Lwy Pansziru

Tłumaczenie: Jacek Manicki
Wydawnictwo: Albatros
Lie Down with Lions
Follett, Afganistan, wojna, szpieg

Rok 1982. Do Afganistanu okupowanego przez wojska sowieckie przybywa Jean-Pierre Debout, francuski lewicowy ideowiec by pod przykrywką pracy lekarza na bieżąco informować KGB o dostawach broni i leków z terenu Pakistanu. Wskutek jego donosów dochodzi do masakry jednego z oddziałów partyzanckich. O pracę dla Rosjan nie podejrzewa go nikt oprócz żony Angielki Jane. Sytuacja zmienia się, gdy w ten sam rejon trafia z misją szkolenia rebeliantów niegdysiejszy przyjaciel Jean-Pierre&a, kiedyś kochanek Jane, agent CIA Ellis Thaler. Dawna miłość wybucha z nową siłą, a rozgrywka polityczna między mężczyznami staje się również rywalizacją o uczucie pięknej kobiety.

Joanna | 2013-06-27
Przeczytana: 21 listopada 2012

Powieść sensacyjna z szeroko rozbudowanym tłem kulturowo-obyczajowym Afganistanu z czasów inwazji wojsk sowieckich w latach 80-tych. Po roku burzliwego związku w Paryżu piękna Jane, tłumaczka języków obcych jest rozczarowana swoim partnerem Ellisem Thalerem , mężczyzną zbyt tajemniczym, nie deklarującym wspólnej przyszłości , na dodatek skrywającym swą podwójną tożsamość –agenta CIA. Jako kobieta znana ze swej urody i burzliwego życia towarzyskiego Jane szybko poślubia lekarza Jean- Pierre’a Debout i wyjeżdża z nim jako pielęgniarka w ramach organizacji medycznej do Afganistanu. Z zatłoczonych, paryskich bulwarów trafia w zakątek świata, gdzie czas i zwyczaje tubylców zatrzymały się w średniowieczu. Wioska Banda –skupisko glinianych chat zamieszkiwanych przez niepiśmiennych wieśniaków, ludzi odmiennej kultury, o surowym krajobrazie i zimnym klimacie a przede wszystkim mieszkańców nękanych przez głód, choroby i działania wojenne. Mimo trudności Jane zostaje zaakceptowana przez...

PaniZima | 2013-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Afganistan pod okupacją rosyjską, lata osiemdziesiąte, Francuzka Jane trafia tam na dwuletni kontrakt z mężem lekarzem. Pracują w prymitywnych warunkach w górskiej wiosce.
Thriller szpiegowski w klimacie tamtej epoki (ha, ileż się już zmieniło w polityce). Rosyjscy agenci tropią afgańskich partyzantów i ich konwoje. Śmierć jest ciągle obecna w afgańskiej wiosce, gdzie życie i bez wojny było ciężkie, ale pojawia się szansa pomocy...
Początkowo wydawało mi się, że Follett wzniósł się trochę wyżej, niż w "Filarach ziemi", ale jednak to nie są książki nastawione na psychologiczną głębię czy głębokie studium problemu, tu liczą się wyzwania, napięcie i akcja. Ja jakoś nie przywiązuję się do bohaterów Folletta i jego książki wciągają mnie umiarkowanie. Dosyć wiarygodnie i poruszająco opisane są realia życia w afgańskiej wiosce i okrucieństwo wojny.

ivaski83 | 2014-09-05
Przeczytana: 05 września 2014

Książka super, to już moje trzecie spotkanie z Panem Follettem - oczywiście udane. Nigdy wcześniej nie czytałam książki o tematyce szpiegowskiej i to był błąd:)

Ken Follett- jeden z moich ulubionych pisarzy zamierzam przeczytać pozostałe jego powieści WIEM że się nie zawiodę:)

Polecam z czystym sumieniem:)

Sylwia | 2011-06-22
Przeczytana: listopad 2011

Pierwsza książka Folletta po jaką sięgnęłam i dlatego od niej zaczęła sie moja przygoda z tym autorem.... książka rewelacyjna, kolejna godna polecenia lektura tego autora... :)

Inger | 2012-02-28
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 03 lutego 2012

Super - do przeczytanie jednym tchem. Chyba rozsmakowałam się w Folletcie:)

konitka | 2016-02-22
Na półkach: Obyczajowo, Przeczytane
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Powieść to moim zdaniem totalna porażka Kena Folletta.
Bardzo polubiłam tego autora i przeczytałam już kilka powieści jego autorstwa ale ta książka naprawdę nie przedstawią sobą nic.
Trochę wciąga na początku ale potem historia dwóch szpiegów i łączących ich kobiety traci zupełnie. Dobry pomysł który zupełnie nie został wykorzystany. Bardzo zawiedziona, nawet nie udało mi się doczytać do końca. Nie polecam.

Emerald | 2016-04-23
Na półkach: 2016, Biblioteka, Przeczytane
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Chyba jeszcze nie zdarzyło się mi, aby sięgając po Folletta, zawiodłam się. Nie inaczej było również tym razem - szpiegowski trójkąt miłosny z egzotycznym Afganistanem w tle. Od razu wciągasz się w akcję, nie możesz oderwać się od lektury.

Mafisto82 | 2011-07-27
Przeczytana: 2010 rok

Przed przeczytaniem tej książki nigdy nie pomyślałabym że może mnie zainteresować taki temat

MagdalenaA | 2014-05-15

Follet, nawet w słabszych dla siebie powieściach, jest wysmienity.

Małgorzata | 2016-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2016