Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część II

powieść historyczna
PROMOHISTORIA - Histmag.org
2015-10-14
2015-10-14
historia polski podróżnicy geografia życiorysy

Okładka książki Wywiad z Borutą Michał Cetnarowski, Łukasz Orbitowski
Ocena 6,8
Wywiad z Borutą Michał Cetnarowski,...
Okładka książki Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2016. Antologia utworów nominowanych za rok 2015 Rafał Cichowski, Jacek Dukaj, Dorota Dziedzic-Chojnacka, Anna Kańtoch, Magdalena Kozak, Magdalena Kucenty, Paweł Majka, Paweł Ostrowski, Marcin Przybyłek, Robert M. Wegner, Przemysław Zańko
Ocena 6,6
Nagroda im. Ja... Rafał Cichowski, Ja...

Autor opisał kilka ciekawych postaci takich jak Domeyko czy Strzelecki. W zasadzie reszta postaci była nieciekawa. Najsłabiej wypadły kobiety podróżniczki opisane na końcu. Najpierw autor zaczął, że kobietom początkowo trudno było podróżować samym. Myślałem więc, że opisze kobiety przedzierające się samotnie przez dżungle. A tu autor opisał życie kilku kobiet, które podróżowały jako towarzyszki swoich mężów, np. żona ambasadora w Egipcie. Najciekawsza była Maria Czaplicka, która rzeczywiście miała osobiste osiągnięcia zarówno podróżnicze jak i naukowe. Niestety autor zakończył tą historię łyżką dziegciu - Czaplicka podobno popełniła samobójstwo bo nie otrzymała stypendium. Po opisywanych tutaj postaciach spodziewałem się wytrwałości i odwagi. Tak rzeczywiście było w przypadku Domeyko czy Strzeleckiego i myślę, że dla tych dwóch warto przeczytać tą książeczkę, tym bardziej, że jest dość krótka.

świetnie się czyta :-)
dobrze, że autor przybliżył sylwetki tylu znakomitych Polaków, o których tak niewielu słyszało,
chwalmy się polskimi osiągnięciami

świetnie się czyta :-)