Czerwony Kapturek

Wydawnictwo: Książnica
Rødhette
literatura norweska

Pierwszego mężczyznę zabiłam, kiedy miałam czternaście lat. Potem już nie potrafiłam przestać. Na świecie jest wielu niedobrych mężczyzn. Ale znajdzie się też kilka niedobrych dziewczyn. Ja jestem jedną z nich. (fragment).Jej dzieciństwo było pasmem upokorzeń i tragicznych przeżyć. Nigdy nie zdołała uporać się z demonami przeszłości i za doznane krzywdy mści się, mordując jej zdaniem kłopotliwych, niebezpiecznych i irytujących mężczyzn. Kiedy na trop morderczyni trafia emerytowany policjant, historia zamienia się wyścig, którego siłą napędową jest strach.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2008

źródło okładki: http://www.publicat.pl

Mako | 2016-08-28
Na półkach: 2016, Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Zachęcił mnie tytuł. Fascynuje mnie, jak archetypy z tej bajki pracują w świadomości [albo właśnie nieświadomości] twórczej naszych czasów współczesnych. Zresztą ta klasyczna bajka została przez badaczy psychoanalitycznych prześwietlona i przeanalizowana niejednokrotnie. Dla norweskiej pisarki kod archetypowy wygląda nieskomplikowanie, Czerwony Kapturek = skrzywdzona mała dziewczynka [w czerwonej sukience], wilk = zły mężczyzna, leśniczy/myśliwy = policjant. Nowatorskie wydaje się tutaj jedynie odwrócenie ról. To Czerwony Kapturek poluje na wilki i je bezlitośnie morduje.
Jeśli ktoś spodziewa się kryminału bądź thrillera psychologicznego, to się niestety zawiedzie. Psychologii jest tu owszem sporo, ale jakiegokolwiek napięcia brak. Kryminał też żaden, bo bardzo szybko dowiadujemy się, która z sióstr jest Czerwonym Kapturkiem. Spora część tekstu to pamiętnik bohaterki, z jednej strony przedstawiający wydarzenia z jej perspektywy, a z drugiej zawierający sporo psychologicznej...

Roland | 2013-06-27
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Norweski kryminał, gdzie główną bohaterką jest kobieta, która wymierza sprawiedliwość niedobrym mężczyznom. Traumatyczne przeżycie z dzieciństwa, doprowadziły ją do radykalnych zmian w postrzeganiu rzeczywistości. Koncepcja kobiety jako seryjnego zabójcy jest dość ciekawa, lecz sam zarys fabuły nieco przewidywalny.
W pewnym momencie chciałem zaprzestać dalszego czytania książki (bardzo dawno nie miałem takiej sytuacji), lecz zgodnie z własną zasadą, że trzeba dotrwać do końca (zawsze coś się może zmienić), tym razem muszę przyznać, że książka była słaba. Fakt było parę ciekawych momentów (ujawnienie tożsamości tajemniczego mężczyzny z przeszłości, brak hollywoodzkiego zakończenia), lecz było też dużo momentów obniżających wartość tego kryminału (przedwczesne ujawnienie tożsamości zabójczyni - jednej z sióstr).
Książka nie jest ani typowym kryminałem, ani typowym thrillerem psychologicznym (przynajmniej moim zdaniem z powodu dialogów, które albo nic nie wznoszą, albo nie mają...

EnfantTerrible | 2011-09-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011.
Przeczytana: 24 września 2011

Ciężko mi się wypowiedzieć na temat książki, ponieważ nie jest ona zła sama w sobie, a zarazem - nie wydaje się w moim prywatnym pojęciu literackim majstersztykiem. Określenie 'zwyczajna' też niezbyt adekwatne, a więc poprzestanę na stwierdzeniu, iż okazała się dobra, aczkolwiek bez zbędnych szaleństw. Jeśli już miałabym coś sobie zarzucić to fakt, że po zobaczeniu charakterystycznego tytułu obiecywałam przeczytanie czegoś niezwykłego, swoistej baśni przeplatającej rzeczywistość z pociągającym światem mroku, zło z dobrem. Tymczasem 'Czerwony Kapturek' to kryminał, może nie całkiem typowy, ale jednak. Psychika bohaterów jest zawiła, miejscami trudna do zrozumienia, zwłaszcza na początku, ale z postępem akcji wszystko staje się automatycznie jaśniejsze, bardziej wyraziste, aż przy końcu sami doskonale wiemy dlaczego jedna z głównych postaci czyni to, co... czyni. Nie spodziewałam się takiego zakończenia, choć ciekawiej stałoby się, gdyby okazało mniej liniowe, gdyby coś się 'nie udało'.

Przeeeeeemo | 2015-05-05

Ksiazke zaliczam do tych dobrych, jednak w trakcie czytania zbyt wczesnie dowiedzialem sie kto jest tytulowym czerwonym kapturkiem oraz przewidzialem zakonczenie. To tylko takie dwa minusy, gdyby nie to, moja ocena bylaby o dwie gwiazdki wyzsza, bo czytalo sie bardzo plynnie i innych zastrzezen nie mialem.

yootsuu | 2010-08-21
Przeczytana: 28 maja 2009

bardzo ciekawa, nietypowa forma. dużo ciekawych i oryginalnych myśli. dobre opisy.

nie jest to najlżejsza powieść, jaką czytałam, ale mnie osobiście zaciekawiła. historia kobiety sprawia, że ja osobiście bardzo jej współczułam. mimo tego, co robiła i jej braku skrupułów - było mi jej żal.

byłam pod wrażeniem. ;)

Ewcia151 | 2016-08-22

Książka nie była zła, ale nie wyróżnia się za bardzo niczym. Po tym tytule spodziewałam się czegoś bardziej mocnego, no niestety się rozczarowałam. Lekka w czytaniu ;)

Iza | 2015-02-21

Nie lubię odkładać książek zanim nie przeczytam. Czytając tą nie mogłam się doczekać końca. Jak dla mnie nudna.

Beate | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Książka o kobiecie mordującej mężczyzn. Początek? super, zapowiadała się fajnie, już po samym tytule wydawało mi się, że to będzie "dobra" książka. Fakt faktem dobrze się ją czytało, ale niestety bez "dreszczyku"emocji.... Parę fajnych momentów było, natomiast końcówka jak dla mnie słaba.Bardzo się zawiodłam, bo początek był zachęcający do dalszego czytania, a tu taki zawód na koniec.

Joanna | 2014-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2014

Bardzo dobra książka. Chociaż od połowy wiadomo kto jest mordercą, trzyma w napięciu do końca. Polecam.

Magda | 2013-04-21
Przeczytana: marzec 2013

Spodziewałam się po tytule jakiejś lepszej treści. Z baśnią braci Grimm próbowano już wielu rzeczy, doszukiwano się w niej podtekstów erotycznych, psychopatycznych. Miałam nadzieję na dobrą, wciągającą lekturę. Zmęczyłam się jednak okropnie i – czego zwykle nie robię- odłożyłam książkę na 100 stron przed zakończeniem. Oczywiście zerknęłam na kilka ostatnich stron, ale okazało się, że nic zaskakującego się tam nie wydarzyło. Zastanawiam się nawet, czy odwołanie się do znakomitego dzieła Grimmów ma tutaj sens – w końcu bohaterka ich baśni nie była psychopatyczną morderczynią starannie dobranych przez siebie mężczyzn! Miałam nadzieję, że odnajdę w książce trochę psychologii, odwołań do Freuda i Junga, ale…….