Entliczek pentliczek

Okładka książki Entliczek pentliczek Agatha Christie
Okładka książki Entliczek pentliczek
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 34) Seria: Seria z Gawronem kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 34)
Seria z Gawronem
Hickory Dickory Dock
Wydawnictwo Dolnośląskie
2005-01-01
2005-01-01
Aleksandra Ambros
powieść sensacja kryminał Poirot

Jak ja kocham Herkulesa Poirot. To jest w tak fantastyczny sposób zarysowana, a wręcz przerysowana postać, że aż brak mi słów. Książka wspaniała, z wątkiem też psychologicznym. Cudowna

Na początku było intrygująco i zabawnie. Potem atmosfera zaczęła siadać. A na koniec Poirot z kapelusza wyciągnął odpowiedzi na wszystkie pytania. Nie ruszyło mnie to jakoś.

Są takie książki Agathy Christie, że nie mam problemu z podążaniem za fabułą. wiem kto jest kim, i potrafię połączyć wątki. Tym razem skusiłam się na audiobooka i...nie było łatwo. Wiem, że opowieść umiejscowiona jest wśród grupy młodych studentów i znam rozwiązanie zagadki. Ale kto był kim, z kim się lubił, z kim przyjaźnił - to mi gdzieś umknęło. Chyba jestem jednak wzrokowcem i muszę przeczytać książkę, żeby ją dobrze zapamiętać, ocenić i przyswoić. No i to zakończenie...hm...nastąpiło tak niespodziewanie, że nawet nie wiem, kiedy lektor skończył czytać.
Wrócę do niej kiedyś.

W pensjonacie dla studentów [ dom w zacisznym zaułku nie przypomina polskich akademików] giną różne przedmioty. Pani prowadząca ten dom jest bardzo zaniepokojona , a że jest siostrą panny Lemon - sekretarki Poirota , udaje się jej namówić detektywa na sprawdzenie co się dzieje. Wkrótce sprawa eskaluje - dochodzi do morderstwa. Toczy się śledztwo , popełaniane są następne przestępstwa , w końcu dochodzimy do zaskakującego rozwiązania. W finale jest też zapowiedź ślubu - to chyba "must have" w kryminałach Agathy Christie , mimo że w tej historii nic nie wskazywało na romans , ani nawet na zauroczenie. Jest tu mowa o kilkunastu bohaterach i trzeba się skupić żeby zapamiętać kto jest kim.
Niedawno słuchałam wywiadu na temat książek z Robertem Makłowiczem. Na pytanie czy lubi Agatę Christie , bez wahania odpowiedział " to wybitna litertatura " . Rzeczywiście tak odruchowo myślimy , przypominając sobie mgliście książki przeczytane w młodości. To nie do końca prawda. Oprócz książek doskonałych , królowa kryminału ma na koncie również te mniej przemyślane. Wybaczamy to , bo stworzyła niezwykle charakterystycznych , sympatycznych bohaterów.
"Entliczek pantliczek" należy do kategorii tych mniej logicznych . Wygląda na to , że autorka chciała dać czytelnikom możliwie najwięcej atrakcji , nie zwracając uwagi na to , czy mają jakiś sens , czy nie.
- faktem , który wg Poirota zapoczątkował ciąg wydarzeń , było pocięcie plecaka.
Zrobiono to na podwórku , na które wychodzi szereg okien , a potem plecak został schowany w kotłowni. Ja pocięłabym go w kotłowni , gdzie to dziwne zachowanie nie byłoby widoczne . Co prawda wtedy nie miałabym powodu do zamordowania świadka , ale dla chcącego nic trudnego - coś bym wymyśliła.
- winny wykręca z pomieszczeń wspólnych wszystkie żarówki , ale zawsze kiedy autorka opisuje te pomieszczenia kręci się tam sporo ludzi . Wszyscy się uprzejmie usunęli?
- zamiast poprzestać na prowadzeniu działalnści przestępczej przez organizatorów - autorka wciąga w to nieświadome osoby postronne. Jak przestępcy zawiadamiają swoich wspólników , gdzie ci " niewinni" będą i jak wygladają , skoro sami zainteresowani nie mają precyzyjnych planów i nie wiedzą co bedą robić ?
Dlaczego nikt się nie orientuje , że ktoś zamienia jego rzeczy ?
Wszystko to jakiś riski busines.
Jest jeden plus tej całej historii - nikt nie może oskarżyć autorkę o podpowiadanie przestępcom sposobu działania , bo postępowanie wg jej wskazówek byłoby dla nich zgubne.
Gdyby Agatha Christie nie starała się wrzucić dwóch grzybów w barszcz [ albo raczej z 6 grzybów] powstałby bardzo ciekawy , dobry kryminał , a tak pozostaje nam zachować dystans i cieszyć się obecnością Herkulesa Poirot.

Pozycja jest lekko napisana, ze sporym poczuciem humoru. Możemy te przeczytać opis jednych z najbardziej oryginalnych oświadczyn, oświadcza się kobieta. Z racji tego, że bohaterów jest sporo, nie ma dłuższych opisów poszczególnych osób, o każdym są jedynie najważniejsze kwestie. Są też oczywiście ponadczasowe myśli Herkulesa. Przykładowo gdy zastanawiał się, kto mógłby być zabójcą, u wielu z analizowanych osób wskazywał cechę, która mogła spowodować, że ten ktoś mógł stał się zbrodniarzem. Gdy wziął pod uwagę młodą dziewczynę, doszedł do konkluzji, że jak najbardziej mogłaby być zabójcą, bo to „typ macierzyński”, a takie zawsze są bezlitosne.
całość

Pomysł na książkę ciekawy jednak zabrakło mi tego czegoś. W pewnym momencie zaczęła się dłużyć a końcówka pozbawiona była efektu wow. Książka do przeczytania jednak drugi raz już był po nią nie sięgnął.

Jedna z moich ulubionych książek Agathy Christie. Ponura, posępna, ale nie dłużąca się. Wszystkie wydarzenia opisane są szczegółowo, ale nie nudno. Nie dłuży się. Gratka dla domorosłych detektywów-amatorów!

Historia rozpoczyna się niewinnie, w pensjonacie zamieszkałym głównie przez studentów dochodzi do drobnych kradzieży i z pozoru błahych wydarzeń, jak pocięcie plecaka czy wykręcenie żarówek. Sprawą zainteresował się detektyw Herkules Poirot, jakby przeczuwając, że historia ma drugie dno i skrywa głębszą tajemnicę. Książka trzymająca w napięciu, ukazująca ciekawe postacie, o różnych charakterach. Jedna z lepszych książek Agathy Christie.

Jedna z moich najulubieńszych książek Agathy Christie. Bardzo podobał mi się klimat tej powieści. Zakończenie trudne do przewidzenia.

Niezawodna, nieomylna i wręcz nieludzko bezbłędnie wykonująca swoje obowiązki panna Lemon popełnia rzecz zgoła niewyobrażalną: trzy błędy w jednym liście. A że jej pracodawcą jest słynny Herkules Poirot, to wiadomo, że nie spocznie on, póki nie wyjaśni przyczyny wytrącenia z równowagi sekretarki doskonałej. Wnet okazuje się, że panna Lemon ma siostrę, a ta przyjęła posadę zarządzającej domem studenckim, w którym ostatnio zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Zaintrygowany detektyw postanawia zająć się tą sprawą i zjawia się pośród studenckiego grona, by niby to wygłosić prelekcję, a tak naprawdę po to, by porozmawiać z lokatorami domu i krótko rzecz ujmując: po prostu powęszyć. Krótka wizyta przynosi niespodziewany skutek i w efekcie pozornie błaha sprawa robi się bardzo poważna, a polowanie na drobnego złodziejaszka przeradza się w poszukiwanie zabójcy.
Śledztwo opiera się przede wszystkim na rozmowach i wyłapywaniu nieścisłości, bądź sprzeczności w zeznaniach całej rzeszy świadków. Każde słowo okazuje się mieć znaczenie, zwykły drobiazg może być kluczowym dowodem w sprawie, a co najważniejsze: grono podejrzanych jest zawężone do grupki studentów/ studentek i wiadomo, że morderca ukrywa się pod maską jednego/ jednej z nich.

Historia doskonale opisana i umotywowana. Pisarka nic nie zostawia przypadkowi i koniec końców każdy element układanki trafia na swoje miejsce. Znakomita lektura.

• Agatha Christie
  • Kryminał