Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Karakter
7,44 (79 ocen i 12 opinii) Zobacz oceny
10
5
9
10
8
27
7
21
6
10
5
4
4
0
3
1
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Crossing
data wydania
ISBN
9788365271068
liczba stron
336
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Tania

Wstrząsający dokument o wojnie w Syrii. Tej książki nie napisał zachodni reporter. Jej autorką jest syryjska dziennikarka, która brała czynny udział w protestach przeciw rządowi al-Asada. Zmuszona do opuszczenia kraju, w latach 2012–2013 trzykrotnie wracała tam z narażeniem życia, by opisać losy rewolucjonistów i zwykłych ludzi gnębionych i zabijanych najpierw przez reżim al-Asada, a potem...

Wstrząsający dokument o wojnie w Syrii. Tej książki nie napisał zachodni reporter. Jej autorką jest syryjska dziennikarka, która brała czynny udział w protestach przeciw rządowi al-Asada. Zmuszona do opuszczenia kraju, w latach 2012–2013 trzykrotnie wracała tam z narażeniem życia, by opisać losy rewolucjonistów i zwykłych ludzi gnębionych i zabijanych najpierw przez reżim al-Asada, a potem także przez rozmaite grupy ekstremistów.

Samar Yazbek jeździ po kraju i rozmawia z kobietami i mężczyznami, z tymi, którzy stracili wszystkich bliskich, i z tymi, którym udało się zachować resztki nadziei, z Syryjczykami i z zagranicznymi bojownikami, którzy zasilają szeregi ISIS i ku rozpaczy mieszkańców Syrii zaczynają okupować ich kraj i narzucać swoje reguły gry.

Pisarka chce dać świadectwo temu, czego doświadczają jej rodacy. Przedstawia ich codzienną udrękę – dokumentuje postawy, losy, sprzeciw wobec okrucieństwa, bezsilność i gniew. Pisze o ludziach, którzy próbują przetrwać i jakoś żyć pomimo spadających bomb, zrujnowanych domów i skrajnej biedy. Przedstawia tych, którzy stawiają opór – walcząc, starając się podtrzymywać więzi, pracując, rodząc dzieci – a kiedy zbliża się kolejny samolot – szukając miejsca, w którym można by się schronić. Pisze o matkach, na których oczach giną dzieci, i o dzieciach, które muszą sięgnąć po broń. „Gdybym przeczytała o czymś takim w książce, nigdy bym nie uwierzyła” – pisze Yazbek o tym, co widzi. I rzeczywiście, trudno uwierzyć, że to się dzieje naprawdę. Łatwiej jednak zrozumieć, kim są tysiące uchodźców, którzy przekraczają dziś granice Europy, dlaczego opuszczają Syrię i przed czym uciekają.

 

źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/przeprawa

źródło okładki: https://www.karakter.pl/ksiazki/przeprawa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (371)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 962
Mariolka | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

Opowieść ta, to czyste, surowe mięso wojny w Syrii. Bardzo dosłowna, realistyczna relacja naocznego świadka, ale i słuchacza cudzych świadectw, pokazuje wszystkie strony złożonego konfliktu. Dodatkowo wstęp Piotra Balcerowicza rysuje naukową, zdystansowaną mapę historii tej wojny. Ważna pozycja, którą polecam każdemu, kto chce zrozumieć czym jest dziejąca się na naszych oczach wojna w Syrii i skąd się wzięli uchodźcy, których tak strasznie (co pokazują sondaże) u nas nie chcemy.

książek: 3145
venicet5 | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

Mam problem z oceną tej książki. Z jednej strony wydaje się być potrzebna biorąc pod uwagę stereotypy dotyczące uchodźców kreowane przez media. Główna zaleta tej książki to właśnie prawdziwy obraz sytuacji Syrii i tego co tam się dzieje. Z drugiej jednak, jest strasznie monotonnie napisana i mimo ciekawego tematu po prostu nuży. Ostatecznie jednak nie żałuję czasu spędzonego z "Przeprawą".Duży plus za wstęp.

książek: 420
Przemek | 2016-11-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 listopada 2016

Co się dzieje w Syrii? Codziennie oglądamy migawki wiadomości, ale tak naprawdę niewiele osób wie kto w tym konflikcie walczy w słusznej sprawie, ograniczamy się do lęku przed uchodźcami i do nienawiści wobec wszystkich muzułmanów. A ilu z nas wie, że muzułmańscy alawici w Syrii są na gorszej pozycji niż chrześcijanie? Że dla nich wszyscy dżihadyści przewidują wyłącznie śmierć, choć dla chrześcijan przeważnie dopuszczają możliwość życia pod warunkiem płacenia dżizji? (s. 235, 246). Co więcej, nie ma litości nawet dla alwickich kobiet i dzieci...

"Kobiety rodzą dzieci, a te dzieci wyrastają na mężczyzn, którzy nas zabijają!" (Abu Ahmed, emir w Ahrar asz-Szam, s. 237)

Od czego to w ogóle się zaczęło? Od reżimu Al-Asada. Od lat 60 w Syrii panował stan wyjątkowy. W roku 1982 Al-Asad krwawo stłumił rebelię w Hamie--kilkadziesiąt tysięcy zabitych. Społeczeństwo latami bało się tajnej policji, aż w końcu poczuło wspólnotę i ogrom swojego sprzeciwu i wyszło na ulicę w 2011. Demonstrowali...

książek: 733
Dalia | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Dzieło Samar Yazbek, razem ze wstępem polskiego orientalisty, Piotra Balcerowicza, to chyba obowiązkowa lektura dla osób, które chciałyby chociaż spróbować zrozumieć to, co się obecnie dzieje w Syrii zamiast coś zakładać, przyjmować za pewnik, słuchać jakichś dwudziestosekundowych migawek w polskiej telewizji, w której wszystko jest banalnie proste.

Nie będę oryginalna - już ktoś gdzieś wcześniej napisał, że to jest książka jakiej nie napisałby żaden zachodni reporter. I to prawda. Bez względu na warsztat pisarski czy na wykształcenie i wiedzę o Bliskim Wschodzie, zachodni reporter nie mógłby napisać takiego reportażu, bo nie miałby tego, co ma Samar Yazbek - perspektywy z wewnątrz i tej świadomości, że jej to dotyczy, bo jest Syryjką, alawitką, bo chociaż znalazła bezpieczne miejsce w Paryżu to wciąż czuje się tam jak na wygnaniu i marzy o powrocie.

Autorka, która swoją wcześniejszą książkę - nieprzetłumaczoną do tej pory na polski - poświęciła początkom rewolucji, tym razem...

książek: 236
panna_uriana | 2018-06-20
Na półkach: Przeczytane

Bardzo monotonnie napisana książka. Stracony potencjał wypływający z faktu, że autorka jest Syryjką wracającą do swojej ojczyzny w trakcie wojny. Opowieść w formie dziennika - co robię, z kim i gdzie. Bez uciekania w jakieś głębsze analizy, do tego skażona subiektywizmem - wiadomo, kto jest dobry, a kto zły. Długo się nad nią męczyłam, doszłam do połowy, po czym ją porzuciłam. Jedyny cenny fragment to wstęp profesora Balcerowicza o konflikcie w Syrii.

książek: 1208
Anetka P | 2016-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 maja 2016

Bardzo ważna książka, pozycja obowiązkowa dla każdego kto nie chce bezmyślnie powtarzać bzdur na temat uchodźców. Świetnie ukazuje genezę i przebieg konfliktu oraz wpływ sił zewnętrznych na obecną sytuację w Syrii.

książek: 123
Sebe | 2016-05-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 maja 2016

Przygnębiający reportaż pełen krwi, oscylujący między desperacją, uporem, cierpieniem, nadzieją i bezsilnością. Obserwujemy tutaj różne strategie obrony własnej dekomponującej się psychiki - od nadutożsamiania się z ideą rewolucji widoczną w młodych mężczyznach zaciągających się do dżihadystycznych organizacji (na wyższym szczeblu bardziej politycznych niż ideowych) do, po części, ironicznego stosunku - maskującego za pomocą śmiechu strach w obliczu spadających obok bomb beczkowych. Oprócz oczywistych zmagań militarnych zawartych w świadectwach walczących, Samar Yazbek opisuje działania obywatelskie, jakie podejmuje z innymi dzielnymi kobietami i mężczyznami, w celu zachowania normalności. (Dla ciekawych - pojawia się też jeden polski wątek.) Lawirując między spadającymi pociskami, organizują warsztaty edukacyjne dla dzieci, nauki szewskie, szkolenia z zakresu prowadzenia działalności dla żon męczenników, które oprócz najbliższych im osób straciły także źródło utrzymania. Książka...

książek: 370
Suzanne | 2016-03-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 marca 2016

Polska potrzebuje tej książki. Dobrze, że została przetłumaczona!

książek: 857
marika | 2016-07-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Trudno mi jest pisać o tej książce. Jestem totalnie wstrząśnięta. Mamy XXI wiek, a w Syrii jest w tej chwili średniowiecze. Nikt tak dobitnie nie mógł opisać sytuacji w tym miejscu, jak osoba która była tam obecna i widziała to na własne oczy. Autorka tego reportażu, Samar Yazbek ścigana przez wywiad wojskowy za udział w pokojowych demonstracjach na początku rewolucji w Syrii, ucieka w 2011 roku na wygnanie do Francji. Serce i silne marzenie o demokracjii i wolności, ciągnęło ją z powrotem do ojczyzny. Czuła się w obowiązku opisania całemu światu tej okrutnej i bezsensownej wojny. Wraca do Syrii trzykrotnie w latach 2012-2013. Rozmawia z rewolucjonistami, bojownikami religijnymi i zwykłymi niewinnymi ludźmi, którzy musieli bądź chcieli pozostać w swoim państwie. Staje oko w oko z ISIS i innymi fundamentalistami. Opisuje rozmowy z nimi. Dodatkowo jest zaangażowana w tworzenie na terenach wojennych centrów dla kobiet oraz uczestniczy w zapewnianiu tymczasowej edukacji dzieci w...

książek: 394
GZal | 2016-09-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2016

Nie oceniam, bo nie ma to większego sensu.

Samar Yazbek, Syryjka napisała kronikę wojny w Syrii. Jej książka Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii próbuje być świadectem tego co dzieje się w tym kraju. Trudno mówić o tego rodzaju twórczości, że jest porywająca lub nie, bo jej cel jest zupełnie inny. Działania wojenne gdzieś za odległą granicą, w zupełnie innym kręgu kulturowym najczęściej można zbyć wzruszeniem ramion lub pięciominutową sławą zdjęcia, z zakrwawionym dzieckiem o pięknych oczach. Wojna w Syrii trwa od 2011 roku. Pięć lat. Zachód w niej uczestniczy ze względu na masową falę uchodźców.

[...]
całość:
http://www.speculatio.pl/przeprawa-wojna-syrii/

zobacz kolejne z 361 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd