Panie na zamku

Seria: Szmaragdowa seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
The Women In The Castle
Ag2S

Trzy kobiety, skrywane tajemnice, mroczna przeszłość. Po klęsce hitlerowskich Niemiec Marianne von Lingenfels wraca do imponującego niegdyś zamku, który należał do przodków jej męża. Chce dotrzymać słowa danego przyjaciołom męża i zaopiekować się ich bliskimi. Marianne buduje nową rodzinę z ocalałych wdów i dzieci członków ruchu oporu i liczy na to, że bolesne doświadczenia ich zjednoczą....

Trzy kobiety, skrywane tajemnice, mroczna przeszłość.
Marianne buduje nową rodzinę z ocalałych wdów i dzieci członków ruchu oporu i liczy na to, że bolesne doświadczenia ich zjednoczą. Okazuje się jednak, że czarno-biały, prosty świat arystokratycznych wartości nagle bardzo się skomplikował, że wypełniają go mroczne sekrety i namiętności zagrażające jej rodzinie. Z czasem wszystkie trzy kobiety muszą stawić czoła wyborom, które zdecydowały o ich losie, zarówno przed, jak i po wojnie...

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/panie_na_zamku,p1052256729

WMagdalena | 2019-07-09

Trzy kobiety, prześladowane przez przeszłość i tajemnice, które skrywają. Napisana z ładunkiem emocjonalnym przypominającym Światło między oceanami, Słowika czy Klucz Sarah powieść Jessiki Shattuck rzuca nowe światło na jeden z najbardziej burzliwych okresów naszej historii. Panie na zamku to połączenie analizy społecznej i perspektywy historycznej, to dramatyczny i zarazem bardzo trafny portret wojny i jej reperkusji w świecie po niewyobrażalnych okrucieństwach.

allison | 2018-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Książka, moim zdaniem, napisana nierówno - stąd tylko ocena dobra.

Przyznam, że ostatnie kilkadziesiąt stron zmęczyłam i czytałam je dłużej niż pierwsze trzy czwarte powieści. Zakończenie jest po prostu sztucznie rozciągnięte i właściwie niewiele wnosi do treści.

A teraz pora na plusy, bo tych nie brakuje.
Historia trzech kobiet i ich dzieci w różny sposób okaleczonych przez wojnę wciągnęła mnie od pierwszych stron. Tajemnice z przeszłości, niedopowiedzenia i stopniowo odkrywane sekrety długo trzymają w napięciu. Prawda, jaka z czasem wychodzi na jaw, zadziwia, zaskakuje, a nawet szokuje. Jednocześnie jednak ubarwia fabułę i to na pewno duża zaleta.

Powieść pokazuje różne postawy Niemców wobec nazizmu, od bezkrytycznego uwielbienia i fanatyzmu, poprzez dojrzewanie do krytycyzmu, aż do opozycyjnych zachowań, których ukoronowaniem był udział w zamachu na Hitlera.
Na pewno jest to ciekawe spojrzenie na wojenną rzeczywistość, jednak przyznam, że czasem raziła mnie łopatologia -...

Soledad | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Z tak ukazaną tematyką nazistowskich Niemiec jeszcze się w literaturze nie spotkałam. Powieść wymyka się stereotypom; nie wybielając, koncentruje się na człowieczeństwie i odcieniach szarości ludzkich wyborów. Uważam, że autorce udało się pięknie uwypuklić to, co w kobiecości jest najwartościowsze i ponadczasowe a nawet ponadkulturowe. Polecam!

Nina | 2018-12-08
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2018
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Bardzo chciałam, żeby ta książka wzbudziła we mnie emocje. Jakiekolwiek emocje. Niestety, tak się nie stało, pomimo tematu, który powinien być niezwykle emocjonalny.
Historia niemieckich kobiet przed, w czasie i po wojnie. Trzeba powiedzieć, że nie tylko nas, Polaków, wojna bardzo doświadczyła. Zwykłym obywatelom niemieckim też łatwo nie było. I dlatego sięgnęłam po tę książkę. Bo chciałam spojrzeć na temat II wojny światowej okiem niemieckiej kobiety. Muszę zaznaczyć, że w żaden sposób nie byłam uprzedzona do tej lektury. Naprawdę byłam jej ciekawa i naprawdę chciałam wczuć się w jej klimat. Przeczytałam do końca, bo się zaparłam, bo czekałam na to "coś". Nie doczekałam się. I nie wiem, czy to wina książki, czy moja. Czasami tak jest, że odbiór danej lektury zależy od czasu, w którym ją czytamy, od naszego nastroju i od wielu innych czynników. Może więc po prostu nie był dobry czas na tę lekturę? A może książka po prostu nie jest najlepsza?
W związku z tym nie będę jej oceniać w...

basik | 2018-11-02

To nie jest powieść ani łatwa ani przyjemna.
Raczej trudna w odbiorze przez sam temat jakim są tragiczne losy niemieckich kobiet podczas i tuż po wojnie, ale również przez częste jest retrospekcje do lat wcześniejszych i to trochę utrudnia czytanie.
Początek raczej nudnawy, dopiero gdy nadchodzi rok 1945 i 1950, zaczyna być ciekawie.
Pokazuje wojenne historię trzech kobiet, różniące się nie tylko wiekiem czy pochodzeniem, ale również inaczej odbierającymi czasy powojenne w którym przyszło iż obecnie żyć. Łączy je tylko to, że są wdowami po bohaterach wojennych za jakich po wojnie uznano ich mężów po nieudanym zamachu na
Hitlera, członków niemieckiego ruchu oporu.
Marianne, jedna z głównych bohaterek, odszukuje Bonitę i Anie i zaprasza je do zamku swojego męża, bo uważa, że będzie im się łatwiej żyło, że będzie mogła pielęgnować razem z nimi pamięć o zmarłych. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że każda z nich ma swoje wojenne tajemnice, mroczną przeszłość i nie zawsze jest...

tejeda | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

Nie, nie i jeszcze raz nie ! Dlaczego ?
Historia osadzona w okresie przed i powojennym, na terytorium państwa niemieckiego. Możemy poznać w wielkim skrócie początki faszyzmu, umacnianie się władzy Hitlera, politykę manipulowania ludźmi, która w konsekwencji przekształca każdego Niemca w hitlerowca. Owszem, są tu i "dobrzy" Niemcy, dla których Hitler jest hańbą narodu niemieckiego. Pojawia się więc i wątek zamachu na jego życie, a raczej konsekwencje jakie ponoszą zamachowcy i ich rodziny.
Tak więc poznajemy losy różnych bohaterów. Losy pozostawionych po nieudanym zamachu na Hitlera żon i dzieci (dobrych Niemców) ale i losy zwykłych ludzi w powojennych czasach, z których większość była faszystami, odcinającymi się swoim powojennym życiem i milczeniem całkowicie od haniebnej przeszłości.
Książka ciekawa, można się sporo dowiedzieć o narodzie niemieckim w tamtych czasach, ale... nie potrafię ocenić jej w sposób obiektywny i jednoznaczny. Jestem Polką i obawiam się, ze to co napiszę...

Iwona | 2018-09-14
Przeczytana: lipiec 2018

tytuł sugeruje sagę, romans, może książkę historyczną, ale to inna lektura. Książką trudna , myślę, że szczególnie dla nas Polaków. Czas II wojny od wewnątrz Rzeszy. Wiwisekcja mentalności niemieckiej, próba wyjaśnienia dlaczego doszło w ogóle do tego, że społeczeństwo niemieckie akceptowało zbrodnie ludobójstwa. Spojrzenie nie naukowe a ludzkie , poprzez losy bohaterek, poprzez ich myśli, odczucia i intencje. Uświadamiamy sobie nie tyle, że byli Niemcy biali i czarni, ale że większość z nich była szara.Chciała przeżyć, chciała mieć spokój, wolała nie wiedzieć, nie wierzyć, bo w przeciwnym razie musiałaby zareagować, bo w przeciwnym razie zrównałaby by się z tymi, onymi mordercami, a przecież nie mogła tego przyznać. Życie z bardziej lub mniej świadomym poczuciem winy. Codzienne drobne tchórzostwa które zaprzepaściły naród i jego dumę...

lavande | 2018-09-05
Przeczytana: 14 lipca 2018

Muszę przyznać, że na początku ta opowieść mnie nie porwała. Cieszę się jednak, ze nie zrezygnowałam i czytałam dalej, bo kolejne losy i powoli odkrywane tajemnice z życia bohaterek bardzo mnie pochłonęły. Każda z tytułowych "Pań na zamku" jest kobietą z krwi i kości, pełną sprzeczności oraz połączeniem cech dobrych i złych. Każda z nich jest na swój sposób inna. Czasem ich zachowanie wzbudza podziw, a czasem bywają po prostu denerwujące. Ich wspólne życie w trudnych czasach, pełnych głodu oraz samotności zostało przez autorkę pokazane w bardzo ciekawy sposób. Najbardziej ujęło mnie w tej książce ukazanie wojny oczami niemieckich cywili, od strony słabo przez nas znanej, w dodatku bez żadnego wybielania. Możemy dostrzec cały wachlarz reakcji - od buty, dumy, po bunt, opór i cierpienie, jak też obojętność i odwracanie głowy.

katja_79 | 2018-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

W posłowiu dowiedziałam się, że autorka pisała tę książkę 7 lat...A ja mam wrażenie, że tyle czasu zajęło mi czytanie tej powieści. Ma dużo walorów, niewątpliwie jest ciekawa, ale czytanie jej przypomina wspinaczkę na stromy szczyt. Ze względów historycznych- warto przeczytać, ale należy uzbroić się w cierpliwość.

książek: 2074
Julka | 2018-04-19
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Bardzo dobra, wartościowa powieść, mocno historycznie osadzona w realiach Niemiec, głównie w czasach II wojny światowej i w latach 50 - autorstwa Jessici Shattuck, nieznanej dotąd w Polsce. Głównym tematem są losy trzech niespokrewnionych kobiet - Marianne, Anny i Bianki, oraz ich dzieci, przez kilka lat mieszkających razem w starym, zrujnowanym zamku należącym do rodu von Lingenfels, położonym w Niemczech, w Bawarii.
Kobiety, choć ich losy są podobne - wszystkie są wdowami po działaczach ruchu oporu, sprawcach nieudanego zamachu na Hitlera w 1940 r. - bardzo się od siebie różnią pochodzeniem i wykształceniem, inaczej oceniają rzeczywistości i dokonują zupełnie odmiennych wyborów. Żadna z nich nie jest idealna, a ich osądy i decyzje nie zawsze okazują się słuszne, ale to wszystko dodaje im autentyzmu.
Bardzo polecam tę pełną emocji książkę, bo pokazuje inne, bardziej ludzkie oblicze wojny - siłę i wolę przetrwania nie mężczyzn na froncie, tylko zwykłych ludzi.