Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Anatomia zbrodni

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Anatomy of Deception

Filadelfia, rok 1889. Młody adept sztuki medycznej, doktor Ephraim Carroll, wybiera się z kolegą po fachu, George’em Turkiem, na wyprawę do zakazanych rejonów miasta: podłych teatrzyków, obskurnych spelunek. Gdy Turk kolejnego dnia… nie pojawia się w szpitalu, Carroll nabiera podejrzeń i rozpoczyna poszukiwania. Niestety przybywa za późno, kolega umiera na jego rękach i choć początkowo wszystko wskazuje na to, że przyczyną śmierci młodzieńca jest cholera, po autopsji okazuje się, że Turk został otruty, i to w sposób wskazujący na doskonałą znajomość medycyny. Do tego kobieta, w której Caroll się zakochuje, prosi go o pomoc w wyjaśnieniu tajemniczego zniknięcia swej najbliższej przyjaciółki. Mężczyzna rozpoczyna więc prywatne śledztwo, odkrywając z przerażeniem, iż w kręgu podejrzeń znajduje się nie tylko zamordowany Turk, ale i inni przedstawiciele elit medycznych kraju.

byrcyn11 | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

Z grubsza można powiedzieć, że to kryminał, ale tylko z grubsza; ponieważ jest wiele innych aspektów i to to chyba ważniejszych. Przede-wszystkim moralno-etycznych. Sam autor w książce zadaje mniej więcej takie pytanie: czy dla dobra rozwoju nauki, dla uratowania wielu istnień można schować moralność do kieszeni, można poświęcić jednostkę ? Przenosimy się w końcówkę XIX wieku, gdy medycyna zaczynała swoją "rewolucje" (aseptyczna taca/narzędzia, rękawiczki chirurgiczne, zaciski na krwawiące żyły, itp.), przełamywanie przyzwyczajeń i uprzedzeń tradycjonalistycznych lekarzy, oraz wspaniały opis dnia codziennego tamtych czasów. Miałem wrażenie, że nie pisał to współczesny człowiek, tylko pisarz z tamtej epoki (Lawrence oczywiście dziękuje na końcu wszystkim którzy w tym pomogli). Zwolennicy wartkiej akcji mogą być zawiedzeni, bo nie ma tu "fajerwerków", mnie jednak ta książka urzekła - brawo dla autora.

Willow_Garden | 2011-08-26

Sam początek wydaje się intrygujący, lecz następne 150 stron mnie bardzo zawiodło, potem akcja nabiera tempa, a zakończenie okazuje się być nie do końca hollywoodzkie. Widać, że autor dokładnie przygotował się jeśli chodzi o wiedzę na temat postępu ówczesnej medycyny, co z pewnością należy uznać za plus. Ogólnie czuć jednak pewnien niedosyt.

Martyna | 2010-08-09
Przeczytana: 2010 rok

Środowisko lekarzy, kryminalna intryga, Filadelfia XIX wieku w tle. Książka z gatunku tych, przyzwoicie napisanych, choć nie porywających. Oprócz literackiej fikcji, autor (bezboleśnie!) przemycił w niej garść informacji dotyczących rozwoju medycyny i jej prekursorów.

melancholic | 2013-11-16

Godna polecenia tym, którzy pragną się dowiedzieć nieco o historii medycyny, a zarazem przeczytać dość interesującą historię.

z_aczytana | 2013-05-19

Bardzo dobrze czytający się kryminał z trochę trudnym początkiem, ale później akcja zaczyna się rozkręcać. W całej książce przeszkadza chyba najbardziej wątek miłosny, ale nie zajmuje on w niej dużo miejsca, więc da się znieść. Książka naprawdę bardzo przyjemna i ciekawie zakończona. Najbardziej podobał mi się epilog którym bohater opowiada o dalszych losach wszystkich bohaterów. Polecam do przeczytania.

Lina | 2013-04-11

Duży plus dla autora za dokładne przedstawienie atmosfery XIX wieku, oraz niezwykle wnikliwe i precyzyjne opisy bohaterów - część z nich to postacie autentyczne, wiec tym bardziej z przyjemnością o nich czytałam.

Adam | 2011-12-17

Momentami psychologicznie mało wiarygodna. Ale może ja się nie znam na psychologii XIX-wiecznych lekarzy ;).
Czyta się dobrze.

Paty | 2015-01-24

ksiązka dobra ale nie rewelacyjna, trudno się czyta przez pierwsze rodziały, ale pózniej akcja nabiera tempa

Iris | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Historia napisana w fenomenalny sposób, naprawdę można poczuć klimat tamtych czasów. Doktor Carroll to taki typowy dżentelmen, postać ta ma wiele uroku i po prostu nie da się jej nie lubić. Bardzo podobał mi się sposób, w jaki autor wyciągał doktorka ze wszystkich problemów. Nie siłą, nie dziwnym zbiegiem okoliczności, ale za pomocą inteligentnej rozmowy.

Emilka | 2013-04-28

Moim zdaniem zdecydowanie godna polecenia. Ze względu na kryminał, jak i na świetne przedstawienie realiów tamtego okresu. świetna historia, trochę przesadzona z wątkiem miłosnym, ale poza tym świetna. Bardzo dobrze się czyta, utrzymuje w napięciu.