Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

W obcej skórze

Tłumaczenie: Agnieszka Brodzik
Cykl: Inspektor Mar­nie Rome (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Someone Else's Skin
Ag2S

Najlepszy kryminał minionego roku w Wielkiej Brytanii nagrodzony prestiżową nagrodą Theakstons Crime Novel of the Year 2015! Ponury i deszczowy Londyn. W ośrodku dla ofiar przemocy domowej inspektor Mar­nie Rome i jej partner Noah Jake są świadkami dramatycznego zdarzenia. Natrafiają na mężczyznę z nożem wbitym w plecy. Okazuje się, że to mąż jednej z pensjonariuszek – Leo Procter. Choć para...

Ponury i deszczowy Londyn. W ośrodku dla ofiar przemocy domowej inspektor Mar­nie Rome i jej partner Noah Jake są świadkami dramatycznego zdarzenia. Natrafiają na mężczyznę z nożem wbitym w plecy. Okazuje się, że to mąż jednej z pensjonariuszek – Leo Procter. Choć para detektywów znalazła się w ośrodku przy okazji innego śledztwa, to teraz sprawa tajemniczej próby morderstwa w małżeństwie Leo i Hope jest dla nich priorytetem. Pytań jest wiele, a nagłe zniknięcie żony poszkodowanego dodatkowo komplikuje sytuację.

Detektyw Marnie Rome – na zewnątrz twarda, w środku pełna konfliktów, musi zmierzyć się z własnymi demonami – jej rodzice zostali zadźgani przez przybranego, nastoletniego syna. Marnie odwiedza go w więzieniu, próbując sobie odpowiedzieć na pytanie: „dlaczego?”.

Pierwszy tom cyklu z inspektor Marnie Rome to niepokojące studium przemocy domowej, które wciska w fotel. Pełnokrwiści bohaterowie zachwycą nie tylko wielbicieli kryminałów.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1055

Kobiety, które nienawidzą mężczyzn

Kryminał społeczny to specyficzny rodzaj kryminału, być może nie istniejący w teorii, ale w praktyce, wiem z własnego doświadczenia, występujący dosyć często, zwłaszcza jeśli chodzi o literaturę brytyjską czy skandynawską. Już dawno (no, może tak naprawdę od czasów „Millenium” Stiega Larssona) kryminał przestał być tylko (wstydliwą) rozrywką. Ostatnimi czasy kryminały, jak to się mówi, „uczą bawiąc”. Okej, może nie do końca uczą, ale poruszają ważne społecznie tematy, co chyba jednak jakąś formą edukacji jest. Nic dziwnego, że to właśnie tego typu kryminał został okrzyknięty kryminałem roku 2015 w Wielkiej Brytanii. „W obcej skórze” Sarah Hilary to bowiem świetny przykład powieści kryminalnej podejmującej ważne kwestie społeczne, które są dla autorki nie mniej znaczące niż sama intryga.

Od początku autorka funduje nam mocne emocje. Najpierw kilka stron wstrząsających wspomnień głównej bohaterki, inspektor Marnie Rome, potem pełna napięcia scena, w której Rome i jej zawodowy partner Noah Jake znajdują w ośrodku dla ofiar przemocy domowej mężczyznę z nożem wbitym w plecy. To mąż jednej z pensjonariuszek, Hope Proctor, i to ona chciała go pozbawić życia. Choć Rome i Jake przybyli do ośrodka w związku z innym śledztwem, ich priorytetem stanie się teraz sprawa małżonków Proctor. Początkowo jasne jest, że kobieta raniła męża w ramach odwetu za lata przemocy, której doznawała z jego strony. Szybko jednak okaże się, że nie jest to wcale takie oczywiste. Sprawa skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy Hope zniknie wraz z Simone, dziewczyną, która w życiu przecierpiała tyle, że jest już gotowa na wszystko.

Akcja „W obcej skórze” koncentruje się wokół ofiar przemocy domowej, a zatem siłą rzeczy dzieje się w świecie ponurym, nieciekawym i niebezpiecznym, zaludnionym przez osoby z problemami. W połowie książki ta bardzo hermetyczna tematyka i ten światek zaczynają nużyć, ale wtedy też autorka rzuca nowe światło na całą historię i znów robi się ciekawie, a końcówka naprawdę trzyma w napięciu. W główny wątek powieści Hilary sprawnie wplata jeszcze dwa poboczne – wątek porwanej przez braci muzułmanki Ayany
i osobistą historię detektyw Rome, która wciąż mierzy się traumą, jaką było zamordowanie jej rodziców przez przybranego brata. Rome to silna osobowość, postać wyraźnie zarysowana, ciekawa, po prostu dobrze skonstruowana. Profesjonalna w swoim fachu, twarda policjantka, jednak skrywająca dużą wrażliwość i krucha w środku. Bohaterka, która ma duży potencjał. Oby jej postać została dobrze poprowadzona w dalszych częściach cyklu.

Na uwagę zasługuje też konstrukcja innych postaci, przede wszystkim Hope i Simone, kobiet, które żyją na krawędzi. Dlaczego takie się stały, co nimi kieruje, jak wpłynęła na nie doznana przemoc – te pytania interesują autorkę. Hilary kładzie duży nacisk na tło społeczne swojej opowieści, zahaczając o takie kwestie jak nietolerancja, rasizm, fanatyzm religijny i oczywiście przemoc domowa. Bardziej jednak podkreśla te zjawiska, niż stara się je diagnozować.

Debiut Sarah Hilary to rasowy kryminał dla tych czytelników, którzy szukają historii niegłupiej i jednocześnie nie oczekują wysypu trupów. Nie jest to bowiem książka, w której co chwilę ktoś ginie, książka o mordercy, którego tożsamości nie znamy i główkujemy, by ją poznać. Miłośnicy skomplikowanych, wielowątkowych zagadek mogą być zawiedzeni. Pozostali docenią z pewnością dobre pióro, warsztat i zacięcie socjologiczne autorki.

„W obcej skórze” nie jest lekkim kryminałem, który „sam się czyta”, ale na pewno jest kryminałem wartościowym. I godnym polecenia nie tylko fanom gatunku.

Malwina Sławińska

Aneta Wiola | 2017-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2017

„Czasami ból bywa zbawieniem. Budzi cię, pomaga ci czuć”.

Londyn, komisarz Marnie Rome i sierżant Noah Jake prowadzący śledztwo, trafiają na dramatyczne zdarzenie w ośrodku dla ofiar przemocy domowej. Policjanci są świadkami wykrwawiającego się mężczyzny, z utkwionym nożem w plecach. Okazuje się, że to Leo Proctor, mąż jednej z pensjonariuszek. Chociaż detektywi trafili do ośrodka pod pretekstem prowadzenia innego śledztwa, to ta sprawa staje się dla nich priorytetem. Pytań jest wiele, do tego wszystkiego dochodzi jeszcze komplikacja zniknięcia żony poszkodowanego.

Wydaje Ci się, że ją znasz. Wydaję Ci się, że wreszcie znalazłeś pokrewną duszę. Kogoś z kim możesz dzielić się sekretami, mówić rzeczy zarezerwowane tylko dla wrażliwych serc.
Okazuje się, że Cię wykorzystywała, przez cały ten czas. Że nigdy tak naprawdę z Tobą nie była szczera. Pytasz się-dlaczego, ale powód zna tylko ona.

I to ma być „najlepszy krymianł 2015 roku w Wielkiej Brytanii”?. Albo Brytyjczycy czytali...

kryminalnakuchnia | 2016-11-23

Pisano i mówiono o tej książce wszędzie.

Pisano tak często, że niemalże "W obcej skórze" zaczęło wyskakiwać z przysłowiowej lodówki.

Pisano, że to najlepszy kryminał minionego roku w Wielkiej Brytanii nagrodzony prestiżową nagrodą Theakstons Crime Novel of the Year 2015!

I niestety dałam się na to nabrać.

Moje rozczarowanie sięgnęło Zenitu po przeczytaniu 1/3 z objętości.

Niezrozumiała i zawiła budowa zdań raczej mnie odepchnęła, aniżeli zachęciła do kontynuowania.
Miałam wrażenie, że książka napisana jest strasznie chaotycznie, a dialogi były jakieś sztuczne i jednocześnie jałowe.
Sam pomysł dość ciekawy , niemniej stylistyka tego ustrojstwa pozostawia wiele do życzenia.

No cóż, są gusta i guściki.

Jak dla mnie strata czasu, szczególnie, że na horyzoncie tyle wspaniałych książek.

Piotr | 2016-05-27
Przeczytana: 27 maja 2016

Na okładce widzimy napis: "Najlepszy kryminał 2015 roku w Wielkiej Brytanii". Zwykła zachęta dla przyciągnięcia czytelnika, czy coś więcej?

To pierwszy tom z cyklu traktującego o zagadkach , jakie rozwiązuje Marnie Rome - inspektor. Dodam, że jest to debiut autorki. Sama historia od początku wydaje się być niezwykle emocjonująca. W środku Londynu, w ośrodku dla ofiar przemocy domowej dochodzi do próby morderstwa. Na pozór sprawa wydaje się być jasna, nie wymagająca wielkich zabiegów celem jej rozwiązania, ale czas pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Inspektor Marnie Rome i jej partner Noah Jake poznają ciemne strony ludzkiej psychiki, które dalece przekraczają znane im z wcześniejszego doświadczenia. W "Obcej skórze" nic nie jest oczywiste. Autorka bawi się z czytelnikiem, pozbawiając go złudzeń, co do jego przeczuć. Dla mnie jako pedagoga resocjalizacji jest tutaj ważne pokazanie funkcjonowanie osób z zaburzeniami aspołecznymi. Socjopaci i psychopaci to jednostki, jakich w tym...

Według mnie to najgorszy kryminał jaki miałam możliwość przeczytać, na okładce napisane, że to najlepszy kryminał, a dla mnie to nudny pozbawiony dobrej fabuły, dialogi straszne, bohaterowie irytujący wręcz męczyłam się przy tej książce nie przemówiła do mnie.
Myślałam, że będzie to ciekawa, świetna książka, a jednak była męcząca, nudna.
Nie dobrnęłam do końca, bardzo słaba.

katala | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

To bardzo dobra i bardzo mocna książka. Skierowana do czytelnika radzącego sobie z okrucieństwem istot zwykle z nim nie kojarzonych. Kobiet. Jak na moje oko, napisana bardzo prawdziwie, z zachowaniem prawdopodobieństwa psychologicznego i emocjonalnego. Historia kobiet, choć nie tylko, wypaczonych przez życie, które chciał - nie chciał niosą to wypaczenie dalej. Ludzi, którzy godzą się na życie z nimi i ponoszą konsekwencje trwania w kulturze nie pozwalającej im na słabość.
Choć to nie typowy kryminał czy sensacja, czyta się znakomicie, choć nie ukrywam, że lekko poszatkowana narracja, może na początku wprowadzić trochę zamętu w głowie czytelnika.
Lekko obawiam się następnych części. Może dlatego, że bohaterowie Hilary wydają się być ludźmi chodzącymi między nami, czego np. nie można powiedzieć o psychopatach Cartera. Zdecydowanie mniejsza odległość do bohaterów Hilary sprawa, że i nasze emocje są inne, bardziej osadzone w nas, w konkretnej sytuacji, a nie takiej o jakiej czyta się...

Kasia | 2016-09-20
Przeczytana: 20 września 2016

Całkiem ciekawie spędzony czas z inspektor Marnie i jej partnerem Noahem. Autorka zabiera nas w świat przemocy domowej, strachu i bólu. W ośrodku dla maltretowanych kobiet dochodzi do próby zabójstwa. Jedna z nich ugodziła nożem swojego męża. Zbiegiem okoliczności na miejscu pojawiają się policjanci. Kobiety są zszokowane i wystraszone. Co tak naprawdę się wydarzyło??
Książka jest ciekawa nie tylko z uwagi na wątek kryminalny i tło. Autorka starała się dotrzeć do przyczyn postępowania każdego z bohaterów, pokazać co doprowadziło każdego z nich do miejsca, w którym się znalazł.
Polecam.

Monika | 2016-05-17
Przeczytana: 16 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Naprawdę dobry debiut, który wywraca do góry nogami czytelnicze schematy. Komisarz Marnie Rome i jej partner Noah to postaci pełnokrwiste z bogatym życiem wewnętrznym. Kobieta dźwiga na swych barkach ciężar przeszłości, utraty rodziców i traumy ich zabójstwa dokonanego przez przyrodniego brata. Mężczyzna czarnoskóry homoseksualista. Oboje mimo swych odmiennych charakterów tworzą zgrabny duet. A przed nimi niemałe zadanie. Pierwsza sprawa jaką się zajmują dotyczy postaci kobiety maltretowanej, zszarganej i okaleczonej przez swych rodzonych braci. Wlali jej wybielacz w oczy, brutalnie pobili...jednak ona boi się, wiedząc, że gdyby ich wydała to spotka ją śmierć z ręki własnych krewnych, możliwe, że nawet matki...Policjanci podążają tropem poszkodowanej i trafiają do miejsca gdzie się skryła: ośrodka dla prześladowanych kobiet. Tam niecodzienna scena mężczyzna z nożem wbitym w płuco i roztrzęsiona żona. Wniosek? Pewnie brutal trafił na swą połowicę i postanowił się z nią ostatecznie...

Cirya | 2017-06-13
Przeczytana: 08 czerwca 2017

w sumie dobra książka, choć nawet pomimo dość zaskakującej końcówki nie zafascynowała mnie, tak jak się spodziewałam z opisów.... w ogóle zaczyna się coś dziać dopiero po 300 stronie
ale najlepiej oceńcie sami :)

Stebbins | 2016-05-09

"Hilary tworzy ze zniewalającą bezpośredniością, która już od pierwszej strony przenosi Cię w sam środek stworzonego przez nią świata, a po ostatniej pozostawi Cię z uczuciem niedosytu. Inteligentna, pełna emocji i zupełnie zaskakująca książka. Naprawdę ją uwielbiam". Powiedziała Brytyjka o Brytyjce. Dokładniej rzecz ujmując, są to słowa Alex Marwood, autorki Dziewczyn, które zabiły Chloe (za którą to powieść otrzymała Nagrodę im. Edgara Allana Poego), skierowane w stronę debiutanckiego dzieła Sarah Hilary – W obcej skórze (za którą ona z kolei zgarnęła nie mniej prestiżową Theakstons Crime Novel of the Year). Można by więc wysnuć wniosek, że są to dwie najlepsze powieści kryminalne z Wysp na przestrzeni ostatniego roku, i choć rzecz jasna nie przeczytałem wszystkich brytyjskich kryminałów wydanych w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, to w ciemno mogę się z taką tezą zgodzić. Wśród fali powieści z tego konkretnego gatunku, które tydzień w tydzień zalewają księgarniane półki,...

Gośka | 2017-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Główną bohaterką powieści jest inspektor Mar­nie Rome, kobieta z pozoru twarda i nieustępliwa, w głębi skrywająca ból po stracie zamordowanych pięć lat wcześniej rodzicach. Partneruje jej Noah Jake, czarnoskóry gej, mężczyzna spokojny i wyważony, czujnie obserwujący nastroje swojej partnerki. Akcja rozgrywa się w Londynie i kręci się głównie wokół ośrodka dla ofiar przemocy domowej.
Pewnego dnia Marnie i Noah zjawiają się w ośrodku, by namówić jedną z przebywających tam kobiet do zeznawania przeciwko jej bratu. Na miejscu zastają jednak scenę, która całkowicie zmienia ich plany. Jedna z pensjonariuszek właśnie wbiła nóż w pierś swojego męża. Próba zabójstwa czy może obrona własna? Wkrótce sprawa staje się bardziej skomplikowana, znikają inne mieszkanki ośrodka a ktoś, kto wydaje się ofiarą, okazuje się kimś bardzo groźnym.

"W obcej skórze" to kryminał z bardzo rozwiniętym tłem społecznym. Cała fabuła dotyczy głównie przemocy w rodzinie, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Autorka...