Obcy u naszych drzwi

Tłumaczenie: Weronika Mincer
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Strangers at our door
Anetka P

Uciekają z brutalnego, ogarniętego wojnami świata i pukają do naszych drzwi – uchodźcy. Dla ludzi za drzwiami – obcy i nieproszeni goście, którzy budzą niepokój i strach. Zjawisko migracji i uchodźctwa jest częścią historycznej dynamiki i jako takie nie jest niczym nowym. Po raz pierwszy jednak mierzymy się z nim w nowej formie – nie tylko bowiem dokonuje się na ogromną skalę, lecz także rozgrywa się na naszych oczach – na ekranach telewizorów i kartach codziennej prasy, co doprowadziło ogólnospołecznej „moralnej paniki”. Kryzys uchodźczy uderza w dobre samopoczucie Europy, która po 27 latach względnego spokoju musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i rosnącą paniką.
Zygmunt Bauman w charakterystyczny dla siebie i celny sposób analizuje współczesną panikę migracyjną i pokazuje, jak politycy i media nią zarządzają, kierując swoje wypowiedzi zwłaszcza do tych, których społeczna sytuacja jest już i tak niepewna. Socjolog podkreśla, że polityka separacji to rozwiązanie krótkoterminowe i Europa prędzej czy później będzie musiała znaleźć nowy sposób na wspólne istnienie wielokulturowych i wielonarodowych społeczeństw.
Zygmunt Bauman – Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich socjologów, którego prace na temat kultury i nowoczesności znajdują się w kanonie lektur każdego socjologa. W latach 1971–1990 kierownik Wydziału Socjologii na Uniwersytecie w Leeds. Autor kilkudziesięciu książek, z których prawie wszystkie zostały przełożone na język polski.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016

Nie jest to bynajmniej nowa powieść science-fiction, co mógłby sugerować tytuł :-)
Profesor Zygmunt Bauman to postać dość kontrowersyjna.
Jeden z najbardziej znanych polskich socjologów, zdeklarowany komunista, odznaczony Krzyżem Walecznych za „walki z bandami” w 1950 roku, w 1968 r. po wydarzeniach marcowych zmuszony do opuszczenia Polski. Wykładowca uniwersytetów w Tel Awiwie i Hajfie, kierownik Katedry Socjologii Uniwersytetu w Leeds.
W tej pracy profesor Bauman podejmuje temat imigracji.
Twierdzi, że imigracja jest naturalnym trendem w historii ludzkości i ruchy migracyjne często mają ten sam kierunek, ale przeciwny zwrot (moi nauczyciele matematyki pewnie po raz pierwszy w życiu są ze mnie dumni, że pamiętam ich nauki dotyczące wektorów :-D) .
Z wieloma tezami Profesora trudno się nie zgodzić, bo jak można kwestionować stwierdzenia, że politycy korzystają z obecnego strachu przed imigrantami, aby poprawić swój wizerunek w oczach społeczeństwa i zdobyć szansę na...

Arturion | 2017-10-27

Po prostu bzdura. Szkoda czasu na brednie człowieka, który żadnego obcego u swoich drzwi jeszcze nie zobaczył. Marksiści to dziwny naród... Wrogi każdemu rzeczywistemu narodowi. I naturalnym wartościom, jakie ludzie wyznawali przez tysiące lat i w większości wyznają do dzisiaj. Bauman ma tytuł profesora, a więc i uczniów. I tak to się nakręca...
Migracje istniały zawsze, problem w skali tej islamskiej. No i w braku chęci nowych obywateli do poszanowania praw i obyczajów nowej rzeczywistości, w której się znaleźli. Pomagać im należy, ale w ich krajach. Obawy, jakie mamy, są uzasadnione, a polityka UE samobójcza.
Czy zaistniałej sytuacji winien jest wielki kapitał? Być może też, ale krótkowzroczność na pewno. I nie tylko kapitału, ale przede wszystkim polityków. Wątpię, czy wszyscy politycy chodzą na pasku tegoż kapitału, ale chyba w większości wyznają poronione przez "autorytety" ideologie.

Mariolka | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Nawet ciekawa książeczka. Pokazuje mechanizmy odczłowieczania innego, piętnowania. Pokazuje w jakim celu się to robi. Pokazuje, że poważne kłopoty naszego świata były zanim przybył kozioł ofiarny, ale dzięki jego obecności przestajemy się zajmować ich rozwiązywaniem, bo to trudne, a koncentrujemy się na koźle.

Radosław Gabinek | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

osinskipoludzku.blogspot.com

"Obcy u naszych drzwi" to chyba najbardziej całościowe i rzeczowe ujęcie problematyki związanej z wielką wędrówką ludów i impasem pomiędzy kulturą europejską, a światem arabskim. Świetnie się czyta tą pozycję z uwagi na to, iż Zygmunt Bauman prezentuje w niej podejście umiarkowane, wyważone, a najbardziej pasującym dla mnie słowem jest chyba tutaj określenie - ludzkie. Nie podziela w żadnym wypadku jakiegoś entuzjastycznego trendu, który w ogóle nie bierze pod uwagę zagrożeń związanych z napływem uchodźców, ale równocześnie nie ulega nastrojom wieszczącym katastrofę i upadek zachodniej cywilizacji. Dwa pojęcia, które dla mnie stanowią jakby klamrę łączącą tą książkę to strach i dialog.

Strach jest narzędziem władzy, która bazując na naturalnych instynktach ludzkich manipuluje poczuciem bezpieczeństwa swoich obywateli, aby utrzymać swoją pozycję jako swego rodzaju bodyguarda, strażnika stojącego na straży przetrwania. W sumie mechanizm jest bardzo...

AnnaSikorska | 2016-11-28

Uchylony „judasz” na okładce książki Zygmunta Baumana „Obcy u naszych drzwi” doskonale oddaje treść książki: obcy stojący za drzwiami, a my na niego zerkamy. Co widzimy? Zagrożenie, przed którym ostrzegają media: „nie wpuszczać osób nieznanych do domu” podsycając strach nagłówkami „udawał listonosza/ księdza/ wnuczka/ sprzedawcę/ i wielu innych i okradł/ zabił/ zgwałcił”. Naszemu życiu społecznemu towarzyszy strach, który powstrzymują nas przed rozmową z obcym. To uczucie dodatkowo podsyca nasza niepewna pozycja społeczna, o którą musimy kogoś obwinić, ponieważ my robimy wszystko, aby odnieść sukces, żyć bezpiecznie, cieszyć się bogactwem, zdrowiem i wieloma dobrami. Nie widzimy własnego wkładu do własnej niepewności jutra. Bauman o tym pisze:
„Ludzkim – aż nadto ludzkim – zwyczajem jest obwinianie i karanie posłańców za treści wiadomości, które przynoszą. W tym wypadku jest to posłannictwo od onieśmielających, nieprzeniknionych, przerażających i nienawistnych światowych sił, o...

Socjologos | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

To, że ta książka, a właściwie kilkudziesięciostronnicowy wylew z oceanu bezrefleksyjnych słów ma pozytywny odbiór i opinie świadczy tylko o fatalnej kondycji mentalnej i merytorycznej społeczeństwa. Autor nie wnosi niczego konkretnego, a właściwie podkreśla tylko swój naiwny, lekkomyślny, bezsensowny i niczym nie poparty (ni nauką, ni logiką) filozoficzny pogląd. Książka dobra na opał do kominka.

jolasia | 2017-07-12

Niewielka, ale bardzo ważna książka. Mądra. Pozwalająca spojrzeć na największy problem naszych czasów, czyli migrację, z dystansem i refleksją. Przede wszystkim refleksją nad naszą ludzką kondycją i nad kondycją świata, jaki stworzyliśmy. Niełatwa, ale bardzo poruszająca lektura. Bolesna. I potrzebna.

alison2 | 2016-10-19

Zygmunt Bauman jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich socjologów. Jego poglądy bywają kontrowersyjne, jednak przede wszystkim błyskotliwe i inteligentne. W książce "Obcy u naszych drzwi" autor postanowił przybliżyć czytelnikowi zjawisko migracji i uchodźctwa. Jak się do niego ustosunkować? Czy można mu zapobiec? Książka może nie należy do szczególnie obszernych, jednak z całą pewnością obfituje w szereg bardzo interesujących spostrzeżeń.

Problem uchodźctwa jest obecnie wyjątkowo aktualny. Przedstawiciele polityki i media nieustannie próbują nam dyktować, jak do tego zjawiska powinniśmy się ustosunkować. Niestety wszystko z reguły ogranicza się do chwytliwych sloganów, haseł bez pokrycia. Bardzo łatwo dać się zmanipulować, dlatego też pozycje takie jak "Obcy..." są teraz na wagę złota.

Zygmunt Bauman nie próbuje narzucić nam swojego zdania, jednak dostarcza nam cały szereg rzetelnych argumentów potwierdzających tezę, że emigracja i uchodźctwo jest zjawiskiem bardzo...

Leśna_czytelnia | 2016-10-11

Z właściwą dla swoich rozważań erudycją, błyskotliwością i inteligencją, Zygmunt Bauman przyjrzał się zjawisku, które zawładnęło całą Europą, postawiło wszystkie kraje na baczność, w ludziach zasiało niepokój.

Zapraszam do przeczytania recenzji: http://lesnaczytelnia.blogspot.com/2016/10/obcy-u-naszych-drzwi_11.html

Facebook: https://www.facebook.com/LesnaCzytelnia/

NIEPEWNOŚĆ – MATKA WSZYSTKICH LĘKÓW [RECENZJA, ZYGMUNT BAUMAN, OBCY U NASZYCH DRZWI]

Recenzja ukazała się drukiem w marcowym numerze “Nowych Książek” (3/2017)

Cieszy krótka, acz bardzo treściwa książka autorstwa jednego z największych polskich socjologów: Zygmunta Baumana. “Obcy u naszych drzwi” jawi się jako kieszonkowa “instrukcja obsługi” życia, które zmienia się na naszych oczach.

Szok wywołany dantejskimi scenami z imigrantami w roli głównej stopniowo staje się rutyną normalności: zdjęcia utopionych dzieci wyrzucanych na brzeg, płoty z drutu kolczastego, ludzie stłoczeni na krypach ledwo przebijających się przez fale. Kiedy ostatnio widzieliśmy podobne przekazy? Huragan Katrina? Rozpad Jugosławii i krwawa wojna na Bałkanach? Druga wojna światowa? Otóż nie, to był rok 2016 na granicach Unii Europejskiej.

Masowe migracje nie są zjawiskiem nowym, zmianom ulegają jedynie ich kierunki. Spowodowane jest to naszą – ludzką i społeczną – naturą: cywilizacja sama w sobie generuje...

Nie żyje Zygmunt Bauman

Nie żyje jeden z najznamienitszych polskich filozofów i socjologów, twórca koncepcji postnowoczesności - Zygmunt Bauman. Profesor odszedł w wieku 91 lat. Informację o śmierci przekazała jego partnerka Aleksandra Kania.