Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą

Okładka książki Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą J.D. Bujak, Małgorzata Falkowska, Joanna Jax, Patrycja May, Carla Mori, Anna H. Niemczynow, Joanna Pypłacz, Diane Rose, Łucja Wilewska
Okładka książki Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą
J.D. BujakMałgorzata Falkowska Wydawnictwo: Videograf literatura obyczajowa, romans
Videograf
2017-11-22
2017-11-22
opowiadania Boże Narodzenie literatura polska święta

Powiem szczerze, że mocno średnie te opowiadania... pierwsze 5 fajne, ale im dalej w las tym gorzej. Spodziewałam się fantastycznych, świątecznych opowiadań a niestety czuję ogromny niedosyt.

Grudzień to dla mnie czas, gdzie staram się odpocząć od kryminałów, thrillerów i ogólnie ciężkich książek - lub szukam czegoś w gatunku, ale lżejszego, jak w poprzednim poście. Najlepiej odpoczywa mi się przy zbiorach opowiadań i właśnie taki jeden zbiór chciałabym dziś wam polecić.

Czad cudów, czyli opowieści pod jemiołą, to zbiór dziesięciu opowiadań w klimacie, oczywiście, świątecznym. Na wskroś wzruszające, ciepłe, napełniające nadzieją. I owszem, są naiwne, są nierealne - ale jednocześnie są magiczne i bardzo chciałabym uwierzyć, że ludzie mają w sobie tyle miłości, empatii i dobroci, jak bohaterowie opowiadań.

Moim ulubionym opowiadaniem jest Dziesięć dobrodziejstw Anny Harłukowicz-Niemczynow. Opowiadanie, dzięki któremu możemy dostrzec dobre strony życia w momencie, w którym wszystko jest na "nie". A lista spisania tego, za co jesteśmy wdzięczni w życiu, jest wspaniałym pomysłem do wykorzystania w życiu.

Polecam tę książkę każdemu, kto potrzebuje przeczytać coś, co jest dobre, ciepłe i nastrajające. ✨️

Zaczynam nastrajać się do świąt i postanowiłam rozpocząć od zbioru opowiadań. Trzeba przyznać, że ich zadaniem jest wprowadzić świąteczna atmosferę, a jeśli jest ona okraszona lukrem - nic nie szkodzi. Bajki też czyta się miło.

"Nie ma złych ludzi. Są tylko Ci którzy zboczyli z właściwej drogi."

I oby każdy odnalazł właściwą drogę ♡

No i za mną kolejny zbiór świątecznych opowiadań.
Na uwagę zasługują trzy z nich. Pierwsze "Bieda bogactwem zwana", którego Autorką jest @malgorzatafalkowska; "Dziesięć dobrodziejstw" autorstwa @annaniemczynow.pl oraz "Światło w ciemności", którego Autorka jest @diana_brzezinska.
Pełne emocji, wzruszeń i łez. Takie, przy których można się zatrzymać i podumać. Pomyśleć ile tak naprawdę w życiu mamy szczęścia...

"Nie ma złych ludzi. Są tylko Ci którzy zboczyli z właściwej drogi."

I oby każdy odnalazł właściwą drogę ♡

No i za mną kolejny zbiór świątecznych opowiadań.

Nie mam za dużo do powiedzenia o tej książce. Takie czytadełko, albo może raczej słuchadełko, bo ja akurat przesłuchałam audiobooka. Ani mnie te opowiadania nie zachwyciły, ani nie zesmaczyły. To po prostu jedna z tych książek, które się czyta i po pięciu minutach i nich zapomina.

Zbiór całkiem przyzwoitych opowiadań świątecznych, ale też bez efektu "wow"!

1. ZWYCZAJNY CUD
Dosyć ciekawe i wzruszające. Opowiada o tym, że warto pomagać osobom, które z przyczyn losowych znalazły się w trudnej sytuacji życiowej a w Wigilię nikt nie powinien być sam, a przy okazji refleksja nad tym, że czasem warto zainteresować się tym, co dzieje się u sąsiada, bo pomoc sąsiedzka bywa potrzebna i niezawodna.

2. BIEDA BOGACTWEM ZWANA
Wzruszające... Samotna matka z synkiem i biznesmen, którego żona sześć lat wcześniej zginęła w wypadku samochodowym. Przypadkowe spotkanie na cmentarzu sprawi, że wspólnie spędzą Wigilię, ale to spotkanie sprawi też, że inaczej spojrzą na życie.

3. DZIESIĘĆ DOBRODZIEJSTW
Refleksyjne. Młoda rozwódka z synkiem próbuje poukładać swoje życie na nowo. Pomaga jej w tym psychoterapeuta Mirek, dając w ramach terapii do odrobienia zadanie domowe, które otworzy jej oczy na pewne sprawy.

4. PANNA ŚLICZNA
O tym jak los potrafi pisać zaskakujące scenariusze. Kaja i Jowita spotykają się na londyńskim lotnisku przed wylotem do Warszawy. Mają lecieć do Polski na święta. Jednak ze względu na złą pogodę loty odwołano. Decydują się na inny środek lokomocji. Jak przebiegnie podróż zamożnej i przebojowej Jowity i Kai, która w Londynie tyra jak wół po 12 godzin, aby spłacić długi, a w Wigilię ma się spotkać ze stęsknionymi córeczkami i mężem? Los w pewien sposób połączy obie kobiety i odmieni życie każdej z nich.

5.NIECICHA NOC
Bardzo zabawne, błyskotliwe. O rodzince, która planuje święta w dużym gronie, bo zza granicy przyjeżdżają dzieci ze swoimi partnerami, ma też być stara ciotka, ale jak to w życiu, nie wszystko wychodzi zgodnie z planem.

6.NASTROIK
Chyba najmniej świąteczne, ale interesujące i niebanalne. Opowiada o różnych związkach między ludźmi, ich nie zawsze łatwych relacjach. Ale też z przesłaniem, że warto walczyć o szczęście w związku i ratować miłość.

7. ANGIELSKA KOLĘDA
Najsłabsze i nudne. O dziwnej (nie do końca dla mnie zrozumiałej) relacji między kuzynostwem: Zygmuntem i Heleną.

8. ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI
Optymistyczne. O wybaczaniu oraz o ty, że każdy człowiek (bez względu na błędy jakie popełnił w życiu) zasługuje na drugą szansę. Oraz o Betlejemskim Światełku Pokoju.

9. WYPOŻYCZONY TATA
Bardzo wzruszające. Historia o pewnym chłopcu i jego sąsiedzie, których los połączył ze sobą w smutnych i dramatycznych okolicznościach.

10. DOKTOR Z ALPEJSKIEJ WIOSKI
Błyskotliwe, zabawne. Optymistyczna opowieść o pewnej trzydziestoletniej singielce Hani, której pewna Wigilia wywróci życie do góry nogami i sprawi, że wyjdzie najpierw będzie szalała z rozpaczy, a potem ze szczęścia.

Jedne opowiadania lepsze, inne słabe, ale ogólnie dosyć przyjemna książka, która pozwala miło spędzić przedświąteczny czas i poczuć klimat nadchodzących świąt.

Zbiór całkiem przyzwoitych opowiadań świątecznych, ale też bez efektu "wow"!

1. ZWYCZAJNY CUD

Bardzo wzruszające oppwiadania wprowadzające w nastrój Bożego Narodzenia Pokazujące to co naprawdę jest w te Święta ważne
Barfzo słabe są natimiasr dwa: Nastroik i Angielska kolęda

Barfzo słabe są natimiasr dwa: Nastroik i Angielska kolęda

Dziesięć przedświątecznych opowieści ,nie wszystkie mnie zauroczyły,choć niektóre były wzruszające i warte przeczytania w sam raz przed świętami.

Pierwszy śnieg zbliżającej się zimy stał się motywacją by sięgnąć po świąteczną książkę. Tym razem w moje ręce trafiły opowiadania „Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą” .
Wygląda na to, że ostatnio mam dobrą passę do opowiadań, bo okazało się, że te zawarte w tej książce są naprawdę udane.

Owszem, zdarzają się też te słabsze. Niektóre są dość chaotyczne (jak „Nastroik”),inne są aż do przesady moralizatorskie, co sprawia, że zdają się być sztuczne (jak „Panna śliczna”),czy nie są do końca przemyślane, przez co wkradają się błędy logiczne (jak „Wypożyczony tata”). Jednak nawet te słabsze opowiadania są bardzo przyjemne w odbiorze.

Ogólnie jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Nie spodziewałam się tak dobrych opowiadań. Są wzruszenia, śmieszne sytuacje, uniwersalne prawdy życiowe, ciekawe historie i unosząca się w powietrzu wspaniała atmosfera Bożego Narodzenia. „Czas cudów...” to sympatyczna, oczywiście nieco naiwna pozycja, która idealnie nadaje się na okres świąteczny.

Owszem, zdarzają się też te słabsze. Niektóre są dość chaotyczne (jak...

Książka a ma błędy językowe, ortograficzne!

Książka a ma błędy językowe, ortograficzne!

• Świąteczne
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą