Rzymski poranek

Tłumaczenie: Magdalena Nowak
Wydawnictwo: Czarna Owca
Early One Morning
Ag2S

Po wojnie nie zawsze nastaje pokój. Powieść o miłości i ocaleniu Rzym, rok 1943, szary świt. Dwie zupełnie obce sobie młode kobiety przez chwilę wymieniają na ulicy spojrzenia. Chiara Ravello ucieka właśnie z okupowanego miasta. Druga wraz z mężem i małymi dziećmi zostaje zapędzona na ciężarówkę, która ma wywieźć Żydów do obozu zagłady. W ułamku sekundy Chiara podejmuje decyzję odmieniającą...

Po wojnie nie zawsze nastaje pokój.
Powieść o miłości i ocaleniu
W ułamku sekundy Chiara podejmuje decyzję odmieniającą całe jej życie – prosi żołnierzy, by uwolnili małego chłopca z transportu.
Ku jej ogromnemu zdziwieniu spełniają prośbę. Ciężarówka odjeżdża, a do Chiary dociera, czego właśnie dokonała.
Trzydzieści lat później Chiara, niezależna i opanowana kobieta, mieszka sama
w Rzymie. Pozorne szczęście Pani Ravello od czasu do czasu zakłócają wspomnienia o uratowanym w czasie wojny chłopcu.
Aż przychodzi dzień, w którym odbiera telefon od pewnej nastolatki…

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Martyna | 2019-08-07
Przeczytana: 22 marca 2019

"Rzymski poranek" jest o wszystkim i o niczym. Z jednej strony miłość, wojna, wybory i tajemnice z przeszłości, a z drugiej... Z drugiej strony po zamknięciu tej książki człowiek sam trochę nie wie, o czym była i co tak właściwie udało mu się z niej wynieść.
Jest bardzo ładnie napisana, Włoskie krajobrazy i zwyczaje przedostają się ze słowami do naszego życia z każdą kolejną stroną i tym się właśnie broni. Jednak jeśli szukacie porywającej, zmieniającej życie lektury, to zdecydowanie warto poszperać dalej.
Spodziewałam się czegoś więcej, ale nie mogę też powiedzieć, że szczególnie się zawiodłam.

Eila | 2018-10-03
Przeczytana: 15 września 2018

Piękna i poruszająca książka o trudnej miłości. Pewnego dnia Włoszka Chiara pod wpływem impulsu na oczach matki zabiera z transportu kilkuletniego żydowskiego chłopca. Okazuje się, że chłopiec niekoniecznie jest jej wdzięczny za ratunek...Po latach Chiara próbuje się uwolnić od wspomnień związanych z Levim, mężczyzna zniknął kilka lat temu i słuch po nim zaginął. Wszystko komplikuje się jednak, gdy kobieta dostaje telefon od pewnej nastoletniej Angielki. Gdzie jest Daniele Levi? Czy ktoś jeszcze go szuka? Książka ujęła mnie swoją nietypową fabułą. Ogromnym plusem powieści jest przybrana matka chłopca, której poświęcenie i odwaga powinny być wynagrodzone. Dlaczego czasem tak trudno jest kochać? Książka uświadomiła mi, że wychowanie dziecka jest sztuką i zgodnie ze słowami jednej z książek Nicholasa Sparka: ,, To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy''.

Annmaria | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Wypełniona zapachami i kolorami książka "Rzymski Poranek" jest historią Chiary, która w dniu likwidacji getta w Rzymie ratuje małego chłopca. Powieść przepełniona jest bezinteresowną miłością, za którą bohaterka musi zapłacić bardzo wysoką cenę. Virginia Baily z gracją przedstawia zawiłe dzieje losu ludzkiego. Jednocześnie czytelników czeka wycieczka po ulicach Rzymu, opisy włoskiej kuchni i obyczajów. Polecam na wakacje!

Anka | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Gdybym mogła spotkać się z Autorką, zapytałabym po co napisała tę książkę i o czym ona miała być?
Na początku myślałam, że będzie o powojennym Rzymie, potem, że o wychowywaniu żydowskiego chłopca uratowanego z transportu do obozu zagłady, a na końcu, że o nastolatce szukającej swoich korzeni. Niestety ta książka nie jest o żadnej z tych spraw, chociaż wszystkie te tematy są w niej poruszone. Ta książka jest dokładnie o niczym.....
Główny bohater już na początku został skrzywdzony, dostał żeńskie imię Daniele. Ja rozumiem, że może w Rzymie, Anglii czy Izraelu, to jest imię męskie, ale czy tłumaczka nie mogłaby w polskim wydaniu zmienić go na Daniel?
Pani tłumaczka angielski może zna, ale z polskim ma bardzo duże problemy, np. otwarł, weszedł, pitnik....
Kompozycja powieści też pozostawia wiele do życzenia, czasem mamy w rozdziale wyraźne interlinie przenoszące nas do innych wydarzeń, innym razem kolejne wydarzenie np. z zamierzchłej przeszłości rozpoczyna się od nowego akapitu,...

Teresa | 2018-05-29

W moim odczuciu jest to opowieść sentymentalna o tym jak podjęta decyzja może wiele zmienić w życiu człowieka.Jest to historia smutna i wzruszająca.Ukazuje czytelnikowi stolicę Włoch w całej swej okazałości ,stopniowo odkrywamy tajemnice bohaterów z ich przeszłości.Powieść o tęsknocie ,poświeceniu ,miłości.Mądra ,wzruszająca ,piękna opowieść od której nie da się oderwać Polecam.

Anna Sochacka | 2018-02-11
Przeczytana: 06 lutego 2018

Jestem troszkę rozczarowana. Dostałam powieść obyczajową z urywkami wojennych wspomnień. Po okładkowym opisie spodziewałam się znacznie więcej.

Daria | 2017-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2017

To wzruszająca historia o poświęceniu w imię miłości, o trudach życia w cieniu wojny, o utracie i poszukiwaniu zagubionej tożsamości, o smutku i nadziei.

Jeśli szukacie książki, która zatrzyma Was na chwilę, wciągnie w swój niezwykły klimat, wzruszy, a po zakończeniu będziecie ciekawi dalszych losów bohaterów, to Rzymski poranek jest tytułem idealnym

BetiFiore | 2017-07-10
Przeczytana: 08 lipca 2017

Miałam duże oczekiwania co do tej książki. Początek zapowiadał się bardzo ciekawie. Dużym plusem są szczegółowe opisy rzymskich uliczek, co komuś, kto zna to miasto, ułatwia poruszanie się w wyobraźni razem z bohaterami powieści. Druga część - czyli historia Marii, przypomina mi wiele książek tego typu: Brytyjka przyjeżdża do Włoch, zachwyca się kuchnią, architekturą, językiem. Lektura ciekawa, ale nie zachwycająca.

Klaudia | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

W „Rzymskim poranku” Virginii Baily zwraca uwagę przede wszystkim narracja. Teraźniejszość przeplata się z przeszłością, pojedyncze obrazy przywołują wspomnienia nie zawsze układające się w chronologiczny ciąg. Ten pozorny chaos wspaniale oddaje sposób myślenia i przeżywania kobiety z bagażem trudnych doświadczeń, targanej skrajnymi emocjami. Autorce nie udało się uniknąć kilku melodramatycznych scen, ale mimo to „Rzymski poranek” to książka poruszająca, stawiająca pytanie o granice odpowiedzialności za drugiego człowieka.

KasiaScarlett | 2017-01-31
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Ponadczasowa historia o poświęceniu i miłości.