Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości

Wydawnictwo: Bellona
Ag2S

Maria Skłodowska-Curie była wybitną osobowością: jako pierwsza przedstawicielka płci pięknej w 1893 roku uzyskała licencjat nauk fizycznych i matematycznych na Sorbonie, była pierwszą kobietą-profesorem Sorbony, pierwszą kobietą i jedną z czterech osób, której przyznano dwukrotnie Nagrodę Nobla. Nasza rodaczka jest też pierwszą i jedyną kobietą, spoczywającą w paryskim Panteonie i jednocześnie pierwszą osobą tam pochowaną, o innej niż francuska, narodowości.
Publikacja Iwony Kienzler opowiada o Skłodowskiej nie tylko jako o wybitnej uczonej i jej odkryciach, ale o kobiecie, kochającej i odtrąconej przez ukochanego, której przyszło przełamywać kłamliwe stereotypy, która kochała i dla miłości gotowa była wiele poświęcić. Autorka przedstawia Skłodowską także jako żonę i samotną matkę, bardziej lub mniej udanie łączącą obowiązki wychowawcze z pracą naukową, wiele miejsca poświęcając jej skomplikowanym relacjom z córkami.

źródło opisu: http://www.bellona.pl/

źródło okładki: http://www.bellona.pl/

Izabela Pycio | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

"W życiu niczego nie należy się obawiać. Należy jedynie zrozumieć." M.Curie-Skłodowska

Bardzo dobra pozycja wydawnicza, która mocno przyciąga interesującą treścią, mnóstwem uszczegółowionych wiadomości, ciekawostek i cytatów, ale także cieszy wzrok piękną oprawą graficzną. Przyznam, że te kilka godzin spędzonych z książką w ręku były fascynujące i pouczające. Nie tylko odświeżyłam swoją wiedzę o Marii Skłodowskiej-Curie, ale również pozyskałam wiele ciekawych informacji o niej samej, członkach rodziny, przyjaciołach i znajomych, a także czasach, w których przyszło jej żyć. Jestem pod ogromnym wrażeniem silnej osobowości tej kobiety, nieprzeciętnych zdolności naukowych i racjonalnych kryteriów patrzenia na świat. Książka napisana lekkim piórem, fakty i detale z życiorysu wybitnej uczonej przedstawione bardzo przejrzyście i zrozumiale. Autorka z łatwością wciąga czytelnika z jednej strony w ówczesny świat nauki, w którym funkcjonowała noblistka, a z drugiej przybliża i uszczegóławia...

Lilian | 2018-03-29
Przeczytana: 29 marca 2018

Bardzo dobrze się czyta, dużo odnośników do oryginalnych źródeł biograficznych (przede wszystkim spisanych wspomnień samej noblistki oraz jej córki Ewy).

Wszystko tu jest: wiedza naukowa podana w przystępny sposób, ciekawostki z życia Curie, jej upadki i wzloty, miłości i tragedie.

Przede wszystkim widać, że do wielkich czynów potrzebny jest talent, ale przede wszystkim mozolna, żmudna praca. No i szczęśliwe zbiegi okoliczności.
Dodatkowo ta wybitna kobieta musiała przedzierać się przez świat naukowców, zarezerwowany w owym czasie jedynie dla mężczyzn.

książek: 1986
Wojciech Gołębiewski | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

Iwona Kienzler (ur. 1956) - ukończyła Akademię Ekonomiczną w Poznaniu w 1980 roku, na LC ma 116 książek (!!!!) i 18 fanów. Płodność imponująca, tylko czy jakość podąża za ilością ?

I tutaj jednoznaczna odpowiedź jest trudna, ale przejdźmy do omawianej książki. Na LC ma 7,46 (91 ocen i 22 opinie). Dla mnie, oczytanego starca, w dodatku z wykształcenia chemika, jest to dzieło na poziomie tygodnika Mariana Eilego pt "Przekrój" w okresie mojej młodości.
Wikipedia:
"...„Przekrój” był jednym z głównych czynników kulturotwórczych w okresie PRL. Redakcja tygodnika promowała wśród społeczeństwa zachodnią kulturę i dobry gust, będąc dla wielu Polaków „oknem na świat”....."

Wprawdzie Wojciech Młynarski ironizował w "Radosnej Gębie Stabilizacji" (1962):
"Inteligencie "Przekrojowy" jak ciasno w Twojej głowie..."

lecz nikt nie podważa filozoficznego aksjomatu, że lepsze 'coś' niż 'nic'; lepsza ...

DomowaKsięgarnia | 2016-03-02

Książka jest uporządkowaną, dobrą, pełną detali, całościową biografią Marii Curie - Skłodowskiej. Iwona Kienzler wykonała wiele pracy, by napisać książkę, która ma za cel przybliżyć czytelnikowi Marię Curie od bardziej ludzkiej, czy też prywatnej strony. Choć lepiej chyba powiedzieć - w sposób kompleksowy. I to się w pełni autorce udało.

Maria Skłodowska- Curie przedstawiona w książce Iwony Kienzler jest jak drzewo - chwieje się, łamie, ale do końca nigdy się nie poddaje. To spełniona kobieta w pracy i w życiu, która może być z siebie dumna. Jest również osobą z krwi i kości, niepozbawioną wad i słabości, o czym autorka książki pisze otwarcie. Dzięki temu postać Marii jest prawdziwa, daleka od postaci bohaterki wszechczasów.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

majka153 | 2017-07-02
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Jestem pod wrazeniem tej ksiazki. Chodzi mi przede wszystkim o sama bohaterke, o ktorej wiedzialam same podstawowe rzeczy. Az wstyd, ze my Polacy tak malo wiemy o naszej rodaczce, tej najwybitniejszej postaci , ktora zmienila swiat nauki.Nie mowie oczywiscie ,ze wszyscy ale ja zaliczalam sie do tego grona. Autorka bardzo ciekawie przedstawila losy bohaterki. Ksiazka wciaga,przedstawiajac nam obraz epoki i zmagania kobiet w tamtym okresie. Dla mnie ta ksiazka to wystarczajacy powod aby siegnac po inne pozycje dotyczace zycia Marii Sklodowskiej. Jestem nia zafascynowana !!!

Hipek | 2016-04-20
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: marzec 2016

Bardzo dobra biografia, pokazująca ludzką twarz naukowca i zmagania kobiety nauki ze stereotypami przełomu XIX i XX wieku. Mocno polecam!

Jonasz | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Książka ważna i potrzebna. Nieżle napisana i przyjemna w czytaniu. Ma tez kilka puntów krytycznych. Po pierwsze to objetość. Niecałe 300 stron to stanowczo za mało, by opisać życie tak intensywne i bogate jakie miała podwójna noblistka. Biografia jest powierzchowna i chwilami wydaje się, że napisana pośpiesznie. Biobliografia autorki jest bardzo bogata, co sugeruje, że nie spędza zbyt wiele zcasu na poszczególnymi pozycjami.
Drugą uwagą krytyczną jest podtytuł „Złodziejka mężów” Cóż ma on oznaczać? Autorka opisała, zresztą jak wszystkie inne fakty z życia uczonej, pobieżnie jeden romans owdowiałej już bohaterki z żonatym mężczyzną. To wszytsko. Czy to usprawiedliwia określenie „ Złodziejka mężów”.

Monka | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

...książka całkiem fajnie napisana... ...raczej nie sięgam po biografie naukowców, ale tym razem zrobiłam wyjątek... ...i nie żałuję... ...chociaż tytuł jest mylący... ... i o mały włos bym jej nie przeczytała... ...nie jest to ckliwa historia o miłości... ...nie jest to próba szukania jakiejś taniej sensacji w życiu tej wybitnej kobiety... ...jest to rzetelna biografia kobiety silnej, niezależnej, mądrej, pełnej pasji i namiętności... ... ale jest to też wspaniała panorama ówczesnego życia i ówczesnej rzeczywistości... ...zdecydowanie polecam...

okarolajna | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

Pani Iwona Kienzler trafiła do mnie w 100% i urzekła mnie swoim lekkim piórem. Uwielbiam tego typu literaturę i z chęcią sięgnę po inne książki autorki.
Wiele osób zarzuca książce niewłaściwy tytuł. Miano "złodziejki mężów" faktycznie nie pasuje do postaci pani Marii Curie Skłodowskiej jednak po przeczytaniu książki stwierdzam,że do samej książki pasuje. "Złodziejką mężów" panią Skłodowską okrzyknęła prasa i opinia publiczna kiedy na jaw wyszedł jej romans z profesorem Langevinem a prasa w tamtych czasach miała ogromną siłę przebicia i ta nieszczęsna etykietka na długo przylgnęła do uczonej. Także należy pamiętać, że nie jest to tytuł wymyślony przez autorkę a niejako zaczerpnięty z ówczesnej prasy.
Książkę polecam - bardzo przyjemna lektura.

Kasia | 2018-03-03
Na półkach: 2018, Legimi, Przeczytane
Przeczytana: 28 lutego 2018

Maria Skłodowska- Curie była moją idolką od kiedy pamiętam. Nie miałam nawet 10 lat, kiedy mój tata opowiadał mi o niej z wielką pasją i podziwem. Jako, że bardzo związana jestem z regionem w którym przyszło mi żyć, szczególnego znaczenia dodaje fakt, że mieszkam w okolicy wioski, w której guwernantką była młoda Marysia i gdzie przeżyła jedną z największych, a na pewno pierwszą miłość. Mimo tej fascynaci postacią Skłodowskiej, nigdy nauki ścisłe nie były moją domeną (nad czym ogromnie ubolewam), co sprawiło, że mam jeszcze większy szacunek do tej niezwykłej kobiety, która pokazała, że nie mając nic, ciężką pracą można osiągnąć wszystko i że prawdziwe marzenia mogą się spełnić jeśli do nich z uporem dążymy. Dla mnie Maria Skłodowska- Curie to kobieta niezwykle silna, ale również bardzo romantyczna i wrażliwa. O tym wszystkim przekonać się możecie czytając książkę Iwony Kienzler pn. Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości. Gorąco polecam!