Anatomia zbrodni

The Anatomy of Deception
Sonia Draga
2009-01-01
2009-01-01

Nie porwała mnie, jak sądziłam. Momentami wręcz ciężko było mi ruszyć dalej z każdym kolejnym rozdziałem.

Zaskoczony jestem tą powieścią, zaskoczony pozytywnie, gdyż nie wiadomo czemu spodziewałem się thrillera epatującego bezsensowną makabrą. Cóż, zmyliły mnie opis wydawcy...i okładka:).
Wciągająca historia młodego lekarza praktykującego w jednym z filadelfijskich szpitali u boku jednego z pionierów nowoczesnej chirurgii doktora Oslera. Do tego ludzie z wyższych sfer, zbuntowany artysta, nieodległe demony wojny secesyjnej, nurty światopoglądowe przedostatniej dekady XIX wieku i tajemnicza historia zaginięcia młodej kobiety.
Spora garść ciekawostek z epoki świetnie wplecionych w intrygę, do tego znane nazwiska z historii medycyny, w tym polskiego lekarza Mikulicza, dobrze poprowadzony wątek kryminalny. To naprawdę ciekawa powieść, której Autor zadał sobie sporo trudu wyszukując smaczki z epoki, będące niewątpliwymi atutami tej książki.

Historia napisana w fenomenalny sposób, naprawdę można poczuć klimat tamtych czasów. Doktor Carroll to taki typowy dżentelmen, postać ta ma wiele uroku i po prostu nie da się jej nie lubić. Bardzo podobał mi się sposób, w jaki autor wyciągał doktorka ze wszystkich problemów. Nie siłą, nie dziwnym zbiegiem okoliczności, ale za pomocą inteligentnej rozmowy.

Z grubsza można powiedzieć, że to kryminał, ale tylko z grubsza; ponieważ jest wiele innych aspektów i to to chyba ważniejszych. Przede-wszystkim moralno-etycznych. Sam autor w książce zadaje mniej więcej takie pytanie: czy dla dobra rozwoju nauki, dla uratowania wielu istnień można schować moralność do kieszeni, można poświęcić jednostkę ? Przenosimy się w końcówkę XIX wieku, gdy medycyna zaczynała swoją "rewolucje" (aseptyczna taca/narzędzia, rękawiczki chirurgiczne, zaciski na krwawiące żyły, itp.),przełamywanie przyzwyczajeń i uprzedzeń tradycjonalistycznych lekarzy, oraz wspaniały opis dnia codziennego tamtych czasów. Miałem wrażenie, że nie pisał to współczesny człowiek, tylko pisarz z tamtej epoki (Lawrence oczywiście dziękuje na końcu wszystkim którzy w tym pomogli). Zwolennicy wartkiej akcji mogą być zawiedzeni, bo nie ma tu "fajerwerków", mnie jednak ta książka urzekła - brawo dla autora.

Nie narzekam, ale wzdychać nad nią też nie mogę.

Nie narzekam, ale wzdychać nad nią też nie mogę.

Bardzo dobrze czytający się kryminał z trochę trudnym początkiem, ale później akcja zaczyna się rozkręcać. W całej książce przeszkadza chyba najbardziej wątek miłosny, ale nie zajmuje on w niej dużo miejsca, więc da się znieść. Książka naprawdę bardzo przyjemna i ciekawie zakończona. Najbardziej podobał mi się epilog którym bohater opowiada o dalszych losach wszystkich bohaterów. Polecam do przeczytania.

Zabierałam się do tej powieści długo i nie wiedzieć czemu, nie miałam na to ochoty. A książka okazała się naprawdę ciekawa! Plus dla autora za niezłą intrygę, szczegółowe opisy sekcji zwłok i różnych objawów.

Godna polecenia tym, którzy pragną się dowiedzieć nieco o historii medycyny, a zarazem przeczytać dość interesującą historię.

Moim zdaniem zdecydowanie godna polecenia. Ze względu na kryminał, jak i na świetne przedstawienie realiów tamtego okresu. świetna historia, trochę przesadzona z wątkiem miłosnym, ale poza tym świetna. Bardzo dobrze się czyta, utrzymuje w napięciu.

ksiązka dobra ale nie rewelacyjna, trudno się czyta przez pierwsze rodziały, ale pózniej akcja nabiera tempa

• Kryminał/Thriller
  • Kryminał
  • Pragnienie posiadania.

Dodaj cytat z książki Anatomia zbrodni