rozwiń zwiń
kamk

Profil użytkownika: kamk

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 2 tygodnie temu
1 906
Przeczytanych
książek
3 221
Książek
w biblioteczce
83
Opinii
1 455
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: , , , ,

Nie będę w tym momencie obiektywna. Mam ogromny sentyment do kryminałów RyszardaĆwierleja i z ogromną niecierpliwością wypatruję zawsze kolejnych powieści. Jako rodowita Poznanianka doceniam wysiłek autora, by akcję powieści umiejscowić w naszym regionie i by wszyscy bohaterowie mówili tak, jak na Wielkopolan przystało, czyli ze sporą domieszką gwary poznańskiej. Oczywiście nie są to jedyne walory cyklu książek o sympatycznej, acz niepozbawionej wad grupie policjantów z Poznania. Nie inaczej jest i tym razem. W najnowszej powieści Ryszarda Ćwierleja „Ostatnia droga” jak zawsze mamy do czynienia z dobrze skonstruowaną i trzymającą w napięciu historią kryminalną. Autor odwołał się w niej do pierwszych dni wojny na Ukrainie i to właśnie ona stanowi tło dla całej powieści. Tym razem nasi poznańscy policjanci wyruszają z darami dla uchodźców na wschodnią granicę Polski. Po rozdysponowaniu tego, co udało mi się uzbierać wśród poznańskich stróżów prawa, zabierają ze sobą uciekające przed wojną kobiety i ich dzieci. Jedna z nich, Nadia trafia później pod dach jednego z policjantów, Turka. Do kobiety ma dojechać jej młodsza siostra, której również udało się uciec z ogarniętej wojną Ukrainy. Ślad po dziewczynie urywa się jednak nagle. Turek postanawia pomóc mieszkającej u siebie uchodźczyni i angażuje do tego zastępy poznańskich policjantów. Sprawa okazuje się jednak znacznie bardziej złożona niż wszyscy początkowo zakładali…
„Ostatnia droga” to typowy kryminał Ćwierlaja napisany w stylu, do którego dawno już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Po raz kolejny spotykamy od dawna już nam znany zespół poznańskich stróżów prawa. To co przeszkadzało mi w powieści, to poziom nieprofesjonalizmu funkcjonariuszy, który nawet jak na polskie standardy przekroczył wszelkie granice. Z tego powodu wszystkie działania policji należy potraktować z lekkim przymróżeniem oka. Sam pomysł na fabułę jest za to bardzo ciekawy. Autor bardzo umiejętnie wykorzystał bieżące wydarzenia, by na ich kanwie zbudować swoją najnowszą powieść. Dla mnie jest to bardzo udane rozwiązanie. W pozostałych aspektach „Ostatnia droga” to typowy kryminał Ćwirleja. Nie zaskoczy nas on formą czy kreacją bohaterów. Tym, którzy poszukują czegoś zupełnie nowego może to nie przypaść do gustu, dla mnie jednak pewna stałość w kryminałach opowiadających o losach poznańskich policjantów jest ogromnym atutem. Pozwoliła mi ona zżyć się z bohaterami i pokochać ich historie. Dla mnie najnowsza powieść Ćwirleja to kawał dobrego kryminału. Polecam, na pewno spodoba się wszystkim fanom autora.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MUZA.

Nie będę w tym momencie obiektywna. Mam ogromny sentyment do kryminałów RyszardaĆwierleja i z ogromną niecierpliwością wypatruję zawsze kolejnych powieści. Jako rodowita Poznanianka doceniam wysiłek autora, by akcję powieści umiejscowić w naszym regionie i by wszyscy bohaterowie mówili tak, jak na Wielkopolan przystało, czyli ze sporą domieszką gwary poznańskiej. Oczywiście...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

Wolsztyn – małe, wielkopolskie miasteczko. Wydawać by się mogło, że w tak niewielkiej miejscowości nie może wydarzyć się nic złego. Nic jednak bardziej mylnego. Przekonuje się o tym dziennikach Rafał Terlecki, który przyjeżdża na zjazd absolwentów tutejszego liceum. Jego szkolny kolega, Paweł Zdanowski, podsuwa mu sprawę brutalnie zamordowanej dziewczyny, której zwłoki dwa lata wcześniej znaleziono na terenie pobliskich ogródków działkowych. Zaintrygowany sprawą Rafał rozpoczyna prywatne śledztwo. Szybko okazuje się, że nie jest to pierwsza tego typu zbrodnia w tej okolicy. Wiele lat wcześniej, w podobny sposób, zamordowano w Wolsztynie inne kobiety. Jaki związek mają zbrodnie z przeszłości z teraźniejszością? Okazuje się, że nawet małe społeczności mają swoje własne tajemnice, a ich odkrycie może być bardo bolesne…
„Sierociniec janczarów” to powieść kryminalna autorstwa Piotra Gajdzińskiego. Autor opowieści jest historykiem, co bardzo wyraźnie możemy zaobserwować na kartach książki. Twórca zabiera nas bowiem w podróż w przeszłość i robi to po mistrzowsku. Akcja powieści rozgrywa się w trzech płaszczyznach historycznych. Współczesne śledztwo przeplatane jest opowieściami z czasów przedwojennych oraz z okresu komunizmu. Początkowo nie wiemy, w jaki sposób łączą się poszczególne wątki, autor stopniowo odkrywa przez nami zagadki przeszłości. Jednak powoli jesteśmy w stanie dopasować do siebie poszczególne elementy układanki. Powieść wyróżnia dbałość o detale. Zwłaszcza odległe dzieje Wolsztyna opisane są z wielką pieczołowitością. Możemy więc poczuć się jak mieszkańcy tej malowniczej miejscowości rezydujący w miasteczku tuż przed wybuchem II wojny światowej. Akcja powieści nie zapiera tchu w piersi, jednak doskonałe opisy historyczne w pełni rekompensują powolne rozwijanie się intrygi. Jest to naprawdę dobra powieść, łącząca w sobie wątki kryminalne i historyczne, dlatego powinna przypaść do gustu niejednemu czytelnikowi. Ja z pewnością będę wyglądała kolejnych książek Piotra Gajdzińskiego i mam nadzieję, że zabierze mnie on na niejedną wycieczkę śladami historii.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MUZA.

Wolsztyn – małe, wielkopolskie miasteczko. Wydawać by się mogło, że w tak niewielkiej miejscowości nie może wydarzyć się nic złego. Nic jednak bardziej mylnego. Przekonuje się o tym dziennikach Rafał Terlecki, który przyjeżdża na zjazd absolwentów tutejszego liceum. Jego szkolny kolega, Paweł Zdanowski, podsuwa mu sprawę brutalnie zamordowanej dziewczyny, której zwłoki dwa...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

Które to już moje spotkanie z policjantami z Poznania? Biorąc do ręki każdą nową książkę mam wrażenie, że spotykam starych, dobrych znajomych. Tym razem zabierają mnie oni w trudne czasy przemian ustrojowych w naszym kraju. Dla wszystkich jest to okres ogromnych zmian. Nasi starzy znajomi nie są wyjątkiem. W końcu niedawno przestali być milicjantami, kontynuują jednak służbę w policji. Nie jest to już ta sama praca, choć zwyczaje i przywary naszych bohaterów wydają się nie ulegać zmianie. W nowej rzeczywistości odnajduje się były cinkciarz Ryszard Grubiński, który zaczyna prowadzić sieć legalnych kantorów, a nawet prywatny bank. Ale nie tylko on postanowił dorobić się w nowej rzeczywistości. Jaki będzie to miało wpływ na pracę organów ścigania?
„Granica możliwości” to początek nowej serii kryminałów, w których pojawia się pani prokurator Brygida Bocian. Jest ona jednak postacią drugoplanową, a śledztwo nadal prowadzą znani wszystkim z wcześniejszych powieści stróże prawa. Ryszard Ćwirlej postanowił uzupełnić lukę w biografii swoich bohaterów i stworzyć książkę, której fabuła osadzona jest w latach dziewięćdziesiątych. Świetny pomysł! Niestety, sama powieść rozczarowuje. Pojawia się kilka różnych wątków, śledztwa splatają się ze sobą, brakuje jednak wartkiej akcji. Fabuła nie wciąga. Mało jest też zabawnych momentów. Starzy bohaterowie znani z wcześniejszych książek niczym nas nie zaskakują. Nowa pani prokurator jest postacią zupełnie bez wyrazu i nie pasuje do tego barwnego świata byłych milicjantów. Uroku dodaje książce gwara poznańska, sprytnie wpleciona w większość dialogów, ale nawet ona nie jest w stanie uratować tej powieści. Niestety, tym razem zawiodłam się. Mam jednak nadzieję, że to tylko chwilowy spadek formy autora i czeka nas jeszcze wiele świetnych kryminałów z nietuzinkową grupką policjantów w roli głównej.
Nie zrozumcie mnie jednak źle. „Granica możliwości” to nie jest najgorszy kryminał, jaki czytałam. Autor sam postawił sobie jednak bardzo wysoko poprzeczkę i dlatego ciężko jest mi się teraz pogodzić z tym, że nie każda jego powieść spełnia najwyższe standardy. Po kolejną powieść Ćwirleja z pewnością sięgnę. Oby to kolejne spotkanie było powrotem do pierwszorzędnej formy pisarza.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu MUZA.

Które to już moje spotkanie z policjantami z Poznania? Biorąc do ręki każdą nową książkę mam wrażenie, że spotykam starych, dobrych znajomych. Tym razem zabierają mnie oni w trudne czasy przemian ustrojowych w naszym kraju. Dla wszystkich jest to okres ogromnych zmian. Nasi starzy znajomi nie są wyjątkiem. W końcu niedawno przestali być milicjantami, kontynuują jednak...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika kamk

z ostatnich 3 m-cy
kamk
2024-02-24 17:19:26
kamk dodała książkę Kopciuszki na tronach Europy na półkę Chcę przeczytać
2024-02-24 17:19:26
kamk dodała książkę Kopciuszki na tronach Europy na półkę Chcę przeczytać
Kopciuszki na tronach Europy Iwona Kienzler
Średnia ocena:
4 / 10
3 ocen
kamk
2024-02-24 17:19:12
kamk dodała książkę Kopciuszki na tronach Europy na półkę Chcę przeczytać
2024-02-24 17:19:12
kamk dodała książkę Kopciuszki na tronach Europy na półkę Chcę przeczytać
Kopciuszki na tronach Europy Iwona Kienzler
Średnia ocena:
6.1 / 10
101 ocen
2024-02-23 20:24:14
kamk Zagłosowała w plebiscycie "Książka Roku 2023"
2024-02-23 20:24:14
kamk Zagłosowała w plebiscycie "Książka Roku 2023"
kamk
2024-02-19 22:11:44
kamk oceniła książkę National Geographic 12/2023 (291) na
6 / 10
kamk
2024-02-19 22:11:24
kamk oceniła książkę National Geographic 11/2023 (290) na
6 / 10
kamk
2024-02-19 22:07:51
kamk oceniła książkę Dead in the dark na
6 / 10
2024-02-19 22:07:51
kamk oceniła książkę Dead in the dark na
6 / 10
Dead in the dark Stephen Booth
Średnia ocena:
6 / 10
1 ocen
kamk
2024-02-19 22:07:39
kamk dodała do serwisu książkę Dead in the dark
2024-02-19 22:07:39
kamk dodała do serwisu książkę Dead in the dark
kamk
2024-01-01 18:10:13
kamk oceniła książkę Ballada ptaków i węży na
8 / 10
2024-01-01 18:10:13
kamk oceniła książkę Ballada ptaków i węży na
8 / 10

ulubieni autorzy [19]

Jodi Picoult
Ocena książek:
7,1 / 10
36 książek
2 cykle
2884 fanów
Joe Alex
Ocena książek:
6,9 / 10
21 książek
2 cykle
233 fanów
Agatha Christie
Ocena książek:
7,0 / 10
175 książek
8 cykli
6119 fanów

Ulubione

Jonathan Carroll - Zobacz więcej
Wisława Szymborska - Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek Zobacz więcej
Gilbert Keith Chesterton - Zobacz więcej
William Wharton Tato Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry - Zobacz więcej
Paweł Jasienica Rozważania o wojnie domowej Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 905
książek
Średnio w roku
przeczytane
76
książek
Opinie były
pomocne
1 455
razy
W sumie
wystawione
1 453
oceny ze średnią 6,2

Spędzone
na czytaniu
8 734
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
59
minut
W sumie
dodane
1
W sumie
dodane
993
książek [+ Dodaj]