To my tu teraz jesteśmy

Okładka książki To my tu teraz jesteśmy Jostein Gaarder
Okładka książki To my tu teraz jesteśmy
Jostein Gaarder Wydawnictwo: Czarna Owca filozofia, etyka
filozofia, etyka
Czarna Owca
2023-04-12
2023-04-12
Iwona Zimnicka

Zmusza do wyjścia ze swojej strefy komfortu, do zadawania sobie pytań o świat, który zostawimy w spadku naszym wnukom. Z pewnością nie jest to łatwa lektura, filozoficzne podejście autora do każdego aspektu staje się czasem zawiłe, aczkolwiek ja bardzo cenię taką formę literacką.

Postaram się zapomnieć o tej pozycji Gaardera, tak jak zapomniałam o kilku poprzednich. Chcę go kochać za Zofię, Dżokera, Mayę, za "Hej, czy jest tu kto?" i "W zwierciadle, niejasno". Ta książka to list do wnuków, stosik raczej banalnych przemyśleń bez większego ładu i składu, bardzo luźno i na siłę powiązanych.

Gaarder pisze list otwarty do swych wnuków i wraca do filozofii. Ukazuje nam swoją filozofię życia.
Ukazuje przeszłość, teraźniejszość i zastanawia się nad przyszłością. Porusza tematy ekologiczne, pisze o miłości, kosmosie, relacjach.
To piękny list, osobisty. I na pewno będzie stanowić niezwykła pamiątkę dla wnuków autora. Ukazuje jak ważne jest nasze tu i teraz. Jaka ciąży na nas odpowiedzialność, jak wiele ludzkość zrobiła i jak wiele zniszczyła. Autor stawia pytania, przytacza anegdoty z życia praz fakty naukowe.
Czyta się bardzo przyjemnie, lektura pozwala nam zwolnić w codziennym biegu i zastanowić się nad życiem.

Tyle lat po brawurowym "Świecie Zofii" czekałam na książkę Gaardera... Za wysoko postawiłam poprzeczkę. Ciekawa formuła listu do wnuków, nie zatarła wrażenia, że czytam o utartych frazesach.

To nie jest Jostein Gaarder, którego chcę pamiętać.
Nie jest to dla mnie lektura filozoficzna. Jest pięknym zbiorem listów pisanych do wnuków. I w tym na pewno jest duża wartość. Jednak niczego poza taka wzruszającą formą nie doszukałam się w tej książce.

To nie jest Jostein Gaarder, którego chcę pamiętać.

Jedna z tych książek, które dają do myślenia. I pewne zagadnienia siedzą w naszej głowie jeszcze przez dłuższy czas po odłożeniu książki.

Bardzo podoba mi się forma w jakiej jest ta książka pisana- dziadek opowiada w formie listu wszystko swoim wnuczkom, no czyż nie jest to urocze samo w sobie?

Dużo osobistych przemyśleń, zrozumienia aktualnego świata. Dużo tutaj wzmianek o naturze, ekologi, o tym jak to będzie za kilka lat… czy nasza planeta udźwignie to wszystko? Czy zaczniemy o nią dbać? Jest też sporo o religii, ale i miłości i o tym, że czas nie stoi w miejscu, biegnie nieubłaganie…

Współpraca.

Dużo osobistych przemyśleń, zrozumienia aktualnego świata. Dużo tutaj...

List dziadka, do jego wnuków. Piękny i osobisty. Autor opowiada o swoim zachwycie światem, filozoficznym spojrzeniu, pozwala równocześnie czytelnikowi zastanowić się nad tym, co w życiu ważne.

Za piękna okładka z księżycem kryje się równie tajemniczą i intrygująca co księżyc książka.

Autor skupia się na filozofii, próbując w sposób osobisty jak i literackie zrozumieć świat. Czy nie wszyscy tego próbujemy? Porusza tutaj tematy związku, religii, starzenia się, miłości, życia i śmierci.

Szeroka gama tematów pozwala zagłębić się w rozmyślenia, skłania do refleksji i zastanowienia się nad sobą i nad życiem.

Obok tego wszystkiego jest opowieść o Ziemi, o kosmicznym porządku świata i wielkim Wybuchu. Głębokie rozważania na wiele tematów a do tego pytanie, czy my jako ludzie będący tu teraz zadbamy o nasza cywilizacje? Jak mówi Autor, no nasza odpowiedzialność bo to my tu teraz jesteśmy.

Ciekawa i skłaniająca do przemyśleć książka.

• Z polecenia
  • Biblioteka
  • NwB
  • - A Przeczytać
  • Filozofia/etyka
  • Czekają na spotkanie

Dodaj cytat z książki To my tu teraz jesteśmy