Siódma dusza

horror
Videograf
2015-11-10
2015-11-10
literatura polska powieść grozy horror willa

Takich książek raczej nie pisze się po to, żeby były wybitnymi dziełami i ta też nim nie jest. Autor bardzo starał się wciągnąć mnie jako czytelnika w mroczny nastrój, ale nie bardzo mu się to udało. Fabuła prosta, oklepana i opowiedziana już w wielu książkach i filmach. Z braku laku można przeczytać.

Widzę tutaj sporo zarzutów odnośnie prostej i mało oryginalnej fabuły. Nie da się ukryć, że motyw nawiedzonego domu, w którym po kolei giną bohaterowie jest sztampowy. Pojawiał się w książkach i filmach, a pewnie nawet w piosenkach. Jednak z jakiegoś powodu zawsze lubiłem horrory z taką fabułą. Może to dlatego, że sam przez jakiś czas mieszkałem w dużym domu, który wydawał mi się niepokojący. Szczególnie jeśli akurat zostawałem w nim sam na noc ;)

Wracając jednak do książki Andrzeja Wardziaka - historia wciąga. Byłem naprawdę zaskoczony, że aż tak się w nią wkręciłem. Fabuła może i schematyczna, lecz nie udało mi się w stu procentach przewidzieć zakończenia. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to przede wszystkim do postaci. A bardziej do tego, że mogły zostać bardziej rozbudowane. Rozumiem, że książka miała być stosunkowo krótka, ale tego mi tutaj brakowało. Pomijając głównego bohatera, o większości wiemy nie wiele więcej ponad to, że są jego przyjaciółmi. Część z nich była też bardzo irytująca, ale to akurat musiało być zamierzone. Drugim minusem jest praktycznie wycięcie z historii postaci Tymka. Od momentu jego wypadku (nie chcę za bardzo spoilerować) chłopak niemalże przepadł. Niby przez większość czasu przebywa z resztą bohaterów, ale momentami zapominałem o jego istnieniu. Nie wiemy co się działo w jego głowie a myślę, że rozwinięcie tego wątku byłoby interesujące. Doceniam za to, że autor nie uległ pokusie stworzenia wątku romantycznego. Na początku lektury "czułem w kościach", że takowy się pojawi.

Podsumowując, jeśli szukacie "czytadła", przy którym miło spędzicie popołudnie, to z czystym sumieniem mogę Wam "Siódmą duszę" polecić. Nie jest to najstraszniejsza rzecz jaką czytałem, ale potrafi wzbudzić lekki niepokój.

Historia wciągająca, opisana w październikowej scenerii, która bardzo dobrze pasuje do powieści. Bohaterowie przedstawieni w sposób, że da się ich poznać. Minus za nijakie zakończenie.

#WyzwanieLC2023 Listopad. Przeczytam książkę straszną/niepokojącą.

Horror Andrzeja Wardziaka jest ok, może podczas czytania włosy na głowie nie stają dęba, ale lekki niepokój jednak się odczuwa. Stary dom odziedziczony po wuju z sekretnym pokojem do wywołania duchów i imprezująca w tym domiszczu piątka młodych ludzi, popełniająca samobójstwa z niewiadomych przyczyn ,to w wielkim skrócie fabuła książki. Ja wobec horrorów nie mam bardzo wygórowanych wymagań, ma być ciekawy, wciągający i choć odrobinę wzbudzać mój niepokój i ,,Siódma dusza'' jak najbardziej spełnia te warunki.
Horror jest klimatyczny, trzymający w napięciu, podoba mi się jego zakończenie. Książka na tyle mi się spodobała, że mogę ją polecić innym.

#WyzwanieLC2023 Listopad. Przeczytam książkę straszną/niepokojącą.

Osobiście mam mieszane odczucia co do tej pozycji. Z jednej strony typowa fabuła, sprawdzone i często wykorzystywane elementy w takich powieściach, a mimo wszystko czytało się z lekkim poczuciem grozy i napięciem. Mocna szóstka. Idealna do pochłonięcia w jeden czy dwa wieczory.

Bardzo ciekawy , mroczny klimat, ciekawie prowadzona fabuła, polecam książkę.

Bardzo ciekawy , mroczny klimat, ciekawie prowadzona fabuła, polecam książkę.

Ebook mój przyjaciel. Horror ,raczej przeciętny .Choć ,jakbym się wysilił by mi się podobał.
Motyw domu nawiedzonego ,lubię .Ale bohaterowie wkurzają .

Motyw domu nawiedzonego ,lubię .Ale bohaterowie wkurzają .

Sama nie wiem, jak ocenić książkę. Z jednej strony coś jakby debiut nastolatka, a z drugiej, całkiem przyjemny tekst na wieczór. Generalnie chociaż tematyka banalna, polecam miłośnikom gatunku

Język jak u gimnazjalisty piszącego rozprawkę. Historia także. Zupełnie jak coś, co piszą 13-latki aspirujące do bycia w przyszłości pisarkami. Tyle, że takie dzieła zostają potem gdzieś głęboko w szufladzie i po 10 latach przypadkowo odkryte lądują w koszu. To też powinno.

Naczytałam się w życiu wiele horrorów i książek grozy, również polskich autorów. Nie mogę się zgodzić z opiniami innych, że jest to jakiś straszny gniot. Oczywiście historia jest dosyć oklepana, ale zdarza się to w wielu książkach, nie tylko polskich autorów. Książkę czyta się dobrze, jest to historia na jeden wieczór. Znajdują się tam również elementy, które niektórym mogą zapewnić
gęsią skórkę. Podsumowując powieść do przeczytania. I wcale nie taka zła, jak piszą niektórzy.

• Horror
  • Polskie
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Siódma dusza