Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO

Wydawnictwo: Świat Książki
The Zookeeper's Wife: A War Story
literatura faktu
Ag2S

W zbombardowanym i zrytym pociskami warszawskim ogrodzie zoologicznym Jan i Antonina Żabińscy podczas niemieckiej okupacji zdołali ocalić przez śmiercią kilkadziesiąt osób, udzielając im schronienia w domu, piwnicach i pustych klatkach po zwierzętach. Skoro zaś gościom nadawano jeszcze zwierzęce przezwiska, a zwierzęta nosiły ludzkie imiona, willa Żabińskich w pełni zasługiwała na miano "domu pod zwariowaną gwiazdą".

Autorka łączy fakty ze swobodnym i barwnym stylem narracji. Wprowadza nas w świat fascynującej kobiety, Antoniny Żabińskiej, zapomnianej "żony Noego", która ryzykując życiem wraz z mężem prowadziła Arkę ratującą ludzi i zwierzęta.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...»

żakla29 | 2019-07-17
Przeczytana: 14 lipca 2019

Niestety jestem bardzo rozczarowana książką... Ciężko się ją czyta, trudno "wyłapać" o co dokładnie chodzi autorce, momentami jest nudna i mam wrażenie odbiegająca od głównego wątku. Myślę, że nie przekonam się do tej powieści i mimo, że bardzo bym chciała nie będę potrafiła sięgnąć po nią po raz kolejny.

oko_saurona | 2019-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Powieść ze względu na swój historyczny charakter wzrusza w wielu momentach. Prostota ludzi opisywanych przez autorkę zmusza do zastanowienia się nad ludzką postawą w obliczu zagrożenia i niesienia pomocy innym - zupełnie bezinteresownie. Przepiękna opowieść na faktach pozostawia nas w sferze czasów II wojny światowej w okupowanej Warszawie, czasów ciężkich i jakże dla nas, Polaków, znamiennych.
Piętno które odcisnęła w bohaterach powieści wojna, odbija się w późniejszym życiu, ale wątek zwierząt, istot najbardziej bezbronnych i kruchych, związanych ściśle z głównymi postaciami, zwraca uwagę na aspekt niezwykłej wrażliwości ludzi na losy człowieka w powiązaniu z przyrodą;

Dziękuję za tę książkę, warta przeczytania.

książek: 2069
Julka | 2019-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Książka ciekawa, bardzo dobrze napisana, warta przeczytania. Jednak źle przetłumaczony tytuł zrobił jej wiele złego, wprowadzając czytelnika w błąd, bo nie jest to - jak sugeruje podtytuł - opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO, tylko historia życia i działalności państwa Żabińskich w czasie II wojny światowej, z naciskiem na postać żony dyrektora ZOO - Antoniny Żabińskiej. O ukrywanych przez nich Żydach można przeczytać w sumie na kilkunastu stronach. Książkę przeczytałam z zainteresowaniem, ale i z wielkim żalem, że zarówno książka, jak i nakręcony na jej podstawie film - ku pamięci Antoniny i Jana Żabińskich - nie zostały stworzone przez polskich twórców.

Przyznam szczerze - moją jedyną motywacją (poza zwykłą ciekawością i chęcią pogłębienia wiedzy) do przeczytania "Azylu" był fakt, że film na podstawie książki jest na Netfliksie.
A bardzo chcę go obejrzeć.
W dużym skrócie, bo po co się rozpisywać - jest to warte uwagi, aczkolwiek autorka ma duuuuuże skłonności do dygresji. Nie do wprowadzania zwięzłych wątków, mających na celu wprowadzenie czytelnika w kontekst historyczny, wzmiankowania - to już są duże dygresje, które mnie osobiście doprowadzały czasem do rozpaczy, bo były za długie i wytrącały mnie z rytmu czytania.
Ale jeżeli komuś to nie przeszkadza to niech bierze spokojnie, autorka odrobiła pracę domową i ciekawie przedstawiła losy rodziny Żabińskich (zwłaszcza Antoniny).

ewa1may | 2019-03-13
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Pisałam ostatnio co mi "zalega" na półce i obrasta kurzem, to teraz napiszę co przeczytałam "na raz" . "Azyl" Diane Ackerman to wspaniała opowieść dla miłośników historii, przyrody, zwierząt, dla tych którzy interesują się losami zwykłych-niezwykłych ludzi narażającymi własne życie by pomagać innym... To historia małżeństwa państwa Żabińskich, którzy zarządzali warszawskim zoo w czasie okupacji. Książka zawiera wiele ciekawostek np. Że faszystowska "mania" czystości rasowej dotyczyła również zwierząt...
Polecam Ewa K.

JoannazKafki | 2019-03-02

Ogromne rozczarowanie. Długo czekałam na tę książkę. Tematyka II wojny światowej i wspomnienia ludzi, którzy przeżyli to mój konik. Oczekiwałam wspaniałej i porywająca fabuły, w końcu bohaterami są Żabińscy! Otrzymałam powieść ciężką, nudną, pozbawioną tej magii, która sprawia,że książka zapiera dech w piersiach. Antonina była fascynującą postacią, a opisana jest powierzchownie i byle jak. Dla zainteresowanych tematem polecam powieść Willa pod zwariowaną gwiazdą" , powieść pięknie wprowadzać klimat zoo w Warszawie w trakcie II wojny światowej

Czytelniczka95 | 2019-02-21

Będąc na jakiejś wyprzedaży za grosze kupiłam tą książkę. Niby coś mi dzwoniło w uszach i filmie coś tam też słyszałam ale jej zakup w sumie był czystym przypadkiem. Bo niestety na lekcjach historii ani w opowieściach różnych ludzi na temat wojny nigdy nie słyszałam o roli jakie odegrało zoo podczas wojny. I szczerze mówiąc bardzo ta książka mi się spodobała. Przeczytanie jej zajęło mi mega mało czasu a historia wciągnęła mnie bez reszty. Uważam również że ta książka świetnie nadawała by się na lekturę szkolną chociaż mogła by wtedy zyskać inne opinie. Polecam ją za tym wszystkim co interesują się historią albo nic o niej nie wiedzą. Świetnie napisana, oparta na faktach. I patrząc na to co dzieje się teraz na świecie poleciła bym ją ludziom którzy mówią o tym, że mamy coś wspólnego z zginiecięm niewinnych ludzi tylko dla tego że byli innej narodowości.

Karin2225 | 2019-01-06
Przeczytana: 28 listopada 2018

Biografia napisana jako powieść? To zdecydowanie coś dla mnie...i dla tych co nie przepadają za biografiami. To książka o bohaterstwie, miłości do ludzi i dużym poświęceniu. Do tego opisy przedwojennej Warszawy. Nie ma ich może zbyt wiele, ale uświadomienie sobie piękna tego miasta sprzed wojny to wielka nagroda dla czytelnika. Diane Ackerman niezwykle przyjaźnie odnosi się do Antoniny i Jana Żabińskich. Opisując ich losy okazuje poniekąd wielki podziw dla tych odważnych ludzi. Bo byli ludźmi niezwykłymi. Mimo całego okrucieństwa wojny wokół, nie zabrakło w otoczeniu tego małżeństwa miłości, oddania, szacunku i troski. Niesienie pomocy Żydom przyszło im tak naturalnie jak jedzenie czy sen - chociaż takie niefortunne porównanie zdecydowanie umniejsza im zasług. Autorka doskonale prowadzi najważniejszy z wątków, a więc pomoc potrzebującym schronienia Żydom oplatając go w doskonałe opisy starego, warszawskiego zoo, zwierząt, przyrody. Wszystko to sprawia, że czyta się lekko. Chociaż...

RZia | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Bałam się, że książka będzie sztuczna, przedstawienie wojny „zagraniczne” … a tymczasem autorka się naprawdę przyłożyła! Jest dużo faktów, cytatów, nazwisk, zwyczajów …. wiarygodności,… po prostu ciekawa lektura uzupełniająca wiedzę na temat II wojny światowej w Warszawie i nie tylko.

Marcin Behrendt | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

Z pewnością nie jest to opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo, a bardziej o rodzinie ukrywającej Żydów. Książka napisana z ogólnym rysem historycznym tego, co działo się w czasie II wojny światowej. Jest Armia Krajowa, Powstanie w Gettcie, Powstanie Warszawskie, Janusz Korczak, Irena Sendlerowa. Po przeczytaniu czytelnik ma ogólną wiedzę na temat tego, co działo się w Polsce w latach 1939 - 1945.