Entliczek pentliczek

Tłumaczenie: Aleksandra Ambros
Cykl: Herkules Poirot (tom 32)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Hickory Dickory Dock
powieść, sensacja, kryminał, Poirot

Inne wydania

Co mają wspólnego tak różne przedmioty jak wieczorowy pantofelek, stetoskop, stare flanelowe spodnie, plecak, kwas borny, sól do kąpieli i książka kucharska? I co łączy je z trzema niewyjaśnionymi morderstwami, popełnionymi w bardzo przyzwoitym pensjonacie dla studentów w Londynie? Rozwiązanie tej zagadki wskaże zabójcę. Tylko Herkules Poirot mógłby je znaleźć, ale mały detektyw idzie błędnym tropem.

Tosiaczek | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

A tak niewinnie zaczęła się ta książka, powiedziałabym nawet, że lekko przynudzała. A tu proszę – całkiem rasowy kryminał. Autorka zapewniła czytelnikom niezłą dawkę emocji.

Śledztwo prowadzi inspektor Sharpe, a cenną pomocą służy mu niezastąpiony Herkules Poirot. Tym razem akcja rozgrywa się w pensjonacie dla studentów. Kto tam mieszka? Och mamy tu niezły tygiel narodowości i charakterów. Tym bardziej jest to ciekawe zbiorowisko ludzi.

Czy łatwo odgadnąć, jakie będzie rozwiązanie zagadki? Agatha Christie nie byłaby sobą, gdyby nam na to pozwoliła. Chcecie przekonać się czy mam rację? Sięgnijcie po tę książkę – książkę o tak niepozornym tytule, ale jakże niezłej zawartości. Naprawdę warto.

A tak na marginesie, taka mała dygresja – pamiętacie tą odliczankę z dzieciństwa? „Entliczek pentliczek czerwony ……” no właśnie i co dalej? Pamiętacie? Och te beztroskie czasy….

Kocham takie powieści kryminalne! <3 Genialna historia, pełna tajemnic, trzymająca w napięciu do ostatniej kartki! Jeśli chodzi o mordercę, to krążyłam niczym po labiryncie i nie mogłam znaleźć wyjścia - i nie znalazłam sama. To dowodzi mistrzostwa Agaty Christie! Najlepsze powieści kryminalne należą do niej.

Powiem szczerze, że przy 9 z kolei książce Agathy Christie zaczynam się do Niej przyzwyczajać. Już wiem że liczba trupów wyniesie prawdopodobnie trzy, że bohaterów podejrzanych będzie prawdopodobnie dziesięć lub trochę więcej, ale ciągle chce się czytać to co ta pani napisała. Entliczek pentliczek to powieść o młodzieży zamieszkującej dom studenta przy Hickory Street, jest tu istny tygiel narodowości, od Arabów, Murzynów, po Hindusów, mieszkańców kontynentu i Amerykanów. Zaczyna się właściwie niewinnie od drobnych kradzieży, tylko że coś tu nie pasuje, po co ktoś wykręcał żarówki, rozszarpał plecak Nigela Chapmana i zniszczył apaszkę Valerie, tego koniecznie musi się dowiedzieć nasz mały belg Hercules Poirot. Jest tu trochę humoru, szczególnie jeśli chodzi o Akibombo, Afrykanina któremu czasem udaje się dosyć dobrze myśleć, chyba że ma gorszy dzień.

Jednak oceniam kryminał 8/10

Koala | 2013-06-09

Błyskotliwy kryminał, z zagadką, która pozostaje tajemnicą do samego końca. Polecam!

Monika | 2012-03-31
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 31 marca 2012

Jak to zwykle ze mną i panią Agathą bywa - mordercą okazali się ci, których najmniej o to podejrzewałam.
Jestem chyba totalnym beztalenciem w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych :(

patusia_dorota | 2014-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 lipca 2014

Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek,
na kogo wypadnie, na tego bęc.

Znacie takich ludzi, których wprost nic nie może zmienić, na których możecie liczyć, nie bojąc się, że zawiodą. Są stali w tym, co robią, zawsze uporządkowani, nic nie może ich poruszyć.

Tak było z panną Lemon. Herkules Poirot zawsze sądził, że jego sekretarka jest robotem, wykonywała swoją pracę bez żadnego zająknięcia, bez żadnych problemów, była idealną pracownicą, której nie mogłaby poruszyć żadna burza. Zawsze gotowa do pracy i perfekcyjna. Jednak tym razem panna Lemon popełniła w liście błąd, a nawet nie jeden a trzy. Gdyby pisała list inna osoba byłoby to zrozumiałe, jednak panna Lemon to coś innego. Ona wręcz nie mogła się pomylić. Musiało się stać coś strasznego.
I stało się. Siostra panny Lemon niegdyś wyjechała z Anglii, teraz jednak wróciła, zaszyła się w małym domu studenckim i tam pracowała. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że zaczęły ginąć prawie nic nie znaczące przedmioty, bez...

Roland | 2014-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2014

Powieść detektywistyczna, w której po raz kolejny mistrzem rozwiązywania zagadek jest Herkules Poirot. „Entliczek pentliczek” jako powieść charakteryzuje się zwartą oraz ciekawą fabułą, konkretnym prowadzeniem akcji, przejrzystym i lekkim językiem. Aczkolwiek największą bolączką tym razem okazało się zakończenie, które niestety jest przeciętne, a jak na dotychczasowe standardy Agathy Christie to można powiedzieć, że jest słabe. Cóż, szkoda bo fabuła miała w sobie potencjał. Jedyną mocną stroną jaką broni się książka jest proces myślowy Herkulesa Poirot.

W londyńskim pensjonacie dla studentów zaczynają znikać różne przedmioty. Początkowo nikt nie dostrzega schematu, nawet Herkules Poirot, bo co może łączyć wieczorowy pantofelek, stetoskop, sól do kąpieli, żarówki czy kwas borny. Jednak, gdy dochodzi do pierwszego z trzech morderstw, belgijski detektyw zaczyna dostrzegać, że ma do czynienia z bardzo zawiłą intrygą.

Przede wszystkim należy zacząć od pomysłu na fabułę....

PABLOPAN | 2012-10-17

Myślisz, że wiesz kto jest mordercą? Czytaj dalej, Chrisite znowu cię przechytrzy.

Liza | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

„Entliczek pentliczek” to jeden z moich ulubionych kryminałów z udziałem Herkulesa Poirota.

Gdy jego kompetentna sekretarka panna Lemon robi błędy w liście, zdziwiony detektyw dowiaduje się, że martwi się o swoją siostrę, która przyjęła posadę gospodyni w domu dla studentów. Nagle zaczęły ginąć tam dziwne przedmioty w niezwykły sposób. Poirot jest zafascynowany tą sprawą. Przygląda się relacjom między studentami- gdzie nie brak zazdrości, miłości- rozmawia, bo to może pomóc. Przywołuje sam siebie do zasady porządku i metodyczności, oczyszcza pole z rzeczy, które zaciemniają obraz, wtedy całość nabiera dla niego sensu i odkrywa prawdę i zabójcę.

„To jedna z tych rzeczy, które mnie zawsze fascynują. Niewidoczne ogniwo.”

Chętnych na rasowy, klasyczny kryminał z udziałem małego Belga, zapraszam do lektury.

| 2014-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2014

W sumie to nie zaczytuje się w kryminałach,no ale ten wykopałam w domu po latach i się ucieszyłam bo to była moja szkolna nagroda z przed lat :) Czytałam wasze opinie że ciężko było wytypowac mordercę i to mnie wkrecilo w szpony zagadki:)hmm doszłam do wniosku ze nie nadaje się do FBI bo też nie zgadlam..i zamierzam dotąd czytać kryminały aż nauczę się lepiej obstawiać:))dużo podejrzanych...polecam :D