Swobnica / Wildenbruch

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość
historia
gumiak

Moje pierwsze spotkanie z tym niezwykłym miejscem koło Szczecina było dość przypadkowe. Jako młody reporter Polskiego Radia przyjechałem tu pod koniec lat osiemdziesiątych nagrywać reportaż o "złym" Niemcu, który wykupił zrujnowany zamek i wbrew mieszkańcom chciał tu urządzić luksusowy hotel oraz pole golfowe. Oczywiście na miejscu okazało się, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Swobnica...

Swobnica urzekła mnie swoim przepięknym położeniem obok jezior i lasów. Walący się pałac obok dawnej zamkowej wieży miał w sobie coś tajemniczego. Wtedy naiwnie uwierzyłem, że sprzedaż majątku obcokrajowcowi (nie był Niemcem) uchroni zabytek od całkowitego zniszczenia. Ale kiedy ponownie trafiłem do Swobnicy w 1996 roku zobaczyłem zamek w jeszcze gorszym stanie!
Roman Czejarek

źródło opisu: http://www.wforma.eu/77,swobnica-wildenbruch.html

źródło okładki: http://www.wforma.eu/77,swobnica-wildenbruch.html

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!