Ani tryumf, ani zgon

Wydawnictwo: Nowy Świat
7 (19 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Zarzuca się politykom, że karmią społeczeństwo złudzeniami, ale oni sami również, występując w jego imieniu, poddają się im z całą naiwnością.

Jale | 2014-09-24
Przeczytana: 21 września 2014

O sile całej książeczki decyduje szkic numer trzy - "Pytania o cenę ciąg dalszy". Jest najbardziej przemyślany, konsekwentny i zarazem gorzki, podrzucający dużo faktów niewygodnych dla tych, którzy lubią czcić Powstanie Warszawskie jako wielkie, doniosłe wydarzenie. Podkreślający, że przede wszystkim była to rzeź ludności cywilnej i zniszczenie wielkiego, kwitnącego miasta. Że było to wytrzebienie pokolenia, które mogło odcisnąć duże piętno na powojennej Polsce. Ten esej daje wiele do myślenia i zmusza do chwili zadumy nad tym, co się wydarzyło w sierpniu 1944 roku.
Pozostałe trzy eseje też dorzucają do sprawy kilka kamyczków, ale są słabsze, bardziej chaotyczne i tak jakby pozbawione osnowy, zlepione z luźnych myśli - też gorzkich, ale nie mających takiej wymowy, jak konsekwentny w argumentacji esej trzeci.

Kubala | 2010-02-18
Na półkach: #52, Przeczytane

Ciekawa pozycja na temat Powstania Warszawskiego. Opozycja dla wielu tego typu publikacji. Kiedy czytamy książkę o powstaniu, zazwyczaj albo jest ona hołdem pochwalnym, albo totalnie ruga ideę powstania. Tutaj nie dostajemy ani takiej, ani takiej odpowiedzi. Łubieński właściwie mówi o powstaniu to co dużo ludzi wie, ale boi się mówić. 1 sierpnia obchodzimy uroczystość, jakby zwycięstwa, ale co właściwie czcimy? Porażkę, czy zwycięstwo?

| 2016-03-19
Przeczytana: 2009 rok

Powstanie! Czy było nam potrzebne? Piszę "nam" albowiem do dzisiaj dzielimy ten włos. Nie do podzielenia.

Ariel_O | 2016-02-27
Paulanette | 2016-01-08