Opowiem ci pewną historię

Wydawnictwo: Świat Książki
The Truth According to Us
literatura piękna
Ag2S

Latem 1938 roku senator Beck pozbawia córkę Laylę środków finansowych i żąda, by podjęła pracę przy Federalnym Projekcie dla Pisarzy, programie zapewniającym posady w ramach Nowego Ładu. Layla, pozbawiona towarzystwa, do którego przywykła, musi zająć się spisaniem dziejów prowincjonalnego miasta Macedonii w Wirginii Zachodniej, ośrodka przemysłu pończoszniczego. Jest przekonana, że od tej chwili będzie wiodła nudne życie, lecz gdy wynajmuje pokój w domu rodziny Romeynów, dziewczynę wciąga ich skomplikowany świat. Wkrótce odkrywa, że prawda o losach miasta jest ściśle związana ze skomplikowaną przeszłością tego rodu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...»

Oficjalna recenzja
fossa książek: 346

Im mniejsze miasto, tym więcej kłopotów

Małomiasteczkowe społeczności - przynajmniej w literaturze - niewiele ustępują wielkim, słynnym metropoliom, bo od zawsze cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród pisarzy oraz czytelników. To w końcu niezastąpiona arena - lepszych i gorszych - powieści wszelakich gatunków. Jako odpowiedź na to zainteresowanie można uznać też najnowszą powieść Annie Barrows pt. „Opowiem ci pewną historię”, której ośrodkiem akcji staje się małe miasteczko na amerykańskiej prowincji wypełnione po brzegi nietuzinkowymi postaciami i niejasnymi zdarzeniami z przeszłości. Barrows posługuje się więc znanym i sprawdzonym schematem, ale jak się okazuje nie zawsze to wystarcza.

Macedonia w Wirginii Zachodniej będzie całkiem zwyczajnym miastem dopóki nie zainteresuje się nim Layla Beck, którą pojawia się tam w ramach Federalnego Projektu dla Pisarzy, by poznać, a następnie spisać, historię tego miejsca. Odkrywamy więc miasteczko i jego mieszkańców oczami osoby z zewnątrz, ale ta młoda i niedoświadczona dziewczyna będzie wkrótce musiała się zmierzyć nie tylko z niechęcią lokalsów i przełożonych, ale także z własnymi słabościami i emocjami. Rozbieżności w dziejach miasta, powszechnie przemilczane fakty dają tylko pole do popisu dla Layli, która z czasem wydaje się być coraz bardziej pochłonięta swoim nowym zadaniem. Tak oto, niemal z dnia na dzień z histeryczki przerażonej swoją pracą staje się nagle historyczką z prawdziwego zdarzenia. Zakwaterowana u wpływowej i szanowanej niegdyś rodziny zaczyna też interesować się ich udziałem w tej historii. Wkrótce Layla wywróci do góry nogami życie swoje, jak i swoich gospodarzy.

Swoje dość pokaźne rozmiary powieść zawdzięcza m.in. aż trzem rodzajom narracji w niej użytej - pierwszoosobowej, trzecioosobowej oraz tej w formie listów. Zupełnie jakby autorka nie mogła się zdecydować, co wybrać. Dopiero ta ostatnia forma stanowi najciekawszy sposób przedstawienia zdarzeń, ale też stosowany najoszczędniej - można sobie nawet pomyśleć, że to swoiste puszczenie oka do czytelników stęsknionych za „Stowarzyszeniem Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek”. Niemniej jednak wielka szkoda, że Barrows nie poszła właśnie drogą wytoczoną przez swoją poprzednią książki (a przede wszystkim przez swoją ciotkę). I tak zamiast przedłużających się opisów i nikomu niepotrzebnych dialogów można by po prostu oddać głos głównej bohaterce, której listy na tle całej często bezbarwnej reszty są charakterne i żywe. Właśnie te drobne epistolarne przerywniki zaliczam do najbardziej udanych fragmentów powieści.

„Opowiem ci pewną historię” przypomina trochę letnią pogodę za oknem, gdzie wszystko i wszyscy odurzeni są przez upał i rozleniwieni przez palące słońce. W takich zresztą warunkach rozgrywa się ta powieść - duszna atmosfera lata służy chyba temu, by w powietrzu zastygały zagadki przeszłości, choć minionej to wciąż obecnej, a często niedokończonej. Ma to swój urok, ale w przypadku powieści Barrows przypadałaby się jednak porządna burza by wstrząsnąć albo chociaż trochę rozruszać to towarzystwo. Jedno jest pewne, Annie Barrows Hitchcockiem na pewno nie jest, a jej wkładu w książkę „Stowarzyszenie Miłośników Literatury...” też nie należy zbytnio przeceniać.

Anna Aniszczenko

MAD | 2019-10-06
Przeczytana: 02 października 2019

"Opowiem Ci pewną historię" Annie Barrows

Akcja powieści toczy się niespiesznie, czuć gorączkę lata  i nastrój tam panujący.
Jest rok 1938 w małym miasteczku w Wirginii Zachodniej.
Główna bohaterka to Layla - córka wpływowego senatora Becka.
Zostaje pozbawiona środków do życia i tym samym przymuszona do przyjęcia posady i podjęcia pracy przy Federalnym Projekcie dla Pisarzy.
Musi opuścić swój dom i wyjechać aby zając się spisaniem dziejów miasta Macedonii.
Layla jest pewna,że będzie tam bardzo nudno dlatego nie jest zachwycona pomysłem ojca. Nie ma jednak wyjścia. Wynajmuje pokój w domu rodziny Romeynów - czas pokarze czy był to dobry pomysł.
Zaczyna się bardzo angażować w swą pracę . Poznaje zagmatwane losy rodzin tego miasta, ich historię i tajemnice. Odnajduje się jako pisarka i poszukiwaczka prawdy. Musi też zmierzyć się ze swymi uczuciami co nie jest proste

Przyznam,że do połowy książki akcja była bardzo powolna a momentami nudna. Zastanawiałam się czy jest sens czytać...

Iwona | 2018-12-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2018
Przeczytana: 23 grudnia 2018

„Opowiem ci pewną historię” – to klimatyczna książka o tajemnicach i splecionych losach mieszkańców Macedonii w zachodniej Wirginii w 1938 roku. Może nie zachwyciła mnie aż tak jak „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek”, ale fabuła i styl pisania oraz postacie i scenografia bardzo mnie wciągnęły.
Narracja jest tu prowadzona z perspektywy 3 kobiet – dwunastoletniej Willi, bardzo mądrej dziewczynki, która ciekawa świata poznaje przykre tajemnice swojej rodziny. Drugą bohaterką jest Layla, młoda kobieta, która opisuje historię Macedonii w ramach Federalnego Projektu dla Pisarzy. Dzięki wywiadom z mieszkańcami otrzymujemy wiele faktów historycznych oraz dużo dodatkowych barwnych opowieści z życia mieszkańców. Listy Layli z rodziną i przyjaciółmi to dodatkowy element, dzięki którym możemy poznać więcej szczegółów z życia bohaterki. Trzecią narratorką jest Jottie, prowadząca dom Romeynów. Chyba najbardziej lubiana przeze mnie postać, ze względu na jej...

Yuzuki | 2018-08-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Kupiłam ją zupełnym przypadkiem myśląc, że może akurat mi się spodoba. Okazała się fascynująca. Potrzebowałam takiej historii właśnie w tym momencie i może to jest powodem mojego zainteresowania. Uwielbiam duże rodziny i ich pogmatwane losy, uwielbiam czytać o rodzeństwie. A przede wszystkim uwielbiam chcieć czytać książkę cały czas równocześnie cedząc każde słowo, żeby tylko nie żegnać się z bohaterami. Dla mnie wspaniała i na pewno sięgnę po nią znowu.

Marta Czoska | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Lekka i bardzo przyjemna historia w sam raz na gorące sierpniowe dni. Z przyjemnością chowałam się w cieniu domu by poznać losy bohaterów tej powieści.

Babcia Gąska | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Tak rzadko można trafić obecnie na, po prostu, dobrą powieść. Miło, lekko i przyjemnie. Tylko ten tytuł taki niecharakterystyczny, a oryginalny- wielce wymowny.

Maison | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Fabuła dzieje się w Macedonii w czasach tzw. Nowego Ładu. Czuć klimat małego miasteczka, skrywaną tajemnicę pożaru fabryki, ogromnych upałów, a także historii miłości i dojrzewania. Zapewne nie da się nie polubić Jottie, która jest energiczna, dobra i chciałoby się z nią zaprzyjaźnić, bo jest prawdziwa we wszystkim co robi.

bronek | 2017-04-26
Przeczytana: marzec 2017

Powieść, za sprawą 12 letniej bohaterki, porównywana do Zabić drozda i cyklu o Flawii De Luce. Nie całkiem bezpodstawnie, ale mi klimatem bardziej przypomina Małego przyjaciela Donny Tartt. Zasługuje na jedna gwiazdkę mniej niż dałem - ta gwiazdeczka to prezent za fragmenty epistolarne ;)
Polski tytuł nie pasuje do powieści nic a nic. Choćby dla tego warto sięgnąć po oryginał.

Evelyn | 2017-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Po kilku próbach i kilkunastu stronach potem - skapitulowałam.

kiniusgpm | 2016-11-21
Przeczytana: 18 listopada 2016

Przepiękna, ciepła, chwytająca za serce opowieść o miłości, tęsknocie, wyrzeczeniach, lojalności, stracie.

bettver | 2016-10-18
Przeczytana: 15 września 2016

Jestem zdecydowanie na tak. Liczyłam na coś naprawdę ciekawego i nie zawiodłam się. Tytuł pasuje zdecydowanie to pierwszej połowy utworu, która nie była zbyt wciągająca i wymagająca, taka ot naprawdę "pewna historia", druga połowa jednak wciąga i ukazuje konkrety z życia bohaterów. Wyraziste postacie, takie jakie się lubi i pamięta. Pozytywnie zaskakuje mnie postać Layli, która mimo wszystko nie okazuje się jednak pustą damą przyzwyczajoną do wygód i utrzymywania do ojca, kobieta ma własny rozum i ostatecznie nie daje się zwieść, a nawet uwieść.