznie do roli krwiożerczych Łowców,...

książek: 2007

"Nie oglądaj się. Nie patrz na boki. Patrz na krawędź urwiska. Pędź do niej, pędź, pędź.

I oto widzę ją, krawędź klifu, granicę, za którą zaczyna się otchłań bez dna. (...) Ziemia wibruje, powietrze przecinają okrzyki żądzy z tysiąca gardeł, a ja rzucam się w przepaść nieprzeniknionej czerni."

Otwierające trylogię "Polowanie" było powieścią bardzo dobrą, oryginalną i trzymającą w napięciu. "Zdobycz" okazała się znacznie lepsza, bardziej dopracowana, pomysłowa i nie pozwalająca oderwać się nawet na chwilę.

Ciągłe zagrożenie, ucieczka i walka o przetrwanie powodują, że Gene, Sissy i chłopcy bardzo zbliżają się do siebie. Cudem ocaleli, trafiają do Misji pełnej ludzi, gdzie witają ich niezwykle gościnnie. Jednak wiele rzeczy budzi tu niepokój i ostatecznie wszystko okazuje się być czymś zupełnie innym, niż wydawało się na początku...

W tym tomie podobało mi się mnóstwo rzeczy: zaskakująca akcja, poczucie zagrożenia, tajemnice, które zostały wyjaśnione, nowe zagadki, na których...

agatrzes | 2014-09-29

Przyznam szczerze, że pierwszy tom serii „Polowanie” mnie nie zachwycił. Miałam zastrzeżenia do kreacji głównego bohatera i realizacji samego pomysłu na fabułę. Do sięgnięcia po kolejny tom zmusiła mnie babska ciekawość, którą autor bardzo skutecznie podsycił tworząc zakończenie poprzedniego tomu. Napisał „The end”, kiedy wreszcie w życiu bohaterów zaczęło się naprawdę dziać.

Akcja powieści rozpoczyna dokładnie w tym samym momencie, w którym zakończyło się „Polowanie”. Gene wraz z grupą heperów ucieka łodzią przed bandą żadnych krwi łowców. I choć woda daje im przewagę, determinacja myśliwych sprawia, że nie mogą czuć się bezpiecznie. Do tego dochodzi walka z żywiołem i głodem. A kiedy na ich drodze pojawia się wodospad, okazuje się, że pokonanie go, to dopiero początek długiej, niebezpiecznej i krętej drogi, jaką zaplanował dla nich naukowiec.

Czytelnik wpada w wir wydarzeń od pierwszych stron i nie ma wytchnienia do samego końca. Dzieje się dużo, dlatego te kilkaset stron...

Anna-mojeksiążki | 2014-09-22
Przeczytana: 22 września 2014

"Zdobycz" to kontynuacja "Polowania" - znakomicie napisana i dorzymająca kroku pierwszej części. Ponownie spotykamy Gene'a, Sissy i grupę heperów, którzy uciekli z Kopuły. Płyną rzeką na tratwie, walczą z żywiołem i z łowcami kryjącymi się na brzegach. Podążają w ciemno, nie wiedząc, co ich spotka... Nie jest łatwo, ale udaje im się uciec. Podążają za wskazówkami Naukowca, marząc o swoim miejscu na ziemi, gdzie nie będą musieli się już bać ani uciekać. Docierają do miejsca zwanego Misją, które wydaje im się być oazą mlekiem i miodem płynącą, pełną ludzi takich jak oni. Gene choruje i nie ma pełnego obrazu sytuacji, jednak Sissy jest zaniepokojona tym dziwnym miejsce. Reszta chłopców jest zauroczona i w pełni korzysta z uroków tego miejsca. A jest ono przedziwne....Niby idealne, a jednak odbiegające od ideału raju. Dlaczego? To musicie doczytać sami :)
Kiedy bliżej poznają Misję i jej mieszkańców, postanawiają opuścić to miejsce. Jednak nie jest to takie proste.... Czeka ich wiele...

LookBook | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Niby książka o wampirach, jeśli tak w ogóle można by ich nazywać, a jednak zupełnie inna. Przez cały czas towarzyszyła mi ta nutka dreszczyku i napięcie, co będzie dalej. Szybka akcja pozwala zagłębiać się w słowach, i nawet nie wiadomo, kiedy przebrnęłam do końca. Przedstawiony w niej świat był świetnie przedstawiony, przez co mogłam dokładnie sobie wyobrazić całe otoczenie. Teraz pozostaje mi tylko czekać na kolejną część.

Tiszka | 2014-12-20
Przeczytana: grudzień 2014

Bo z genetyką nigdy nic nie wiadomo

"Polowanie" było nienajgorszą powieścią z nurtu young adult. Miało ciekawego bohatera, interesujące realia i odchodziło od stereotypowego wzorca łzawego romansidła. Wydana pod koniec wakacji część druga podkręca tempo, a jednocześnie wyjaśnia czytelnikom wiele zagadnień, których nie odsłonięto w pierwszej – między innymi dotyczących przyczyn "odwrócenia” proporcji dotyczących liczby wampirów i ludzi.

Po dekonspiracji Gene’a i ucieczce z heperami z zagrody, cała grupa spływa tratwą po rzece, usiłując ocalić życie. Zgodnie ze wskazówkami naukowca, docierają do miejsca, które wydaje im się Krainą Mlekiem i Miodem Płynącą. Żyją tam ludzie-heperzy, na pozór nie panuje żadne niebezpieczeństwo, jest pod dostatkiem pożywienia. Jednak przybysze szybko orientują się, że coś tu jest bardzo nie tak. O co chodzi? Co stało się z naukowcem? Jak wywinąć się z nowych, poważnych kłopotów?

Można powiedzieć, że "Zdobycz" utrzymuje poziom...

Marta Struk | 2017-11-06
Przeczytana: październik 2017

Kontynuacja książki Polowanie. Dalsze losy heperów i ich walka o przetrwanie.

TalaZ | 2014-09-20
Przeczytana: 14 września 2014

Wampiry… Krwiopijcy… Ssacze… Nosferatu… Strzygi… To zaledwie parę określeń o tych istotach nadnaturalnych, a wszystko zależy od wierzeń danego państwa jak i zamysłu pisarza, czy też scenarzysty. Zresztą to samo tyczy się zarówno ich fizjonomii jak i zachowaniom.

Do tego dość pokaźnego zbioru: od typowych krwiopijców niczym z gotyckich powieści Anny Rice, po błyszczące i wegetariańskie wampiry od Stephanie Meyer, swoje trzy grosze postanowił dorzucić także Andrew Fukuda. W jego trylogii: Polowanie, poznajmy Zmierzchowców, czyli wampiry – kanibale. Zacznę może jednak od początku.

Z Genem, Sissy i resztą chłopców spotykamy się praktycznie w tym samym momencie, w jakim pozostawiliśmy ich wraz z końcem poprzedniej części. Nadal znajdują się na rzece, próbując uciec przed łowcami, którzy wcale nie dają za wygraną. Nawet palące słońce nie jest w stanie ich powstrzymać. Ich żądza posmakowania krwi i wnętrzności młodych heperów, jest przeogromna. Co więcej, zaczynają być coraz...

asqnia | 2015-05-21
Przeczytana: 15 maja 2015

Świetna historia. Durga część lepsza od pierwszej. Bardziej zaskakująca i ciekawa. To niesamowite jaki świat udało się wykreować autorowi. Książka jest tak napisana, że podczas czytania wierzyłam, iż losy ludzkości mogłyby się tak potoczyć. Naprawdę to nie jest kolejna historia miłosna z krwiopijcami w tle. Już oczekuje kolejnej części ciekawa co się jeszcze wydarzy, czy trzecia cześć będzie przewidywalna czy znowu zostanę zaskoczona.

Aleksandra Wójcik | 2014-09-20
Przeczytana: 20 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nadal się nie pogodziłam z tym że Ashley June zmieniła się zmierzchnika i że Gene nie próbował po nią wrócić, nie wiem jak przetrwam do wydania następnej części. Nie mogę się doczekać i mam nadzieję, że Gene odmieni Ashley June i będą razem.