Dzienniki Kamasutry. Podróże intymne po współczesnych Indiach

The Kama Sutra Diaries: Intimate Journeys through Modern India
Indie, seks
literatura faktu
elfijka

Indie to ojczyzna Kamasutry – niedoścignionego traktatu o rozkoszach i technikach erotycznych. Jednocześnie jednak ta część świata jest najbardziej przywiązana do idei małżeństwa aranżowanego, bez miłości. To również kraj purdah, czyli praktyki zasłaniania kobiety przed światem za pomocą stroju i wysokich murów wokół domu, ale także matriarchalnych grup etnicznych traktujących mężczyzn jak narzędzia rozpłodowe i rolnicze. To kraj, w którym rodziny kłaniają się realistycznym rzeźbom fallusa w pochwie, czyli śiwalindze, ale policja rutynowo zaczepia pary grzeszące publicznym trzymaniem się za ręce.

Sally Howard – brytyjska dziennikarka i podróżniczka – bada społeczne i seksualne patologie kraju Kamasutry, w którym młodzież zaczęła zatykać zużytymi prezerwatywami muszle klozetowe w centrach obsługi klienta, ogląda więcej pornoli niż mieszkańcy jakiegokolwiek innego kraju na świecie i coraz głośniej protestuje przeciwko przemocy seksualnej.

Podróż – autorka nazywa ją „seksploracją” – odbywa się pociągiem, samolotem i autorikszą. Prowadzi przez ogromne połacie Indii: z zalesionego Madhja Pradeś na północ w stronę Śimli u podnóża Himalajów, przez ludne równiny do Amritsaru i Delhi, a następnie na wschód do starożytnego miasta Waranasi nad Gangesem i dalej do górzystego Śilongu, gdzie indyjska topografia i kultura zlewają się z topografią i kulturą sąsiedniego Bangladeszu, Chin i Nepalu, następnie ze wschodu na południe do słonecznej Kerali i dalej do Madrasu, a kończy się w dusznym Bombaju.

W swojej seksploracji Sally Howard analizuje seksualność przez pryzmat epoki: najpierw cofa się o dwa milenia do duchowych i filozoficznych korzeni indyjskiej seksualności opisanych w słynnym traktacie Watsjajany, potem zwraca się ku okresowi wiktoriańskich kolonialistów brytyjskich, następnie analizuje lata 60. i hipisowski zachwyt „nieskrywaną cielesnością dawnego hinduizmu”, aż dochodzi do czasów współczesnych, usiłując uchwycić obraz narodu w trakcie zmian społecznych, które dokonują się w zawrotnym tempie, a które są w dużym stopniu skoncentrowane wokół tematu seksu, płci i seksualności.

Dzienniki Kamasutry to reporterska podróż, w której oglądamy Indie oczyma brytyjskiej reporterki – dziecka zachodniej rewolucji seksualnej. Jej towarzyszką i przewodniczką jest Dimple, młoda mieszkanka Delhi, która stara się wyzwolić spod krępującego jarzma tradycji. Obserwujemy więc ojczyznę Kamasutry również oczyma kobiety, której osobiste szczęście zależy od rezultatów dokonującej się transformacji społecznej.

Dziennniki Kamasutry. Podróże intymne po współczesnych Indiach zostały uznane przez dziennik „The Scotsman” za jedną z najlepszych książek 2014 roku.

źródło opisu: http://instytutr.pl/

źródło okładki: http://instytutr.pl/

Martu1987 | 2019-05-08
Przeczytana: 08 maja 2019

Zaskakująca podróż po współczesnych Indiach poświęcona szerokopojętemu seksowi (gdyż jest także mowa o eunuchach hidźrach-trzeciej płci czyli temat gendrowy); pouczająca, zaskakująca i godna polecenia, gdyż bardzo zmienia postrzeganie Indii i Indusow

Jacek Sosnowski | 2019-02-07

Jest to pierwsza książka, po lekturze której odechciało mi się odwiedzić dany kraj. Skrajny permisywizm na zło, dramatyczna sytuacja kobiet, wynaturzenia rodzące przemoc... A miało być tak pieknie, miało być o wysublimowanej miłości, miałem sobie odczarować Indie i przestać myśleć o nich jak o kraju brudnym, złym, a zacząć postrzegać go przez pryzmat romantyzmu, pachnących kadzidełkami kobiet i dobrych kochanków... Książka świetna, bo otwierająca oczy

libertas | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Zapowiadało się ciekawie. Wręcz pikantnie. Tytuł sugerował, że będziemy zaznajamiać się z intymną stroną współczesnych Indyjczyków. Oprócz głodnych kawałków opowieść była "sklecona po łebkach", a i tytułowa Kamasutra jakoś tak pominięta, rozczłonkowana. Ciekawe przedstawienie podejścia do seksualności w różnych regionach tego ciekawego kraju.

juszka_poduszka | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Nie czytam wiele reportaży więc moja opinia może nie być miarodajna. Dla mnie była to piękna podróż do Indiach. Należę do tych osób, których Indie nigdy nie pociągały. Jednak opowieść o rewolucji seksualnej w tym kraju naprawdę mnie wciągnęła. Podczas czytania można doszukać się analogi do naszego zachodniego świata. Odczułam wrażenie, że przez naszą zachodnią ekspansję tracimy wiele... Pozycja dla każdego czytelnika, który interesuje się podejściem do seksu oraz w jaki sposób inne społeczeństwa podchodzą do tego tematu.

Lidia F | 2017-03-21
Przeczytana: 18 marca 2017

Interesujące spojrzenie na ścieranie się wiary, przekonań, kultury,mitu w spojrzeniu na sex.

katiusza | 2016-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2016

Seks i podejście do miłości mają wiele twarzy. A jak to robią w Indiach? Książka opowiada o podejściu do sfery cielesności w ojczyźnie Kamasutry. Jest to opowieść o wielorodności, o seksualnej podróży przez subkontynent indyjski, zarówno w przestrzeni, jak i w czasie, od nieskrępowanej miłości przedstawionej na płaskorzeźbach w świątyni Khadźuraho i opisanej w Kamasutrze, poprzez purytańskie zwyczaje za czasów Imperium Brytyjskiego i najazdu muzułmanów, aż do współczesnej kiczowatej kultury Bollywood. Jak stwierdziła autorka, żeby na Zachodzie dokonała się rewolucja seksualna, ludzie musieli wykonać krok naprzód, natomiast żeby w Indiach dokonała się owa rewolucja ludzie muszą wykonać krok wstecz i wrócić do korzeni swojej kultury. Polecam do przeczytania jako ciekawostkę literacką i kulturoznawczą.

Jarek1983 | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Bez nadmiernej ekscytacji

Seks, Kamasutra i Indie wydawałoby się, że będzie gorąco, a może nawet sprośnie. Szczególnie, że autorka zadała sobie trud okiełznania dzisiejszych czasów w Indiach pod kątem seksualności. Tak sobie pomyślałem, że to w sumie bardzo interesująca sprawa, ale rzut oka na fizyczną stronę książki kazała mi mieć wątpliwość. Bo to książka, z wyglądu, rachityczna, a temat – rzeka. Niemniej z entuzjazmem wziąłem się za czytanie. Sally Howard na pewno ma odwagę i talent pisarski, ale „Dzienniki Kamasutry” rażą powierzchownością. Ślizgamy się po temacie seksu w dzisiejszych Indiach jakby umazani jakimś lubrykantem. Człowiek liczy na dogłębną penetrację tematu, a mamy raczej do czynienia ze sprintem z doskoku. Niekoniecznie mam ochotę walić w tę książkę jak w bęben i rżnąć ważniaka, bo być może autorka nie miała łatwego materiału badawczego tj. społeczne tabu i niechęć do otwartej rozmowy z reporterem z poza Indii jest sprawą niełatwą. Uczciwość nakazywałaby...

Kubut | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

Książka nieco mnie rozczarowała. Być może przeczytałam zbyt wiele książek nt Indii i tamtejszej kultury, być może tematyka seksualności Hindusów nie okazała się aż tak pasjonująca jak mi się wydawało... Nie wiem. W każdym razie z trudem przebrnęłam, przykro mi.

Rafał Hetman | 2016-06-28

To książka, która przypomina, jak wielki wpływ na kulturę i społeczeństwo ma seks, w jak dużym stopniu determinuje nasze zachowanie. Fakt ten chyba zbyt często nam umyka w naszym zapiętym pod szyję świecie. Więcej: http://bit.ly/292zNOo

Diana | 2016-04-27

bardziejlubieksiazki.pl

Sally Hansen jako dziennikarka (i może przede wszystkim kobieta) pragnęła dotrzeć do sedna zmian społecznych, jakie miały i mają miejsce w Indiach. Aby to zrobić musiała się cofnąć do samego źródła, dlatego Dzienniki to również ciekawa opowieść o religii, o bóstwach, o filozofii indyjskiej. To próby zrozumienia tego kraju pardy, czyli zasłaniania kobiety przed światem za pomocą stroju i wysokich murów wokół domu, ale także matriarchalnych grup etnicznych traktujących mężczyzn jak narzędzia rozpłodowe i rolnicze. To historia brytyjczyków (epoka wiktoriańska i edwariańska) i historia Indii, zwłaszcza okres panowania Brytyjczyków. Podróżując po Indiach, Sally Howard zgrabnie przeplata wydarzenia z przeszłości z teraźniejszością, wyciągając jasne wnioski, pokazując przyczyny i skutki i wskazując zależności pomiędzy nimi.

To ciekawa i cenna pozycja, bo uważny czytelnik wyciągnie z niej bardzo wiele informacji. Warto docenić zaplecze historyczne i próbę...