rozwiń zwiń

Lód III

Okładka książki Lód III
Jacek Dukaj Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Światy Równoległe. Fantastyczna Kolekcja fantasy, science fiction
358 str. 5 godz. 58 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Światy Równoległe. Fantastyczna Kolekcja
Tytuł oryginału:
Lód
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2016-04-27
Data 1. wyd. pol.:
2016-04-27
Liczba stron:
358
Czas czytania
5 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308061176
Inne
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,2
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
622
107

Na półkach: , ,

Zastanawiam się czasami, w jakim kierunku zmierza polska literatura. Zazwyczaj konstatacją takich rozmyślań jest smutna puenta, że w nadwiślańskim kraju po prostu brakuje pisarzy oryginalnych i odkrywczych, wnoszących swą twórczością do literatury europejskiej niepowtarzalne wartości. Obecnie chyba jedyną akceptowalną gałęzią literatury w polskim wydaniu, jest fantastyka. Do najznamienitszych autorów tego gatunku, obok Sapkowskiego i Piekary za sprawą swej najnowszej publikacji pt. „Lód” dołączył Jacek Dukaj.

Właściwie trudno jednoznacznie zakwalifikować rzeczoną książkę. Opasłe tomisko liczy sobie przeszło 1050 stron i – oczywiście - można je nazwać powieścią, ale będzie to określenie podobnie adekwatne do sytuacji, jak zastosowanie w przypadku opisu wieży Eiffla przymiotnika „duży”. Owszem, „Lód” jest powieścią, jednak ilość treści w niej zawartych imponuje i choćby za to należy się autorowi poklask.

W tym przypadku ilość zdecydowanie przechodzi w jakość. Generalizując, jest to powieść traktująca o losach podstarzałego warszawskiego studenta. Precyzując, okoliczności, jakie im towarzyszą należy nazwać co najmniej niezwykłymi.

Tak się bowiem składa, iż akcja książki toczy się w epoce, którą dziś nazywamy dwudziestoleciem międzywojennym. Jednak w wersji zaprezentowanej przez Dukaja owa terminologia nie znalazłaby uzasadnienia, bowiem fabuła umieszczona jest w rzeczywistości alternatywnej. Pierwsza wojna światowa nie doszła do skutku, zatem Polska przynależy do Imperium Rosyjskiego. Temu ogromnemu krajowi – podobnie jak innym istniejącym państwom – przewodniczy monarcha. W przypadku Rosji jest to niezrównoważony car, którego postępowaniem kieruje ciągle żyjący Rasputin. Z gęsto występujących w powieści kwestii politycznych należałoby jeszcze wspomnieć o roli marszałka Piłsudskiego, którego obywatele Imperium uważają za groźnego terrorystę, dążącego do schizmy.

Świat przedstawiony przez Dukaja w jeszcze jednej, istotnej kwestii różni się od tego, który znamy. Na początku XX wieku bowiem zdarzyło się coś, co spowodowało nieledwie kolejną epokę lodowcową. Temperatura na ziemi spadła o kilkadziesiąt stopni, lato przestało różnić się od zimy, a Europę Wschodnią skuł wieczny lód. Lód zabójczy, bo ożywiony, zdolny do poruszania się i kto wie, czego jeszcze?…W takich okolicznościach do ubogiego mieszkania Benedykta Gierosławskiego zawitają carscy urzędnicy Ministerjum Zimy, by zaproponować mu podróż na Syberię. Celem finansowanej przez państwo wyprawy ma być odnalezienie zaginionego przed laty ojca Gierosławkiego, o którym krążą słuchy, że potrafi porozumieć się z lodem. Mężczyzna godzi się z jak najbardziej pragmatycznych pobudek. Szybko jednak okazuje się, że wyprawa odmieni całe jego życie. A może tylko wydobędzie z niego sens?

Książka podzielona jest na cztery części, z których każda opisuje pewien etap. W moim odczuciu najbardziej interesującą z nich był ten fragment drugiej części, który dotyczył podróży Ekspresem Transsyberyjskim – czasu, w którym nic nie było pewne, poglądy dopiero się klarowały, a wszechobecna gra pozorów nie pozwalała dowieść niczego na pewno.

Stworzony przez Jacka Dukaja świat jest niezwykle realistyczny. A, jak to bywa z rzeczywistością, nie wszystkie jej aspekty czytelnikowi wydadzą się ciekawe. I choć „lodowa” wizja ziemi stanowi niepowtarzalną kompozycję zdarzeń na wypadek, gdyby historia potoczyła się inaczej, jest to wizja wieloaspektowa, w której wielostronicowe filozoficzne dysputy przeplatają się z polityką, postacie realistyczne z fikcyjnymi, a sensacyjne epizody z grzecznościowymi rytuałami. Taka różnorodność tematyki tworzy kompletny i wielowymiarowy obraz świata, jednak chwilami może także nudzić, gdyż jest to świat archaiczny, odległy od naszego nie tylko ze względu na fantastyczną wizję ożywionego lodu, ale też dawne czasy, w których toczy się akcja.

Mimo to, w ostatecznym rozrachunku obraz przedstawiony przez Jacka Dukaja jest w najwyższym stopniu absorbujący. Być może do rzeczywistości, o której decydują inne prawa fizyki trzeba się po prostu przyzwyczaić. Bo oprócz tasiemcowatych monologów wewnętrznych i nieprawdopodobnej akcji „Lód” to także najwyższej klasy polemika z historią i refleksja nad ludzką naturą. I tej interpretacji się trzymajmy.

Zastanawiam się czasami, w jakim kierunku zmierza polska literatura. Zazwyczaj konstatacją takich rozmyślań jest smutna puenta, że w nadwiślańskim kraju po prostu brakuje pisarzy oryginalnych i odkrywczych, wnoszących swą twórczością do literatury europejskiej niepowtarzalne wartości. Obecnie chyba jedyną akceptowalną gałęzią literatury w polskim wydaniu, jest fantastyka....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8 128
  • Przeczytane
    5 063
  • Posiadam
    2 171
  • Teraz czytam
    760
  • Ulubione
    351
  • Fantastyka
    207
  • Chcę w prezencie
    103
  • Fantasy
    36
  • Science Fiction
    34
  • Literatura polska
    31

Cytaty

Więcej
Jacek Dukaj Lód Zobacz więcej
Jacek Dukaj Lód Zobacz więcej
Jacek Dukaj Lód Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także