Entliczek pentliczek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
1 037
Hickory Dickory Dock
powieść, sensacja, kryminał, Poirot

Co mają wspólnego tak różne przedmioty jak wieczorowy pantofelek, stetoskop, stare flanelowe spodnie, plecak, kwas borny, sól do kąpieli i książka kucharska? I co łączy je z trzema niewyjaśnionymi morderstwami, popełnionymi w bardzo przyzwoitym pensjonacie dla studentów w Londynie? Rozwiązanie tej zagadki wskaże zabójcę. Tylko Herkules Poirot mógłby je znaleźć, ale mały detektyw idzie błędnym tropem.

źródło opisu: opis okładkowy

Dominika | 2017-09-14
Przeczytana: 14 września 2017

Zaczyna się od (z pozoru dość niewinnych i dziwnych) kradzieży, a kończy na morderstwach... Wcale nie stało się jeszcze najgorsze, gdy Poirot udał się do domu dla studentów, złodziej został wtedy wykryty, a jednak to nie był finał historii, lecz dopiero jej początek. Lista skradzionych rzeczy, którą dała detektywowi pani Hubbard, siostra panny Lemon (sekretarki Poirota) kryła w sobie kilka intrygujących tajemnic, jedne okazały się bardziej banalne, inne mniej. Dodatkowo sprawa z buteleczkami narobiła sporo rumoru w całej tej sprawie.

Każdy ze studentów i pracowników na Hickory Road 26 był na swój sposób barwną postacią (po pewnym czasie ich sylwetki mi się nie myliły, mimo że zapowiadało się inaczej - nieraz przy powieściach Christie miałam takowe problemy, które potrafiły trwać długo), potencjalnie posiadającą jakieś ukryte motywy, pytanie jakie i do czego mogły one doprowadzić. W każdym razie sprawdziło się powiedzenie, że dobrymi chęciami piekło wybrukowane. Przynajmniej w...

Tosiaczek | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

A tak niewinnie zaczęła się ta książka, powiedziałabym nawet, że lekko przynudzała. A tu proszę – całkiem rasowy kryminał. Autorka zapewniła czytelnikom niezłą dawkę emocji.

Śledztwo prowadzi inspektor Sharpe, a cenną pomocą służy mu niezastąpiony Herkules Poirot. Tym razem akcja rozgrywa się w pensjonacie dla studentów. Kto tam mieszka? Och mamy tu niezły tygiel narodowości i charakterów. Tym bardziej jest to ciekawe zbiorowisko ludzi.

Czy łatwo odgadnąć, jakie będzie rozwiązanie zagadki? Agatha Christie nie byłaby sobą, gdyby nam na to pozwoliła. Chcecie przekonać się czy mam rację? Sięgnijcie po tę książkę – książkę o tak niepozornym tytule, ale jakże niezłej zawartości. Naprawdę warto.

A tak na marginesie, taka mała dygresja – pamiętacie tą odliczankę z dzieciństwa? „Entliczek pentliczek czerwony ……” no właśnie i co dalej? Pamiętacie? Och te beztroskie czasy….

Joanna | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Królowa jest tylko jedna. Bardzo dobra ta książka. Trzyma w napieciu od poczatku do konca. Zaskakujace zakonczenie jak zwykle u tej autorki.

Kocham takie powieści kryminalne! <3 Genialna historia, pełna tajemnic, trzymająca w napięciu do ostatniej kartki! Jeśli chodzi o mordercę, to krążyłam niczym po labiryncie i nie mogłam znaleźć wyjścia - i nie znalazłam sama. To dowodzi mistrzostwa Agaty Christie! Najlepsze powieści kryminalne należą do niej.

Kolejny klasyk , wciąż czytanej i podziwianej przez wytrawnych '' pożeraczy'' kryminałów , Agathy Christie . Tym razem uciążliwy w grzebaniu w szczegółach i przesłuchaniach podejrzanych , Herkules Poirot ma do rozwiązania sprawę która na pierwszy rzut oka zupełnie nie trzyma się kupy . Oto zaginęły pewne przedmioty , a pewne zostały zniszczone , pewne nawet oddane z powrotem , jakby sprawca rozmyślił się i stwierdził że ich nie chce . Co dziwne , przedmioty które zniknęły są dość marnej wartości . Poirot łamie sobie głowę nad tym wszystkim i szuka sprawcy . Poważnie jednak robi się dopiero wtedy kiedy zaczynają ginąć ludzie . Do akcji wkracza inspektor Sharpe i razem z małym detektywem szukają już tym razem mordercy . Przyznaję że ja '' typowałam '' dobrze przez jakiś czas , ale w końcu dałam się autorce wyprowadzić w pole . Polecam ten retro kryminał , bo moim skromnym zdaniem naprawdę warto powytężać trochę swoje szare komórki i sprawdzić czy moglibyśmy chociaż pomagać...

Powiem szczerze, że przy 9 z kolei książce Agathy Christie zaczynam się do Niej przyzwyczajać. Już wiem że liczba trupów wyniesie prawdopodobnie trzy, że bohaterów podejrzanych będzie prawdopodobnie dziesięć lub trochę więcej, ale ciągle chce się czytać to co ta pani napisała. Entliczek pentliczek to powieść o młodzieży zamieszkującej dom studenta przy Hickory Street, jest tu istny tygiel narodowości, od Arabów, Murzynów, po Hindusów, mieszkańców kontynentu i Amerykanów. Zaczyna się właściwie niewinnie od drobnych kradzieży, tylko że coś tu nie pasuje, po co ktoś wykręcał żarówki, rozszarpał plecak Nigela Chapmana i zniszczył apaszkę Valerie, tego koniecznie musi się dowiedzieć nasz mały belg Hercules Poirot. Jest tu trochę humoru, szczególnie jeśli chodzi o Akibombo, Afrykanina któremu czasem udaje się dosyć dobrze myśleć, chyba że ma gorszy dzień.

Jednak oceniam kryminał 8/10

Koala | 2013-06-09

Błyskotliwy kryminał, z zagadką, która pozostaje tajemnicą do samego końca. Polecam!

Książkowo_czyta | 2019-01-05
Przeczytana: 23 października 2018

Zapewne o tym nie wiecie, ale przyznam się Wam, iż nie jestem zbyt wielką fanką powieści detektywistycznych ani kryminałów. Jednakże za namową męża postanowiłam sięgnąć po jedno z całego wachlarza dzieł brytyjskiej królowej powieści detektywistycznej swoich czasów. Mój wybór padł na książkę z roku 1955, a jest nią „Entliczek pentliczek” Agaty Christie.

Wiodącą postacią jest nie kto inny, jak znany z ogromnej wszechstronności i błyskotliwości detektyw Herkules Poirot we własnej osobie. Gdy jego niezawodna do tej pory asystentka panna Lemon zaczyna wykazywać coraz większe roztargnienie Herkules zastanawia się, co trapi jego sekretarkę. W wyniku przeprowadzonej przez tych dwoje rozmowy okazuje się, że panna Lemon niepokoi się o swoją siostrę, zarządczynię domu studenckiego przy Hickory Road.

W tym właśnie domu dochodzi do kradzieży różnych, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, niepowiązanych ze sobą obiektów. Rzeczy te nie przedstawiają sobą zbyt dużej wartości, a jedynym cennym...

PABLOPAN | 2012-10-17

Myślisz, że wiesz kto jest mordercą? Czytaj dalej, Chrisite znowu cię przechytrzy.

Monika | 2012-03-31
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 31 marca 2012

Jak to zwykle ze mną i panią Agathą bywa - mordercą okazali się ci, których najmniej o to podejrzewałam.
Jestem chyba totalnym beztalenciem w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych :(