Vaterland

Andrzej Szulc
Niemcy nazizm Europa USA Rzesza

Dobrze się to czyta.

Dobrze się to czyta.

Historia alternatywna ukazująca świat w którym to Hitler wygrał wojnę. Prawdziwym sercem opowieści jest cokolwiek karkołomne ale niegłupie założenie, że wszystkie zbrodnie reżimu hitlerowskiego zostały zamiecione pod dywan, a zwycięzcy podyktowali historię, w której brakło miejsca dla zagłady Żydów i paru innych humanitarnych "wpadek". Śledztwo w sprawie pewnego morderstwa doprowadza pewną osobę do zajrzenia pod wspomniany dywan.

Vaterland to dla wielu osób powieść niemalże kultowa, co jest oczywiście kwestią całkowicie subiektywną. W kategorii "historia alternatywna" zdaje się jednak faktycznie zasługiwać na uwagę.

Bardzo fajna powieść. Sporo zwrotów akcji. Teraz jednak zaskoczył mnie dlaczego się stało jak się stało.
Oparta na faktach z dużą ilością fikcji no i alternatywnych rzeczywistości.

Oparta na faktach z dużą ilością fikcji no i alternatywnych rzeczywistości.

Wartko czytająca się powieść, mniej literatura niż raczej scenariusz do filmu. Niemniej jednak trzeba przyznać że pisarz do pisania tej historii bardzo dobrze się przygotował. Elementy polskie w tej historii są nieustanne, więc czujemy się przez to bardziej zaangażowani. Niemniej rola tej powieści jest edukacyjna w tych częściach świata gdzie o drugiej wojnie światowej niewiele się wie. U nas nazwiska takie jak Himmler czy Heidrich zapamiętano z wielu powodów bardzo dobrze. Sama teoria o wygranej Niemiec jest dziś aktualna, z tym że rozmyślamy o Putinie i jego możliwym zwycięstwie nad Zachodem. W tym sensie jest to powieść niepozbawiona pewnej aktualności....

Dość przygnębiający obraz zwycięskich nazistowskich Niemiec, lekko trącący orwellowskim Wielkim Bratem. Harris sprawnie, o wiele zgrabniej niż inni mający takie ambicje autorzy, wykorzystuje historię w swoich powieściach.

dobra i jak wszyscy - świat przedstawony to wyjatkowo ochydna fikcja

dobra i jak wszyscy - świat przedstawony to wyjatkowo ochydna fikcja

1927

Ciekawa alternatywna wizja historii, w której III Rzesza zwycięsko wychodzi z II wojny światowej i kontynuuje politykę totalitarnego państwa kolejne dekady po zakończeniu konfliktu.

Główny bohater - jako oficer policji kryminalnej - prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa. Wkrótce okaże się, że zbrodnia okaże się mieć dużo poważniejsze podstawy, niż przypuszczał. Tu nie będzie chodziło jedynie o korupcję i kradzież dzieł sztuki w czasie wojny, ale o prawdę dotyczącą ludobójstwa dokonanego na Żydach (do tej pory była to ścisła tajemnica państwowa).

Komu ufać w państwie, gdzie wszędzie są podsłuchy, a każdy - dosłownie - może być wtyczką gestapo? Gdzie uciekać, kiedy granice są pilnie strzeżone? Jak funkcjonować, czując na karku zimny oddech ścigających katów? Książka dobrze oddaje ten klimat.

Jak na Harrisa - umiarkowanie dobre. Uwielbiam jego szpiegowskie powieści i bez wahania sięgam po każdą jego książkę, ale powojenne dzieje "naszej" części Europy chyba go jednak nieco przerosły. Części sensacyjne nadal mistrzowskie - ale fragmenty faktograficzne rażą płycizną i naiwnością. Może dałabym 7, ale zakończenie dobiło mnie dokumentnie :-(

Kolejna po Konklawe bardzo dobra książka pana Harrisa. Powoli wyrasta na jednego z najbardziej mi odpowiadających pisarzy.

Świetne historic fiction. Wciąga, czyta się znakomicie. Wizja przerażająca. Podczas czytania z tyłu głowy, że coś tu nie gra.
Ale niestety wszystko się zgadzało :(

W kolejce już czeka Wielka Ucieczka.

Ale niestety wszystko się zgadzało :(

W kolejce już czeka Wielka Ucieczka.

90% ksiażki super, zakończenie totalny kapiszon

90% ksiażki super, zakończenie totalny kapiszon