Bóg na ławie oskarżonych

Tłumaczenie: Maria Mroszczak
Wydawnictwo: Logos
God in the dock: Essays on theology
83-869411-3-8
religia
Snoopy

Idea osiągnięcia "uczciwego życia" bez Chrystusa opiera się na podwójnym błędzie. Po pierwsze, jest niewykonalna, a po drugie, wyznaczając sobie "uczciwe życie" jako ostateczny cel, gubi się samą istotę egzystencji. Moralność jest górą, której nie da się zdobyć tylko za pomocą samodzielnych wysiłków, a gdyby nawet udało się tego dokonać to tylko po to, by stracić życie wśród lodów szczytu i w...

Moralność jest górą, której nie da się zdobyć tylko za pomocą samodzielnych wysiłków, a gdyby nawet udało się tego dokonać to tylko po to, by stracić życie wśród lodów szczytu i w nienadającym się do oddychania powietrzu z powodu braku skrzydeł, których wymaga dalszy ciąg podróży. Dopiero stamtąd bowiem rozpoczyna się prawdziwa wspinaczka. Na nic tu już liny i czekany, reszta jest sprawą skrzydeł.

Garona | 2017-07-21
Na półkach: Religia, Przeczytane

Niewielka książeczka. Niewiele słów. Za to jakie: dowcipne, inteligentne, logiczne. Z nich wyłania się piękny męski błyskotliwy umysł Lewisa!( Ach!:) )
Ateista, który zachwycił się Chrystusem a książka to zbiór jego tekstów (z lat 1948-1963) broniących ortodoksyjnego chrześcijaństwa.
Lewis trafia w "10". Zazdroszczę mu tego! Tyle lat nauki religii a przeciętnego katolika może zagiąć (albo nie daj Boże rozwścieczyć ) mile zadanym pytankiem świadek Jehowy... Apologetyka to słaba strona katolików.
No i moja refleksja, ale nie jestem tu Einstein'em... :) - aby zachwycić kogoś Bogiem, pociągnąć kogoś do odkrywania Innego Świata, Tajemnicy - samemu trzeba doświadczyć owego zachwytu, pociągnięcia, odkrycia! Wtedy jest się wiarygodnym!

"Chrześcijaństwo przyniesie ci dobro-dużo więcej dobra niż kiedykolwiek pragnąłeś czy oczekiwałeś. A pierwszym dobrem będzie to, że wbije ci do głowy (i nie będzie to dla ciebie przyjemne!) fakt, iż to, co dotychczas nazywałeś "dobrem"-wszystko...

Kasia | 2018-01-11
Przeczytana: 19 grudnia 2017

"Czegokolwiek nie doświadczylibyśmy, nie będziemy uważać tego za cudowne, jeżeli już wyznajemy filozofię, która wyklucza nadprzyrodzoność."

Zawiedziony może czuć się ten, kto spodziewał się zbioru argumentów na obronę Boga zasiadającego na ławie oskarżonych. Sam tytuł jest mylący - odnosi się jedynie do jednego podrozdziału. Owszem, niektóre z tekstów (gdyż pozycja ta jest zbiorem referatów, zebranych i wydanych już po śmierci autora) są bardzo rozwijające. Kilka z nich faktycznie próbuje odpowiedzieć na zarzuty stawiane chrześcijaństwu lub kwestionowanie cudów. Jednak w większości to zbiór rozważań filozoficzno-psychologicznych, subiektywnie bardzo trudnych do przyswojenia.
Nie ulega wątpliwości, że Lewis to człowiek piekielnie (:D) inteligentny, o błyskotliwym umyśle, co łatwo można dostrzec w tej książce. Jednak brakuje w niej ciągłości wątków. Odczuwalnie jest to zbiór nie do końca pasujących do siebie części, zebranych pod wspólnym - chwytliwym, lecz nie do końca trafnym -...

Czytoholik_pl | 2017-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 marca 2017

Bóg na ławie oskarżonych autorstwa C. S. Lewisa to książka dość nietypowa. Nie jest to powieść czy reportaż, jest to zbiór referatów i listów, które Clive Staples Lewis wygłosił lub napisał w różnych latach swojego życia. Prace te zostały zebrane i wydane już po śmierci tego pisarza. A sam tytuł Bóg na ławie oskarżonych to tak naprawdę jedynie podtytuł jednego z referatów.

Wskutek takiej formy książki, zawiedziony może się czuć ten, który (tak jak ja) spodziewał się zbioru argumentów na obronę Boga, czy odpowiedzi na oskarżenia rzucane przeciw chrześcijaństwu, które następnie by Lewis odpierał. Niestety nie jest to tego typu pozycja, a sam tytuł jest niejako mylący. Zaledwie jeden fragment bezpośrednio odnosi się do tytułu całej książki:

"Człowiek starożytny miał takie podejście do Boga (czy nawet bogów), jakie oskarżony ma do sędziego. Dla człowieka współczesnego role te się odwróciły. On stał się sędzią, a Bóg znalazł się na ławie oskarżonych. Człowiek dzisiejszy jest dość...

bezik | 2012-09-28
Przeczytana: 2004 rok

Jedna z moich ulubionych książek C.S. Lewisa. Zbiór szkiców broniących chrześcijaństwa (w szczególności tych jego najbardziej ortodoksyjnych elementów). Mój ulubiony esej to: Nie mamy żadnego "prawa do szczęścia". Logiczność wywodu, inteligencja Autora po prostu porażają. Język jest klarowny, dobitny a przy tym bogaty w metafory i chwilami zabawny. Bardzo polecam!!!

Adrian Sielicki | 2014-05-07
Przeczytana: 2013 rok

Brakuje Ci czasami argumentów w rozmowie z tzw. "ateistami"? Lewis Ci podpowie to i owo. Polecam!

Książę | 2015-06-19

Wspaniała, inteligentna lektura. Oczekiwałem co prawda nieco innych treści, miejscami musiałem się dłużej zastanowić, ale generalnie jest dobrze. Trochę zaskoczył mnie rozmiar książki, co jednak w pewnych wypadkach może się okazać jej atutem (łatwiej sceptykom przebrnąć przez krótką rozprawę niż brnąć przez opasłe tomisko). Lewis staje obok Exupery'ego na mojej półce ulubionych autorów.
Smuci mnie jednak fakt, że ninijsza pozycja nie porusza sprawy wielu współczesnych oskarżeń przeciw Wierze - nie chodzi tyle o to że mogłaby być teraz nieaktualna, ale jak na nasze smutne czasy jest niestety tylko prologiem dłuższego dzieła, które trzebaby do niej dopisać.

Rysia | 2018-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Moje ostatnie spotkanie z Lewisem nastąpiło przy okazji "Opowieści z Narnii" i zakochałam się w tym człowieku. A teraz moja miłość odżywa i wzrasta. Lewis pisze lepiej niż Chesterton! Kocham jego styl i klarowny, logiczny sposób, w który tłumaczy, dlaczego wierzy w Boga.
Zachwyt.

Chris_Carrion | 2012-12-04

Najbardziej przekonywująca obrona chrześcijaństwa jaką czytałem, do tej pory.

Wasyl88 Waśko | 2013-04-13

Książka bardzo mi się spodobała. Napisana jest jednak dość trudnym językiem jak dla mnie. Sam autor na końcu książki przyznaje się że ma manierę intelektualizowania swoich wypowiedzi przez co nie zawsze da się je zrozumieć za pierwszym razem. Na pewno książkę warto w związku z tym przeczytać kilka razy:)

Acilya | 2016-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2016, Inne
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Jetem niewierząca, po książkę sięgnęłam z ciekawości, by zrozumieć chociaż trochę inny punkt widzenia. Pierwsze "kazanie" - podobało mi się, naprawdę, dało do myślenia, choć może nie w takim kierunku, w jakim chciałby tego autor. Oceniłabym na 7. Ale pozostałe... zepsuły tę książkę, przedstawiały sobą według mnie tylko tę typową religijną maniakalność, bez rzeczowych odwołań do nauki i racjonalności, które autor przedstawił w pierwszym rozdziale i czego spodziewałam się po nim w kolejnych. Mimo że taka krótka, zmęczyła mnie ta książka.