Lód

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,1
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,3
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Moja ulubiona książka, najlepsza jaką czytałem. A w tym roku (2024) przeczytałem ją kolejny już raz (to już trzeci).

Zachwycają styl autora, historia, bohaterowie oraz rozmach i złożoność świata. Mimo gabarytów książki, do samego końca czuć, że autor się nie spieszy i każde zdanie pisze z pietyzmem równie wielkim, co na początku opowieści.
Ewolucja świata i bohaterów jest logiczna, konsekwentna i - z braku lepszego słowa - realistyczna.

Książka skłania do rozmyślań, budzi emocje.

Pomimo wielkości książki (i strachu jaki może to w kimś budzić),poleciłbym ją każdemu, kto chce poznać tego autora, ale nie wie, od czego zacząć. Wbrew pozorom jest ona bardzo przystępna, a autor pokazuje talent do mówienia o rzeczach skomplikowanych w sposób prosty i zrozumiały. Oczywiście jest długa, ale po pierwsze: uważam, że wciąga tak mocno, że nie można się od niej oderwać. Po drugie: nic nie stoi na przeszkodzie, by odłożyć ją na jakiś czas i po przerwie kontynuować.

Poleciłbym ją również fanom Dostojewskiego, na którym Dukaj celowo się wzorował (tak słyszałem w jednym z wywiadów).

Ewolucja świata i bohaterów jest...

Uch, co to była za lektura! Półtora miesiąca mi zajęła, ale nie żałuję ani godziny spędzonej nad nią. Po przeczytaniu zdałem sobie sprawę, że ani przez chwilę mi się nie dłużyła - ma świetne tempo opowiadanej historii, co rusz zaskakuje rozwojem wypadków, nowymi bohaterami.
Język jest taki, że się przez nią płynie. Trudno w literaturze polskiej czy szerokiej fantastyce światowej byłoby znaleźć powieść o tak bogatym i różnorodnym języku, tak genialnie oddającym ducha epoki i charaktery bohaterów. Arcymistrzostwo światotwórstwa.

Mamucie dzieło, zajmuje mnóstwo czasu i myśli, choć większość akcji dzieje się na przestrzeni dni, potem tygodni. Ślimacze tempo sprzyja rozważaniom, ale nie akcji, która potraktowana jest trochę licho.

Wiele analiz rzeczywistości i zjawisk wymyślonych jest pieczołowicie i konsekwentnie opisana, co w miarę dobrze wieńczy książkę.

Czy polecam? Raczej tak, choć wydaje mi się, że dałoby się zrobić z tego dużo krótsze opowiadanie sci-fi.

Czy polecam? Raczej tak, choć wydaje mi...

Się pochłonęło się.
Bardzo ciekawy koncept i przedziwna historia. Świetnie oddany mroźny, ponury klimat oraz realia "epoki". Dodatkowo zwraca uwagę niezwykły "risercz" chociażby w pewnych szczegółach biografii Nikoli Tesli, opisu naprawdę istniejących zakamarków wspomnianych miast. Również konstrukcje językowe są dobrze trafione i dodają bardzo dużo do opowieści. Niektóre fragmenty mogą się wydawać przydługie i zadajemy sobie np. pytanie "ile jeszcze oni będą jechać?" albo "po co w zasadzie jest ta historia", ale to się fajnie domyka w pewnych momentach.

Trzeba się tej książce trochę poświęcić, bo tomiszcze jest opasłe, ale niektórzy będą zadowoleni.

Się wymęczyło się.

Pomysł ciekawy, ale jak dla mnie zbyt udziwniona

Się wymęczyło się.

Pomysł ciekawy, ale jak dla mnie zbyt udziwniona

Się pochłonęło się.

Niezwykla powiesc Dukaja wymyka sie z opisu literatury. Powiesc filozoficzno-historyczna, a moze sensacyjna fikcja.
JEst to moje pierwsze podejscie i czuje, ze bede wracac. Pewnie w celu wiekszego rozumienia. Na pewno Dukaja trzeba chlonac powoli, nie pospieszac.
Autor stworzyl arcyciekawa koncepcje swiata, wplotl postaci jak Tesla i Pilsudski do fabuly, mamy tez wolne nawiazania do Orient Expressu i szybkie akcje niczym z Bonda lub Reachera.
Rozwleczona do granic niemozliwosci nuda jest rekompensowana zabawa slowem i osobliwa filozofia.
Nie jest to latwa lektura i nie dziwie sie nielicznym niskim ocenom; wydaje mi sie, ze trzeba dojrzec do tej lektury.

Niniejsza powieść jest niebywale nudna, lepiej czytać instrukcje obsługi!

Niniejsza powieść jest niebywale nudna, lepiej czytać instrukcje obsługi!

Mottem alternatywnej rzeczywistości, świat pod lodem. W teorii wszystko aby dobrze bawić się przy dobrej lekturze. Niestety ogrom pseudofilozoficznych wywodów oraz akcja tak wartka, niczym kapiący kran spowodowała, że po 3/4 książki powiedziałem dość.

Mam mieszane uczucia co do książki, z jednej strony główny wątek strasznie mi się podoba i jest po prostu świetny. Natomiast pełno monologów i fakt że 1/3 książki to filozoficzne rozmowy na wszelkie tematy niestety psuje mi całość.

8 035
    5 005