Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii

Okładka książki Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
Czarne
2016-05-25
2016-05-25
badania naukowe kardiochirurgia lekarz literatura faktu medycyna przeszczep serca reportaż służba zdrowia szpital transplantacja transplantologia wspomnienia

Okładka książki ZNAK nr 810 / 2022 Richard Bradford, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Diana Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Elżbieta Łapczyńska, Jakub Majmurek, Anna Mateja, Uładzimir Niaklajeu, Eligiusz Piotrowski, Tomasz Polak, Janusz Poniewierski, Błażej Popławski, Agata Puwalska, Filip Springer, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
ZNAK nr 810 / ... Richard Bradford, W...
Okładka książki Znak nr 808 / 2022 Franciszek Czech, Diana Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Korczak, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Andrzej Muszyński, Łukasz Pawłowski, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Henryk Woźniakowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Tadeusz Zatorski
Ocena 7,0
Znak nr 808 / ... Franciszek Czech, D...
Okładka książki Znak nr 798 / 2021 Wojciech Bonowicz, Stefan Chwin, Olga Gitkiewicz, John N. Gray, Joanna Guszta, Joanna Jędrusik, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Edward Pasewicz, Janusz Poniewierski, Dariusz Rosiak, Magdalena Śmieja, Filip Springer, Olga Szmidt, Maciej Topolski, Marta Alicja Trzeciak, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Filip Zawada
Ocena 7,0
Znak nr 798 / ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 797 Katarzyna Babis, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Tomek Kaczor, Piotr Kosiewski, Michał Koza, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Redakcja miesięcznika Znak, Agata Sikora, Filip Springer, Natalka Suszczyńska, Monika Świerkosz, Ewa Woydyłło, Szymon J. Wróbel
Ocena 7,0
Znak nr 797 Katarzyna Babis, Ol...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Chociaż lektury dotyczące tematów medycznych towarzyszą mi od dłuższego czasu to do tej pory głównie skupiały się wśród tematów dotyczących psychiki. Tym razem padło inaczej, padło na inne rejony ludzkiego ciała.
Historia polskiej transplantologii, dla mnie laika, sprowadzała się do obejrzenia filmu o Relidze. Czy to za mało? Patrząc po treści „Serce pasowało” zdecydowanie! Okazuje się, że w tej dziedzinie mamy wiele uznanych nazwisk, pionierów, ludzi niezwykle odważnych i potrafiących przełamać bariery. I to nie tylko bariery etyczne, które, zwłaszcza w ubiegłym wieku, stanowiły duży problem, ale także te natury technologicznej (płucoserce).

Autorka duży nacisk kładzie także na samych biorców i dawców. Osoby te są stawiane, pod względem poświęcenia na równi z lekarzami. Bo w końcu często zgoda na transplantację była ostatnią deską ratunku, wyborem być, albo nie być.
Podsumowując: czytajcie! Wszystko podane jest przystępnie, przyjaznym językiem. Mamy tu dobre wyważenie informacji, nie ma przeładowania datami i nazwiskami- choć na początku można odnieść takie wrażenie to im dalej tym wszystko ładnie się układa. Warto wiedzieć, warto znać, warto przeczytać!

Jak do tej pory to chyba jeden w moich ulubionych reportaży. Choć wydawałoby się, że historia polskiej transplantologii to po prostu zbiór nazwisk, dat i faktów, autorka rewelacyjnie ubrała to w wartką, ciekawą opowieść, która mnie szczerze wciągnęła.

Historia transplantologii napisana w bardzo ciekawy sposób. W książce ukazane zostało, w jaki sposób wiele wybitnych lekarzy walczyło o spełnianie swoich marzeń. Wykonywali w bardzo trudnych warunkach wiele pionierskich operacji. O wszystko musieli walczyć. Odnoszę wrażenie, że tacy lekarze są już na wymarciu. W książce poznajemy nie tylko lekarzy, ale również ich pacjentów. Zdecydowanie poleca.

"Serce pasowało" to nie tylko xiążka o transplantologii ale o postępie w ogóle. Wszyscy bohaterscy lekarze opisani w xiążce musieli zmagać się nie tylko z chorobą jako taką ale i z wrogością środowiska i społeczeństwa. Na szczęście im się udało, dzięki czemu dzisiaj nikt normalny nie kwestionuje transplantacji jako metody leczenia. Obym dożył czasów, w których tak samo będzie z leczeniem niepłodności metodą in-vitro albo z zastosowaniem marihuany w leczeniu niektórych chorób. Na razie z przerażeniem muszę słuchać pseudomądrości o grzeszności in-vitro albo o narkotyzowaniu dzieci. Ten kraj to dramat...

Obawiałem się, że książka będzie pełna nudnej, fachowej terminologii, opisów procedur, medycznego żargonu, zrozumiałego jedynie dla nielicznych. Całe szczęście tak nie jest. Napisana jest w bardzo przystępny sposób, czyta się ją jak dobrą powieść. A sama historia również jest bardzo ciekawa, wciągnęła mnie całkowicie. Polecam.

Tematyka medyczna jest mi szczególnie bliska, stąd też moje zainteresowanie tą pozycją.

Serce pasowało, ale też "serce się raduje", czytając o postępie metod leczenia i rozwoju medycyny w naszym kraju na przestrzeni lat.
To reportaż o lekarzach. Ludziach, którzy mimo braku środków i ogromnego muru za którym kryły się rozwój, nowoczesna technologia i możliwości, nie bali się marzyć i przełamywać barier celując w to, aby na równi z zachodem tworzyć innowacyjną medycynę.
Wychodząc z "medycznego zaścianka", tworzonego przez ograniczającą historie naszego kraju, chcieli sprostać światowym standardom leczenia.
Na ile część z nich kierowała się własną pychą i chęcią bycia "kimś kto pierwszy"? Tego się nie dowiemy. Fakt jest jednak taki, że przyczynili się do rozwoju nauki, która pozwala na dużo bardziej zaawansowane sposoby leczenia i ratowania pacjentów niż miało to miejsce te 30/40 lat wcześniej.
Tylko oni wiedzą, ile porażek musieli odnieść, żeby coś, co wtedy było nowe i obarczone dużym ryzykiem, teraz było niemalże rutynową i standardową procedurą postępowania.

Chapeau bas!

Najważniejsze w tej książce jest to, że jest to opowieść o ludziach - nie tylko samych lekarzach, ale też o pacjentach. I tutaj czułam lekki niedosyt, ponieważ oni w tej historii również odegrali znaczącą rolę i można było o nich wspomnieć nieco więcej.

Tekst dość ciekawie opisuje przełomowe wydarzenia w polskiej transplantologii, lecz zabrakło mi wątków bioetycznych - autorka potraktowała ten aspekt lekceważąco

“Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii” to reportaż, który skończyłam czytać ledwo co wczoraj. Przed rozpoczęciem czytania obawiałam się trochę, że będzie to ciężka lektura z mnóstwem rzeczowych informacji, ale autorce udało się idealnie wyważyć opisy wydarzeń z datami, wypowiedziami legend polskiej medycyny, historiami tych pionierskich operacji - byłam zachwycona. Mimo, że tytuł mówi wyraźnie, że jest to historia polskiej transplantologii - ja jako studentka medycyny, która już jako takie pojęcie o tym ma, bardziej skupiłam się na historii lekarzy-bohaterów tego reportaża.
A są to naprawdę wybitne jednostki. Poświęcali swoją młodość, życie rodzinne, wolny czas, a nawet sen. Opuszczali swoje rodziny na długie lata staży zagranicznych. Praktycznie mieszkali w szpitalach.
A to wszystko dla polskich pacjentów potrzebujących transplantacji. Trzeba sobie uświadomić, że nasi lekarze mieli o wiele trudniejszy start w porównaniu z państwami zachodnimi z powodu ustroju politycznego, żelaznej kultury. Wiele razy musieli walczyć o paszporty, możliwość odbycia stażu, dofinansowanie na cokolwiek w szpitalach (nawet cewniki jednokrotnego użytku, były sterylizowane i używane aż popękają!). Musieli też walczyć z nieuświadomionym społeczeństwem, znosić oskarżenia o eksperymentowanie na ludziach. To wszystko wymaga wielkiej odwagi i oddania - a tych cech naszym pionierom transplantologii na szczęście nie brakowało.
Bardzo serdecznie Wam tę książkę polecam.

Pierwsze 80 stron czytało się dość ciężko- dużo tu nazwisk i dat, ale druga połowa książki super. Całość bardzo ciekawa i warta przeczytania

Bardzo dobry i dokładny reportaż. Napisany takim językiem, że każdy jest w stanie zrozumieć co mnie cieszy bo nie każdy jest medykiem. :) Autorka rzetelnie podaje wszystkie wiadomości o lekarzach oraz zabiegach, które przeprowadzają, jak wyglądała ich walka o szacunek. Książka również pokazuje jak Polska była zacofana w sferze medycznej i w sumie nadal jest....
Polecam z całego serca a po większą recenzję zapraszam na mój ig:
instagram.com/eksiazkara/

Polecam z...