Bóg na ławie oskarżonych

Tłumaczenie: Maria Mroszczak
Wydawnictwo: Logos
God in the dock: Essays on theology
83-869411-3-8
religia
Snoopy

Idea osiągnięcia "uczciwego życia" bez Chrystusa opiera się na podwójnym błędzie. Po pierwsze, jest niewykonalna, a po drugie, wyznaczając sobie "uczciwe życie" jako ostateczny cel, gubi się samą istotę egzystencji. Moralność jest górą, której nie da się zdobyć tylko za pomocą samodzielnych wysiłków, a gdyby nawet udało się tego dokonać to tylko po to, by stracić życie wśród lodów szczytu i w...

Moralność jest górą, której nie da się zdobyć tylko za pomocą samodzielnych wysiłków, a gdyby nawet udało się tego dokonać to tylko po to, by stracić życie wśród lodów szczytu i w nienadającym się do oddychania powietrzu z powodu braku skrzydeł, których wymaga dalszy ciąg podróży. Dopiero stamtąd bowiem rozpoczyna się prawdziwa wspinaczka. Na nic tu już liny i czekany, reszta jest sprawą skrzydeł.

bezik | 2012-09-28
Przeczytana: 2004 rok

Jedna z moich ulubionych książek C.S. Lewisa. Zbiór szkiców broniących chrześcijaństwa (w szczególności tych jego najbardziej ortodoksyjnych elementów). Mój ulubiony esej to: Nie mamy żadnego "prawa do szczęścia". Logiczność wywodu, inteligencja Autora po prostu porażają. Język jest klarowny, dobitny a przy tym bogaty w metafory i chwilami zabawny. Bardzo polecam!!!

Adrian Sielicki | 2014-05-07
Przeczytana: 2013 rok

Brakuje Ci czasami argumentów w rozmowie z tzw. "ateistami"? Lewis Ci podpowie to i owo. Polecam!

Książę | 2015-06-19

Wspaniała, inteligentna lektura. Oczekiwałem co prawda nieco innych treści, miejscami musiałem się dłużej zastanowić, ale generalnie jest dobrze. Trochę zaskoczył mnie rozmiar książki, co jednak w pewnych wypadkach może się okazać jej atutem (łatwiej sceptykom przebrnąć przez krótką rozprawę niż brnąć przez opasłe tomisko). Lewis staje obok Exupery'ego na mojej półce ulubionych autorów.
Smuci mnie jednak fakt, że ninijsza pozycja nie porusza sprawy wielu współczesnych oskarżeń przeciw Wierze - nie chodzi tyle o to że mogłaby być teraz nieaktualna, ale jak na nasze smutne czasy jest niestety tylko prologiem dłuższego dzieła, które trzebaby do niej dopisać.

Chris_Carrion | 2012-12-04

Najbardziej przekonywująca obrona chrześcijaństwa jaką czytałem, do tej pory.

sanzios | 2016-12-05
Na półkach: 2016, Przeczytane, Religia
Przeczytana: 08 listopada 2016

Bóg na ławie oskarżonych

Pomimo swoich rozmiarów książka (a raczej ksiażeczka) bardzo treściwa. Każdy z esejów dotyczy innego zagadnienia. Mi najbardziej przypadły do gustu dwa (co ciekawe pierwszy i ... ostatni).

Pierwszy z nich - Cudy - jak sama nazwa wskazuje traktuje o ... cudach i o tym, że wystarczy się dobrze przypatrzeć, aby dostrzegać je również teraz w okół nas. Ciekawy podział dzieł Jezusa na te, które są niejako przyspieszeniem, wyolbrzymieniem znanych nam procesów biologicznych/chemicznych oraz na te, które są nam obiecane w przyszłości (wiadomo tajemnica Zbawienia). I tak rozmnożenie chleba (z przyniesionych chlebów, a nie stworzenie z niczego) i analogia do powstawania zboża z zasianego ziarna. Przemienienie wody w wino i opis wzrostu winorośli, które wymaga wody do wzrostu. Leczenie chorych, które jest umiejętnością organizmu samego z siebie wspomagana przy pomocy lekarza/lekarstw (jako usuwanie przeszkód dla działania organizmu). Czy takie cuda nie dzieją się...

Marta | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

"Idea osiągnięcia uczciwego życia bez Chrystusa opiera się na podwójnych błędzie. Po pierwsze, jest niewykonalna, a po drugie, wyznaczając sobie uczciwe życia jako ostateczny cel gubimy naszą egzystencję".

Bardzo poruszył mnie rozdział zatytułowany "Kłopoty z Iksem". Lewis opisuję częstą sytuację, w której jesteśmy rozdrażnieni dostrzegając liczne wady naszych bliźnich. Jaka jest na to rada?
Po pierwsze należy sobie uświadomić, że każdy ma jakieś wady i wszystkie nasze przywary widzi tylko Bóg, ty widzisz tylko wady drugiego człowieka. Najważniejsza sprawa: kochać mimo tych wad, tak jak Bóg kocha ciebie.

Wasyl88 Waśko | 2013-04-13

Książka bardzo mi się spodobała. Napisana jest jednak dość trudnym językiem jak dla mnie. Sam autor na końcu książki przyznaje się że ma manierę intelektualizowania swoich wypowiedzi przez co nie zawsze da się je zrozumieć za pierwszym razem. Na pewno książkę warto w związku z tym przeczytać kilka razy:)

Acilya | 2016-06-23
Na półkach: Inne, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Jetem niewierząca, po książkę sięgnęłam z ciekawości, by zrozumieć chociaż trochę inny punkt widzenia. Pierwsze "kazanie" - podobało mi się, naprawdę, dało do myślenia, choć może nie w takim kierunku, w jakim chciałby tego autor. Oceniłabym na 7. Ale pozostałe... zepsuły tę książkę, przedstawiały sobą według mnie tylko tę typową religijną maniakalność, bez rzeczowych odwołań do nauki i racjonalności, które autor przedstawił w pierwszym rozdziale i czego spodziewałam się po nim w kolejnych. Mimo że taka krótka, zmęczyła mnie ta książka.

Ewa Kowalska | 2012-06-16
Przeczytana: 01 lipca 2012