Zgłosuj na książki roku 2017

Drugi koniec świata

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Proza polska
Ag2S

Opowieść o tym, że nic nie jest nam dane na zawsze, o dziedzictwie, które nieświadomie w sobie nosimy, o przemijaniu i przebaczeniu. Nowa powieść autorki bestsellerowych Kilku dni lata. Jest rok 1938. W Mirabilii pod Nowogródkiem mieszkają obok siebie Polacy, Białorusini, Tatarzy i Żydzi. Są wśród nich gospodarze, jest pisarz ikon, żydowski skryba, szeptucha i jurodiwy. I dwie siostry –...

Nowa powieść autorki bestsellerowych Kilku dni lata.

Jest rok 1938. W Mirabilii pod Nowogródkiem mieszkają obok siebie Polacy, Białorusini, Tatarzy i Żydzi. Są wśród nich gospodarze, jest pisarz ikon, żydowski skryba, szeptucha i jurodiwy. I dwie siostry – Olga, która chce tylko przyzwoicie przeżyć swoje życie, oraz Joanka, marząca o tym, by zostać aktorką. Świat, który miał trwać wiecznie, nieoczekiwanie kończy się we wrześniu 1939 roku, gdy do Nowogródka wkraczają Rosjanie.

Kilkadziesiąt lat później, we współczesnej Warszawie, poznajemy Joasię, wnuczkę jednej z sióstr. Skończyła właśnie wydział aktorski i walczy o pracę w zawodzie. Śni jej się wielka kariera, a tymczasem nie zawsze stać ją na opłacenie czynszu. Nieoczekiwanie otrzymuje propozycję zagrania epizodu w filmie fabularnym. Wszystko jednak przebiega zupełnie inaczej, niż przypuszczała…

Drugi koniec świata to opowieść o pasji i sile przetrwania na przekór wszystkiemu, o sztuce i miłości, o naszej bezradności wobec zła i ulotności istnienia. Czy sami kształtujemy nasz los, czy jest on już zdeterminowany genami, miejscem i czasem urodzenia?

Przedwojenny Nowogródek i tętniąca życiem współczesna Warszawa – w nowej powieści Małgorzaty Sobieszczańskiej te światy doskonale się przeplatają. Autorka po raz kolejny udowadnia, że jak mało kto potrafi pisać o ludziach, ich sile, wytrwałości, marzeniach i namiętnościach.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4362/D...»

Nelyt | 2017-07-27
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 lipca 2017

Jest rok 1938, Olga i Joanka mieszkają w Mirabilii - małej wsi pod Nowogródkiem. Ich prawie sielskie życie nic nie zakłóca. Cała społeczność - choć niewielka - żyje w zgodzie. We wsi jest tylko kilka rodzin, ale bardzo zróżnicowanych: Zaborowscy - katolicy, uboższe ziemiaństwo, według podań to oni założyli wieś. Helka i Heniek - prawosławni, pracują u Zaborowskich. Anastazja - znachorka i szeptucha, również prawosławna. Ali z rodziną to muzułmanie, Tatarzy, ubodzy rolnicy. Abraham - Żyd, jest w tej społeczności uważany za mędrca, do którego zwracają się z problemami. Lata upływają im bardzo spokojnie, jednak nadchodzi wrzesień 1939 roku i wojna...

Losy rodziny Zaborowskich i mieszkańców Mirabilii poznajemy w pewnych przeskokach czasowych. Jest niby zachowana pewna chronologia, ale co pewien czas są retrospekcje z przeszłości bohaterów i fragmenty ich przyszłości. Każdy z mieszkańców ma w książce miejsce na swoją opowieść, jednak głównymi bohaterkami są Olga i Joanka. To na ich...

aga | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

,,....,,mirabilia" oznacza miejsce zaczarowane, pełne cudownych i magicznych metamorfoz."
I taka jest ta książka. Magiczna i cudowna. Niesamowita opowieść.
Kończę ten rok z polską, bardzo dobrą prozą. Cieszę się, że są takie książki, które pozwalają się oderwać od rzeczywistości.
Polecam

orzech | 2018-01-28

Po raz kolejny właściwie przypadkowo wybrana książka, która najpierw przyciagnęła mnie swoją okładką, okazała się bardzo przyjemną lekturą. Lubię takie niespodzianki. Tym samym literacki początek roku mogę uznać za bardzo udany.

Małgorzata Sobieszczańska zabiera nas do przedwojennego Nowogródka, a dokładniej do Mirabilli, malutkiej osady, gdzie kilka rodzin tworzy zadziwiającą wielowyznaniową wspólnotę żyjąc w zgodzie i przyjaźni i modląc się do swojego Boga w wybudowanej własnymi siłami malutkiej wiejskiej kaplicy

Joanka i jej starsza siostra Olga wychowują się w katolickiej rodzinie, Olga jest młodą urzedniczką, Joanka marzy by zostać aktorką. Wojenna zawierucha pokrzyżuje plany nastolatki zafascynowanej Juliuszem Osterwą a Olgę zmusi do opuszczenia w pośpiechu ukochanej Mirabilli. W powojennej Polsce kilkuletnią a później kilkunastoletnią Olę samotnie wychowuje oddana jej całym sercem ciocia. Współcześnie, Joasia jest początkujacą, z trudem wiążącą koniec z końcem aktorką....

agnieszka | 2018-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Olga i Joasia dwie bohaterki,dwie siostry z różnymi marzeniami.Niewielka wioska gdzieś tam na Kresach ,gdzie funkcjonują koło siebie społeczności prawosławna , muzułmańska oraz katolicka.W ten mały świat wkracza wojna z całym złem, która weryfikuje wszystko.W dalszym ciągu przeskakujemy do współczesności , gdzie potomkinie z Mirabili mają podobne marzenia..
To pozycja z tych niełatwych do czytania.Wielowątkowość oraz przeskoki czasowe powodują momentami zagubienie.Większe uporządkowanie zarówno wśród bohaterów jak i w chronologii spowodowałoby ,że książka stałaby się arcydziełem. A tak czegoś tu brakuje.Szkoda , bo magii jest wiele.

majeczka241 | 2017-08-11

Długo zastanawiałam się jak się zabrać do napisania tej recenzji. Dalej nie wiem, co mam myśleć o tej książce. Z jednej strony mi się podobała, w dość szybkim tempie ją przeczytałam, jednak z drugiej strony była dla mnie dziwna, czasami niezrozumiała, a także zdarzało mi się pogubić w fabule. Myślałam, że jeśli dam sobie czas na przemyślenia moja opinia względem opowieści się nieco zmieni, bardziej ją zrozumiem i docenię, niestety tak się nie stało.

Przedwojenny Nowogródek i współczesna Warszawa- tam żyją Joasia, Olga, Joanka. Każda z nich opowiada o swoim życiu, przyzwyczajeniach, emocjach, doznaniach. Ich światy przeplatają się między sobą, odkrywają przed czytelnikiem swoje sekrety. Różne pokolenia, jedna wspólna historia.

Lektura nie była dla mnie jakimś wielkim arcydziełem, by ją wysoko ocenić, ani strasznym gniotem, by dać jej najniższą notę. Moja opinia względem tej powieści jest na pograniczu trójki. Były momenty, że się mega wciągnęłam, kolejne rozdziały pochłaniałam w...

malseir_79 | 2017-08-19

Dałam się zwieść oryginalnej okładce, opisowi oraz dobrym ocenom na LC czy porównaniom do "Sto lat samotności" Wielkiego Mistrza. Dałam szansę(kolejną) polskiej(kolejnej) autorce..i niestety ogólnie wielki niewypał.. :/
Liczyłam na porywającą polską sagę o dziedzictwie, przemijaniu, przeznaczeniu oraz przebaczeniu..a dostałam gar kapusty z czym popadnie..W tej książce jest wszystko: przedwojenna Mirabla oraz współczesna Warszawa, a nawet Świebodzin. Mix kulturowo-wyznaniowy- jedna wioska a wśród mieszkańców katolicy, prawosławni, muzułmanie pojawiają się jeszcze żydzi i tatarzy. Miłość, gwałt, nienawiść, zdrada, wielkie marzenia, SB, zakazana miłość duchownego..i jeszcze cytaty z Szekspira..no po prostu wszystko! Tylko nie ma ładu i składu:/ Autorka każdej postaci poświęca osobny fragment książki by finalnie spleść losy bohaterów, ale robi to bardzo chaotycznie.
Początek bardzo obiecujący- historia starej szeptuchy Anastazji i wątek z najdalszej przeszłości naprawdę ciekawe i...

paulinaczyta | 2017-07-30
Przeczytana: 26 lipca 2017

Z góry mówię - nie jest to łatwa powieść. I z całą pewnością nie da się jej przeczytać w jeden dzień. To powieść, która wymaga refleksji od czytelnika. Nad tą książką trzeba się chwilę zatrzymać, pochylić, zamyślić. Bo porusza trudne tematy. Przede wszystkim temat wojny.

To także powieść, która ma wiele wątków, historii, bohaterów. Trzeba chwilę się nad tym wszystkim zastanowić, pomyśleć.

"Drugi koniec świata" uczy nas tego, że nic w życiu nie jest nam dane raz na zawsze. To historia pewnego rodu, jego ciężkich losów i dziedzictwa, a może pewnego fatum, które nad nim ciąży. To książka również o tym, że pewne scenariusze się powtarzają, a historia naprawdę potrafi zatoczyć koło (nawet w kolejnych pokoleniach!). Pełno tutaj przypadków, zbiegów okoliczności, czy jak ktoś woli - przeznaczenia.

"Jak to jest - sami kształtujemy nasz los, czy jest on już zdeterminowany genami, miejscem i czasem urodzenia?"

Ta książka to także doskonała lekcja historii.

I takie książki właśnie...

Karolina Wiaczewska | 2017-07-29
Przeczytana: 25 lipca 2017

Rzadko decyduję się krytycznie odnosić do przeczytanych przeze mnie powieści, bowiem zazwyczaj wybieram je bardzo, ale to bardzo dokładnie.
Książka napisana obrazowo. Porusza wątki ambitne, szczególnie jeśli chodzi o wydarzenia z czasów II Wojny Światowej.
Czasy przedwojenne nakreślone zostały znakomicie. Piękne, wzruszające i dające do myślenia.
Niestety zawiodły mnie rozwiązania wątków- szybkie, dość chaotyczne. Moje subiektywne odczucia podpowiadają mi.... szkoda, bo mogło być doskonale.

kasiaczyta | 2017-08-08
Przeczytana: 10 lipca 2017

kasiaxczyta.blogspot.com

Rok 1938. W małej wsi, pod Nowogródkiem - w Mirabilii - mieszkają dom w dom Polacy, Tatarzy, Żydzi i Białorusini. W jednym z domów, w rodzinie Polaków mieszkają dwie siostry - osiemnastoletnia Olga i czternastoletnia Joanka. W tej małej osadzie wśród gospodarzy, mieszkają także barwniejsze postaci, jak pisarz ikon, szeptucha, żydowski skryba i jurodiwy. Każda postać ma własną historię do przekazania, a ja czytałam jak urzeczona, jednak to rodzina Zaborowskich gra pierwsze skrzypce w całej opowieści. To właśnie na ich historii i przyszłości skupiła się autorka. Olga, chce jedynie przeżyć swoje życie dobrze i godnie, Joanka marzy o wielkim świecie i o tym, by zostać aktorką. Czy dziewczynom uda się spełnić swoje marzenia?
Mirabilia to jedno z najspokojniejszych miejsc na świecie. Życie, które wiodą ludzie mieszkający w niej jest spokojne, przewidywalne, ale i dobre. Wszyscy żyją ze sobą w zgodzie i darzą się szacunkiem. Nie ma w niej podziałów rasowych, są...

Kasia | 2018-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Recenzje

Gdzieś na drugim końcu świata toczy się historia, która zmieni losy wielu ludzi. Wśród nich są bohaterowie, których przedstawia nam Małgorzata Sobieszczańska. Współczesność miesza się z czasami wojennymi, gdzie życie wyglądało inaczej niż dziś. Nic nie jest tutaj przypadkowe, ale zdecydowanie wciągające, by zagłębić się w opowieść z całą gamą uczuć w tle.

Wojna, która zmieniła wszystko
Czasy wojny znamy jedynie z kart historii lub opowieści innych. Małgorzata Sobieszczańska pozwala wejść nam w ten trudny, ale fascynujący okres, kiedy życie zostało pozbawione kolorów. Poznajemy więc mieszkańców małego Nowogródka. Dwie siostry, pełne marzeń i planów oraz ich losy, które niezwykle splatają się ze sobą na przestrzeni upływającego czasu. W okresie wojny ludzie uciekali, inni próbowali normalnie żyć. W powieści mamy obraz tego, co wojna czyniła z ludzkim życiem. Ucieczki, getto żydowskie, zabijanie niewinnych ludzi, ciągłe życie w strachu i nadziei, że wojna w końcu się skończy i...