Polscy poszukiwacze złota

historia
Wydawnictwo Poznańskie
2019-02-27
2019-02-27
poszukiwacze złota złoto historia historia polski polscy podróżnicy xix wiek

Książka Mateusza Będkowskiego to opowieść o ludziach, którzy poszukiwali i znajdowali cenny kruszec. Byli to przede wszystkim: geolodzy, pracownicy kopalni, zesłańcy i indywidualni poszukiwacze złota. W XIX w. nastała tzw. "gorączka złota".

Czy słyszeliście o takich osobach jak: Eugeniusz Żmijewski, Sygurd Wiśniowski, Feliks Paweł Wierzbicki, Paweł Edmund Strzelecki?
Z tej książki dowiecie się dużo o polskich poszukiwaczach złota. Kim byli, jak znaleźli się na złotonośnych obszarach, czy się wzbogacili, jakie przygody przeżyli, co po sobie zostawili?

Na poszukiwaczy czyhało wiele niebezpieczeństw: zimno, głód, choroby. Musieli mieć odpowiedni sprzęt, namioty, broń. Dobrym towarzyszem i obrońcą przed napadami i dziką zwierzyną był pies. Praca przy wydobyciu złota była ciężka, a wiedza i doświadczenie nie dawały gwarancji sukcesu.

Autor w swojej książce przedstawił historię wydobycia, przetwarzania i zastosowania złota. Dowiemy się m.in. czym jest kołyska, płuczka, Długi Tom.
Przyjrzymy się sytuacji rdzennych mieszkańcach krain, gdzie gorączka złota, często miała negatywny wpływ na ich życie. Tak jak i na przyrodę.
Poznamy też pozytywy wydobycia złota, do których można zaliczyć: wzrost populacji, rozwój miast, gospodarki, infrastruktury.

"Polscy poszukiwacze złota" to pasjonująca, pełna faktów i cytatów, często nieznana historia udziału Polaków w czasach gorączki złota. Ryzykantów, podróżników, ludzi ciekawych świata.
Bo jeden krok dzieli nas od podróży naszego życia.

Z tej...

Jestem zachwyconą tą książką! Taką historię w szkole to mogłabym mieć! Mi jako fance westernów ta książka od razu rzuciła się w oczy i zaciekawiła. Początek zawiera fakty dotyczące samego złota oraz sposobów jego wydobycia. Następne rozdziały są podzielone według miejsc, w których występowała gorączka złota. Autor opowiada o Polakach, którzy w danym miejscu mieli cokolwiek wspólnego z gorączką złota. Zwraca uwagę jaki wpływ na dane miejsce miała owa gorączka złota, zmiana terenu czy też zmniejszenie liczebności rdzennych mieszkańców. Książka jest wzbogacona o fotografie.

Nie jest łatwo obecnie natrafić zarazem na tak intrygujący, jak i niezagospodarowany przesadnie temat. Udział Polaków w światowych gorączkach złota wydaje się być idealnym przykładem takiej synergii. Wydawnictwo Poznańskie potwierdza natomiast swoje wsparcie dla projektów, które w sposób nieszablonowy filtrują naszą historię.

Na początku jest zgrabne wprowadzenie zawierające krótką historię pozyskiwania złotego kruszcu. Od starożytnego Egiptu, przez kopalnie króla Salomona, eksploatację mitycznej rzeki Paktolos, aż po kolonialne konsekwencje w Afryce Zachodniej i Ameryce południowej. Dalej płynne przejście do meritum, które stanowią już XIX-wieczne, światowe boomy wydobywcze z udziałem Polaków. I tu zaczynają się schody...
Mateusz Będkowski, absolwent UW, rocznik 1987, pisarz zafascynowany losami polskich podróżników, popełnia bowiem w moim mniemaniu przynajmniej kilka drobnych błędów.
Największy z nich stanowią schematyczne i często bezbarwne opisy działalności bohaterów książki w kontekście tematu przewodniego. Przy świetnie naświetlonej sytuacji historycznej i geo-politycznej, działalność polskich poszukiwaczy złota jawi się tu jako mało konkretna, płytka i nieciekawa lub niedostatecznie zbadana. W tej gestii nieco lepiej jest dopiero w rozdziałach australijskich, choć na dobrą sprawę bez porównania mocniej przykuwają uwagę biograficzne wątki niezwiązane bezpośrednio z wydobyciem.
Po wtóre autora gubi czasem akademicka maniera. Przez typowe dla takiej literatury wtrącenia, uporczywie przypomina czytelnikowi, że jest to nade wszystko praca naukowa. Tym bardziej mierzi wreszcie spora liczba powtórzeń i stylistycznych uchybień, na które korekta miała prawo i obowiązek zwrócić uwagę. Dotyczy to zwłaszcza pisanego jakby mniej wprawnym piórem rozdziału syberyjskiego.
Trochę się tego nazbierało. Trzeba docenić jednak pracę na trudnym i mocno wybrakowanym materiale źródłowym, który stanowiły przede wszystkim archiwalne artykuły, książki i pamiętniki podróżników oraz późniejsze opracowania dotyczące polskich emigrantów. Będkowski wykonał sporo syntetycznej roboty, z której czerpał, myślę, niemało frajdy. Jednocześnie nie zdecydował się na zamieszczenie informacji niepewnych, bądź uczciwie uprzedził o niepotwierdzonych domniemaniach. Udało mu się w procesie badawczym odkurzyć sporo zapomnianych biografii i nieznanych historii, które umiejętnie wkleił w bardziej spektakularne, faktograficzne tło. Dodatkowe słowa uznania za przekrojowy charakter tekstu i unikalność tematu.

Na początku jest zgrabne wprowadzenie...

To naprawdę świetna książka, choć historyczna.
Autor porusza wiele zagadnień związanych ze złotem, sposobem jego wydobycia, a wszystko to na kanwie losów polskich poszukiwaczy tego kruszcu! Fajne jest ujęcie nie tylko chronologiczne, ale też geograficzne.
Warto wzbogacić swoją wiedzę czytając tę pozycję!

To naprawdę świetna książka, choć historyczna.
Warto wzbogacić swoją wiedzę czytając tę pozycję!

Dodaj cytat z książki Polscy poszukiwacze złota

Ciekawostki historyczne

Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
Anna Baron-Jaworska
Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...
Procesy o czary w Polsce w XVII-XVIII wieku. Wyjątkowa pozycja na temat procesów czarownic w Polsce!
„Obłęd na krańcu świata. Wyprawa statku Belgica w mrok antarktycznej” nocy to w równej mierze marynistyczny thriller, jak i...
| 2022-05-18
Katharsis
Najlepsza książka mistrza powieści sensacyjnych z Wielką Historią w tle!
Zimna wojna | 2022-05-18
Tajna kopalnia uranu w Kletnie
W latach 1949–52 w kopalni rudy uranu w sudeckim Kletnie Sowieci – rękami Polaków – wydobywali surowiec do budowy własnej bomby...
Maria Procner
XIX wiek | 2022-05-17
Belgijska Wyprawa Antarktyczna
W sierpniu 1897 roku Adrien de Gerlache i Roald Amundsen na pokładzie statku Belgica ruszyli na kraniec Ziemi – pokryty lodem...
Julian Sancton
Czytaj więcej
Co zabijało na południu Francji w XVIII wieku?
Paweł Czarnecki
Średniowiecze | 2022-05-16
Jan Hus. Heretyk i bohater
6 lipca 1415 roku w czasie soboru w Konstancji spalono na stosie Jana Husa. Jego śmierć pchnęła Czechów do wzniecenia rewolucji...
Michał Procner