Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii

Okładka książki Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii Anna Mateja
Okładka książki Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
Czarne
2016-05-25
2016-05-25
badania naukowe kardiochirurgia lekarz literatura faktu medycyna przeszczep serca reportaż służba zdrowia szpital transplantacja transplantologia wspomnienia

Okładka książki Znak nr 825 (2) / 2024 Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Ivan Davydenko, Wojciech Engelking, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kasia, Karol Kleczka, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Anna Mateja, Lech M. Nijakowski, Janusz Poniewierski, Katarzyna Prot-Klinger, Ishbel Szatrawska, Ola Szmida, Joanna Tokarska-Bakir, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Bogdan de Barbaro
Znak nr 825 (2... Michał Cichy, Diana...
Okładka książki Znak nr 824 (1/2024) Wojciech Bonowicz, Karina Caban, Michael Chabon, Magdalena Czubaszek, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Andrzej Leder, Jakub Majmurek, Anna Marchewka, Jacek Masłowski, Anna Mateja, Maciej Miłkowski, Janusz Poniewierski, Maciej Sieńczyk, Tadeusz Sławek, Monika Świerkosz, Ola Szmida, Aleksandra Woźniak-Marchewka, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Znak nr 824 (1... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 821 / 2023 Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Marcin Jarząbek, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Bartłomiej Majzel, Anna Mateja, Urszula Pieczek, Janusz Poniewierski, Radek Rak, Agata Sikora, Ola Szmida, Maciej Topolski, Henryk Woźniakowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Mariusz Zawadzki
Znak nr 821 / ... Diana Dąbrowska, Ka...
Okładka książki Znak nr 820 / 2023 Wojciech Bonowicz, Michał Choiński, Anna Cieplak, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kazimierowska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Iwona Krupecka, Anna Mateja, Rafał Matyja, Azar Nafisi, Łukasz Najder, Daniel Odija, Janusz Poniewierski, Jakub Pszoniak, Ishbel Szatrawska, Alicja Urbanik-Kopeć, David Wengrow, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Znak nr 820 / ... Wojciech Bonowicz, ...

Dla mnie minusem są przeplatane wątki i zbyt długie rozdziały. Nawet jakbym chciał streścić książkę, to z wielkim trudem mi to przychodzi. Nie ma chronologii. Nie podeszła mi ta książka.

Ciekawa, trochę jak rozbudowany cykl prasowy na temat transplantologii. Najbardziej zaintrygowały mnie rozdziały o transplantacjach mniej popularnych. Solidny research, sprawnie napisane, chociaż raczej nie z kategorii książek "zmieniających życie".

Anna Mateja świetnie przedstawia kawał historii polskiej medycyny – od pochłaniania wiedzy teoretycznej, przez pierwsze próby przeprowadzenia transplantacji, aż po skomplikowane, wielotkankowe przeszczepy, które można nazwać wręcz rekonstrukcjami. Pokazuje nam z jaką determinacją i uporem działali pionierzy polskiej transplantologii — wizjonerzy, którzy pomimo słabych warunków, wiecznego niedofinansowania i nieprzychylnego środowiska medycznego realizowali swoje cele.

Moim zdaniem, reportaż jest naprawdę świetny. Do bólu szczery i miejscami może wydawać się nawet szokujący, ale dzięki temu jasno pokazuje, jak ciężka i długa droga prowadziła do transplantologii, którą znamy dziś. Jak rzeczy, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawały się niewyobrażalne, stały się nie tylko możliwe, ale przeniknęły do codzienności.

Jeśli jesteście zainteresowani historią medycyny — gorąco polecam.

Jako student medycyny poczułem się dodatkowo zainspirowany do nauki i poczułem prawdziwą wartość tego co robię. Książka opowiada o zmaganiach lekarzy, żeby ratować ludzkie życie, jakimi problemami było tabu, polityka czy po prostu światopogląd. Cieszę się, że obecnie podchodzimy inaczej do tematu transplantologii.

Niezwykle ciekawy reportaż na temat historii transplantologii, głównie polskiej, chociaż pojawiają się wątki zagraniczne. Udokumentowano najbardziej przełomowe wydarzenia, także te nam współczesne. Lektura niezwykle pasjonującą, bardzo mnie pochłonęła.

Czytając książkę poczułam dumę z tych wszystkich osób, które dzielnie walczyły o możliwości leczenia pacjentów. Robili czasem okropne rzeczy, jednak wszystko to było potrzebne do bezbłędnego wykonania operacji na człowieku. Nie załamywały ich klęski, po prostu robili dalej swoje. Nawet gdy wszyscy krzywo na to patrzyli. Zabrzmi to być może głupio, ale wszystkie te szpitalne opowieści obudziły u mnie inspirację do walki o swoje marzenia. Wzbudziły równiez ogromny szacunek dla każdej wymienionej w książce osoby. Za odwagę.

Chociaż lektury dotyczące tematów medycznych towarzyszą mi od dłuższego czasu to do tej pory głównie skupiały się wśród tematów dotyczących psychiki. Tym razem padło inaczej, padło na inne rejony ludzkiego ciała.
Historia polskiej transplantologii, dla mnie laika, sprowadzała się do obejrzenia filmu o Relidze. Czy to za mało? Patrząc po treści „Serce pasowało” zdecydowanie! Okazuje się, że w tej dziedzinie mamy wiele uznanych nazwisk, pionierów, ludzi niezwykle odważnych i potrafiących przełamać bariery. I to nie tylko bariery etyczne, które, zwłaszcza w ubiegłym wieku, stanowiły duży problem, ale także te natury technologicznej (płucoserce).

Autorka duży nacisk kładzie także na samych biorców i dawców. Osoby te są stawiane, pod względem poświęcenia na równi z lekarzami. Bo w końcu często zgoda na transplantację była ostatnią deską ratunku, wyborem być, albo nie być.
Podsumowując: czytajcie! Wszystko podane jest przystępnie, przyjaznym językiem. Mamy tu dobre wyważenie informacji, nie ma przeładowania datami i nazwiskami- choć na początku można odnieść takie wrażenie to im dalej tym wszystko ładnie się układa. Warto wiedzieć, warto znać, warto przeczytać!

Jak do tej pory to chyba jeden w moich ulubionych reportaży. Choć wydawałoby się, że historia polskiej transplantologii to po prostu zbiór nazwisk, dat i faktów, autorka rewelacyjnie ubrała to w wartką, ciekawą opowieść, która mnie szczerze wciągnęła.

Historia transplantologii napisana w bardzo ciekawy sposób. W książce ukazane zostało, w jaki sposób wiele wybitnych lekarzy walczyło o spełnianie swoich marzeń. Wykonywali w bardzo trudnych warunkach wiele pionierskich operacji. O wszystko musieli walczyć. Odnoszę wrażenie, że tacy lekarze są już na wymarciu. W książce poznajemy nie tylko lekarzy, ale również ich pacjentów. Zdecydowanie poleca.

"Serce pasowało" to nie tylko xiążka o transplantologii ale o postępie w ogóle. Wszyscy bohaterscy lekarze opisani w xiążce musieli zmagać się nie tylko z chorobą jako taką ale i z wrogością środowiska i społeczeństwa. Na szczęście im się udało, dzięki czemu dzisiaj nikt normalny nie kwestionuje transplantacji jako metody leczenia. Obym dożył czasów, w których tak samo będzie z leczeniem niepłodności metodą in-vitro albo z zastosowaniem marihuany w leczeniu niektórych chorób. Na razie z przerażeniem muszę słuchać pseudomądrości o grzeszności in-vitro albo o narkotyzowaniu dzieci. Ten kraj to dramat...

• Reportaż
  • Medycyna