Trzecie zapiski na pudełku od zapałek 1994-96

Okładka książki Trzecie zapiski na pudełku od zapałek 1994-96 Umberto Eco
Okładka książki Trzecie zapiski na pudełku od zapałek 1994-96
Umberto Eco Wydawnictwo: Historia i Sztuka Seria: Seria z piramidą publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Seria z piramidą
Bustina di Minerva
Historia i Sztuka
2005-01-01
1997-01-01
Anna Osmólska-Mętrak
komputery internet hipertekst

Dobre felietony. Tematyka różnorodna. Miejscami ciekawie, innym razem trochę mniej. Jednak w ogólnym rozrachunku teksty Eco wypadają bardzo dobrze. Autor w lekkim stylu opowiada o zjawiskach otaczającej go rzeczywistości. Jakby siedział z kumplem przy kuflu piwa i prowadził monologi o literaturze (podobnie jak Dubravkę Ugresić, Eco fascynuje fenomen bestsellera),wirtualnej pornografii, włoskiej polityce czy popularności niektórych celebrytów. Felietony, z natury subiektywne, są krótkie i nie ma między nimi wspólnego mianownika. To rozrzucone myśli na każdy temat, który akurat zakiełkował w myślach pisarza. Albo zapiski o tym, co aktualnie dzieje się we Włoszech, w których autor przedstawia swoją opinię a propos zaistniałej sytuacji, często dostrzegając absurdy współczesnego świata. Eco jest dociekliwy, spostrzegawczy, momentami ironiczny. Jako człowiek oczytany i obyty w świecie (wielokrotnie wspomina o swych licznych podróżach i odczytach, na które był zapraszany) dysponuje ogromną wiedzą, pozwalającą mu konfrontować jedne zjawiska z innymi i łączyć ze sobą fakty pozornie odległe. Eco ma dystans do siebie i do innych, nie boi się krytyki, dzięki czemu lektura felietonów sprawia dużo przyjemności. Tylko dobry i wnikliwy obserwator z poczuciem humoru jest w stanie sklecić ciekawy tekst. Włoskiemu pisarzowi się udało, a wiemy, że nie wszystkie dzieła Eco to lektura łatwa. Jednak głównym przeznaczeniem felietonu jest dotarcie do mas, zainteresowanie człowieka niekoniecznie wymagającego. Felieton ma dostarczyć rozrywki, a nie zmęczyć. Dla mnie lektura Trzecich zapisków na pudełku od zapałek była czynnością odprężającą i wierzę mocno, że poprzedniczki tej książki są napisane w podobnym tonie.

Mam wrażenie, że zapiski Eco długo nie stracą na popularności i aktualności. Osobiste spostrzeżenia na temat tego, co dzieje się we współczesnym świecie kultury, nauki, polityki czy internetu są i będą ciekawe dla czytelnika zainteresowanego czymś więcej niż beletrystyka. To, że lektura felietonów nie nastręcza trudności, nie męczy czytelnika, nie nudzi, to wielki i niezaprzeczalny atut książki.

Umberto Eco zawsze warto czytać, nawet jeśli pisze o technologii, która już odeszłą w niepamięć, wydarzeniach politycznych, które przebrzmiały, czy też zwykłych sprawach życia codziennego, takich jak zgłoszenie zagubienia dokumentów. Jako spostrzegawczy obserwator dzięki swojej inteligencji i niebanalnemu humorowi w zachwycający sposób wydobywa z banalnych wydarzeń niesztampową refleksję i to na zaledwie paru niewielkich akapitach swoich esejów. Lektura "Zapisków na pudełku zapałek" jest jak picie dobrego wzmacnianego wina, takiego jak porto - choć pije się go niewiele, jego słodkość sprawia, że nie czuje się jego mocy i nawet nie wiadomo, kiedy wpada się w pełen śmiechu rausz.

kto mi zabrał,niech odda

kto mi zabrał,niech odda

Eco trzyma poziom. Jego felietony bawią mnie niezmiennie :)

Eco trzyma poziom. Jego felietony bawią mnie niezmiennie :)

Konkretne, dobrze napisane eseje, które można z lekkim sercem polecić każdemu.

Konkretne, dobrze napisane eseje, które można z lekkim sercem polecić każdemu.

Świetne. Zabawne. Błyskotliwe skrzące dowcipem i erudycją.

Świetne. Zabawne. Błyskotliwe skrzące dowcipem i erudycją.

Kolejny zbiór felietonów Umberto Eco. O wszystkim i o niczym. Pisane z humorem, acz zmuszają do myślenia.

Felietony sprzed trzydziestu lat, trochę podróż sentymentalna.
Społeczeństwo i realia życia już nie te, ale ludzkie zachowania i słabostki jak najbardziej aktualne.

Felietony sprzed trzydziestu lat, trochę podróż sentymentalna.

• Domowa biblioteczka
  • Felietony