Lód

Książka trudna, potrzeba chwili spokoju aby w nią wsiąknąć. Nie potrafiłem jej czytać "dorywczo", poświęcony czas się jednak zwraca - najlepsza książka jaką do tej pory dane mi było przeczytać.
Fantastycznie stworzony świat, narracja jak u Dostojewskiego, pogranicze realizmu i przyśnienia.

Przybywam tu po 2 latach od wystawienia oceny, ponieważ znów wracam do tej lektury. Ciężko tą pozycję do czegokolwiek porównać albo streścić o czym właściwie jest. Aczkolwiek w mojej opinii jest to powieść FENOMENALNA, na lepszą nadal nie mogę trafić.

To jest literatura dla wybranych.Filozofów, politologów, logików ...Trudna w odbiorze.

Bardzo dłuuuugie. Poczułem się wezwany przez tą grubą kobyłę gdy tylko ujrzałem ją na półce. Pierwsza połowa nieco nuży, powieść rozkręca się dopiero w połowie drugiej połowy, czyli po przeczytaniu ośmiuset stron. Polecam tym co mają trochę za dużo wolnego czasu.

Tony niestrawnego bełkotu i trochę ciekawej historii. Książka rozpaczliwie potrzebowałaby redaktora, który by wyciął z niej połowę tych pustych gadek i rozważań, które niczemu nie służą, a pompują jedynie rozmiar książki do chorych rozmiarów.

Książka kupiona przeze mnie dwukrotnie.
Za pierwszym razem jako papierowa cegła, która zajmowała całe dostępne miejsce w plecaku i była nieczytalna w okolicznościach, w których najczęściej czytam - w autobusie i w łóżku.
W autobusie - tłumaczyć nie muszę. Kto wie jak książka wygląda, ten umie sobie wyobrazić koszmar prób czytania tej tysiącstronnicowej cegły w komunikacji miejskiej.
W łóżku - powiem tyle - często przysypiam czytając. Przysypianie podczas trzymania nad sobą tego dzieła może skończyć się naprawdę poważną kontuzją. Tak więc, po kilkudziesięciu stronach papier poszedł, a lód pokrywać kurzem.

Drugie podejście - czytnik. No i wsiąkłem, a właściwie zamarzłem.

Jedna z książek, która nawet po kilku latach wraca do mnie i zachęca by jeszcze raz wejść w ten świat.

Książka kupiona przeze mnie dwukrotnie.

Nie mogę ocenić niżej książki, która okazała się dla mnie dużym wyzwaniem, zachwyciła i rozruszała mózg. W dodatku styl Dukaja to poziom nadnaturalny :)

Czytałem w kilku podejściach, bo nie dawałem rady za jednym razem. Czytając tę książkę, albo można ją pokochać, albo znienawidzić. W moim przypadku dominującym uczuciem było znudzenie i znużenie. Oceniam, bo po ciężkim boju i wielkim samozaparciu udało mi się dobrnąć do końca.
Przepraszam tych znajomych którym ta książka się spodobała. Ja jednak podobnie jak wielu innych moich znajomych (Meszuge, czytający, Van Groch i inni) nie zrozumiałem myśli i przesłania pisarza (przyznaję z pokorą).
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, alternatywna rzeczywistość i świat skuty lodem;
- UDAŁO mi się przeczytać to „monumentalne dzieło”.
Minusy:
- coś co można opisać lub przedstawić w kilku słowach lub zdaniu dostajemy w formie kilku zdań lub nawet kilku stron, słowotok po prostu przytłacza;
- lubię czytać książki wymagające wysiłku intelektualnego, tym razem czułem jak maje fałdy mózgowe się wygładzają, a szare komórki obumierają;
- lubię gawędziarski styl pisania (np. King, Sanderson), ale tutaj to już przesada;
- podróż pociągiem transsyberyjskim wynudziła mnie okrutnie (włożyło się czarny garnitur, przeczesało się włosy, sprawdziło się zarost, itd., a już zwroty w stylu: się poszło się, się usiadło się, się rozpędzało się, się „pierdnęło” się itp.) – katorga, do czego potrzebne to wszystko, chyba do liczby słów;
- nie wszystko co liczy grubo ponad 1 000 stron drobnym drukiem to arcydzieło;
- gdyby ta książka liczyła 200 stron historia może byłaby ciekawa.
Beznadziejna Grafomania.

Gruuuba. Ale ciekawa

Gruuuba. Ale ciekawa

Miałem duży problem ocenić tę książkę. Momentami jest wymagająca albo naciągana, innym razem wciągająca albo nudna, dłuży się również, jednak wszystko wynagradzają dialogi oraz rozkminy głównego bohatera. Na pewno powieść wyróżnia się.