Ani tryumf, ani zgon

Wydawnictwo: Nowy Świat
historyczna

Zarzuca się politykom, że karmią społeczeństwo złudzeniami, ale oni sami również, występując w jego imieniu, poddają się im z całą naiwnością.

Wojciech Gołębiewski | 2017-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Czytam na stronie redakcyjnej:
"Szkice II – IV są rozszerzoną i przepracowaną wersją esejów, które ukazały się w edycji "Bić się czy nie bić" z roku 1997, nakładem Świata Książki"

Przeanalizujmy wyniki tych dwóch książek na LC:
„Bić się czy nie bić” 5,85 (27 ocen i 3 opinie)
Tylko, że j e d y n a opinia wychodząca poza jedno zdanie daje gwiazdek 8
„Ani tryumf, ani zgon” 6,8 (20 ocen i 3 opinie)
Tylko, że w s z y s t k i e trzy opinie dają gwiazdek 7

Obu książkom dam gwiazdek 8, bo warto je przeczytać. Dlaczego nie 10 ? Bo pomijają wiele istotnych aspektów, o czym Państwo przekonacie się sami, konfrontując treść książki z cytowanymi przeze mnie wypowiedziami sławnych ludzi na temat Powstania Warszawskiego, lecz przede wszystkim ze względu na brak przypisów, które nie pozwalają szczególnie młodym czytelnikom zrozumieć niuansów zawartych w ...

Jale | 2014-09-24
Przeczytana: 21 września 2014

O sile całej książeczki decyduje szkic numer trzy - "Pytania o cenę ciąg dalszy". Jest najbardziej przemyślany, konsekwentny i zarazem gorzki, podrzucający dużo faktów niewygodnych dla tych, którzy lubią czcić Powstanie Warszawskie jako wielkie, doniosłe wydarzenie. Podkreślający, że przede wszystkim była to rzeź ludności cywilnej i zniszczenie wielkiego, kwitnącego miasta. Że było to wytrzebienie pokolenia, które mogło odcisnąć duże piętno na powojennej Polsce. Ten esej daje wiele do myślenia i zmusza do chwili zadumy nad tym, co się wydarzyło w sierpniu 1944 roku.
Pozostałe trzy eseje też dorzucają do sprawy kilka kamyczków, ale są słabsze, bardziej chaotyczne i tak jakby pozbawione osnowy, zlepione z luźnych myśli - też gorzkich, ale nie mających takiej wymowy, jak konsekwentny w argumentacji esej trzeci.

Kubala | 2010-02-18
Na półkach: Przeczytane, #52

Ciekawa pozycja na temat Powstania Warszawskiego. Opozycja dla wielu tego typu publikacji. Kiedy czytamy książkę o powstaniu, zazwyczaj albo jest ona hołdem pochwalnym, albo totalnie ruga ideę powstania. Tutaj nie dostajemy ani takiej, ani takiej odpowiedzi. Łubieński właściwie mówi o powstaniu to co dużo ludzi wie, ale boi się mówić. 1 sierpnia obchodzimy uroczystość, jakby zwycięstwa, ale co właściwie czcimy? Porażkę, czy zwycięstwo?

| 2016-03-19
Przeczytana: 2009 rok

Powstanie! Czy było nam potrzebne? Piszę "nam" albowiem do dzisiaj dzielimy ten włos. Nie do podzielenia.

Martins | 2017-09-24
Cain78 | 2017-05-13