Echo zgasłego świata

Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...
Okładka książki LandsbergOn 1(11)/2023 Sebastian Górny, Piotr Jakubowski, Paweł Karolczuk, Sandra Komenda, Paweł Majka, Michał Narożniak, Jan Proch, Redakcja magazynu LandsbergOn, Mariusz Sobkowiak, Emil Zawadzki
LandsbergOn 1(... Sebastian Górny, Pi...
Okładka książki Wenus Sabina Bacior-Chadryś, Lech Baczyński, Agnieszka Bar, Paweł Dybała, Daniel Fiedczak, Agnieszka Fulińska, Adam Jarmuła, Katarzyna Ophelia Koćma, Gaja Wiktoria Królikowska, Małgorzata Lewandowska, Paweł Majka, Krzysztof Rewiuk, Anna Samek, Artur Siwek, Marcin Tomasiewicz, Mariusz Wojteczek, Ewa Zwolińska
Wenus Sabina Bacior-Chadr...

Dla mnie książka bomba ze względu na różnorodność pisarzy i ich stylu. Poza tym cały czas pozostaje w klimacie, który oczekuje się wybierając tego typu książkę. Polecam

Całkiem niezła antologia. To prawda, że poziom opowiadań jest nierówny, ale prawdą jest również to, że antologia ma swój styl i trzyma tajemniczy, mroczny, postapokaliptyczny klimat, gnijący, przeżarty odorem strachu i śmierci. A o to przecież chodzi. Jednak dla mnie najciekawszym jest to, że umysł ludzki kolejny raz pokazuje swoją niepowtarzalność. Ilu autorów, tyle światów. Pomimo wspólnego mianownika i cech charakterystycznych, myśli autorów biegły za każdym razem inną z krętych ścieżek, produkując scenariusz do innych niepodobny. I ta mnogość światów i możliwości jest w tej zabawie najlepsza.
Najlepsze wg mnie - oczywiście "Halny", "Protokoopracja", "320" i może jeszcze "Upadek stacji Eden".

Nie jest to lektura najwyższych lotów. W zasadzie pierwsze i ostatnie opowiadanie się bronią, z tych pośrednich jeszcze z 2 można wybrać. Ale na antologię to nie zasługuje

Każde opowiadanie jest różne, każde inaczej napisane ale ze zbioru 14 opowiadań tylko 3 trafiły do mnie z fabułą. Nie przeczę, że reszta 11 opowiadań jest zła, po prostu one do mnie nie trafiły. Spodziewam się, że każdy odbierze tę książkę inaczej i dla innej osoby opowiadania będą przyjemnością albo niczym niezwykłym w uniwersum metra.

Opowiadania bardzo nie równe pod względem poziomu.

Opowiadania bardzo nie równe pod względem poziomu.

Jak to opowiadania, jedne lepsze, drugie gorsze. Generalnie szału nie ma.

Jak to opowiadania, jedne lepsze, drugie gorsze. Generalnie szału nie ma.

Po przeczytaniu 3 tomu opowiadań, uważam że ten jest na razie najlepszy. Niestety świetne opowiadania przeplatają się ze słabymi.

Fajny zbiór opowiadań. Dobrze się czytało w trakcie codziennej jazdy autobusem. Dobrze że zostały mi jeszcze trzy pozostałe ebooki z opowiadaniami, więc nie będę się nudził.
Jeśli chodzi o poszczegóne opowiadania to w dwóch przypadkach musiałem pominąć opowiadanie (jedno było po prostu bardzo słabe, w drugim nie do końca odpowiadała mi forma napisania, ale może się podobać). Było jedno bardzo dobre z bardzo słabym zakończeniem, a reszta średnia lub dobra, jedno lub dwa bardzo dobre.
Ogólnie na plus i nie żałuję czasu spędząnego przy tym ebooku. Tyle w skrócie.

Edit po przeczytaniu wszystkich czterech zbiorów: miejsce #3. Łapie się więc na podium. Pozycja raczej dla osób które miały wcześniej styczność z tym uniwersum.

Genialne opowiadania polskich autorów, a w szczególności znanego Pawła Majki, którego Halny wieje jak diabli. ;) Polecam każdemu, kto lubi klimaty postapo. ;)

Dość ciekawy zbiór opowiadań z Uniwersum Metro.
Kolejne zbiory wydają się coraz lepsze. Brawo, dobra selekcja.
Jak to w opowiadaniach. Są te lepsze i te gorsze.
Fani UM będą zadowoleni.
Plusy:
- umieszczenie akcji w wielu różnych miejscach w Europie i Polsce;
- niektóre pomysły naprawdę ciekawe, nadające się na powieść;
- pojawiający się motyw zbrodni i kary;
- pomimo, że fabuła dość prosta, czasami pozytywnie zaskakuje;
- dość wyrównany poziom opowiadań;
- kilka naprawdę fajnych opowiadań, dla mnie osobiście najlepsze to „W ludzkiej skórze” oraz „420”.
Minusy:
- słabe opowiadania „Pinokio” oraz „Hexengrund”;
- w niektórych przypadkach „czuć”, delikatne powielenie pomysłów.
Ogółem zbiór opowiadań całkiem dobry.

Dość ciekawy zbiór opowiadań z Uniwersum Metro.
Kolejne zbiory wydają się coraz lepsze. Brawo, dobra selekcja.
Jak to w opowiadaniach. Są te lepsze i te gorsze.
Fani UM będą zadowoleni.
Plusy:
- umieszczenie akcji w wielu różnych miejscach w Europie i Polsce;
- niektóre pomysły naprawdę ciekawe, nadające się na powieść;
- pojawiający się motyw zbrodni i kary;
- pomimo, że...

• Metro
  • Uniwersum Metro 2033