Oblubienice wojny

Wydawnictwo: Editio
War Brides
historyczna
LubimyCzytać

Nic nie rozerwie więzi przyjaźni i lojalności wykutych w wojennych czasach. Nic nie zbliża ludzi do siebie tak bardzo jak trudne doświadczenia. Ta stara prawda sprawdza się w przypadku pięciu młodych dziewczyn, które kapryśny los rzucił do małej wioski Crowmarsh Priors, gdzieś w południowo-wschodniej Anglii. Alice, Elsie, Tanni, Evangeline i Frances pochodzą z różnych stron świata i z różnych...

Nic nie rozerwie więzi przyjaźni i lojalności wykutych w wojennych czasach.

Nic nie zbliża ludzi do siebie tak bardzo jak trudne doświadczenia. Ta stara prawda sprawdza się w przypadku pięciu młodych dziewczyn, które kapryśny los rzucił do małej wioski Crowmarsh Priors, gdzieś w południowo-wschodniej Anglii. Alice, Elsie, Tanni, Evangeline i Frances pochodzą z różnych stron świata i z różnych środowisk. Wspólnie walczą z przeciwnościami losu i ograniczeniami, jakie narzuca im życie w cieniu II wojny światowej. W tej walce wykuwa się ich dozgonna przyjaźń.

Bohaterki stawiają czoła kolejnym trudnościom — niosą pomoc ludziom ewakuowanym z zagrożonego Londynu, przeżywają nocne naloty. Muszą także poradzić sobie z codzienną pracą, która po wyjeździe mężczyzn na front spadła na ich barki. Coraz bardziej angażują się w działania okołowojenne. Przeżywają miłości i frustracje, wiodą je lęk i nadzieja. Kiedy po pięćdziesięciu latach cztery z nich spotykają się ponownie, postanawiają z odwagą spojrzeć w oczy prawdzie sprzed lat i pomścić niewinną śmierć...

źródło opisu: Wydawnictwo Editio, 2016

źródło okładki: http://editio.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5547

Kobiety i wojna

Po literaturę wojenną sięgam często i chętnie. Znam mnóstwo książek polskich i zagranicznych autorów związanych z tą tematyką. Czytałam wiele biografii, wspomnień z obozów i łagrów, powieści z wojną w tle, a także mnóstwo tytułów należących do literatury faktu i książek historycznych opisujących wydarzenia z lat 1939-1945.

Publikacja „Oblubienice wojny” jest jednak zdecydowanie inna i oryginalna. Autorka bowiem skupiła się na kwestii wpływu wojny na życie kobiet. Pięć pań los zsyła do niewielkiej miejscowości położonej w południowo-wschodniej Anglii. Czasy są niespokojne i niepewne. Czuć, że coś wisi w powietrzu, że niebo nad całym kontynentem jest mocno zachmurzone i będzie burza. Bohaterki tej opowieści są diametralnie różne. Dzieli ich wiele – pochodzą z różnych sfer, mają odmienną sytuację życiową, inne charaktery, inny status majątkowy, wyznają inną religię, są obywatelkami różnych krajów. Łączy ich fakt, że są młode. Mając sporo życiowych dylematów i problemów - dodatkowo muszą jeszcze wziąć na swoje barki troski związane z działaniami zbrojnymi pod dyktando Hitlera. Nie ma łatwo i trzeba zmierzyć się z wojennymi doświadczeniami. W każdej jednak, nawet najbardziej trudnej sytuacji znajdzie się promyk światła. Jak pokazuje fabuła w czasie wojny narodziły się nierozerwalne więzy długoletnich i trwałych przyjaźni. Przyjaźni prawdziwych i idealnych, takich na całe życie.

Alice, Frances i Evangeline są młode. Przeszły próg dorosłości, a ich pełną dojrzałość przyśpiesza wojna. Wprawdzie nie żyją na stałym europejskim lądzie, ale i na Wyspach muszą dostosować się do wojennych realiów. Życie wymaga wiele, a w zamian daje kolejne trudności. Trzeba radzić sobie z nalotami, zaciemnić okna, nieść pomoc ludziom którzy są ewakuowani z Londynu, jak Elsie, czy pomóc osobom z żydowskim korzeniami, jak Tanni. Bohaterki tej książki stają na wysokości zadania, dzielnie sobie radzą z wyzwaniami, które narzuca wojna, godzą pracę z pomocą, a tej potrzeba coraz więcej po wyjeździe mężczyzn na front. Mimo wojny życie toczy się dalej i trzeba też kochać, mieć nadzieję, że przyszłość okaże się pomyślna, zło zostanie pogrążone i wszystko wróci do normalności. Jedzenia nie braknie, a nocą będzie można spokojnie spać. Trzeba ukoić lęki i cieszyć się przyjaźnią jaką zsyła los, trzeba znaleźć w sobie siły by przeżyć. Bohaterkom jest łatwiej dzięki temu, że nie są same i mają siebie. Przyjaźń okazuje się czymś bezcennym i niezastąpionym.

Fabuła książki to dwie rzeczywistości – przedwojenna i wojenna oraz ta po latach, gdy mają miejsce obchody 50 rocznicy kapitulacji III Rzeszy. Autorka spięła ten czas jakby klamrą, by pokazać jaki wpływ ma wojna na nasze życie nawet wiele lat po jej zakończeniu.

„Oblubienice wojny” to wyjątkowa pozycja z dość mocno zarysowanym angielskim klimatem i odrobiną amerykańskości. Tu wojna miała inne oblicze niż w naszej ojczyźnie. Można polemizować, że Angielkom było łatwiej. Niemniej jednak i tu wojna wyrysowała mocne rysy i blizny w sercach ludzi, wymusiła błyskawiczne dojrzewanie i hart ducha. Ten tytuł czyta się ze wzruszeniem i ciekawością. Nie ma tu wyróżnionego jednego pierwszoplanowego bohatera. W świetle jupiterów stoją kobiety, które stają się dzielne i twarde. Ta lektura to literackie spojrzenie na wojenny czas, to ciekawa książka dla tych którzy lubią powieści osadzone w realiach wojny. To też książka o miłości i przyjaźni w którą wpleciony jest wątek o zabarwieniu sensacyjnym. To wspaniała proza napisana w świetnym stylu, którą z przyjemnością rekomenduję.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

allison | 2017-03-07
Przeczytana: 05 marca 2017

"Oblubienice wojny" czyta się bardzo dobrze. Sprzyja temu wartka akcja, pełna różnych zwrotów, oraz tematyka łącząca wątki wojenne i miłosne.
Dlaczego zatem tylko ocena dobra?
Ano dlatego, że część wydarzeń jest przewidywalna, niektóre postacie są schematyczne, a część wątków po prostu zalatuje romansidłem.

Zacznę jednak od plusów.
Oprócz wspomnianej żywej akcji, serce czytelnika na pewno podbijają historie tytułowych bohaterek. Dla mnie od ich miłosnych rozterek ważniejsze były przeżycia związane z koniecznością przejęcia podczas wojny obowiązków mężczyzn, codzienna walka o przetrwanie, zdobywanie pożywienia, zapewnienie bezpieczeństwa sobie i bliskim.
Autorce ciekawie udało się pokazać proces dojrzewania dziewcząt i młodych kobiet do ról matek, gospodyń, zarządczyń i zdolnych do wyrzeczeń, odpowiedzialnych osób.

Do plusów zaliczam też społeczną tematykę, szczególnie ważną w skostniałej kulturze angielskiej, w której nawet w połowie XX wieku kobieta miała być jedynie...

"Psy wojny wyją tuż za płotami Crownmarsh Priors."

Sussex, Anglia.
Pięć młodych kobiet.
Pięć niezwykłych historii z II Wojną Światową w tle.
W małym przybrzeżnym miasteczku splatają się losy dziedziczki z amerykańskiego Południa, rozpieszczonej córki admirała, zahukanej nauczycielki, bardzo niekompetentnej służącej i nastoletniej Żydówki, która uciekła z Austrii przed zdobywającymi coraz większe wpływy nazistami. "Oblubienicy wojny" przeczytałam z prawdziwym zainteresowaniem. Najciekawsze były opisy codzienne życia mieszkańców Crownmarsh Priors - racjonowanie żywności, ubrania na kartki, akcje podnoszące morale ludności ("Kopiemy dla zwycięstwa!"), ale samo zakończenie trochę mnie rozczarowało. Akcja urywa się w najciekawszym momencie, a z bohaterkami ponownie spotykamy dopiero 50 lat później. Nie zmienia to jednak faktu, że szczególnie jak na powieściowy debiut, "Oblubienice wojny" są książką godną polecenia.

Renax | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

RECENZJA PREMIEROWA

Książka 'Oblubienice wojny' to nowość wydawnicza, ale już widziałam ją kilkakrotnie na blogach, więc z przyjemnością ją przeczytałam.

Ukazała się ona 2 czerwca 2016 roku wydawnictwie 'Editio'.

Tytuł oryginalny to 'War Brides'.

Oto okładki wydań angielskich, które znalazłam w Googlach:Sama autorka jest Amerykanką, mieszkającą w Londynie. Napisała też biografię Marthy Washington oraz 3 inne książki: 'The Sisterhood' i 'The Valley'.
Książka 'Oblubienice wojny' to powieść popularna, bez aspiracji do arcydzieła literatury, ale powieść napisana zgrabnie, taka, którą się czyta płynnie i z przyjemnością. A jest to ważna cecha w powieści, której akcja umieszczona została w czasie wojny.

Książkę czyta się z przyjemnością, czerpiąc z niej otuchę i radość spotkania z bohaterkami. Głównymi postaciami powieści są kobiety, młode dziewczyny, pochodzące z różnych środowisk, które los, wojna czy przypadek zesłał w jedno miejsce. Ich charaktery dojrzewają w toku...

Monka | 2016-09-21
Przeczytana: 18 września 2016

... Oblubienice wojny to piękna opowieść o prawdziwej przyjaźni ... Helen Bryan stworzyła fascynującą powieść, którą czyta się z ogromną przyjemnością ... tytułowe oblubienice wojny to Alice, Elsie, Tanni, Frances i Evangeline ... te młode dziewczyny, poznały się w bardzo trudnych czasach, w których praktycznie codziennie musiały zdawać egzamin z człowieczeństwa ... kapryśny los sprawił, że w latach II wojny światowej znalazły się w małej wiosce w południowo-wschodniej Anglii ... zostały nagle wyrwane ze swoich środowisk, rozdzielone z bliskimi, pozbawione nadziei na przyszłość ... ale paradoksalnie w tym odległym zakątku świata odnalazły sens życia ... nagle zdane same na siebie, odkryły ile mogą znieść i ile mogą poświęcić dla innych ... ten czas sprawił, że dojrzały ... stały się odpowiedzialne, zapomniały o mrzonkach i beztroskach młodości, odnalazły miłość, odrzuciły egoizm, połączyły siły i zaczęły pomagać sobie wzajemnie ...dzięki temu odkryły siłę prawdziwej przyjaźni,...

Iwona | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

Te młode kobiety, które wojenny los rzucił do malej miejscowości Crowmarsh Priors w Sussex, dzieli prawie wszystko – pochodzenie, wiara, wykształcenie, stan majątkowy. Jest tu młodziutka Żydówka, która w ostatnim momencie ucieka ze świeżo poślubionym mężem z Austrii, jest Amerykanka, która wyjeżdżając do Anglii tuż przed wojną, unika odpowiedzialności za swoje czyny, jest zawiedziona w miłości mieszkanka Crowmarsh Priors, dziewczyna z londyńskiego East Endu znajdująca schronienie w Sussex przed nalotami na Londyn, wreszcie słynąca z lekko skandalizującego życia w Londynie, córka znanego polityka zesłana za karę na wieś… Te dziewczyny są tak różne, czasem dzielą je osobiste animozje, a jednak w obliczu nieszczęścia, jakim jest możliwa inwazja Niemców, połączone wspólnym celem uratowania sióstr jednej z nich, wspierają się, pomagają sobie, stają się przyjaciółkami.

Ta książka to niezwykle ciekawa opowieść o tym, jak wyglądała wojna w Anglii, widziana i przeżywana przez ludność...

DomowaKsięgarnia | 2016-05-09

Helen Bryan udało się stworzyć piękną opowieść o sile kobiecej przyjaźni w trudnych, wojennych czasach.

Powieść Helen Bryan to lektura obowiązkowa, dla każdego, kto ceni sobie wartościowe historie, nad którymi może zatrzymać się, wzruszyć, rozweselić i zapłakać.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

Pokrecona | 2016-07-07
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Po przeczytaniu tej nowości stwierdzam, że jest to lektura obowiązkowa dla każdego kto ceni przyjaźń, wierzy w lepsze jutro oraz uwielbia tematykę wojenną.
Akcja książki dzieje się w Anglii, gdzie ciągłe naloty oraz walka o przetrwanie wyznacza cel życia, gdyż w obliczu wojny nie jest ważne to, skąd pochodzimy, ile posiadamy majątku, czy jakiego wyznania jesteśmy...liczy się przeżycie.
Przepiękna historia pięciu obcych sobie kobiet, które spotykają się w małej wiosce. Angażowanie się kobiet w działania okołowojenne, uzmysławiają nam jak silna jest ich determinacja, jak silna może być przyjaźń osób, które razem walczą z przeciwnościami losu.
Książkę czyta się z ogromną przyjemnością, ze wzruszeniem oraz z podziwem dla ludzi, którzy po 50 latach pragną pomścić śmierć niewinnych..
Polecam!!!

agatrzes | 2016-05-31

Życie każdego człowieka determinowane jest przez podejmowane decyzje, dokonywane wybory, czas i miejsce, w jakich przyszło mu wieść egzystencję oraz ludzi spotkanych na swojej drodze. Tak wiele zmiennych, a jednak są wydarzenia mogące odmienić bieg życia wielu ludzi. Wojna - jedno słowo, a zmienia prawie wszystko - priorytety, hierarchię wartości, cele, marzenia, często odsłaniając prawdziwe oblicze człowieka. I choć najgorszemu wrogowi nie życzymy takich doświadczeń, wiele osób poznało jej smak.

„Oblubienice wojny” to debiutancka powieść Helen Bryan – urodzonej w USA pisarki, która od wielu lat mieszka w Londynie. Inspiracją do książki były „prawdziwe historie z czasów wojny, opowiedziane przez rodzinę i przyjaciół ze Stanów Zjednoczonych i Anglii, oraz mało znane historie odważnych młodych kobiet, które przyłączyły się do Kierownictwa Operacji Specjalnych, założonego przez Churchilla."

Bohaterkami książki są młode dziewczyny, których życiowe drogi los splata podczas II wojny...

Lost-In-My-Books | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Akcja toczy się w czasie II wojny światowej, czyli w czasach również bliskich dla polaków.

Jest to niezwykła historia 5 kobiet, których losy śledziłam ze zniecierpliwieniem. My mamy szczęście, że dla nas już te czasy minęły, a one musiały żyć w tym świecie, radzić sobie i pomagać innym. W kraju gdzie wojna wciąż trwa losy tych kobiet łączą się i wykluwa się przyjaźń, niestety autorka trochę słabo rozwinęła ich relacje, gdyż kobiety po prostu łączy misja końcowa, a chciałabym aby autorka bardziej podbudowała powstawanie tych relacji.

Jest w niej również bliski mi temat, z którym zapoznałam nie dawno na historii, czyli co się takiego działo w Auschwitz. Szkoda, że nie było trochę więcej tych realnych i brutalnych opisów, tego co się naprawdę działo, ale i tak fajnie, że autorka poruszyła ten temat.

Zakończenie moim zdaniem było trochę średnie, ale trzeba przyznać, że książka trzyma poziom i jak na taki temat autorce naprawdę udało się upleść godną przeczytania książkę. Helen...

Natalia | 2016-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 30 maja 2016

Książka napisana w przyjemnym stylu, dzięki czemu czyta się ją szybko. Pochłaniałam kolejne strony w oczekiwaniu na dobre i złe wieści o rodzinach dziewczyn, niejeden raz się wzruszyłam. A zakończenie jest niesamowite! Jednym bohaterom kibicowałam, innym życzyłam śmierci, więc pod tym względem powieść nie różni się od innych. Choć się tego nie spodziewałam, to ta książka strasznie mi się spodobała, więc na moim przykładzie widać, że nie trzeba pałać miłością do historii, by sięgnąć po tę pozycję.

Więcej na https://dwiestronyksiazek.blogspot.com/2016/06/oblubienice-wojny-rozdanie.html#more