Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część II

powieść historyczna
PROMOHISTORIA - Histmag.org
2015-10-14
2015-10-14
historia polski podróżnicy geografia życiorysy

Ok, ale bez wariacji. To jest kompilacja encyklopedycznej wiedzy, nie ma tu nic odkrywczego.

Autor opisał kilka ciekawych postaci takich jak Domeyko czy Strzelecki. W zasadzie reszta postaci była nieciekawa. Najsłabiej wypadły kobiety podróżniczki opisane na końcu. Najpierw autor zaczął, że kobietom początkowo trudno było podróżować samym. Myślałem więc, że opisze kobiety przedzierające się samotnie przez dżungle. A tu autor opisał życie kilku kobiet, które podróżowały jako towarzyszki swoich mężów, np. żona ambasadora w Egipcie. Najciekawsza była Maria Czaplicka, która rzeczywiście miała osobiste osiągnięcia zarówno podróżnicze jak i naukowe. Niestety autor zakończył tą historię łyżką dziegciu - Czaplicka podobno popełniła samobójstwo bo nie otrzymała stypendium. Po opisywanych tutaj postaciach spodziewałem się wytrwałości i odwagi. Tak rzeczywiście było w przypadku Domeyko czy Strzeleckiego i myślę, że dla tych dwóch warto przeczytać tą książeczkę, tym bardziej, że jest dość krótka.

świetnie się czyta :-)
dobrze, że autor przybliżył sylwetki tylu znakomitych Polaków, o których tak niewielu słyszało,
chwalmy się polskimi osiągnięciami

świetnie się czyta :-)
chwalmy się polskimi osiągnięciami

• Polska
  • Bookrage
  • Kupione na nowym mieszkaniu
  • Nie daję łajbie żadnych szans
  • Egz. recenzenckie/Od autora

Dodaj cytat z książki Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część II