Zostawić Islandię

reportaż
Noir sur Blanc
2016-09-01
2016-09-01
Islandia przyroda obyczaje życie codzienne

Okładka książki Bangsi Marcin Dopieralski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Bangsi Marcin Dopieralski,...
Okładka książki Królik po islandzku Grzegorz Kasdepke, Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Królik po isla... Grzegorz Kasdepke, ...

Moje odkrycie! Hubert Klimko-Dobrzaniecki ma dar, który uwielbiam – takiego fajnego bajdurzenia o życiu, wplątywania swoich przemyśleń w klimat miejsca, tu akurat Islandii. Poznajemy autora, poznajemy Wyspę – choć w sposób nieoczywisty, nie ma tu typowych opisów kraju. Są ludzie, ich zachowania, zwyczaje, a to wszystko związane z bardzo osobistymi przeżyciami autora, ze wspomnieniami z dzieciństwa, z marzeniami, nadziejami. Są fascynacje filmem, muzyką, literaturą. To nie jest przewodnik. To jest opowieść.

fajnie się czytało

fajnie się czytało

Hubert znowu złapał mnie za serce i poprowadził jak za rączkę przez swoje życie. Pisarz to niegdysiejszy, gorączkowy frek islandzki. Wierna mu jestem od samego początku. W sumie to on otworzył przede mną Islandię, jakiej nie znam.

Ale nie tylko o samą Islandię tu chodzi, bardziej liczy się uważność, sposób zapamiętywania i umiejętność wygrzebania ze wspomnień tego, o czym aktualnie opowiada. W książce jest wiele nawiązań do innych książek autora, co pozwoliło mi na podróże w czasie do okresu, kiedy tamte czytałam. Przyznam, że poczułam nawet zapach perfum, jakie wtedy używałam. A to stanowi już o silnym wpisaniu się w pamięć.
Błyskotliwie z poczuciem humoru, poetycko i jak zawsze dużo porównań, zestawień obrazów mentalności, moralności i wszystkiego tego, co jest dla nas obce.
Anegdoty, przypowieści, kolorowe retrospekcje do czasów PRLu i ta dziecięca namiętność podsycająca marzenia o zamieszkaniu na wyspie, której nawet nazwa była przez Polaków mylona z Irlandią.

"Zrozumiałem, że nigdy nie pozbędę się walizki psychologicznej, którą wożę ze sobą po świecie, nie wyrzucę jej, bo i tak za mną przypłynie"

Hubert Klimko- Dobrzaniecki
"Zostawić Islandię"

To nie książka o Islandii, czemu dziwi się wiele osób, ale przecież tytuł niekoniecznie na to musi wskazywać. Mnie się podobało. Lubię twórczość Dobrzanieckiego.

Bardzo mi się podobało, nie jest to przewodnik i już o tym wiedząc czyta się jednym tchem. O życiu tu i tam, o miłości i o filmie ;) Ładne!

Nie lubię kończyć takich książek. To jak podróż, odrywa od szaropolskiej rzeczywistości. Autor zapoznaje nas z wyspą, jej niezwykłość czuć ze wszech miar: urokliwe krajobrazy, osobliwe osobliwości. Ciężko zostawić Islandię.

ps. kompletnie nie rozumiem niektórych wcześniejszych opinii. Jest błyskotliwie, inteligentnie, momentami zabawnie, ciekawie.

Totalna słabizna. Autor grafoman. Litości!

Totalna słabizna. Autor grafoman. Litości!

6/10

6/10

Słuchałam audiobooka i nie powiem, był to całkiem miło spędzony czas, ale jeżeli chodzi o wartości poznawcze, to niestety niewiele więcej wiem o Islandii.
Szkoda, że miłość, która rozpoczęła się od puszki z rybami, nie okazała się na tyle intensywna, aby poświęcić jej książkę.

Ładna książka; zazwyczaj senna, momentami zabawna i ironiczna, poetycko (przez poetę) napisana. Bardziej o szukaniu swojego miejsca, o wrażliwości i o miłości niż o Islandii

• Islandia
  • Audiobooki