Chemia śmierci

Amber
2006-01-01
Jan Kraśko
śmierć zabójstwa

Książka krótka, ale bardzo treściwa. Myślę, że sięgnę też po inne tytuły autora :)

Jedna z moich ulubionych książek. Przeczytałam ją piąty raz, a od ostatniego minęło około 10 lat. Lubię do niej wracać po dłuższym czasie, zawsze mam w tedy wrażenie, że czytam ją na nowo. Jedna z lepszych zagadek kryminalnych, czytając ją ponownie nie pamietałam do końca rozwiązania. Miałam wrażenie na nowo toczącego się śledztwa. Dużym atutem tej książki jest opis pracy antropologa i rozkladu ludzkiego ciała. Do tego swietna, zaskakująca zagadka seryjnego mordercy oraz wartka akcja. Książka do przeczytania w jeden wieczór trzymająca w napięciu do samego końca.

Wow, jakie to było dobre! Ta książka ma wszystko to, co powinien moim zdaniem mieć świetny kryminał: dobrze wykreowany główny bohater, wartka fabuła, dużo zwrotów akcji. Trzyma w wielkim napięciu od początku aż do ostatniej strony. A to zakończenie! Musiałam odłożyć na bok wszystko, co miałam do zrobienia, żeby jak najszybciej skończyć tę książkę - tak bardzo zawładnęła mną ta historia.

Jedna z najlepszych książek tego gatunku, jakie dotąd czytałam. Nie mogę się doczekać kolejnych części!

"Chemia śmierci" Simon Beckett
Zaskakujaca! W pozytywnym znaczeniu!
Dr Hunter przeprowadza się z Londynu do małego miasteczka. Zaczyna pracę w miejscowej przychodni.
Po odnalezieniu rozkładających się zwłok, policja prosi o pomoc dr Huntera, który jest nie tylko lekarzem,ale też atropologiem sądawym.
Pojawiają się kolejne ofiary, akcja nabiera tempa.

"Chemia śmierci" Simon Beckett
Zaskakujaca! W pozytywnym znaczeniu!
Pojawiają się kolejne ofiary, akcja nabiera tempa.

Książka dobra ale nic ponadto. Tytuł i postać głównego bohatera antropologa zapowiadała ciekawą lekturę. Spodziewałem się czegoś odmiennego. Kryminału gdzie antropologia będzie odgrywać główną rolę w odkryciu prawdy. Niestety, chociaż sporo tu opisów badań nad zwłokami i sposobu dedukowania ze śladów pośmiertnych o przebiegu zdarzenia czy tożsamości ofiar jest to tylko dodatek. Nasz bohater nie tylko bada ofiary ale bierze czynny udział w działaniach śledczych a jak to zazwyczaj bywa w typowych thrillerach/kryminałach w końcu zło dosięga bezpośrednio i jego. Ale do rozwiązania zagadki nie dochodzi dzięki pracy antropologicznej a po prostu wskutek zbiegu okoliczności. Pomijając więc wątki badawcze dostajemy typowy thriller skrojony wedle znanej i sprawdzonej acz sztampowej formule. Na plus ciekawie zarysowane postacie i relacje pomiędzy nimi, dobrze oddany klimat małego miasta i sprawny język a także dobre dialogi. Ale do wyższej oceny to zbyt mało. Daję szansę autorowi może w następnej odsłonie będzie lepiej.

Książka mroczna, chwilami przerażająca - polecam. Nie jest to wybitne dzieło, jednak dodatkową gwiazdkę dostaje bo przyznaję, ale kryminał do mnie po prostu trafił, jest w nim wszystko to co lubię i czego potrzebuje. Lekkie pióro, budowanie klimatu i napięcia, ciekawa fabuła, elementy zagadki, śledztwa i badania, opisy nie przydługie a nadzwyczaj realne, autentyczni bohaterowie oraz co najważniejsze nie rozczarowujące zakończenie. Uważam, że jest to jedna z obowiązkowych pozycji dla wszystkich miłośników kryminałów i thrillerów. Seria nadzwyczaj dobrze sie zapowiada, a liczba ocen, opinii czy recenzji mówi sama za siebie, że warto poznać i na pewno mniej lub bardziej, ale przypadnie do gustu.

W skrócie:
+ bardzo dobrze skonstruowany kryminał
+ świetny styl pisania i budowania napięcia
+ bohater antropolog
- opisy mogą niektórych obrzydzić

Pozdrawia NowiNcjusz

Znowu dał się złapać na oceny ...

Banalne nawet jak na kryminał!

Znowu dał się złapać na oceny ...

Banalne nawet jak na kryminał!

Przyznam, że biorąc pod uwagę ocenę na LC liczyłam na większe fajerwerki, więc czuję lekki niedosyt. Fabuła na plus, ale nie aż tak wciągająca, żeby zarywać noce. Bohaterowie nie wzbudzili we mnie większej sympatii, nie na tyle, żeby im kibicować. Domyśliłam się pewnego nieoczywistego zwrotu akcji i to już po ok. kilkudziesięciu stronach, więc nie byłam zaskoczona. Zakończenie też bez szału. Ode mnie 7/10. W planach mam kolejne części z Davidem Hunterem w roli głównej. "Zapisane w kościach" mam nawet w swojej prywatnej biblioteczce, ale trochę odczekam zanim się za nią zabiorę.

Świetna książka. Od samego początku do samego końca trzymie w napięciu i nie pozwala się oderwać od czytania. Szczegółowe opisy pobudzają wyobraźnię. Czytając oderwałam się od rzeczywistości i całą podświadomością byłam w tym małym angielskim miasteczku. Polecam fanom thirellerów kryminalnych.

To moja pierwsza książka autora i czytało mi się ją ekspresowo. Wartka akcja, ciekawi bohaterowie z przeszłością to jej zalety. Autor ma lekkie pióro, więc mimo poważnego tematu i drastycznych wydarzeń przez książkę przepłynęłam. Ciekawie było obserwować na czym polega rola antropologa sądowego. Dowiedziałam się dzięki temu wielu interesujących rzeczy. Napięcie utrzymane zostało do samego końca, który zresztą obfitował w mnóstwo wydarzeń. W pewnym momencie było ich może nawet za dużo jak dla mnie. Książka jest brutalna, opisuje rozkład ciał, przemoc wobec ludzi i zwierząt, więc zaczynając z nią swoją przygodę, warto mieć to na uwadze.

• Kryminał