Zagadka Dickensa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Last Dickens
Dickens, tajemnica
Beata

Kiedy w 1870 roku umiera w Anglii wielbiony przez wszystkich pisarz Karol Dickens, jego czytelnicy nie mogąc pogodzić się z nagłą śmiercią uwielbianego autora, doszukują się w jego odejściu jakiegoś spisku. Niedługo po śmierci Dickensa dochodzi do równie tajemniczego zgonu - w bostońskim porcie policja znajduje zwłoki pracownika amerykańskiego wydawcy, który został wysłany po odbiór rękopisu ostatniej książki Dickensa. Przy znalezionym ciele brakuje jednak przesyłki z rękopisem angielskiego pisarza. W tym samym czasie, kiedy w Anglii i Ameryce dochodzi do tajemniczych zgonów, w Indiach ktoś kradnie ładunek opium przewożony przez obywateli Wielkiej Brytanii. Czy wydarzenie z odległych Indii może mieć związek ze śmiercią Dickensa i zaginięciem jego rękopisu? Okazuje się, że tak.

"Zagadka Dickensa" jest ostatnią częścią tryptyku, do którego należą "Klub Dantego" oraz "Cień Poego". W przypadku najnowszej książki Matthew Pearla akcja toczy się zarówno w Europie jak i Ameryce oraz Azji. I tak poznamy w niej świat wojen toczonych przez wydawców, handlarzy opium oraz piratów literackich. Książka zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych w marcu ubiegłego roku. W Polsce ukaże się 19 maja nakładem Wydawnictwa Literackiego.

źródło okładki: Wydawnictwo Literackie

allison | 2012-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2012

Powieść utrzymana w podobnym klimacie jak książki Dickensa - i to na pewno jeden z jej atutów, gdyż stworzenie takiej aury w przekonujący sposób nie jest łatwe.

"Zagadka Dickensa" wymaga od czytelnika znajomości biografii pisarza i jego ostatniej, niedokończonej powieści "Tajemnica Edwina Drooda".
M. Pearl przybliża sylwetkę angielskiego prozaika i treść intrygującej historii zniknięcia Edwina, jednak - moim zdaniem - to tylko szczątkowe informacje, które niezorientowanemu odbiorcy mogą utrudnić zrozumienie fabuły. A ta jest naprawdę pasjonująca!

Napięcie narasta w powieści stopniowo, aż wydarzenia następują po sobie lawinowo, odsłaniając kolejne szczegóły intrygi, ale i piętrząc nowe zagadki. Dopiero w zakończeniu emocje opadają i czytelnik może odetchnąć. Autor zostawia go jednak z małą wątpliwością - nie zdradzę, oczywiście, jaką, bo byłby to śmiertelny grzech, za który smażyłabym się w piekielnym kotle pełnym niecnych czytelników z długimi jęzorami :).

Wielkim plusem są...

Świetna książka dobrze napisana , o ciekawej fabule , która wciąga. Do tego zgrabnie wplecione wątki biografii najwybitniejszego pisarza XIX w. Charlesa Dickensa. Warto przeczytać :).

CultureMatters | 2014-08-15
Przeczytana: maj 2010

Matthew Pearl kończy swoją wędrówkę po meandrach XIX-wiecznej literatury. „Zagadka Dickensa” zgrabnie domyka trylogię rozpoczętą „Klubem Dantego”.

Charles Dickens nie żyje. Ta wiadomość elektryzuje świat zakochany w prozie autora „Klubu Pickwicka”. Ale podczas gdy czytelnicy opłakują śmierć uwielbianego pisarza, wydawcy rozpoczynają bezpardonową walkę o publikację jego ostatniego utworu „Tajemnica Edwina Drooda”. Sęk w tym, że Dickens zdążył opublikować jedynie sześć rozdziałów swojej książki. Czy przed śmiercią napisał pozostałe? Jeśli tak, to gdzie je ukrył? Co stało się z Edwinem Droodem i kim jest pojawiający się w książce tajemniczy detektyw Dick Datchery?
Zagadka niedokończonej powieści nurtowała ludzi od chwili jej wydania. Domorośli dramaturdzy dopisywali własne zakończenia, a czytelnicy snuli spiskowe teorie dotyczące losów bohaterów „Tajemnicy...”. Pearl na szczęście nie próbuje uzupełniać Dickensa, choć zgrabnie naśladuje jego literacki styl i nie ukrywa, że jego...

kinga | 2011-09-16
Przeczytana: 16 września 2011

Kolejna zagadka powiązana ze słynnym pisarzem. A nawet zagadek kilka. Czy wszystko zostanie przed nami odkryte?

Książka z wieloma zaletami i jedną wadą. Atutem jest przede wszystkim okładka - rewelacja! Pomysł utworu - duży plus. Postać Karola Dickensa - dla mnie wielkie pozytywne zaskoczenie, czytając, czułam go obok, widziałam jak chodzi, jak pisze, słyszałam wypowiadane przez niego słowa. Tak samo jest z całym klimatem książki, przesiąkniętej opium. Druga połowa XIX wieku, wojny wydawnictw, coraz bardziej popularna narkomania, przemyty... Wszystko to wydaje się być bardzo autentyczne, obrazowe - czytelnik czuje się niemal jak cichy bohater, podglądacz zza winkla.

Sam Dickens, nazywany tu jest "Wielkim Magikiem", "Wodzem", uwielbiany przez tłumy, persona grata, obiekt obsesji, ekscytacji, ale także kura znosząca złote jajka...

Pisarz-geniusz, największy z największych:

"Dickens potrafił w każdej ze swych książek posługiwać się w równej mierze dowcipem i wnikliwością,...

Małgorzata | 2010-07-27
Przeczytana: 18 lipca 2010

Kolejna, już trzecia książka Matthew Pearla, na którą osobiście, jako fanka twórczości autora, czekałam z niecierpliwością, nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z człowiekiem wybitnie błyskotliwym i utalentowanym. Po raz kolejny jako, jakby nie patrzeć, krytyczna i wybredna czytelniczka, nie zawiodłam się ani trochę.

Zagadka Dickensa, podobnie jak wcześniejsze pozycje Pearla, osadzone są w czasie historycznym, a fabuła lawiruje wokół twórczości genialnego literata — tym razem wybór autora padł na słynnego Charlesa Dickensa.

W tym miejscu pragnę wyrazić ogromne uznanie dla wiedzy autora. Bardzo wyraźnie widać w jego książkach doskonałe wykształcenie filologiczne. Ponadto, każda z części sprawia, że aż chce się sięgnąć po twórczość najpierw Dantego i Poego, a teraz Dickensa.

Najnowsza powieść składa się z trzech wątków, które, rzecz jasna, splatają się ze sobą wraz z kolejnymi kartami książki. Pierwszy dotyczy odległych spraw handlarzy opium w Bengalu, których tropi...

Karolina | 2011-03-29
Przeczytana: 29 marca 2011

Mam wrażenie, że Matthew Pearl ma syndrom mojej fryzjerki: raz mu się uda, a raz nie. Czytanie "Zagadki Dickensa" było daniem mu ostatniej szansy po beznadziejnym "Cieniu Poego". I muszę przyznać, ze spisał się.

Odnalazłam tu wszystko, czym zachwycił mnie "Klub Dantego": skomplikowaną wielowarstwową tajemnicę, klimat Ameryki i Anglii w XIX wieku, różne grupy interesów, zgrabne przeplatanie realnych sytuacji z tymi wymyślonymi i wciągającą akcję. Dodatkowo jeszcze przenoszenie akcji w czasie z pozornie nie mającymi z sobą powiązania postaciami, co później ujęte jest w spójną całość.

Trzymam kciuki za kolejną książkę Pearla. Mam nadzieje, że pozbędzie się tego fryzjerskiego syndromu, bo to naprawdę inteligentny pisarz. Potrafi napisać dobrą powieść podpartą solidnymi badaniami.

Miss_Independent | 2012-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2012

Kolejna powieść Pearla, która wpadła w moje ręce i kolejna, która ma wiele wspólnego z podziwianym przeze mnie pisarzem.
Dickens.
W "Zagadce Dickensa" spotykamy się z młodym wydawcą, Jamesem R. Osgoodem, na którego barkach spoczywają losy jego firmy - Fields, Osgood & Co. Wydawnictwo cieszy się powodzeniem odkąd otrzymało prawo autorskie odnośnie wszelkich dzieł Charlesa Dickensa. Jednak wszystko do czasu... A mianowicie do dnia, w którym Charles Dickens umiera pozostawiając po sobie niedokończoną powieść w odcinkach, "Tajemnica Edwina Drooda". I od tej pory cały poukładany świat Osgooda sypie się jak domino. Przyszłość mężczyzny i prowadzonych przez niego interesów wisi na włosku, a on musi podjąć męską decyzję i podjąć odpowiednie kroki, by zapobiec katastrofie.
Jednocześnie, śledząc losy Jamesa, mamy wgląd w pracę bengalskiej policji poszukującej nielegalnych handlarzy opium, a także poznamy kilka ciekawych wydarzeń z drugiego tournee Dickensa po Stanach Zjednoczonych.
Pearl...

Fey | 2011-07-05

W porównaniu z "Klubem Dantego" leży i kwiczy. Po jej przeczytaniu miałam wrażenie, że nadal połowy z niej nie rozumiem, a druga część jest po prostu nie dopowiedziana. Jeśli ktoś ma ochotę sprawdzić, na ile różni się ona od pozostałych dwu powieści tegoż autora, niechaj czyta. Ale na fajerwerki nie ma się raczej co nastawiać.

Letien | 2010-07-14

I znowu kryminalna intryga opiera się na zagadce literackiej. Tym razem gonimy za połową ostatniej powieści Dickensa a przy okazji poznajemy amerykańskich wydawców, piratów książkowych, wyemancypowane rozwódki i handlarzy opium. Pearl znowu w formie :)

Ania Urbańska | 2013-05-04

Cóż ten amerykański twórca kryminałów ma w sobie, że nie wahałam się kupić w ciemno jego książki? Talent oczywiście. Mam w biblioteczce zaczytane egzemplarze jego dwóch poprzednich powieści - "Kubu Dantego" i "Cienia Poego". Nie pamiętam, żebym czytała wiele lepszych pozycji tego gatunku. Mroczna atmosfera, napięcie warte poobgryzanych paznokci, świetna akcja, niebanalne zakończenie, a przede wszystkim wplecenie w historię wielkich nazwisk literatury światowej i umiejętne odwołanie się do ówczesnych realiów. Książki o książkach - już samo to hasło jest w stanie nakłonić mnie do zakupu bez zastanowienia.

Więcej na: