Gente cosi
jusola

Piąty zbiór opowieści o przygodach księdza don Camilla i komunisty Peppona. Ta książka ma trzech głównych bohaterów. Don Camillo to wiejski proboszcz z Niziny Padańskiej, człowiek o wielkim sercu i trochę przyciężkiej pięści, stosujący dość oryginalne metody ewangelizacji swoich owieczek, z których duża część to komuniści. Prowadzi on nieustanną wojnę z wójtem Peppone, lokalnym przywódcą...

Piąty zbiór opowieści o przygodach księdza don Camilla i komunisty Peppona.
Ta książka ma trzech głównych bohaterów.
Don Camillo to wiejski proboszcz z Niziny Padańskiej, człowiek o wielkim sercu i trochę przyciężkiej pięści, stosujący dość oryginalne metody ewangelizacji swoich owieczek, z których duża część to komuniści. Prowadzi on nieustanną wojnę z wójtem Peppone, lokalnym przywódcą "czerwonych", równie jak ksiądz nieustępliwym i porywczym.
Nad sporami tych wrogów, którzy są jednocześnie na swój sposób przyjaciółmi, czuwa - z łagodnym uśmiechem - Chrystus Ukrzyżowany z głównego ołtarza miejscowego kościoła.
Dekret papieski (z 13 lipca 1949) nakłada ekskomunikę na członków partii komunistycznej. Peppone z grupą swoich towarzyszy przestaje pojawiać się w miejscowym kościele. Don Camillo po konsultacji z Chrystusem Ukrzyżowanym używa całego swego sprytu i przebiegłości, aby zawrócić skręcające drogą w lewo zabłąkane owieczki.

źródło opisu: Pax, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Agacha | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Humor i życiowa mądrość to wspólna cecha wszystkich opowieści o don Camillo i Peppone.

aikaternie | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Kocham opowiadania Guareschiego szczerą miłością.
Z jednej strony ten tom dobitnie pokazuje, jak bardzo zmieniła się ludzka mentalność w ostatnim siedemdziesięcioleciu. Z drugiej- otwiera oczy, że w niektórych kwestiach zmieniło się niewiele. Nadal, szczególnie w obliczu konfliktów politycznych i światopoglądowych, z ludzi wychodzą "ludziska". Życzyłabym współczesnym Polakom tyle dystansu do problemów "własnego podwórka", ile ma Guareschi i takiej umiejętności łączenia sił w potrzebie, ile mają jego bohaterowie.

Amnieto | 2010-11-10

dobroduszne przepychanki księdza z proboszczem poprawią humor chyba każdemu. Dwaj(oficjalnie) zagorzali wrogowie,jeden czarny jak kruczysko, drugi czerwony jak rewolucja październikowa dla wspólnego dobra potrafią połączyć siły i zapomnieć o partyjnych przynależnościach...

Lucas | 2011-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2011

Bardzo ciekawa książka - tak jak cała seria. Zbiór opowiadań, które wywołują uśmiech. W sam raz do autobusu i na każdą inną chwilę kiedy chce się poczytać. Polecam jak najbardziej.

frania | 2010-09-28
Przeczytana: 2009 rok