Entliczek pentliczek

Tłumaczenie: Aleksandra Ambros
Cykl: Herkules Poirot (tom 30) | Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
1 140
Hickory Dickory Dock
lacerta

W studenckim pensjonacie przy Hickory Road 26 nic nie idzie tak, jak powinno. Tak przynajmniej sądzi pani Hubbard, siostra sekretarki Herkulesa Poirota. Najpierw giną przypadkowe, zdawałoby się, przedmioty, a później giną zupełnie nieprzypadkowi, jak się okazuje, ludzie. Co za hańba dla domu studenckiego! Na szczęście w pobliżu jest Poirot, a Poirot zna związek między stetoskopem a...

W studenckim pensjonacie przy Hickory Road 26 nic nie idzie tak, jak powinno.
Na szczęście w pobliżu jest Poirot, a Poirot zna związek między stetoskopem a autostopem.

W tle powieści psychoanaliza, komunizowanie i inne nie tak odległe echa lat 50. minionego stulecia.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016

źródło okładki: agathachristiekolekcja.pl

Herodott | 2019-05-14

Uwielbiam jej twórczość. Pomysłowa akcja, nietuzinkowe zwroty. Trzyma napięcie. Warto. 10/10

Anmar | 2019-04-17
Przeczytana: 31 marca 2019

Dość nietypowy kryminał. A przynajmniej nietypowo się zaczynający. Bo nie od morderstwa a od serii dziwnych kradzieży.
To kolejne spotkanie z twórczością Agathy Christie i należy do tych średnio udanych. Początek mi się dłużył. Nie umiałam połapać się w masie postaci wykreowanych przez pisarkę. Później jest już niemal typowo - śledztwo opiera się głównie na rozmowach ze świadkami/podejrzanymi. Jednak w tej powieści, w tym aspekcie sprawy dominuje nie Herkules Poirot a inspektor Sharpe. Jest oczywiście spora dawka dedukcji oraz nieoczekiwane rozwiązanie, czyli to co najlepsze w klasycznym kryminale.

Książkowo_czyta | 2019-01-05
Przeczytana: 23 października 2018

Zapewne o tym nie wiecie, ale przyznam się Wam, iż nie jestem zbyt wielką fanką powieści detektywistycznych ani kryminałów. Jednakże za namową męża postanowiłam sięgnąć po jedno z całego wachlarza dzieł brytyjskiej królowej powieści detektywistycznej swoich czasów. Mój wybór padł na książkę z roku 1955, a jest nią „Entliczek pentliczek” Agaty Christie.

Wiodącą postacią jest nie kto inny, jak znany z ogromnej wszechstronności i błyskotliwości detektyw Herkules Poirot we własnej osobie. Gdy jego niezawodna do tej pory asystentka panna Lemon zaczyna wykazywać coraz większe roztargnienie Herkules zastanawia się, co trapi jego sekretarkę. W wyniku przeprowadzonej przez tych dwoje rozmowy okazuje się, że panna Lemon niepokoi się o swoją siostrę, zarządczynię domu studenckiego przy Hickory Road.

W tym właśnie domu dochodzi do kradzieży różnych, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, niepowiązanych ze sobą obiektów. Rzeczy te nie przedstawiają sobą zbyt dużej wartości, a jedynym cennym...

MałaPisareczka | 2018-10-31
Przeczytana: 30 października 2018

Promocja na targach książki - Christie za 10 zł - była bardzo skuteczna.
W ten sposób mogłam kupić 5 książek Agatki, których nigdzie nie mogłam znaleźć. Na pierwszy ogień poszedł tytuł, który od dawna mnie interesował.
"Entliczek pentliczek" okazał się przyjemnym powrotem do klasyki z Herkulesem Poirotem w roli głównej, ale czegoś mi tam zabrakło... Niby wszystko pędziło szybciutko, akcja nabierała tempa od pierwszej strony, a mimo to - nie jest to najlepsza powieść.
No cóż, ale i tak warta przeczytania ;)

golteria | 2018-10-16

Trochę już dziś przestarzała pozycja ze względu na istotne obyczajowe wątki. Ale intryga kryminalna nadal daje radę! No ale w końcu p. Agatha to mistrzyni jakich mało!

Emma | 2018-10-15
Przeczytana: 15 października 2018

W londyńskim pensjonacie zamieszkałym przez studentów dochodzi do dziwnych zdarzeń: giną, lub zostają zniszczone niektóre rzeczy. Gospodyni pensjonatu, siostra panny Lemon, prosi Herkulesa Poirota o odnalezienie winowajcy. Ku zdziwieniu wszystkich do kradzieży przyznaje się jedna z dziewcząt. Sprawa byłaby zamknięta, lecz rano współlokatorzy znajdują winowajczynię martwą.
Książka jest ciekawa. Intryga z zaskakującym rozwiązaniem.
W film opartym na książce został wprowadzony nowy wątek.
Aby nie psuć sobie przyjemności czytania, radzę obejrzeć adaptację po zapoznaniu się z powieścią.

Samara_Adrianna | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

Trochę się zawiodłam. Książka jest zagmatwana i zwyczajnie nudna. Ogrom bohaterów nie pomaga w czytaniu. Przez cały czas zastanawiałam się jak tytuł powieści wiąże się z fabułą bo wygląda jakby był wzięty z nikąd. Spodziewałam się lepszej historii.

klaudia28ck | 2018-08-13
Na półkach: Przeczytane, 52/2018
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

"Entliczek, pętliczek, czerwony stoliczek na kogo wypadnie na tego bęc"- ta popularna dziecięca wyliczanka to także tytuł jednego z kryminałów spod pióra królowej tego gatunku Agathy Christie. Jest to jedno ze śledztw zagadek prowadzonych przez błyskotliwego Belga Herkulesa Poirot. W tej historii nic nie jest takie jak się wydaje, a wiele osób nie jest tymi za których się podaje. W domu studenckim na Hickory Road 26 giną nie powiązane na pierwszy rzut oka ze sobą rzeczy, traktowane jest to w formie żartu młodych ludzi względem siebie, do czasu... gdy w rzeczonym domu studenckim, zostaje popełnione morderstwo, pozorowane na samobójstwo lubianej, lecz niezbyt bystrej Celii, potem następne i kolejne, gdy do akcji wkracza Poirot, któremu żaden chaos nie jest straszny. zaczyna się "wyścig z czasem" i tropienie osoby, która stoi za tymi wydarzeniami, jednakże każdy wydaje się być osobą, która nigdy w życiu nie skrzywdziła by nawet muchy? Któż to więc może być?
Ja pomimo odgadnięcia...

rudamaruda | 2018-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Hercules Poirot zostaje poproszony o wyjaśnienie serii kradzieży. Po wyjaśnieniu zagadki dochodzi do morderstwa młodej dziewczyny upozorowanego na samobójstwo. W trakcie dochodzenia dochodzą jeszcze dwa trupy, a dodatkowo wychodzi na jaw przemyt narkotyków i klejnotów.
REWELACJA!!! Książkę czyta się łatwo, lekko, przyjemnie, zakończenie zaskakujące, ale nie przekombinowane.

GrzegorzIgnacy | 2018-06-05
Przeczytana: 14 grudnia 2014

W domu studenckim zamieszkanym przez prawdziwą plejadę osobowości giną z pozoru błahe przedmioty, jakiś tam plecak, puderniczka, kwas borny, pamiątkowy pierścionek z brylantem, pantofelek. Wszystko zupełnie bez ładu i składu, zupełnie jakby jakiś kloszard zbierał śmieci. Atmosfera w studenckiej ostoi psuje się, a zaniepokojona tym faktem opiekunka obiektu powiadamia o tym swoją siostrę, a ta szczęśliwie pracująca u wielkiej detektywistycznej sławy swego przełożonego - Herkulesa Poirot. Kilka chwil później znudzony swoją arcylogiczną egzystencją Poirot zaczyna rozgryzać zagadkę ginących przedmiotów, pojawia się nawet z wizytą na Hickory Road z pozoru niewinną pogadanką, która to jednak ma dalsze następstwa - zaczynają ginąć studenci. I tak dalej, bla, bla, bla.
Nuda panie, nuda. Naciągane to jak historia miłości Brook i Ridge'a z "Mody na sukces". Tego emblematycznego dla Agaty Christie bohatera jakim jest...