Świat Zofii. Tom 1. Historia filozofii od Sokratesa do Galileusza

Okładka książki Świat Zofii. Tom 1. Historia filozofii od Sokratesa do Galileusza Jostein Gaarder
Jostein Gaarder Wydawnictwo: Czarna Owca literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Le monde de Sophie volume 1
Czarna Owca
2023-10-11
2023-10-11
Jakub Jedliński
powieść graficzna

Lubicie filozofię? Czy może jest Wam z nią wybitnie nie po drodze? Niezależnie od Waszej odpowiedzi warto sięgnąć po jedną z ostatnich propozycji imprintu ToTamto pt. "Świat Zofii. Tom 1. Historia filozofii od Sokratesa do Galileusza" - jeśli filozofia Wam "leży", to po tej lekturze będzie Wam ona prawdopodobnie "leżeć" jeszcze bardziej, a jeśli jej nie lubicie, to jest spora szansa na to, że ją w końcu polubicie :)

Pewnego dnia Zofia otrzymuje tajemniczy list z intrygującym pytaniem "Kim jesteś"? Wkrótce pojawia się druga wiadomość "Skąd wziął się świat"? Tak rozpoczyna się niezwykła korespondencja między ciekawską młodą bohaterką, a jej tajemniczym korespondencyjnym przyjacielem. Gdy pytania zaczynają się mnożyć, Zofia zostaje wciągnięta w zaskakującą przygodę historii zachodniej filozofii. Poszukiwanie odpowiedzi pozwoli jej zbadać główne szkoły filozoficzne, próbując odkryć prawdziwą naturę listów, swojego tajemniczego nauczyciela, a przede wszystkim… siebie.

Oto błyskotliwa adaptacja komiksowa, w której Vincent Zabus i Nicoby wkreowali na nowo kultową powieść Josteina Gaardera – bestseller, który podbił serca ponad 50 milinów czytelników na całym świecie – aby przenieść tę czarującą eksplorację sensu i istnienia Zofii do zupełnie nowego medium.

Lektura uczy, bawi, a przede wszystkim jest skarbnicą wiedzy, której próżno szukać gdzie indziej w tak przyjaźnie przedstawionej formie. Do tego warto pamiętać, że lektura - moim zdaniem skutecznie - zachęca do zgłębiania humanistyki, a z tą najmłodsi odbiorcy nieraz mają niestety problem (od teraz, choć częściowo, rozwiązany).

Cóż dodać więcej? Jeżeli chcecie, by Wasze Dzieci lepiej rozumiały świat, a także same siebie, to książki takie, jak ta, są po prostu niezbędne. Nie znam na ten moment lepszej dziecięcej lektury na temat filozofii, niż właśnie ta.

Czarna Owca, ToTamto - dziękuję.

#światzofii #historiafilozofii #historiafilozofiiodsokratesadogalileusza #josteingaarder #totamto #czarnaowca #dladzieci #ksiazkidladzieci #forkids #booksforkids #cosnapolce #bookstagram #bookreview #bookstagramkids #bookstagrampolska #recommendedbooks

Lubicie czytać książki filozoficzne?? Ja przyznam się szczerze, że jestem do nich specyficznie nastawiona i jeszcze tak ciężko zazwyczaj są napisane, to zawsze była katorga.

Autor Jostein Gaarder udowadnia, że nie musi tak być. Po przeczytaniu "Świat Zofii. Tom 1. Historia filozofii od Sokratesa do Galileusza" jestem pod wrażeniem.

Po prostu trzeba właściwie nią nas zainteresować. Autorowi to się udało. Nie czytałam jeszcze książki filozoficznej w formie komiksu i wyszło to rewelacyjnie, polecam ją każdemu. Wszystko jest przedstawione z fascynacją w sposób prosty i klarowny, ale przede wszystkim z dawką humoru. Już nie mogę doczekać się kontynuacji.

Po prostu trzeba właściwie nią nas...

„Poznaj samą siebie, a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.”

Jak najbardziej pozytywne wrażenia po spotkaniu z książką, szczerze polecam nie tylko młodzieży, która jest grupą docelową, ale również starszym czytelnikom dla odświeżenia wiedzy z filozofii. Pomysł, aby znakomitą powieść zaadaptować w formie komiksowej uważam za fenomenalny. Atrakcyjna szata graficzna, dostosowana do potrzeb młodych czytelników, z dużym poczuciem humoru, mnóstwem różnorodnych przygód, ciekawą kluczową postacią, ma wielkie szanse na powodzenie wśród odbiorców. Nie tylko znakomicie przedstawiona wiedza z dziedziny filozofii, ale również nauka sposobu patrzenia na siebie, zjawiska i świat. Dziwienie się i zadawanie pytań okazuje się być kluczem do poznania wszystkiego. Począwszy od mitów, legend, rytuałów, do powstania filozofii, nowego sposobu myślenia o świecie. Spotkanie z filozofami natury, przyjrzenie się idei atomów czy wiary w przeznaczenie.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/12/swiat-zofii.html

„Poznaj samą siebie, a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.”

Rewelacyjna książka dla dzieci i młodzieży, która poprzez formę komiksu przybliża teorie znanych filozofów. Komiks oparty na książce Joestin Gaarder, jednak jest on uwspółcześniony. Dodane współczesne problemy społeczne i psychologiczne. Teorie filozofów są dostosowane pod problemy z jakimi zmagają się młodzi ludzie, dzięki temu łatwej im przyswoić treść. Całość dopełniają przepiękne ilustracje.
Gorąco polecam.

Bardzo lubię poznawać klasykę w formie komiksu, a szczególnie jest to dobre dla młodzieży. Tym razem zabrałam się za "Świat Zofii" Josteina Gaardera.
Od razu powiem, że kreska mi się nie podobała, ale treść zdecydowanie to rekompensuje. W bardzo przyjemny i szybko sposób dowiedziałam się wiele faktów o filozofii. Wcześniej nie miałam z nią właściwie nic wspólnego, znałam oczywiście kilkoro z nich ze szkoły, ale dużo o nich nie pamiętałam...
Oprócz takiej lektury dokształcającej dla starszych czytelników, "Świat Zofii" mogę również polecić nauczycielom. Z pewnością uczniowie chętniej przeczytają komiks niż rozprawy filozoficzne ;D Przynajmniej według mnie.

Filozofia nie jest dla wszystkich, ale komiksy?

Zofia otrzymuje list, jednak nie jest to zwyczajna poczta. Samo jej otrzymanie zadaje dziewczynce pytań.
Zaskoczenie rysuje się na jej twarzy, a otrzymując odpowiedź dostaje kolejne zapytanie..
Zaczyna się dziać wiele niewytlumaczalnych zjawisk, a Zofia odkrywa filozoficzny świat..

To zdecydowanie pozycja dla nastolatków, dzieci mimo zadawanych pytań będą miały jeszcze problem ze zrozumieniem tej historii. Filozofia to specyficzna dziedzina, nie dla każdego, jednak w tej formie daje przybliżenie do poznania jej historii i znanych filozofów.
Będzie za to świetnym wstępem przy odkrywaniu historycznych ciekawostek, a swoją graficzną treścią zdecydowanie ułatwi zrozumienie niektórych kwestii.

Książka jest podzielona na dziesięć rozdziałów, w których po kolei przedzieramy się przez kolejne epoki. Do tego bliżej możemy się przyjrzeć postaciom takim jak: Sokrates, Platon czy Arystoteles.

Dla ciekawych wiedzy będzie wspaniałą lekturą bądź upominkiem.

Filozofia nie jest dla wszystkich, ale komiksy?

To zdecydowanie pozycja dla nastolatków,...

Komiks o filozofii, czyż to nie ciekawe? Napewno niebanalne i taka jest właśnie ta książka.

Razem z Zofia krowa dostaje tajemnicza wiadomość krok po kroku zanurzamy się w świecie filozofii.

Fascynująca historia, gdzie za pomocą ciekawego, lekkiego zabawnego komiksu możemy poznać historię filozofii razem z główną bohaterką Zofia. Bardzo ciekawe.

Lubisz komiksy? Masz swój ulubiony?
Ostatnio coraz częściej można zauważyć, że popularne historie zostają na nowo przedstawione właśnie w postaci komiksowej i właśnie to stało się ze „Światem Zofii” autorstwa Josteina Gaardera.

„Świat Zofii. Tom 1. Historia filozofii od Sokratesa do Galileusza” to komiksowa odsłona kultowej powieści dla młodzieży, w której zostajemy przeprowadzeni przez trudny temat jakim jest filozofia. Celowo używam tutaj słowa „trudna”, bo nie czarujmy się, ale dla wielu osób dziedzina ta jest wyczerpująca i mocno eksploatująca. Zagłębianie się w ludzką naturę i filozofowanie wcale nie jest takie łatwe. Dopatrywanie się sensu istnienia człowieka potrafi doprowadzić do zawrotu głowy. Na szczęście wraz z Zofią możemy wybrać się w podróż, gdzie szukamy odpowiedzi na pytanie „Kim jesteś?” i poznać świat zachodniej filozofii. Czy podróż ta okazała się być łatwa i przyjemna?

Pomimo, że jest to świetna odsłona graficzna i Autor stara się jak najprościej mówić o początkach filozofii to jednak treść dalej pozostaje trudna i wymagająca. Sama po jej lekturze czułam się mocno wyeksploatowana, a co dopiero nastolatek. Podczas czytania najlepiej znaleźć spokojne i ciche miejsca, aby w pełni skupić się na lekturze i oddać rozmyśleniom oraz dywagacją. Dlatego, aby w pełni zrozumieć podstawy filozofii trzeba się uzbroić w cierpliwość i przygotować na to, że nie jest to komiks na jedno posiedzenie. Jednak muszę jeszcze przyznać, że jest to ciekawe wprowadzenie wiedzy, o której i tak się mówi w szkole, więc kto wie, może w takiej formie zostanie ona lepiej przyswojona? Z całą pewnością po książkę tę powinni sięgnąć nauczyciele jako po pomoc dydaktyczną na swoich zajęciach.

Pod względem graficznym natomiast jest naprawdę pod ogromnym wrażeniem. Wszystko jest dopracowane w najmniejszym szczególe, zaskakujące i estetyczne. Widać, że komiks został dopieszczony do ostatniej kreski co bardzo mocno cenię.

„Świat Zofii. Tom 1. Historia filozofii od Sokratesa do Galileusza” to książka, która pozwala przede wszystkim zrozumieć siebie i zajrzeć w swoje JA, a przy okazji przyswoić niezłą lekcję historii. P O L E C A M !

Lubisz komiksy? Masz swój ulubiony?

Filozofia od zawsze wydawała mi się trudna. Skomplikowana. Wymagająca sporego wysiłku intelektualnego aby tak naprawdę tylko przygotować się na otwarcie umysłu, a co dopiero mówić o samym filozofowaniu i zagłębianiu się w ludzka naturę. Miałam nadzieję, że forma komiksu w bardziej przystępny sposób odczaruje moje dość sceptyczne nastawienie do zagadnień filozofii. Czy się udało? I tak i nie.

Pod względem graficznym jest świetnie - komiks jest dopracowany, momentami zaskakujący - wykraczający poza normy standardowego komiksu (mam tutaj na myśli zwłaszcza końcówkę). Nie jest to moja ulubiona kreska (wolę ilustracje bardziej hmmm poetyckie, artystyczne, z rozmazanymi konturami, niedopowiedzeniami). Tutaj mamy konkret - wyraziste postaci, estetycznie "wypielęgnowane". Komiks podzielono na kilka rozdziałów, które znacząco ułatwiają rozeznanie się w konkretnych etapach podroży filozoficznych Zofii. I najważniejsze - pomimo naprawdę potężnej porcji wiedzy zawartej w komiksie nie brak humoru sytuacyjnego i zabawnych dialogów. Nie jest więc piekielnie poważnie i z pewnością nie jest nudno.

Zofia ma problem. Pustka w jej życiu odciska dojmujące piętno. Pewnego dnia dostaje dziwny list z jeszcze dziwniejszym pytaniem: "Kim jesteś?". Tak zaczyna się przedziwna relacja z niewidzialnym przewodnikiem - filozofem, który otwiera przed Zofią (i przed czytelnikiem) okno na świat zachodniej filozofii oraz odpowiada na pytanie o sens istnienia człowieka.

Kultowa powieść Josteina Gaardera w komiksowej odsłonie nadal pozostaje lekturą trudną. Spodziewałam się stosunkowo lekkiej pozycji, a dostałam naprawdę wymagający tekst o początkach filozofii. O Sokratesie, Arystotelesie, związku filozofii z religią. I chociaż "Świat Zofii" przedstawił te trudne zagadnienia w miarę przystępny sposób, to czułam się wyeksploatowana po lekturze. Tak - filozofia nie jest moją mocną stroną, a analiza kilku zdań przez 15 minut, rozmyślanie, dywagowanie wymaga należytego skupienia i ciszy. I właśnie tak rekomenduję ten komiks - bardzo polecam, szczególnie osobom początkującym (chociaż! dla tych "zaprawionych w boju" filozofowania taka odsłona historii filozofii może być smakowitym kąskiem i niezłą zabawą :)),które mogą poświęcić dzień lub dwa, ale w TOTALNEJ, ABSOLUTNEJ ciszy, spokoju i oderwaniu od trudów i znojów codzienności. Ja z pewnością przeczytam ten komiks raz jeszcze - aby przeanalizować dokładniej zrozumieć bardziej.

"Świat Zofii" to nie tylko lekcja historii o najwybitniejszych filozofach, którzy włożyli ogromny wkład w naukę i w sposób postrzegania ludzkiej natury, ale przede wszystkim spojrzenie w głąb samego siebie. Może tak jak główna bohaterka - Zofia - okryjemy źródło smutku i wypełniającej nas pustki?

• Filozofia
  • Literatura młodzieżowa
  • Komiksy
  • Mam
  • Guma balonowa dla oczu
  • Współpraca

Dodaj cytat z książki Świat Zofii. Tom 1. Historia filozofii od Sokratesa do Galileusza