Tomasz

Zbiór opowiadań z Uniwersum Metro 2033 jest owocem konkursu literackiego zorganizowanego przez wydawnictwo Insignis w roku 2015. Spośród niemal 200 zgłoszeń jury wyłoniło 13 najciekawszych w swojej opinii prac, a Paweł Majka - przewodniczący jury i pisarz zarazem (Dzielnica obiecana, Pokój światów) - dodał do zbioru własne, niepublikowane dotąd opowiadanie. Co więcej, wybrani autorzy to mieszanka debiutantów oraz tych, którzy już postawili pierwsze pisarskie kroki.

Akcja opowiadań postapokaliptycznych rozgrywa się nie tylko w rosyjskim metrze, Irlandii i Szwecji, ale przede wszystkim w polskich miastach; czytelnicy odnajdą tu opowiadania o Warszawie, Gdańsku i Gdyni, Wrocławiu, Górach Sowich, okolicach Krakowa czy śląskich kopalniach.

Zbiór opowiadań w bestsellerowym nakładzie 20 000 egzemplarzy jest dostępny jako darmowy dodatek do książki "Prawo do użycia siły", a także bezpłatny ebook.

Ogłoszenie wyników konkursu z pełną listą tytułów: https://www.youtube.com/watch?v=IgD9i3RYG_E

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://metro2033.pl/

PABLOPAN | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Każdy kolejny zbiór fanowskich opowiadań wydaje się być coraz lepszy. Zarówno językowo, jak i pod względem treści. Tutaj kilka pomysłów było naprawdę "odjechanych". Jak w każdym zbiorze, były momenty lepsze i gorsze, jednak całość oceniam bardzo dobrze. Lektura obowiązkowa dla miłośników apokaliptycznych wizji. Polecam.

książek: 2059
jamczyk | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Kolejny, darmowy zbiór polskich opowiadań z Uniwersum Metro 2033. Trochę ciekawszy niż "Szepty zgładzonych".

Krzysztof Baliński | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Ilona Podgrajka, W ludzkiej skórze, [w: } praca zbiorowa- Polscy fani Metro uniwersum 2033, Echo zgasłego świata

Przyznaję, że interesuje mnie co piszą Polscy fani serii Metro uniwersum 2033. „Echo zgasłego świata”, to jest już trzecia tego typu publikacja, wcześniej były „W blasku ognia” i „ Szepty zgładzonych” . Pod względem literackim są różne, wszak wiadomo piszą te opowiadania osoby, które nie są branżowymi pisarzami, wyjątek jest jeden opowiadanie Pawła Majki w tym trzecim tomie, który jak wiadomo napisał m. in. dwie książki z tej serii „ Dzielnica obiecana” i „ Człowiek obiecany”. Na pewno ta twórczość pisarzy fanów Uniwersum Metra 2033, to dowodzi jednego, że ta seria ma przed sobą kapitalną przyszłość, bo pomysłów może być multum jak się okazuje. Mamy w tych opowiadaniach miasta polskie, Kraków, Warszawę, Wrocław, aglomerację Śląską, Trójmiasto, a także okolice Zakopanego. Niewątpliwie nowością w tym tomie jest miejsce akcji umiejscowione w kopalniach i są to...

PetyrJ | 2016-03-05
Przeczytana: 05 marca 2016

Ok, przeczytane.
Całość ma ode mnie 8/10, może odrobinę naciągane, ale w żadnym wypadku nie jest to ocena wystawiona z myślą "fanowskie pisanie, więc dajemy taryfę ulgową".
Moje trzy grosze:

Halny - ani ziębi, ani grzeje. Trochę ostrzej i surowiej niż w Dzielnicy obiecanej, jest stalkerski klimat, jest misja, niby przepis na udane standardowe opowiadanie ze świata Metra... ale całość nigdy nie wychodzi poza "standard". Co dziwi tym bardziej, że komisja (pod wodzą pana Majki) za naczelne kryterium zdawała się mieć wyłamywanie się ze schematu. Temat rośliny i tajemniczego miejsca, w którym znikają podróżni, użyty był chociażby w poprzednim zbiorze (w Pielgrzymie :P). Rzekłbym i rzeknę - szału nie ma, jakościowej przepaści od opowiadań "amatorów" - również nie. 6/10

Upadek stacji Eden - Szwecja, fajnie (chociaż uwidacznia się to tylko w imionach). Wstęp - ale o co chodzi? Potem czyta się dobrze, jest zaraza, jest bohater z rozterkami, jest jego mały światek ogarniany entropią i...

WojteK | 2016-05-11
Przeczytana: 11 maja 2016

Zbiory opowiadań mają jedną zaletę. Mając bardzo mało czasu na czytanie można bezproblemowo kartkować jedną książkę nawet i kilka tygodni nie tracąc nic z wątków. W końcu, w takim wypadku każde posiedzenie przeznacza się na osobną historię, fabułkę do poznania. Wiedząc, że będę miał deficyt wolnych chwil na czytanie wybrałem właśnie taką formę lektury.

"Echa" to już moje trzecie spotkanie z oficjalnie wydaną twórczością polskich fanów UM2033. Prawie każdy z tekstów napisany z wyraźną chęcią autora przekazania czegoś od siebie, udowodnienie, że da się.
Większość tekstów napisana solidnie, poprawnie, zachęcająco ale nic więcej. Taka ciekawostka, wprawka nowicjuszy i umocnienie pozycji bywalców poprzednich antologii.

Ponad poziom wybija się oczywiście zwycięski "Parias", który mnie zachwycił do tego stopnia, że dwa razy potem jeszcze przesłuchałem wersję audio na YouTube.
Właśnie to jest ten pomysł, który zawsze dobrze działa w UM2033. Prosta historia, twardzi ludzie, beznadzieja...

Sylwka | 2016-10-04

Po raz kolejni fani Uniwersum Metro 2033 w akcji. Tym razem wydawnictwo Insignis zafundowało nam Echo zgasłego świata, ebooka oraz książkę z opowiadaniami, które były efektem konkursu literackiego zorganizowanego w 2015 roku.

W książce znajduje się trzynaście opowiadań oraz otwierające cały cykl opowiadanie Pawła Majki, który poczynił Dzielnicę obiecaną, a także był przewodniczącym jury w konkursie.

Halny Paweł Majka;
Miasto `33 Tomasz Przyłucki;
Pinokio Maciej „Sarajas” Głowacki;
Protokooperacja Marek Zychla;
Obietnica Simon Zack.

Tak jak w przypadku poprzednich opowiadań fanowskich Uniwersum Metro 2033 nie będę się siliła na jakieś większe oceny i ich analizy. Mogę za to...

BartłomiejNieBartosz | 2016-03-17
Przeczytana: 17 marca 2016

Chociaż, z roku na rok fanowskie opowiadania są coraz lepsze, nadal większość z nich pozostawia pewien niedosyt. Brak intrygi, pewnego rodzaju myśli przewodniej, pointy, albo po prostu zwykłego sensu, niejednokrotnie sprawiały, że czułem rozczarowanie. Paradoksalnie, najlepszymi – jak zwykle – okazały się, te z najprostszą fabułą. Te, które z kolei pozowały, na mega wydumane z ultra głębokim przesłaniem, wbijającym w fotel, okazały się najsłabsze. Parafrazując świetny polski film Miś:

- Powiedz mi, o co w nich chodzi?
- Właśnie! O co?
- Otóż to! Nikt nie wie o co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta.

Nawet opowiadanie Pawła Majki okazało się – jak cała Dzielnica Obiecana – niewypałem. Nawiasem mówiąc, jego opowiadanie jest najsłabsze z całego zbioru.

Kasia | 2016-04-28
Przeczytana: kwiecień 2016

Echo zgasłego świata to już trzeci zbiór opowiadań fanowskich Uniwersum Metro 2033, a drugi z kolei wydany w formie papierowej. Zdecydowanie też lepszy od poprzednich i co więcej, podobał mi się nawet bardziej niż powieść Denisa Szabałowa Prawo do użycia siły, do której został dołączony w formie gratisu.

Cała opinia:

zrywoslaw | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Zbiór opowiadań, więc kilka słów o wrażeniach z lektury:

Halny - UM2033 najwyraźniej nie leży panu Majce. Opowiadanie na bardzo amatorskim poziomie, zarówno warsztatowo jak i fabularnie. Po zawodowcu spodziewałem się więcej. Ocena: 4/10

Upadek stacji Eden - brzydsza siostra skandynawskich kryminałów ;) Motyw z chorobą ciekawy, ale wykonanie dużo gorzej. Ocena: 5/10

Otwórz oczy - akcja początkowo wlecze się niemiłosiernie, ale później jest o wiele lepiej. Zakończenie nie za bardzo mi się spodobało. Szkoda, że nie kanoniczne względem Otchłani, bo kawałek dobrego UM2033. Ocena: 7/10

Czyściciel - słuchanie CD, ropa itp. wynalazki kompletnie mi tu nie pasują. Zakończenie nie jest chyba autorskie, tzn. skądś to znam. Dodatkowo rzuca się w oczy niczym nie uzasadniona i oparta na kłamliwych stereotypach niechęć do chrześcijaństwa. Ocena: 3/10

Awers i Rewers - samo pomysł może nie jest oryginalny, za to wykonanie na profesjonalnym poziomie. Postapokalipsa jako tło dla historii w niczym...

Bartosz | 2016-03-30
Przeczytana: 30 marca 2016

Po raz kolejni polscy autorzy udowodnili że jednak potrafią. Każde z opowiadań niesie ze sobą sporą dawkę emocji, każde z nich mógłoby stanowic świetny przyczynek do osobnej książki. Co ważniejsze, naszym udało sie oddać klimat upadającej rasy ludzkiej dużo lepiej niż niektórym teórcom książek z Uniwersum. Polecam gorąco wszystkim fanom (nie tylo tej serii).