Opowiem ci pewną historię

The Truth According to Us
literatura piękna
Edyta Jaczewska

Oficjalne recenzje i

Im mniejsze miasto, tym więcej kłopotów

[ 5 ] Link do recenzji

Nie zgadzam się ze słabymi ocenami tej powieści. Każdy ma jednak prawo do własnej opinii...
Powieść ta, bardzo nietypowa jak dla mnie (nie czytam z reguły takich czytadeł), jednak bardzo mnie wciągnęła i bardzo mnie uraczyła.
Fajnie napisana, opowiedziana z perspektywy kilku osób, autorka użyła również do opowieści epistolografię, więc jest różnorodnie.
Czytając, miałem...

Ogromna liczba postaci, zdarzeń błahych, nieciekawych, nudnie opisanych. Przeczytałam 300 stron i nic się nie dzieje, nie ma jakiś ciekawych przemyśleń. Obserwować świat też trzeba umieć. Ot, po prostu strumień zdarzeń.
Bogata dziewczyna, ukarana przez ojca rozpoczyna swoje żyie zawodowe. Ale jak to zwykle bywa z takimi dziećmi, już na starcie czeka ją, mimo ogrmnego...

"Opowiem Ci pewną historię" Annie Barrows

Akcja powieści toczy się niespiesznie, czuć gorączkę lata  i nastrój tam panujący.
Jest rok 1938 w małym miasteczku w Wirginii Zachodniej.
Główna bohaterka to Layla - córka wpływowego senatora Becka.
Zostaje pozbawiona środków do życia i tym samym przymuszona do przyjęcia posady i podjęcia pracy przy Federalnym Projekcie dla...

„Opowiem ci pewną historię” – to klimatyczna książka o tajemnicach i splecionych losach mieszkańców Macedonii w zachodniej Wirginii w 1938 roku. Może nie zachwyciła mnie aż tak jak „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek”, ale fabuła i styl pisania oraz postacie i scenografia bardzo mnie wciągnęły.
Narracja jest tu prowadzona z perspektywy 3...

Kupiłam ją zupełnym przypadkiem myśląc, że może akurat mi się spodoba. Okazała się fascynująca. Potrzebowałam takiej historii właśnie w tym momencie i może to jest powodem mojego zainteresowania. Uwielbiam duże rodziny i ich pogmatwane losy, uwielbiam czytać o rodzeństwie. A przede wszystkim uwielbiam chcieć czytać książkę cały czas równocześnie cedząc każde słowo, żeby...

Lekka i bardzo przyjemna historia w sam raz na gorące sierpniowe dni. Z przyjemnością chowałam się w cieniu domu by poznać losy bohaterów tej powieści.

Tak rzadko można trafić obecnie na, po prostu, dobrą powieść. Miło, lekko i przyjemnie. Tylko ten tytuł taki niecharakterystyczny, a oryginalny- wielce wymowny.

1955

Fabuła dzieje się w Macedonii w czasach tzw. Nowego Ładu. Czuć klimat małego miasteczka, skrywaną tajemnicę pożaru fabryki, ogromnych upałów, a także historii miłości i dojrzewania. Zapewne nie da się nie polubić Jottie, która jest energiczna, dobra i chciałoby się z nią zaprzyjaźnić, bo jest prawdziwa we wszystkim co robi.

Powieść, za sprawą 12 letniej bohaterki, porównywana do Zabić drozda i cyklu o Flawii De Luce. Nie całkiem bezpodstawnie, ale mi klimatem bardziej przypomina Małego przyjaciela Donny Tartt. Zasługuje na jedna gwiazdkę mniej niż dałem - ta gwiazdeczka to prezent za fragmenty epistolarne ;)
Polski tytuł nie pasuje do powieści nic a nic. Choćby dla tego warto sięgnąć po oryginał.

Po kilku próbach i kilkunastu stronach potem - skapitulowałam.

Dyskusje

• 2018