8 (8 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
L'anno di don Camillo
satyra
Naira

"Lato don Camilla" to drugi tom cyklu, który włoski wydawca opatrzył tytułem: . Tym razem obok don Camilla i Peppona trzecim bohaterem powieści Guareschiego jest słoneczne i gorące lato. Na Nizinie bywa ono zwykle bardzo upalne. Słonce bowiem niestrudzenie praży rozpaloną ziemię, ale i nie mniej rozpalone umysły don Camilla i Peppona. Ci, jak zawsze w codziennym życiu, wyznają zasadę: czemu...

"Lato don Camilla" to drugi tom cyklu, który włoski wydawca opatrzył tytułem: .
Ci, jak zawsze w codziennym życiu, wyznają zasadę:
czemu dają wyraz na kartach tej zabawnej książeczki.
Lecz kiedy dobro społeczności wymagało ich zgodnego działania, potrafili pokazać, zresztą nie pierwszy raz, że umieją zapomnieć o wzajemnych urazach...

źródło opisu: Palabra, 1995

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Salicar | 2016-09-19
Na półkach: Przeczytane, Do kupienia, 2016
Przeczytana: 19 września 2016

Chyba rozumiem dlaczego ta część don Camilla jest tak mało poczytna. Brakuje w niej akcji, czegoś co by przykuło uwagę czytelnika.
Opowiadania stanowią bardzo ciekawą mieszankę. Jedne są zabawne do łez, jak chociażby z mąką w postaci gipsu, a inne tak skomplikowane, że pod koniec opowiadania nie bardzo nawet wiedziałem jaka jest jego puenta, chociażby z tytułowymi pomidorami na okładce.
Proszę mnie jednak źle nie zrozumieć! Daleki jestem od odradzenia tej lektury. Po prostu Guareschi tym razem postawił na luz i swobodę i razem z don Camillo udał się na wakacje.