Kostuszka

Wydawnictwo: Videograf
horror
badziak

Brzostowscy wraz z ośmioletnią córką wiodą spokojne i szczęśliwe życie na południu Anglii. Z dala od rodziny, z którą nie zawsze się dogadywali, snują plany i marzenia na długie, wspólne lata. Jednak któregoś dnia w ich domu pojawia się włamywacz, z zimną krwią mordując Annę. Jej mąż staje się głównym podejrzanym i wspólnie z opieką społeczną decyduje o przekazaniu tymczasowej pieczy nad dzieckiem babce i ciotce, zamieszkującym w Polsce. Dotknięta głęboką traumą dziewczynka, z dnia na dzień pozbawiona obojga rodziców, ląduje w obcym kraju, wśród obcych dla siebie ludzi. Jeśli wydaje Ci się, że najgorszym dziecięcym koszmarem jest utrata rodziców, spróbuj sobie wyobrazić, co czuje, kiedy najbliżsi mu ludzie okazują się również najbardziej okrutni. Czasami jedynym schronieniem przed bólem bywa miejsce mroczne i niepokojące. Miejsce, w którym można dowiedzieć się zaskakującej prawdy o sobie…

źródło opisu: videograf.pl

źródło okładki: videograf.pl

maeeestro24 | 2019-05-08
Przeczytana: 25 listopada 2018

+ za fajny klimat i realny opis polskiego, smutnego blokowiska
- mało strasznie i troszkę nurząco

Jula_98 | 2019-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Bardzo ciekawa książka, historia dziewczynki smutna i przerażająca. Uwielbiam takie książki 😁 jeszcze do nie dawna myślałam, że tylko horror w postaci filmu potrafi mnie wystraszyć. Jednak po niektórych fragmentach z książki bałam się zasnąć 🤣 polecam ❤️

Galfryd | 2019-01-10
Przeczytana: 28 września 2018

Mroczny dramat społeczny dla niepoznaki przebrany w kostium powieści grozy. O ile bowiem element fantastyczny Kostuszki jest wyraźnie pretekstowy, o tyle część obyczajowa pisana jest na poważnie, ponura i przygnębiająca. Wraz z powieścią Mori polska groza wzbogaciła się o wyjątkowej wręcz klasy monstrum – babcię Józefę – postać, która swym odrażającym fanatyzmem religijnym zawstydziłaby samą Margaret White*.

Ośmioletnia Konstancja, pieszczotliwie zwana Kostuszką (tytułowe zdrobnienie, mimo że może wydać się szokujące, jest jak najbardziej prawdziwe, mój Tata miał ciocię Kostusię) żyje otoczona rodzinnym szczęściem w Anglii. Pewnego dnia jednak to szczęście się kończy, mama zostaje brutalnie zamordowana, oskarżony o popełnienie tej zbrodni ojciec aresztowany, a dziewczynka trafia pod opiekę zamieszkałej w Polsce babci.

W tym miejscu zaczyna się prawdziwy horror. Upiorna babcia Józefa to piekielna mieszanka ortodoksyjnej hiperdewocji i obrzydliwej hipokryzji (ta mieszanka wydała mi...

LadyZgaga | 2018-12-30

Kostuszkę doceniam przede wszystkim za emocje, które we mnie wzbudziła podczas czytania. Mocna, prawdziwa, życiowa i smutna, a przy tym napisana ładnym wciągającym stylem. Polecam.

Kopco | 2018-06-26
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Nie uwierzycie, ile razy, patrząc na grzbiet tej książki, zadawałem sobie pytanie: Czym lub kim jest tytułowa Kostuszka? Wysnutych teorii było wiele, jednak nie przypominam sobie, aby którakolwiek była trafna. Zapewne przez to, że w tym dość nietypowym (acz świetnym) tytule nazbyt poszukiwałem ukrytego znaczenia, nie dopuszczając do siebie myśli tak oczywistej. Chyba nie popełnię faux pas jeśli już teraz zdradzę Wam tę tajemnicę, wszak rozwiązanie tej niecodziennej zagadki otrzymujemy już na pierwszych stronach powieści (jeśli nie na pierwszej). Kostuszka to imię, a właściwie pseudonim głównej bohaterki powieści napisanej przez Carlę Mori; pseudonim nadany córce przez fantastycznych rodziców (i piszę to zupełnie poważnie), dziewczynce o dźwięcznym imieniu Konstancja. Choć nie raz pojawia się także i zwrot: Kosteczka – obydwa niezaprzeczalnie mi się podobają, wywołując uśmiech na twarzy. Już przez sam ten młodzi rodzice oraz ich córeczka, przebywający na emigracji, zyskali moją...

Magnis | 2017-11-26
Na półkach: Przeczytane, Groza, Obyczajowa
Przeczytana: 22 listopada 2017

Książka Kostuszka to pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Byłem bardzo ciekawy jak wypadnie, bo uwielbiam horrory, którymi bohaterami są dzieci. Dlatego po opisie wnioskowałem, ze dostanę przerażającą powieść grozy z dziecięcą bohaterką. Dlatego zdobyłem i zacząłem czytać.
Konstancja ma wspaniały dom i kochanych rodziców, którzy razem z nią mieszkają za granicą. Niestety wszystko się kończy, gdy jej mama zostaje zabita, a ojciec trafia do kręgu podejrzanych. Wysłana zostaje do swojej rodziny w Polsce, gdzie oczekuje wsparcia po przeżyciach. Nie przeczuwa jaki los zostanie jej zgotowany i skąd nadejdzie pomoc.
Autorka przedstawia czytelnikowi historie małej dziewczynki, która po traumatycznych wydarzeniach zostaje wysłana do Polski. Zamknięta w sobie oczekuje tylko wsparcia, porady i miłości od swojej rodziny, aby pozbierać się po tragedii. Niestety okazuje się, że piekło dopiero się zaczyna. Autorka nie oszczędza bohaterce cierpienia. Podczas czytania co rusz odkładałem...

Olek358 | 2017-10-25

Bardzo dobry thrillero-horror.
Super postać małej dziewczynki. Bardzo fajny język. Piękna okładka. Fajnie poprowadzone wątki psychologiczne.

Maciek | 2017-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Zbieram szczękę z podłogi :O Naprawdę dawno nie czytałem czegoś co aż tak mną poruszy."Kostuszka" to książka która zdecydowanie odbiega od grozy jaką w ostatnich tygodniach czytałem.
Główna bohaterka-konstancja jest dzieckiem w "czepku urodzonym" ma kochających rodziców,żyję bez zbędnych stresów czy problemów i nagle całe te życie rozlatuje się jak domek z kart gdy ukochana mama-Anna zostaje zamordowana a ojciec podejrzany o morderstwo i właśnie wtedy konstancja jest zmuszona zamieszkać u swojej rodziny w Polsce.
Zdecydowanie polecam!

McRap1972 | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Jestem zdumiony! Do książki podchodziłem dość nieufnie. Autorki nie znałem, a opinie z LC nie zachęcały na ogół do lektury (na szczęście nie wszystkie). Czas chyba przestać zwracać uwagę na opinie innych (albo nie zapoznawać się z nimi przed przeczytaniem książki) bo "Kostuszka" to wspaniała powieść.

Carla Mori ma bez wątpienia świetny, naturalny styl. Zdania budowane są wzorowo i zapadają w pamięć. Czytanie jest tu prawdziwą przyjemnością. Za świetnym stylem idzie też doskonała fabuła. Czytając miałem ciarki. Jak strasznymi potworami potrafią być ludzie. Świetnie też udało się autorce wplatanie mitologii słowiańskiej.

Książka sprawdza się doskonale jako powieść obyczajowa. Ale też nie zawodzi jako powieść grozy. Czytałem z przejęciem do samego końca. I mogę z czystym sumieniem polecić każdemu.

P.S.
Czytnik książek to wspaniały wynalazek. Dzięki temu już teraz leżąc w domu, złożony chorobą mogę cieszyć się lekturą kolejnej powieść Carli Mori. Książka zakupiona 5 minut temu...

paciumk | 2017-08-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo lubię powieści grozy. Ale o dziwo, książka byłaby lepsza, gdyby ominąć wątek nadprzyrodzony. Świetnie zarysowana postać, piękne emocje, trochę na siłę wciśnięta nadprzyrodzoność i słowiańskie demony. A pan tata, tak kochający, przez parę miesięcy nie kontaktował się z dzieckiem, które trzymano w piwnicy i nie posyłano do szkoły, nie wysłał prawnika ani nie poprosił opieki społecznej o kontakt. Postać ciotki i babci przerysowana, ale celowo, więc rozumiem.