Ruiny przeszłości

The Light in the Ruins
Adam Olesiejuk
literatura piękna
Ag2S

Rok 1943. Wśród idyllicznych wzgórz na południe od Florencji mieszka rodzina Rosatich, włoski ród szlachecki, którego członkowie wierzą, że mury ich wiekowej rezydencji ochronią ich przed wojną pustoszącą całą Europę. Osiemnastoletnia Cristina spędza całe dnie na pływaniu w basenie oczy spacerach po należących do posiadłości ogrodach. Ale kiedy w willi Rosatich zjawiają się dwaj żołnierze, Włoch i Niemiec, aby obejrzeć starożytny cmentarz Etrusków, ten sielankowy spokój zostaje bezpowrotnie zburzony. Cristiną zaczyna się interesować młody niemiecki porucznik, naziści coraz śmielej nadużywają gościnności gospodarzy, a niegdysiejsze sanktuarium Rosatich powoli staje się ich więzieniem.
Rok 1955. Serafina Bettini, funkcjonariuszka wydziału dochodzeniowego florenckiej policji, zmaga się z własnymi demonami – piękna policjantka skrzętnie ukrywa blizny na swoim ciele, a także prześladujące ją wspomnienia z czasów wojny. Gdy zostaje jej przydzielone nowe, wyjątkowo makabryczne śledztwo – w sprawie seryjnego zabójcy, który morduje członków rodziny Rosatich – musi zagłębić się w tragiczną historię ofiar, ale przede wszystkim stawić czoło swoim traumatycznym przeżyciom.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

bolognesi | 2019-07-09

Powieść mogła być epicka - z taką historią i bohaterami!
Niestety, czegoś mi w niej zabrakło. Srodek książki był lekko nużący, szczególnie wydarzenia w 1943 roku. Także zbieg okoliczności w przeszłości Serafiny trochę odbierał realność całej historii.
Może gdyby powieść była nieco dłuższa i pogłębiła niektóre relacje, postaci - wyszłoby jej to na dobre.
Końcowe rozdziały bardzo wciągające, spodobał mi się też paradoks w związku z motywami mordercy, który niejako sam był ich twórcą ("przedmiot w kuchni", żeby nie spoilerować).
Dobre, malownicze opisy Toskanii, ciekawe sylwetki bohaterów, dwuznaczne postawy Włochów podczas wojny i tragizm tejże.

Iwona | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Świetna fabuła, wartka akcja, ciekawi bohaterowie, splątane losy. Powieść napisana pięknym językiem, trzyma w napięciu do samego końca. Naprawdę polecam.

dzika_mi | 2018-12-16
Przeczytana: listopad 2018

Trzeba przyznać że historia jednak wciąga.
Piszę "jednak" bo dopiero przy drugim podejściu zauważyłam wszystkie plusy tej historii.
Mamy tu kryminalną zagadkę, która jest rozwiązywana już po wojnie, przeplata się ona z opisami wojennej Toskanii, oraz z krótkimi wypowiedziami mordercy, który z zimną krwią morduje członków rodziny Rosatich.
Przewracałam kartki z rosnącą ciekawością co wydarzy się dalej, a to oznacza że warto dać tej historii szansę.

MagdelanaMoll | 2018-10-20
Przeczytana: 19 października 2018

Kupiłam tę książkę kierując się opiniami z Lubimyczytać i nie zawiodłam się -historia ciekawie nakreślona, postacie z charakterem, rys historyczny pokazujący oblicze osób biorących udział w wojnie- nic nie jest oczywiste.

książek: 2060
Agussiek | 2018-09-14
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Powieść, na którą natknęłam się przypadkiem podczas zakupów w księgarni internetowej okazała się dobrze napisaną i bardzo wciągającą historią toskańskiej rodziny z drugą wojną światową w tle.

Jest rok 1955. Serafina Bettini pracuje, jako jedna z pierwszych kobiet, we florenckiej policji. Na pozór odważna i rezolutna, głęboko cierpi z powodu wojennych przeżyć, w wyniku których została poważnie okaleczona. Dokładnych okoliczności, w których ledwo uniknęła śmierci, nie portafi sobie przypomnieć. Pewnego dnia na jej biurko trafia sprawa zabójstwa członkini arystokratycznego rodu Rosatich. Niebawem okazuje się, że sprawa dotyczy seryjnego zabójcy, a jej okoliczności wiążą się z przeszłością policjantki...

Jednocześnie poznajemy wojenne losy rodziny Rosatich, a zwłaszcza najmłodszej latorośli rodu: osiemnastoletniej Cristiny. Upojne, letnie dni w toskańskiej Villa Chimera, położonej wśród gajów oliwnych i winnic, szybko obiegają końca, kiedy w 1943 r. do posiadłości dociera wojenna...

książek: 1970
Monika | 2018-05-12
Przeczytana: 12 maja 2018

"Ruiny przeszłości" to było moje pierwsze spotkanie z autorem. Na pewno sięgnę po inne jego książki, bo ta okazała się być naprawdę dobra.

Jest to kryminał, ale zupełnie inny niż te, które czytałam do tej pory. Akcja dzieje się we Włoszech, a historia dotyczy rodziny Rosatich, szlacheckiego rodu, który przed wybuchem II wojny światowej cieszył się szacunkiem mieszkańców toskańskiej wioski. Dziesięć lat po zakończeniu wojny zostają zamordowane dwie kobiety z tej rodziny, włoska policja rozpoczyna poszukiwania mordercy.

Autor ma świetny styl pisania, czyta się lekko i szybko. Bohaterowie są wyraziści i dobrze wykreowani, do tego wątek historyczny i Włochy w tle.

Czytałam tę książkę z zapartym tchem, nie mogłam się doczekać kolejnych rozdziałów. To był świetnie spędzony czas, polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią kryminały i nie tylko, jest to też kawał dobrej literatury obyczajowej.

Fallenangelv | 2018-01-26

Sam motyw zbrodni, zakończenie nic mnie nie zdziwiło ani nie zafascynowało. Natomiast na dłuższą chwilę do przemyśleń zasługiwała jedna zdawało by się mniej istotna kwestia. A ona głównie mi się podobała w tej książce. Podobała i poddała mnie refleksjom. Chodzi mianowicie o siłę przeszłości. Dopóki się z nią nie uporamy ( co często nie jest łatwe ) nigdy nie możemy spokojnie spojrzeć z przyszłość. Należy zamknąć owe drzwi z napisem ,, wczoraj '' dopiero dostaniemy klucz do drzwi z napisem ,, jutro '' itd.

Martapz | 2017-09-24

80. Ruiny przeszłości
Książka, która wciągnęła mnie bez reszty już od pierwszych stron. Świetnie napisana, ciekawa, łączy w sobie dramat historyczny, kryminał i lekkie love story, wszystko na tle II wojny św. i roku 1955. Dla mnie absolutna rewelacja, zamawiam kolejne książki autora! Polecam bardzo bardzo!!!!!!!!

Anna | 2017-06-01
Przeczytana: 31 maja 2017

Ciekawa, dobrze skonstruowana i wciągająca od pierwszych stron książka, która obok zdarzeń z okresu II wojny światowej, rozgrywających się we Włoszech na przełomie 1943/44, zawiera intrygujący wątek kryminalny, dziejący się w 1955 roku.
Zdarzenia z tych lat opowiadane są przemiennie, a między nimi poznajemy myśli mordercy, który upatrzył sobie za ofiary członków rodziny Rosatich. Dlaczego akurat ta rodzina, co jest motywem tych brutalnych zbrodni, czy policji uda się zapobiec dalszym morderstwom i ustalić sprawcę? Czy ma to związek z przeszłością, ze zdarzeniami, jakie rozegrały się w Villa Chimera w roku 1944, a jeśli tak, to dlaczego zemsta ma ich dosięgnąć dopiero po jedenastu latach?

Piękne widoki wiejskiego krajobrazu Toskanii mocno kontrastują z wojennymi wydarzeniami. Niemcy okradają kraj z wszelkich zabytków, mieszkańcy cierpią nędzę i głód, są terroryzowani i zabijani w odwecie za działania włoskich partyzantów. Do Włoch powoli zbliżają się wojska alianckie – kraj w...

Świetna powieść od której trudno się oderwać.
Akcja toczy się dwutorowo w roku 1955 i podczas wojny w latach 1943-44 tym razem we Włoszech w siedzibie arystokratycznego rodu Rosatich.
Zaczyna się bardzo tajemniczo. Od zapisków mordercy, który planuje morderstwo wszystkich żyjących jeszcze członków rodu Rosatich . A zaczyna od Franceski Rosati, która podczas wojny straciła męża i dwójkę dzieci.Morderca najpierw podcina jej gardło a później wycina serce.
Sprawę makabrycznej zbrodni prowadzi młoda policjantka Serafina, która w czasie wojny była w partyzantce i podczas jednej z akcji została ciężko ranna i poparzona, a blizny do dziś nie pozwalają jej zapomnieć o tamtych traumatycznych przeżyciach.
Podczas śledztwa poznaje tragiczną historię rodziny i zaczyna zdawać sobie sprawę,że ona też w pewnym stopniu jest z nią powiązana.
Jeden rozdział powieści dzieje się współcześnie, drugi podczas wojny, co bardzo ułatwia zorientowanie się w kolejnych wydarzeniach.
A wojenne losy rodziny...