Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Książnica
Fatherland
Niemcy, nazizm, Europa, USA, Rzesza

Jest rok 1964. Nazistowskie Niemcy triumfują w Europie oraz Azji i przygotowują się do obchodów 75 urodzin Hitlera. Prezydent USA J.F.Kennedy ma przybyć z oficjalną wizytą do Rzeszy, aby przywrócić stosunki dyplomatyczne miedzy krajami. Wtedy uwagę władz przykuwa seria tajemniczych morderstw. Wszystkie ofiary łączy udział w planie eksterminacji Żydów i Słowian. Śledztwo rozpoczynają agencji niemieckiego wywiadu, szpiedzy i amerykańska dziennikarka. Rozwiązanie okaże się bardziej zaskakujące, niż ktokolwiek przypuszcza...

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Izabela Pycio | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

"Tajemnice są jak kwas - raz rozlane, potrafią przeżreć wszystko."

Thriller polityczny w starym dobrym stylu, czyta się z lekko i przyjemnie. Dość przewidywalny, jednak nie przeszkadza to w śledzeniu sensacyjnych, szpiegowskich i spiskowych zdarzeń. Przyjazna i dynamiczna narracja prowadzi po alternatywnej europejskiej historii po drugiej wojnie światowej, w którą zgrabnie wpleciono sporo faktów i postaci historycznych, w tym także polskie akcenty. Tereny zwycięskiej Wielkiej Rzeszy sięgają aż Uralu, pochłaniając wiele państw zajmujących wcześniej środkową część kontynentu. Nie jest to pogłębiony opis nowego politycznego i gospodarczego porządku świata, ale z pewnością barwna, sugestywna i przerażająca wizja. Zdajemy sobie sprawę, że tak właśnie mogłoby wszystko wyglądać, gdyby hitlerowskie siły zdołały wygrać wojenny konflikt i dojść do głosu. Nastałaby era niemieckiego monopolu cywilizacji technicznej, niewolniczej pracy podbitych społeczeństw, nachalnej propagandy i...

Northman | 2018-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Co by było gdyby...

Niesamowita książka, niesamowita historia... To w ogromnej mierze historyczna fikcja, jednak tak umiejętnie skonstruowana, że nie sposób się od tej książki oderwać. Co by było gdyby... Bo gdyby tak III Rzesza wygrała II Wojnę Światową? I gdyby to Hitler ustalał powojenny ład na świecie? ... Wyobraźcie to sobie tylko (!).

Harris popisał się naprawdę świetną umiejętnością kreowania rzeczywistości. Aż do wydarzeń z 1942 roku całość opowieści opiera się na bezspornych faktach, a cała historia z "później" opiera się na założeniu, że III Rzesza bynajmniej nie przegrała wojny z ZSRR... Jedno tylko założenie, a konsekwencji mnóstwo... Efekt? Literacka fikcja, w której mamy rok 1964, Hitler świętuje 75 urodziny, a Berlin oczekuje na wizytę prezydenta Kennedy'ego (bynajmniej nie zastrzelonego w Dallas). Uff... To robi wrażenie!

Jednak nie tylko historyczna fikcja jest tutaj fabularną osią zdarzeń. Mamy w tle mroczne tajemnice, na których ślad wpada inspektor...

Kurebayashi | 2018-08-16
Na półkach: Przeczytane, Robert Harris
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Przerażająca wizja alternatywnej rzeczywistości. Autor w świetny sposób opisuje codzienne pranie mózgu całego społeczeństwa. Wszystko brzmi wiarygodnie, co tym bardziej wzbudza strach.

Historia wciąga już od pierwszych stron, także za sprawą głównego bohatera, który od razu wzbudza sympatię (w mojej opinii jak niemal każda postać, która autentycznie "myśli").

Czyta się szybko i przyjemnie. Mamy tu sporo akcji, wciągające śledztwo, zaskakujące wydarzenia i brak dłużyzn, co sprawia że czytając w ogóle nie myśli się o objętości powieści.

Bardzo interesujący typ powieści - budowanie alternatywnego świata bazując na prawdziwych wydarzeniach i postaciach. Brawa dla Harrisa, że udało mi się w tym gatunku stworzyć bardzo dobrą historię popartą świetnym przygotowaniem do tematu.

szelma | 2018-04-26
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Roberta Harrisa poznałam przy okazji “Konklawe”. Powieść okazała się niesamowicie ciekawa, a zakończenie było dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Brytyjski pisarz i dziennikarz w swoich thrillerach często nawiązuje do wydarzeń z przeszłości. Tym razem cofamy się do roku 1964, a dokładniej do alternatywnej wersji świata, w którym Niemcy wygrali wojnę.
Jest rok 1964. Wojska niemieckie nie zostały zatrzymane. Teraz z sukcesami podbijają Azję i Rosję. Jest to rok szczególny nie tylko dla Niemiec ale również reszty świata. Przywódca Adolf Hitler kończy 75 lat. Za tydzień kraj ma rozpocząć fetę, która ma trwać kilka dni. Swój przyjazd do Berlina zadeklarował sam J.F. Kennedy, aby poprawić stosunki z Rzeszą. Tymczasem stolicą wstrząsa seria tajemniczych morderstw. Do sprawy zostaje oddelegowany Xavier March, detektyw w oddziałach Kripo. Szybko zdaje sobie sprawę, że zbrodnie są ze sobą powiązane, a ktoś na najwyższych szczeblach władzy pragnie jak najszybciej zamieść sprawę pod dywan. Czy...

The_5nake | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Wizje świata, w którym to Niemcy wygrały wojnę były już tworzone, głównie przez pisarzy. Najlepszym tego przykładem jest 'Człowiek z wysokiego zamku', który został nie tak dawno zekranizowany w formie serialu.

Robert Harris poszedł o krok dalej. Alternatywna rzeczywistość, w której Rzesza Niemiecka sięga od Francji po terytorium Rosji jest tutaj tylko tłem (jakże barwnym i niegościnnym) dla rewelacyjnej historii szpiegowskiej, w której Robert Harris jest mistrzem.

Pierwsze kilkadziesiąt stron to przede wszystkim kreślenie przez autora wizji świata, gdzie Niemcy panują nad światem, opis funkcjonowania społeczeństwa i polityki zagranicznej. Nie ma tutaj jednak miejsca dla Führera. Główna postacią jest Xavier March, policjant po przejściach, działający w Kriminalpolizei. Z pomocą amerykańskiej dziennikarki odkrywa mroczna tajemnicę, która całkowicie zmieni postrzeganie Niemiec przez resztę świata.

Bardzo ciekawym zabiegiem autora jest stworzenie postaci niemieckiego policjanta...

suszyMie | 2013-09-19
Przeczytana: 2007 rok

Widzę, że wielu czytelników ma podobne zdanie do mojego - świetny pomysł, wykonanie dużo gorsze. Podobnie było z Brunatną Rapsodią - tam też mamy wizję świata podbitego przez nazistów i również styl pisarski autora szwankuje, choć na nieco innym poziomie. Rapsodia była dla mnie toporna, Vaterland czyta się w zasadzie bezproblemowo, szkoda tylko że historia przedstawiona jest tak sztampowo. Bohaterom brak psychologicznej głębi, a już zwłaszcza wątek miłosny dobija swoją naiwnością. Gdyby całość pisana była z przymróżeniem oka dałoby się przeboleć, tyle że taka konwencja z kolei w ogóle nie pasowałaby do treści, tutaj oczekiwałem jak najbardziej poważnej powieści. Nie do końca się udało, wyszedł dosyć pretensjonalny kryminał, tyle że osadzony w piekielnie intrygującej alternatywnej rzeczywistści.

GroszeQ | 2017-07-12

Z reguły staram się unikać alternatywnych historii ale zobaczony lata temu film w Rudgerem Hauerem mi się podobał, sięgnąłem zatem po książkę Roberta Harrisa pod tym samym tytułem.
Nie zawiodłem się!
Mamy to co w takiej literaturze trzeba: dużo faktów historycznych(do 1942roku akcja książki toczy się wg. faktów historycznych) mamy postacie historyczne, pisma i dokumenty również, później wiadomo historia i fikcja się rozchodzą w stronę która mi się bardzo spodobała. Nie ma tutaj fantasmagorii ale fajnie napisaną fabułę sensacyjną.Kolejny plus dla autora ukazanie tragedii holocaustu oraz wątki "polskie" które są przystępnie wplecione i nie odbiegają od prawdy historycznej. Do tego zakończenie nie jest sztampowe co również mile mnie zaskoczyło. Polecam

Miras | 2016-01-19
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Dobrze, że to tylko fikcja literacka. Strach pomyśleć do czego mogą prowadzić wszelkie przejawy totalitaryzmu. Kawał naprawdę dobrej i pouczającej literatury. Polecam.

MonikaOlga | 2018-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Co by było, gdyby wydarzenia z 1942 roku potoczyły się zupełnie inaczej? Co by było, gdyby III Rzesza odniosła sukces na froncie wschodnim i w rezultacie wygrała II Wojnę Światową? Jak wyglądałoby państwo niemieckie? Jak wyglądałaby Europa? Jak zareagowałby świat? O taką wizję świata pokusił się w swojej powieści Robert Harris.

Vaterland to wyśmienite połączenie kryminału z historią alternatywną. Harris wprowadza nas w wyimaginowany świat zwycięskiej III Rzeszy stopniowo. Na pierwszym planie jest inspektor Kriminalpolizei, Xavier March, i dochodzenie w sprawie znalezionych nad jeziorem zwłok. March najpierw prowadzi oficjalne śledztwo, a gdy zostaje odsunięty od sprawy działa na własną rękę. Coś nie dawało mu spokoju i za wszelką cenę postanowił dowiedzieć się prawdy. Zresztą i tak nie miał nic do stracenia. Jego życie było przegrane. Z powojenną traumą. Rozwiedziony. Nie potrafiący odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Odporny na bezustanną propagandę. Pozornie praworządny, ale…...

BookBasset | 2014-09-23
Przeczytana: 20 września 2014

Co by było gdyby...

Myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę jak niewiele brakowało, by wizja, którą roztacza przed nami autor stała się rzeczywistością.

Wiele mówi się o nazistowskich Niemczech, ale rzadko kiedy wspomina się przy tym jaką wizję przyszłości roztaczał przed Niemcami Hitler. Harris starannie ożywia te szalone mrzonki sprawiając, że wydają się niepokojąco realne. Berlin jako centrum Europy i Niemcy, które rozciągają się aż po Ural - w takich realiach spotykamy głównego bohatera - nonkonformistę i stereotypowego detektywa Xaviera Marcha.

Co do samej fabuły to można by ją przenieść praktycznie 1 do 1 do USA i otrzymalibyśmy scenariusz do filmu noir. Jest lekko szablonowa, tak że czytelnik nie będzie raczej zaskoczony postawami i reakcjami głównych bohaterów, lecz niezwykłe tło przedstawionych wydarzeń sprawia, że powieść zyskuje na oryginalności.

Podsumowując, mogę stwierdzić, że książka jest zdecydowanie warta przeczytania choćby tylko z powodu głównego pomysłu,...