Sekrety polskich kolei

Księży Młyn Dom Wydawniczy
2019-01-01
2019-01-01
historia kolej pociągi historia Polski

Kolejna książka o kolei, którą miałem okazje przeczytać. Bardzo ciekawie pisania, bardziej tak dla pasjonata historii kolejnictwa.
Polecam dla kogoś, kto lubi kolej.

Polecam dla kogoś, kto lubi kolej.

Uwielbiam podróżować koleją. Ten stukot – napełnia spokojem. A widoki za oknem – relaksuje. Już w 1938 roku Julian Tuwim w wierszu „Lokomotywa” ukazywał nam piękno kolei.
Teraz Roman Czejarek prezentuje nam historię polskich kolei, zabierając nas w niezwykłą i sentymentalną podróż. Ta podróż nie wymaga od nas przesiadek. Wystarczy jedynie wygodnie rozsiąść się w fotelu, by móc przeczytać historię ukazującą „Sekrety polskich kolei”. Ta książka jest nie tylko skarbnicą wiedzy. Jest czymś więcej – albumem ilustrującym historią kolei. Zdjęcia, które możemy zobaczyć, pokazują nam piękno pociągów i ich ducha Ducha, który porywa swą magiczną i niemożliwą do opisania mocą. Lecz Romanowi Czejarkowi udało się ją opisać. Zatem jeśli macie pociąg do kolei, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę.
Podróż rozpoczynamy od poznania historii polskiej Luxtorpedy, która zasłynęła nie tylko z luksusów, ale przede wszystkim z prędkości jaką potrafiła osiągnąć. 100 km/h jak na tamte czasy, było prędkością zawrotną. Roman Czejarek ukazuje nam jakie były początki kolei w Polsce. Możemy dowiedzieć się jakie były „pierwsze pomysły na zbudowanie jednego dużego kolejowego połączenia przez całą Polskę”. Czytając tę książkę możemy poznać również historię „Olgi” i „Helgi” czy też tajemnicę „Pięknej Heleny”. Co ważne Roman Czejarek wkracza również do świata filmu, ilustrując nam historię pociągów, które stały się filmowymi gwiazdami. Znajdziemy się na planie kultowego polskiego serialu „07 zgłoś się”.
„Sekrety polskich kolei” są również odpowiedzią na pytanie „czy można aresztować wagon”. Zdarza się aresztować pasażera, ale wagon?! Autor zaprasza nas również do schronu w Stępinie, który liczył 383 metry długości, ponad 14 metrów szerokości i prawie 9 metrów wysokości.
Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się również, który pociąg miał być symbolem potęgi PRL. Niestety historia polskiej kolei ma również zmarnowane potencjały. Historia dr inż. Ryszarda Suwalskiego autora rewolucyjnego pomysłu na udoskonalenie polskiej kolei jest nie tylko smutna, lecz dla jednych jest historią „o polskim piekle, które potrafi zmarnować nawet najbardziej przełomowy wynalazek”. Warto sięgnąć po „Sekrety polskiej kolei”. Dzięki tej książce nie wsiądziecie do pociągu byle jakiego, lecz odbędziecie podróż, która jest niezwykłą lekcją historii polskiej kolei. Zdecydowanie polecam!
Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn

Bardzo ciekawa książka z cyklu "Sekrety".
Tym razem Roman Czejarek wziął pod lupę polską kolej.
Mamy tu sporo różnych interesujących historii, anegdot i ciekawostek w tym temacie.
Myślę, że autor tylko dotknął wierzchołek góry lodowej bo tematyka kolejowa skrywa mnóstwo tajemnic i jest ogromną kopalnią ciekawostek, ale i tak można sporo w tej książce wyczytać. Od czasów przedwojennych gdzie polska kolej była synonimem punktualności i jakości po czasy głębokiej komuny gdzie również kolej była rozwijana aż do totalnej rzezi jaka nastąpiła na początku XXI wieku i powolnego podnoszenia się z tego upadku obecnie. Z tych najnowszych czasów mamy najmniej rozdziałów ponieważ autor skupił się głównie na interesującej historii.
Polecam.

Bardzo ciekawa książka z cyklu "Sekrety".
Tym razem Roman Czejarek wziął pod lupę polską kolej.

Nie jestem fanem ani kolei, ani historii.

Jednak tę książkę przeczytałem po prostu z ogromną przyjemnością. Po przeczytaniu "Sekretów Szczecina" po prostu zamówiłem wszystkie książki autora i są super :)

Nie jestem fanem ani kolei, ani historii.

Opisy wydawców to zwykle teksty podrasowane marketingowo, dlatego ich treść należy dzielić przynajmniej przez dwa. Ale nie w tym przypadku. Gdy czytamy na tylnej okładce, że to "pierwsza taka książka w Polsce", to jest w tym stwierdzeniu prawda i tylko prawda.

Książki o kolei to zwykle albo bogato ilustrowane albumy (atlasy lokomotyw, wagonów, sieci),albo monografie o przyczynach upadku kolei w Polsce, albo wreszcie książki stricte historyczne (o parowozach, o starych dworcach, o nieistniejących już liniach czy sieciach wąskotorowych). W "Sekretach polskich kolei" jest to wszystko w pigułce. I jeszcze znacznie więcej!

Owszem, jest sporo historii, chociaż głównie takiej "nieoczywistej" (nie tylko parowozy, Luxtorpedy czy zapomniane katastrofy, są też historyczne salonki, osobliwe prototypy i radioaktywne transporty),ale również garść współczesności i niezwykłych ciekawostek. Unikatowy splot torów, tajemnice linii które istnieją do dziś, rzadko spotykany tabor, niedogodności związane z różnym rozstawem szyn i jeszcze wiele przykładów z różnych aspektów szeroko pojętej branży kolejowej.

A krótkie rozdziały, nastrojowe zdjęcia i bardzo przystępny język to kolejne ogromne atuty tej książki. Autor nie jest wprawdzie człowiekiem "z branży", ale jest pasjonatem tematyki kolejowej i to naprawdę widać podczas lektury. Roman Czejarek znakomicie klei fachową wiedzę i specjalistyczną terminologię w klarowną i jasną nawet dla kompletnego laika narrację.

To bez żadnej przesady jedna z najlepszych (jeśli nie najlepsza) książek o kolei, jakie miałem przyjemność czytać. Chyba jedynym minusem jest to, że tak szybko się kończy. Szczerze polecam!

• Dori
  • Audioteka
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Sekrety polskich kolei