Porcelanowy konik

Cykl: Irene Huss (tom 1)
Wydawnictwo: Replika
Den krossade tanghästen
emindflow

Nikt nie widział jak spadał w kompletnych ciemnościach. Był listopad. Richard von Knecht uderzył z hukiem o mokry chodnik na Molinsgatan w Göteborgu... Inspektor Irene Huss zaczyna dochodzenie w sprawie, która wygląda na samobójstwo, popełnione w bogatej rodzinie. Ale to tylko pozory. Pojawiają się następne ofiary. Policjantka trafia na trop przebiegłego i niebezpiecznego mordercy. Na...

Na podstawie cyklu Inspektor Irene Huss powstał wyśmienity serial telewizyjny z Angelą Kocacs w roli głównej.

Bez wątpienia Szwecja doczekała się w końcu królowej kryminałów.

– „Länstidningen Östersund”

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=611

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=611

Potem Inspektor Irene Huss rozpoczyna własne dochodzenie w tej sprawie, a wygląda to po prostu na samobójstwo, które zostało popełnione w bogatej rodzinie, a jednak to tylko pozory.
Pojawiają się kolejne ofiary. A policjantka trafia na trop przebiegłego, niebezpiecznego, groźnego mordercy.
Historia dobra, fabuła bardzo ciekawa, buduje napięcie od samego początku do końca, jest tu akcja znakomita, intryga i morderstwo.
Świetna policjantka prowadząca całą tą sprawę, doskonała.
Mnie wciągnęła książka, poruszyła, pełna emocji, wrażeń niesamowitych.
Świetny kryminał wciąga bez reszty.

Asia Szarańska | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Porcelanowy konik nie był moim pierwszym spotkaniem z Irene Huss, sprytną inspektor kryminalną poznałam już bowiem na ekranie telewizyjnym. I byłam bardzo ciekawa, jak wypadnie porównanie obrazu z literaturą...

Z balkonu luksusowego mieszkania wypada mężczyzna. To bogaty biznesmen z arystokratycznej rodziny – Richard von Knecht. Chociaż pozornie wszystko wskazuje na samobójstwo, policja rozpoczyna dochodzenie. Wkrótce pojawiają się kolejne ofiary, a zawikłana, trudna sprawa jest dla prowadzących śledztwo nie lada wyzwaniem. Irene Huss trafia na trop przebiegłego i niebezpiecznego mordercy.

Kolejna autorka szumnie określona mistrzynią szwedzkiego kryminału, jednak mam wrażenie, że trochę na wyrost. Owszem, Helene Tursten potrafi stworzyć intrygującą historię kryminalną i zaciekawić czytelnika, ale śmiem wątpić,czy to poziom mistrzowski. A może po prostu wciąż pozostaję pod wpływem pierwszego tomu Millennium Stiga Larssona i wszystko wydaje mi się płytkie? Zagadka przedstawiona na...

bractworozy | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

kolejna, a w zasadzie pierwsza, część opisująca pracę inspektor Irene Huss i jej kolegów z Goteborga
zagmatwane losy bogatej rodziny, pełne niedomówień, intryg, fałszu i braku zrozumienia wychodzą na jaw po śmierci Richarda von Knechta
dodatkowe atrakcje z kartelem narkotykowym, problemami pomiędzy pracownikami, opisem dań serwowanych w knajpach i niekończące się hektolitry kawy to standard u tej autorki
nie rozumiem natomiast złości niektórych czytelników, którzy wytykają autorce zbyt drobiazgowo opisaną pracę policji - jest ona bliższa prawdy niż wszystkie seriale typu CSI (niestety wyniki z badań DNA nie wyskakują z komputera po 15 sekundach, a odciski palców wszystkich obywateli nie są dostępne ot tak na zawołanie)
tym razem zakończenie było udane - dynamiczne i dobrze skonstruowane, tak jak i sama intryga
nie jest to Larsson ani Mankell, ale z chęcią przeczytam kolejne tomy, jeżeli zostaną wydane po polsku

polecam :)

Całość recenzji można przeczytać tutaj: http://blairczyta.blogspot.com/2016/05/helen-tursten-porcelanowy-konik.html

Helene Tursten to dla mnie zupełnie nowe nazwisko, jednak do przeczytania "Porcelanowego konika" zachęcił mnie fakt, że jest to szwedzki kryminał, a te bardzo sobie cenię. Miałam szansę przeczytać tę pozycję dzięki uprzejmości Wydawnictwa Replika, za co bardzo dziękuję.

W Goteborgu dochodzi do tajemniczego samobójstwa Richarda von Knechta - jednego z najbogatszych mężczyzn w lokalnej społeczności. Mężczyzna rzuca się z balkonu swojego apartamentu w listopadowy wieczór. Nikt nie wie, co mogło przyczynić się do takiego działania mężczyzny i początkowo nikt nie przypuszcza, że mogła to nie być jego samodzielna decyzja.

Dochodzenie w sprawie prowadzi Irene Huss, która szybko odkrywa, że fakty nie pokrywają się z pierwotnym założeniem, a sam Richard nie miał powodów do odebrania sobie życia. W mieście dochodzi do kolejnych morderstw, które tylko początkowo wydają się...

Isabel Czyta | 2016-05-30
Przeczytana: 29 maja 2016

Pełną recenzję znajdziecie tutaj: http://isabelczyta.blogspot.com/2016/05/57-porcelanowy-konik-helene-tursten.html

Magdalena | 2016-08-19

"Porcelanowy konik" Helene Tursten to szwedzki kryminał od Wydawnictwo Replika. Zapraszam na kilka słów o pierwszym tomie nowej serii.

Kiedy Richard von Knecht popełnia samobójstwo wszystkim trudno w to uwierzyć. Jeden z najbogatszych mieszkańców Goteborga, co więc nim kierowało gdy rzucał się z balkonu swojego apartamentu? A może nie była to jego świadoma decyzja, lecz ktoś mu w tym pomógł? Wtedy do akcji wkracza Irene Huss, która stara się wyjaśnić przyczyny śmierci Richarda, a także kolejnych ofiar. Czy morderstwa mają ze sobą coś wspólnego, czy ofiary są wybierane według jakiś kryteriów? Ile ofiar jeszcze musi polec, aby zagadka została rozwiązana?

Helen Tursten została nazwana szwedzką królową kryminałów, dlatego ta pozycja to nie lada gratka dla wielbicieli tego gatunku, lecz wymagający czytelnik znajdzie pewne niedoskonałości.

Mnie pozycja przysporzyła zwłaszcza na początku trochę kłopotów, gubili się bohaterowie i fabuła, dlatego lektura wymaga skupienia i uwagi....

Karolina Sosnowska | 2016-06-08
Przeczytana: 06 czerwca 2016

"Niestety Tursten poległa na rzeczy w kryminale najważniejszej – na śledztwie. Opisy czynności podejmowanych przez policjantów ciągnęły się jak flaki z olejem i powodowały, że co i rusz łapałam się na tym, że odpływałam myślami gdzieś daleko, a ostatnie dziesięć linijek czytałam zupełnie bez udziału świadomości. Cofałam się więc, zanurzałam znów w tekst i… czułam się znużona. Może taka właśnie – żmudna, nudna i nieprzynosząca szybkich rozwiązań – jest praca policjantów, ale uważam, że dobry kryminał powinien przedstawić to wszystko tak, że czytelnik nie jest w stanie odłożyć książki."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2016/06/08/porcelanowy-konik-h-tursten-konkurs/ :)

Agata | 2016-09-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2016

Takie małe zdziwienie, że to pierwszy tom...
A poza tym, jak i poprzednie części czytało się lekko, szybko i przyjemnie. Dość ciekawa intryga, choć może momentami się nieco dłużyła. Największym plusem jest zakończenie - dynamiczne i wciągające.

Biśka | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018