Ukochany syn

The golden son
Anna Kłosiewicz
literatura piękna
Ag2S

Poruszająca opowieść o losach młodego człowieka u progu dorosłego życia pióra autorki bestsellerowej „Sekretnej córki”. Anil przyszedł na świat w zamożnej rodzinie z rolniczych rejonów Indii. Wszyscy oczekują, że jako najstarszy, ukochany syn przejmie po ojcu rolę głowy klanu oraz lokalnego sędziego, mądrze i z wyczuciem rozstrzygającego spory mieszkańców wioski. Anil dokonuje jednak innych...

Anil przyszedł na świat w zamożnej rodzinie z rolniczych rejonów Indii. Wszyscy oczekują, że jako najstarszy, ukochany syn przejmie po ojcu rolę głowy klanu oraz lokalnego sędziego, mądrze i z wyczuciem rozstrzygającego spory mieszkańców wioski. Anil dokonuje jednak innych wyborów. Jako pierwszy w swojej rodzinie skończy studia i zostanie lekarzem, pierwszy opuści też Indie, by pracować za oceanem. Tysiące kilometrów od rodzinnej wioski rozpoczyna nowe życie w pełnym pokus Dallas, poznaje smak alkoholu i miłości, odkrywa również mroczne strony swojej przybranej ojczyzny i na własnej skórze przekonuje się, ile niebezpiecznych sprzeczności ona skrywa. Praca w obleganym przez najbiedniejszych mieszkańców miasta szpitalu jest wyczerpująca i nie szczędzi mu rozczarowań, mimo to Anil nie zamierza się poddawać, zdecydowany w tym właśnie miejscu na świecie zbudować swoją przyszłość.
Tymczasem w Indiach przyjaciółka Anila z dzieciństwa Leena wychodzi za mąż i opuszcza ukochany dom, by zamieszkać z nową rodziną. Wkrótce pozna smak okrucieństwa i przekona się, że marzenie o miłości równie silnej jak ta, która połączyła jej rodziców, może na zawsze pozostać niespełnione. Źle dzieje się również w życiu Anila. Dramatyczne wydarzenie stawia pod znakiem zapytania jego wartość jako lekarza i przyjaciela. Nawet jego szczęśliwy dotychczas związek zaczyna się psuć. Podczas letniej wizyty w rodzinnej wiosce Anil odnawia znajomość z Leeną, która zdaje się go rozumieć lepiej niż ktokolwiek inny. Na drodze ich miłości stanie jednak pewna fatalna w skutkach decyzja sprzed lat.
Dwoje młodych ludzi będzie musiało wybierać pomiędzy wolnością a obowiązkiem, lojalnością a prawdziwym uczuciem.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

MoniS | 2019-08-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2019
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

Bardzo ciekawa i poruszająca lektura.

nika1401 | 2019-04-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 10 kwietnia 2019

Świetna historia która idealnie pokazuje różnice kulturowe i pokoleniowe pomieszane z tradycją oraz ambicją. Ciężkie tematy dotyczące młodych i starszych ludzi ze Środkowego Wschodu,. Dla tych pierwszych to właśnie inny kontynent z innymi ludźmi jest miejscem gdzie mogliby rozwinąć swoje skrzydła i spełnić ambicje a dla drugich tradycja i kultura jest najważniejsza i niepodważalna.
Dla nas ich problemy mogą być błahe i śmieszne a jednakowo trudne i niezrozumiałe. Każdy ma swoje zdanie, trzeba to wszystko jakoś pojąć i zrozumieć.
Osobiście uwielbiam książki z których mogę wynieść wiedzę kulturową.

KingaCzytamPolecam | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

Tę książkę dostałam od mojej mamy i od kilku miesięcy odkładałam "na następny raz". W końcu nastąpił "ten raz", podczas którego nie miałam czasu zajrzeć do biblioteki po kolejne tomy serii Robina Cooka. Szczerze mówiąc nie żałuję, na początku bałam się, że będzie to kolejna opowieść typu "Kwiat pustyni", "Arabska żona", "Córka Nomadów", "Spalona żywcem", ale w tej historii jest zawarte coś, co mnie poruszyło. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów, z których każdy ma zupełnie inne wartości i swój sposób postrzegania świata.

Bardzo podoba mi się sposób, w jaki autorka wykreowała postacie, są wyraziste i tak realne, że mogłoby się wydawać, że to powieść pisana na faktach. Ich historie i tożsamość składają się na książkę nasyconą emocjami, która nie pozwala czytelnikowi odłożyć się na bok, ani na chwilę.

Wraz z kolejnymi rozdziałami dowiadujemy się nie tylko o wydarzeniach z życia bohaterów, ale też czytamy dużo o zwyczajach i kulturze Indii. O rytuałach tam występujących,...

variusana | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

Opowieść o Anilu rozdartym między karierą lekarza w Dallas a rodziną i przyjaciółką z Indii. Lektura dla osób zainteresowanych Indiami jak również tych, którzy chcą poznać mentalność Hindusów i sposób traktowania kobiet, wdów w Indiach.

Majka | 2018-01-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, O ŻYCIU
Przeczytana: 12 listopada 2017

Poruszająca opowieść o losach młodego człowieka u progu dorosłego życia

kropka26 | 2017-10-15
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Ulubione, 2017
Przeczytana: 15 października 2017

Ta książka na długo zostanie mi w pamięci. Klimat, dialogi, historia, opisy bohaterów, emocje... ahhh dodaje do ulubionych;)

Anna | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

To jest książka, która trzyma w napięciu i wciąga już od pierwszych stron, książka o dwóch różnych światach, zwyczajach, kulturach, o dążeniu do realizacji marzeń, miłości, poczuciu obowiązku.

Akcja powieści, napisanej bardzo pięknym i przemawiającym do czytelnika językiem, rozpoczyna się w przededniu wyjazdu najstarszego syna z rodu Patelów - Anila na staż do szpitala Parkview w stanie Teksas. W rodzinnych Indiach pozostawia najbliższych, a także część siebie, swoją bliską przyjaciółkę z dziecięcych lat - Leenę. Początki w obcym kraju i szpitalu są dla niego trudne, jednak z czasem udaje mu się odnaleźć swoje miejsce.

Autorka nie skupia się jedynie na losach Anila; co jakiś czas przenosi nas do dalekich Indii, do rodziny Anila, do Leeny, która wyszła za mąż, jej tragicznego małżeństwa. Tym samym mamy możliwość przyjrzeć się zderzeniu dwóch kultur, powszechnie obowiązującym w Indiach stereotypom, zwyczajom ustanawianym i pielęgnowanym przez kasty, zabobonom i wierzeniom, poznać...

Jolka | 2017-06-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Poszłam za ciosem i przeczytałam drugą, po "Sekretnej córce", książkę Pani Gowdy. Nadal jestem i jeszcze długo będę w błogim zachwycie nad jej twórczością. Wspaniałe pióro, takie, od którego nie możesz się oderwać. A kiedy niestety musisz zrobić przerwę przed oczami przesuwają ci się obrazy z życia rodziny indyjskiej.
W tej pozycji autorka umieszcza głównego bohatera Anila między dwoma światami - tradycyjną hinduską wsią, z której się wywodzi, a w której, mimo postępu cywilizacji nadal funkcjonują stare reguły np. dotyczące zawierania małżeństw oraz nowoczesnym, wyzwolonym moralnie Dallas w Teksasie. Anil wykształcony na uniwersytecie w Ahmadabadzie odbywa staż zawodowy w Parkview Hospital. Po 8 latach pobytu w Stanach, otrzymaniu amerykańskiego obywatelstwa i ożenku z Amerykanką nigdy do końca nie czuje się pełnokrwistym Amerykaninem, ale też nie wie czy nadal jest stuprocentowym Hindusem. To piękna powieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, własnego miejsca na ziemi, o poczuciu...

niebieska85 | 2017-05-20
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 16 maja 2017

tak trudno jest wydawać osądy..wydawać by sie moglo ze ojciec Anilla najmadrzejszy we wsi,obrady w Wielkim Domu..a jedna bledna ocena rzeczywistosci zlamala zycie ukochanej dziewczynie..zaskoczylo i rozczarowalo mnie nieco zakonczenie ksiazki ale mimo to:
-wzruszajacy list ojca Anila
-piekny kontrast kulturowy
-zaradnosc życiowa Leeny
...b.fascynująca i ucząca lektura!

Justyna | 2017-05-09

Shilipi Somaya Gowda – autorka bestsellerowej powieści “Sekretna córka”; wychowywana w rodzinie imigrantów z Bombaju. Pracowała jako wolontariuszka w indyjskim sierocińcu.Jej kolejną powieścią jest “Ukochany syn” ( wydawany przez wydawnictwo Prószyński I S – ka ).
“Ukochany syn” to niezwykła I bardzo poruszająca powieść. Dotyczy ona głównie dwóch młodych ludzi i ich rodzin pochodzących z Indii. Głównym tematem są wybory życiowe oraz ich konsekwencje.Jedną z tych osób jest Anil Patel, syn znanego z rozstrzygania sporów ojca, a drugą jest przyjaciółka Anila – Leena; ich drogi czasem się rozchodzą w zupełnie innych kierunkach.
Anil jako pierworodny syn miał “przejąć stery” po ojcu, czyli zajmować się rozstrzyganiem różnych sporów w rodzinach. On decyduje się na zawód lekarza – w tym celu udaje się do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiuje i odbywa praktyki. Z czasem nabywa coraz więcej doświadczeń. Jako osoba pochodząca z Indii z początku nie może się przystosować do zwyczajów tak...