Zostawić Islandię

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
literatura faktu
Tania

Islandia – odległa wyspa na północy Europy, kraina lodu, gigantów i wulkanów – urzekająca i budząca fascynację, chociaż mało znana. Rozległe bezleśne obszary, pola lawy, niezwykłe skalne formacje, gejzery i wiele osobliwości przyrodniczych – wszystko to stanowi o wyjątkowości tej wyspy. Hubert Klimko-Dobrzaniecki był nią zafascynowany od wczesnej młodości, a właściwie już od dzieciństwa. W...

Hubert Klimko-Dobrzaniecki był nią zafascynowany od wczesnej młodości, a właściwie już od dzieciństwa. W pościgu za tym zauroczeniem, dotarł na Islandię bynajmniej nie jako turysta. Spędził tam wiele lat, studiował, imał się różnych zajęć (pracując m.in. w domu spokojnej starości), zawierał liczne znajomości i przyjaźnie.

Dzięki temu Czytelnik może spojrzeć na Islandię niejako od wewnątrz, odkrywając to, co dla wielu turystów i przygodnych obserwatorów pozostaje ukryte. Poznać nie tylko jej unikalną przyrodę i krajobrazy, ale także życie codzienne Islandczyków, ich charaktery, specyficzne, często zaskakujące obyczaje.

Opowieść autora wzbogacają liczne fotografie przedstawiające ten niezwykły kraj.

źródło opisu: http://www.noir.pl/ksiazka/686/Hubert--Klimko%E2%8...(?)

źródło okładki: http://www.noir.pl/ksiazka/686/Hubert--Klimko%E2%8...»

Miniut | 2019-10-12
Na półkach: Legimi, Przeczytane, MP3, 2019
Przeczytana: 12 października 2019

Totalna słabizna. Autor grafoman. Litości!

TakaJednaMarta | 2019-04-16

Straciłam tylko czas dla tego gówna napisanego przez zjeba, który tylko opowiada o swoim onanizowaniu się w czasach szkolnych, spłodzeniu nieślubnego bachora jakiejś idiotce, podróży samochodem, jak z jakimś łbem dręczył kota w siatce.
Oczekiwałam informacji na temat Islandii a nie wspomnień jakiegoś debila z emigracji.

jhk | 2019-01-28

6/10

Słuchałam audiobooka i nie powiem, był to całkiem miło spędzony czas, ale jeżeli chodzi o wartości poznawcze, to niestety niewiele więcej wiem o Islandii.
Szkoda, że miłość, która rozpoczęła się od puszki z rybami, nie okazała się na tyle intensywna, aby poświęcić jej książkę.

Maria | 2018-09-21

Ładna książka; zazwyczaj senna, momentami zabawna i ironiczna, poetycko (przez poetę) napisana. Bardziej o szukaniu swojego miejsca, o wrażliwości i o miłości niż o Islandii

adb | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Po "Zostawić Islandię" sięgnęłam zachwycona wcześniej czytanymi książkami autora. Spodziewałam się Islandii, nie przewodnika oczywiście, ale historii związanych z miejscem, opowieści o ludziach, pracy, warunkach życia. Islandii tu jednak jak na lekarstwo, parę opisów dróg i podróż dookoła wyspy, ale ludzie już głównie napływowi, a gros książki zajmują osobiste historie autora - autobiograficzne, ale takie, które mogłyby wydarzyć się wszędzie. Dobrzanieckiemu udało się zostawić Islandię, w książce jej nie ma.

Sama biografia pisarza dość ciekawa, szczególnie droga na Islandię ze wszystkimi przeszkodami, bo ta powrotna i banialuki o ślubie są po prostu nudne. Wcześniej jest kilka niezłych anegdot i nie najgorszych opowieści, ale brak im wspólnego tematu. Na siłę można by założyć, że tematem jest prowincja, bycie prowincjuszem i początki, choć tu już pojawia się problem natury logicznej, bo tytuł sugeruje zakończenia. Klimko-Dobrzaniecki uwodzi językiem, jest urodzonym gawędziarzem,...

Trochę jak FB, tyle tylko, że w formie prozy zamkniętej w okładkach. Mogę to czytać bezkarnie, bo nikt mnie nie posądzi o podglądactwo, bo przecież to literatura jest, a ja lubię czytać :)

Justyna | 2017-11-27
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 25 listopada 2017

Bardzo dobra pozycja. Dokument, który fanie pokazuje życie na wciąż dla nas tajemniczej Islandii. Ciekawe jest też to, że autor nie jest typowym turystą, ale "tubylcem", który na Islandii spędził prawie 10 lat. Zżył się z tamtejszymi ludźmi i wniknął w obyczajowość i społeczeństwo. Książka napisana z dużym humorem i przymrużeniem oka na nieco dziwne dla nas zwyczaje Islandczyków.

pietrych | 2017-10-27
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 27 października 2017

Autobiografia z Islandią w tle. To nie jest wybitna książka. Nie jest nawet dobra. Ale nie jest też zupełnie bez wartości. Jest tu trochę ciekawostek o Wyspie i jej mieszkańcach, trochę ciekawych, ogólnoludzkich obserwacji, kilka trafnych żartów. Autor skutecznie mnie zniechęcił do sięgnięcia po jego poprzednie czy przyszłe dzieła.

Kamil | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Autor pod clicbeitowym tytułem o Islandii, która jest teraz w modzie przemyca swoją skrajnie nieciekawą historię. Książka pozbawiona choćby jednego interesującego wątku, bez cienia interesujących faktów na temat tytułowego kraju. Dla miłośników Islandii pozycja nadzwyczaj rozczarowująca!