Córka dyrektora cyrku

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Sirkusdirektørens datter
powieść norweska

Kolejna powieść Josteina Gaardera jest następnym dowodem bujnej wyobraźni autora oraz skłonności do zagadkowych, skomplikowanych intryg. Córka dyrektora cyrku to historia o Petterze, dziwnym dziecku, które własne towarzystwo i wymyślone przez siebie historie przedkłada nad przyjaciół. Pomysły mnożą się również w głowie dorosłego Pettera. Nie jest on jednak w stanie znieść myśli o opublikowaniu ich pod własnym nazwiskiem. Nienawidzi szumu wokół własnej osoby. Dlatego też tworzy firmę Pogotowie Autorskie, zaopatrującą w fabuły i intrygi pozbawionych natchnienia pisarzy. Petter odnosi wielki sukces, który z czasem zmienia się w śmiertelną pułapkę. Wielowarstwowa, śmiała i wciągająca książka. Świetnie skomponowana satyra na ludzką pogoń za sławą i odwieczną próżność.

źródło opisu: Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, 2008

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/corka_d...»

Ilość stron: 206
To pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Dobrze się to czytało. Główny bohater nie jest pisarzem, ale pisze bardzo dużo różnych historii. Sprzedaje je innym pisarzom. Nie rozumiem tego typu postępowania. Przecież sam mógłby napisać świetną powieść i mieć z tego więcej niż miał od innych za pomysły, które ktoś publikował pod własnym nazwiskiem. Irytowało mnie to trochę w tej lekturze, ale mimo to uważam, że jest świetna. Zakończenie trochę zaskakujące, ale pasujące do całości. Polecam każdemu tą świetną powieść. To będzie moja ulubiona.

Ciekawe cytaty jakie znalazłam:
„Tak czy owak, niektóre pomysły mądrze jest zachować na później, wykorzystywanie wszystkich doskonałych koncepcji naraz nie ma sensu.” ( str 46)

„Powieść kryminalna na ogół ma bardzo skondensowane jądro akcji, które najczęściej da się zapisać na pojedynczej stronie. Sztuka pisarza polega na ukrywaniu tego jądra,zawierającego prawdziwe informacje....

allison | 2011-09-18
Przeczytana: 18 września 2011

Ciekawa, intrygująca powieść o niezwykle bogatej fabule i zaskakującym zakończeniu. Pokazuje, jak wielką siłą jest myśl i wyobraźnia i jak łatwo można z ich pomocą manipulować ludźmi. Można też samemu wpaść we własne sidła, co pokazuje pewien epizod z życia głównego bohatera.

To także obraz współczesnego świata, nie tylko środowiska artystów, w którym żądza sławy i kariery pcha ludzi do naśladowania, płacenia za cudze pomysły i nieuczciwości. Najbardziej bezwstydnie proceder ten uprawiają ludzie mierni, którzy za wszelką cenę chcą znaleźć się na szczytach.

Książka zawiera sporo refleksji na temat pisarzy oraz procesu tworzenia literatury - i tej wielkiej, i bezwartościowej.
Bardzo spodobał mi się następujący fragment: "Przede wszystkim się żyje, a dopiero potem można ewentualnie ocenić, czy ma się coś do przekazania, a decyduje o tym samo życie. Zapis jest owocem życia, nie zaś życie - owocem zapisu".

Arisa | 2013-07-02
Przeczytana: 17 marca 2013

Jostein Gaarder jest jednym z moich ulubionych pisarzy. "Córka dyrektora cyrku" jest już siódmą jego powieścią, po którą sięgnęłam i z pewnością nie ostatnią. Zaczynałam od książek dla dzieci, później tych dla młodzieży, a teraz przyszedł czas na książki dla dorosłych, do których "Córka..." na pewno należy.
Powieść opowiada historię Pettera, najpierw chłopca, później młodzieńca, a na koniec dojrzałego już mężczyzny. Główny bohater kocha, cierpi, szuka swojego miejsca na świecie, zarabia pieniądze... Jednak tym co różni go od innych jest wyobraźnia. Już od dzieciństwa Petter wymyśla po kilka niezwykłych historii dziennie. Odgradza się od innych ludzi, ale równocześnie dzięki swojej niezwykłej wiedzy, pamięci i elokwencji z łatwością odnajduje się w normalnym świecie. Gdy dorasta postanawia zarabiać na swoim talencie i zakłada "Pogotowie autorskie"- w pełnej dyskrecji dostarcza pomysłów pozbawionym weny pisarzom. Ukryty pod pseudonimem "Pająk" sądzi, że nikt nie jest w stanie...

Jusia | 2011-09-17
Przeczytana: 17 września 2011

"Córka dyrektora cyrku" to opowieść o niezwykłym człowieku, poznajemy go jako młodego inteligentnego chłopca, który z jednej strony jest sprytny, pyskaty, "mocny w gębie" jednak doskonale potrafi bronić się słowem. Wysławia się sprawnie, lubi samotność, raczej stroni od kolegów, nie z egoizmu, nie dlatego, że czuje się lepszy, w swojej samotności przeżywa wszystkie swoje przemyślenia i spostrzeżenia, cała mądrość rodzi się w nim właśnie wtedy kiedy jest sam.
W kolejnych częściach książki śledzimy losy już dorosłego człowieka, który jak każdy szuka celu w życiu, okazuje się że jego powołaniem i talentem jest pisarstwo. Mężczyzna przelewa na papier wszystkie wytwory własnej fantazji, jednak nigdy żadne z jego dzieł nie ukaże się pod jego nazwiskiem, wszystkie pomysły zostają sprzedane innym pisarzom, oraz zostają opowiedziane osobom których obdarza zaufaniem.
Co takiego jest fascynującego w tej książce? Niby zwykła opowieść, ale...jakim barwnym językiem została napisana, ile emocji...

angelka | 2010-08-05

Jostein Gaarder to norweski, wybitny pisarz, który pisze powieści dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych. Jednym słowem jego książki są dla wszystkich, a wiadomo, że takich pisarzy, którzy chcą i potrafią pisać dla każdego, jest niewielu. Ja miałam przyjemność poznać dwie książki pana Gaardera: "Świat Zofii" i "Córka dyrektora cyrku". Właśnie o tej drugiej książce, chcę dziś napisać.

Historia przedstawia chłopca, o imieniu Petter, który od dziecka wymyśla różne to historyjki i opowiadania. Jako, że w świecie rzeczywistym nie ma żadnych przyjaciół, wyimaginowane postaci uważa za swoich prawdziwych kolegów. Kiedy Petter dorasta tworzy własną firmę: Pogotowie Autorskie, gdzie pod pseudonimem Pająk, pomaga w tajemnicy znanym i mniej znanym pisarzom w rozwinięciu fabuły ich książek, a czasem wymyśla nawet całą powieść. Mężczyzna nie pragnie rozgłosu, sławy ani pieniędzy, choć jest bardzo bogaty. Nie chce też, by ktokolwiek dowiedział się o jego działalności. Tak naprawdę akcja...

Liza | 2013-03-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2003 rok

Historia Petera, który patrzy z perspektywy czasu na swoje życie: dzieciństwo, relacje z kobietami, dorosłe życie, swoją działalność Pogotowie Autorskie. Na samym początku czytelnik dowiaduje się, że bohater przed kimś ucieka, bo ktoś chce jego śmierci. Intryguje to, ciśnie się na usta pytanie: dlaczego? Peter decyduje się opowiedzieć wszystko. To jakby spowiedź, wspomnienia i refleksje nad światem, o pisarstwie, kulturze w jednym.
Myślę, że ta bardzo specyficzna i niepowtarzalna książka na długo (być może na zawsze) zostanie w mojej pamięci. Polecam.

Więcej (fabuła, opis, przemyślenia) na http://wybranyswiathistorii.blogspot.com/2013/03/corka-dyrektora-cyrku-jostein-gaarder.html

WirtualnaKsiążka | 2014-03-24
Przeczytana: 05 marca 2010

Ostatnio zdarza mi się czytać same świetne książki, dlatego pomyślałam sobie, że dziś recenzja kolejnego tytułu, który zrobił na mnie ogromne wrażenie.
Jostein Gaarder, to pisarz, o którym wielu z Was na pewno słyszało. Szczególnie osoby, które choć trochę interesowały się filozofią. "Świat Zofii", to jedna z książek, z którymi ten autor jest kojarzony.
Petter, główny bohater powieści był dość nietypowym dzieckiem. Wyróżniał się wśród swoich rówieśników, zajmował się sprawami, o których normalni chłopcy nie myśleli. Kiedy dorósł, postanowił założyć Pogotowie Autorskie i w ten sposób sprzedawał początkującym autorom swoje pomysły na książki. Klientów było nie mało. Petter nie wiedział, jakie skutki może przynieść jego praca (...)
Początek lektury był dla mnie ciekawy. Napisany w zagadkowy sposób, co z resztą autor często robił, sprawiał, że Czytelnik miał ochotę brnąć dalej.
Przez całą publikację nie do końca wiedziałam o co chodzi. Książka zaskakiwała w wielu momentach i...

Edi_Edi | 2013-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

Niesamowita. Fantastyczna. Wciągająca. Pokrętna. Cudowna lektura. To moje pierwsze spotkanie z Gaarderem i teraz wiem, że nie ostatnie.

Kasiunia | 2010-11-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2006 rok

Niesamowita książka!

Uwielbiam tego autora, choć muszę przyznać, że jak na razie sięgałam do prawie wszystkich jego książek poza najbardziej znanym bestsellerem (Świat Zofii). Ta jednak pozycja stanowczo należy do moich ulubionych. Trafiłam na nią przypadkiem, tytuł nie za bardzo mnie zachęcił, ale okazało się, że pozory jednak mylą!

Wciągająca fabuła i wspaniała wyobraźnia, jaką popisuje się Jostein Gaarder sprawiają, że książka nie daje o sobie zapomnieć. Interesująca jest także kompozycja -w fabułę wplecionych jest wiele krótkich opowiadań, które bardzo ubarwiają książkę i ukazują niezmierzoną kreatywność autora.

Jednak, co łączy taką ich mnogość z wątkiem głównym polecam przekonać się samemu!

Amelun | 2010-10-21

Każda kolejna przygoda z autorem Mai, Jostein Gaarderem, jest dla mnie intelektualno - filozoficzną rozkoszą:) CDC to wiele historii w jednej. Każdy szkic kolejnej historii stworzonej przez Petera, bohatera książki, to przecież potencjalna kolejna książka - dla mnie to dowody niezwykłej wyobraźni pisarza. Polecam!