Vaterland

Fatherland
978-83-245-7646-3
Niemcy, nazizm, Europa, USA, Rzesza

Inne wydania

Jest rok 1964. Nazistowskie Niemcy triumfują w Europie oraz Azji i przygotowują się do obchodów 75 urodzin Hitlera. Prezydent USA J.F.Kennedy ma przybyć z oficjalną wizytą do Rzeszy, aby przywrócić stosunki dyplomatyczne miedzy krajami. Wtedy uwagę władz przykuwa seria tajemniczych morderstw. Wszystkie ofiary łączy udział w planie eksterminacji Żydów i Słowian. Śledztwo rozpoczynają agencji niemieckiego wywiadu, szpiedzy i amerykańska dziennikarka. Rozwiązanie okaże się bardziej zaskakujące, niż ktokolwiek przypuszcza...

suszyMie | 2013-09-19
Przeczytana: 2007 rok

Widzę, że wielu czytelników ma podobne zdanie do mojego - świetny pomysł, wykonanie dużo gorsze. Podobnie było z Brunatną Rapsodią - tam też mamy wizję świata podbitego przez nazistów i również styl pisarski autora szwankuje, choć na nieco innym poziomie. Rapsodia była dla mnie toporna, Vaterland czyta się w zasadzie bezproblemowo, szkoda tylko że historia przedstawiona jest tak sztampowo. Bohaterom brak psychologicznej głębi, a już zwłaszcza wątek miłosny dobija swoją naiwnością. Gdyby całość pisana była z przymróżeniem oka dałoby się przeboleć, tyle że taka konwencja z kolei w ogóle nie pasowałaby do treści, tutaj oczekiwałem jak najbardziej poważnej powieści. Nie do końca się udało, wyszedł dosyć pretensjonalny kryminał, tyle że osadzony w piekielnie intrygującej alternatywnej rzeczywistści.

Ania | 2014-03-12
Przeczytana: 11 marca 2014

Do książki podchodziłam z dużą obawą czy tematyka podejdzie, czy dam radę, bo to pierwsze podejście do tego typu książki :D
Ale już od samego początku nie było źle a nawet całkiem dobrze :) Mimo, że nie umiałam się wkręcić w tą książkę, to dosyć ciekawa, główny wątek, wątek miłosny też nie wyszedł tragicznie wg mnie (widzę po opiniach, że chyba jestem jedyna, której to nie razi :D no ale jestem dziewczyną :p, opisy obozów pod koniec książki, no i ostatni rozdzialik "od autora" - ładnie zamknął książkę, skłonił do zastanowienia, mimo późnej godziny skończenia książki - 1 w nocy :D

W kolejce są 3 inne powieści autora, zobaczymy jak się będzie dalej czytać :)

Miras | 2016-01-19
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Dobrze, że to tylko fikcja literacka. Strach pomyśleć do czego mogą prowadzić wszelkie przejawy totalitaryzmu. Kawał naprawdę dobrej i pouczającej literatury. Polecam.

BookBasset | 2014-09-23
Przeczytana: 20 września 2014

Co by było gdyby...

Myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę jak niewiele brakowało, by wizja, którą roztacza przed nami autor stała się rzeczywistością.

Wiele mówi się o nazistowskich Niemczech, ale rzadko kiedy wspomina się przy tym jaką wizję przyszłości roztaczał przed Niemcami Hitler. Harris starannie ożywia te szalone mrzonki sprawiając, że wydają się niepokojąco realne. Berlin jako centrum Europy i Niemcy, które rozciągają się aż po Ural - w takich realiach spotykamy głównego bohatera - nonkonformistę i stereotypowego detektywa Xaviera Marcha.

Co do samej fabuły to można by ją przenieść praktycznie 1 do 1 do USA i otrzymalibyśmy scenariusz do filmu noir. Jest lekko szablonowa, tak że czytelnik nie będzie raczej zaskoczony postawami i reakcjami głównych bohaterów, lecz niezwykłe tło przedstawionych wydarzeń sprawia, że powieść zyskuje na oryginalności.

Podsumowując, mogę stwierdzić, że książka jest zdecydowanie warta przeczytania choćby tylko z powodu głównego pomysłu,...

ewander | 2011-08-28
Na półkach: Przeczytane, Robert Harris

Zdaje się, że to pierwsza powieść Roberta Harrisa. Jest to również pierwsza książka tego autora, którą przeczytałem. Harris od razu zyskał uznanie w moich oczach i stał się jednym z tych autorów, na których nowe książki czekam z niecierpliwością. "Vaterland" zaskakuje oryginalnością w podejściu to tematu II wojny światowej i ukazuje jeden ze znaków rozpoznawczych autora: rewelacyjne, zaskakujące zakończenie. Książka po prostu super.

Krzysiek | 2015-05-29

Dobra rzecz. Kryminał i historia alternatywna. Intryga zbudowana sprawnie, styl wartki i spokojny. Warto

dymitrop | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016

Najzabawniejsze żarty podkradał np. rozmowa Xaveira z Joestem (tym studentem, który znalazł ciało):
-Co studiujesz?
-Literaturę.
-Niemiecką?
-A jest jakaś inna?
Jest to parafraza dialogu Cezara z jakimś prawnikiem (tam zamiast literatury, powiedziano "prawo" i "niemieckie" było rzymskie).

mantra | 2010-04-26
Przeczytana: 2006 rok

Przerażająca alternatywna wizja historii. Warta uwagi.

Grzegorz | 2012-10-09
Przeczytana: 07 października 2012

I like such a political and historical fiction. Alternative history. The post-war Third Reich with victorious Hitler in the background, and complete ignorance of the world opinion and German nation about concentration camps (lagers) during the WW II."We will be the ones to dictate the history of the Lagers" (SS officer). The last participants of Wannsee conferance in 1942 were still alive at the beginning of 1964: Buhler, Stuckard, Luther... Their former boss Reinhard Heydrich (not killed in Prague in 1942) must have prepared ground for a new policy in German politics - detente with the United States...

vobro | 2014-01-07

Troche sie zawiodlem. Wybralem te ksiazke ze wzgledu na historie alternatywna rozwoju wydarzen drugiej wojny swiatowej, a okazalo sie, ze jest to zwykly kryminal, tylko osadzony nie w czasach historycznych, a historycznie alternatywnych wlasnie... Niemniej jednak czytalo sie dobrze i pomysl rownie dobry. Czesc wydarzen oparto na faktach (autor przytacza istniejace dokumenty), co dodatkowo dodaje fabule smaczku. Moja ocena 5 wynika z faktu, ze prawdopodobnie wiekszosc siegajacych po te ksiazke poszukuje jednak opisu wydarzen o szerszym zasiegu i znaczeniu niz przedstawione w ksiazce tlo.

Gdyby naziści wygrali wojnę...

Fani książek science fiction w końcu doczekali się ekranizacji powieści Philipa K. Dicka ”Człowiek z Wysokiego Zamku”. Na jej podstawie Amazon Studios stworzy 10-odcinkowy serial. Na razie dostępny jest jedynie pierwszy odcinek, który można obejrzeć bezpłatnie na stronie Amazon.com.