Tajemnica Loży

Seria: Kremowa
Wydawnictwo: Albatros

W magicznej scenerii Madrytu połowy XVIII wieku rozgrywa się historia spisków, intryg, zdrad, tragicznej miłości oraz niezwykle brutalnej zemsty.Książka utrzymana jest w klimacie Inkwizytora Patricio Sturlese oraz słynnej już Katedry w Barcelonie Ildefonso Falconesa.Wciągająca od pierwszy stron powieść historyczna osadzona w realiach osiemnastowiecznej Hiszpanii.Tłem opowieści jest koniec hiszpańskiej masonerii, bezlitośnie tępionej przez zakon jezuitów rękami świętej Inkwizycji. Madryt, rok 1746. Jedenastoletnia Beatriz Rossillón jest świadkiem brutalnego zabójstwa własnej matki i aresztowania przez świętą Inkwizycję ojca, podejrzanego o przynależność do masonerii. Pozbawione opieki dziecko zostaje adoptowane przez piękną donę Faustinę, hrabinę de Benavente. W Hiszpanii ukazują się dwa brzemienne w skutki dekrety – o aresztowaniu wszystkich Cyganów oraz o zakazie działalności loży masońskiej, oskarżanej przez zakon jezuitów o zawiązanie spisku przeciwko państwu. Młody Cygan Braulio Montaya, którego rodzice zginęli z rąk żołnierzy, trafia pod opiekę Marii Emilii Salvadores, owdowiałej żony admirała floty – przyjaciółki hrabiny. Pomiędzy przybranymi dziećmi obu kobiet rodzi się głębokie uczucie. Beatriz i Braulio stają się nierozłączni. Tymczasem Hiszpania zmienia się w arenę krwawych porachunków. Na polecenie Inkwizycji następuje aresztowanie mistrza loży masońskiej, z ręki mordercy ginie przełożony zakonu jezuitów ojciec Ignacio Castro, dochodzi do kolejnych morderstw, których sprawca pozostaje bezkarny. W gronie podejrzanych o zbrodnie znajduje się także Beatriz, która ma wystarczającą ilość powodów do zemsty. Nie dość, że brutalnie zabito jej matkę, to została rozdzielona z ukochanym Braulio i zmuszona przez przybranych rodziców do niechcianego małżeństwa. śledztwo prowadzi sędzia Joaquín Trévelez, starający się o względy Marii Emilii...

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Joanna | 2013-07-18
Przeczytana: 05 września 2012

„Tajemnica Loży” to powieść historyczna osadzona w realiach osiemnastowiecznej Hiszpanii, rządzonej przez króla Ferdynanda VI. W malowniczej scenerii Madrytu rozgrywa się historia tragicznych losów Beatriz , młodej dziewczyny , której ojciec zostaje aresztowany przez Świętą Inkwizycję a matka brutalnie zamordowana . Rozdzielona z ukochanym Braulio , zmuszona przez przybranych rodziców do poślubienia bogatego starca , Beatriz staje się jedną z podejrzanych o liczne morderstwa w kręgach arystokracji i członków zakonu jezuitów.
Hiszpania epoki Burbonów to niespokojne czasy krwawych porachunków. Ukazują się dwa brzemienne w skutki dekrety : O aresztowaniu w Hiszpanii wszystkich Cyganów, przejęcie ich majątków , stosowanych licznych represjach tej grupy narodowościowej. Drugi dekret dotyczy zakazu działalności loży masońskiej , coraz liczniej powstających tajnych ugrupowań wśród arystokracji i osób pełniących wysokie funkcje państwowe, oskarżanej przez zakon jezuitów o zawiązanie...

Booka | 2010-09-17
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 16 września 2010

Czego w tej powieści nie ma... Masoni - sataniści, mściwi Cyganie, opętane szesnastolatki, brutalne zbrodnie, rozwiązła arystokracja... Tylko tak bardzo wymieszane, że człowiek się cieszy, że nareszcie koniec.

Anna | 2016-06-01
Przeczytana: 12 marca 2015

I w końcu w końcu przyszedł czas na moją ulubioną literaturę hiszpańską. Dobra na podróż do pociągu.

Julia Kasicka | 2012-09-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 września 2012

Uff, nareszcie! To pierwsza myśl jaka pojawiła się w mojej głowie po przeczytaniu tej książki...

Nie oznacza to jednak, że książka mi się nie podobała. To raczej zadowolenie, że po prawie trzech tygodniach "czytania z przeszkodami" udało się skończyć.

A tak poważnie: nigdy nie byłam fanką powieści historycznych i nadal nią nie jestem. Czemu więc sięgnęłam po ten tytuł? Kupiłam ją w prezencie mojemu narzeczonemu, który interesuje się masonerią. Książka leżała u nas na półce, a mnie skończył się chwilowo posiadane książki do przeczytania, więc stwierdziłam czemu nie?, może przy okazji dowiem się czegoś o tym bractwie.

Jak zawsze w takich książkach, okazało się że większość to kompletne bzdury. Dlatego zmieniłam podejście i przeczytałam to jako powieść kryminalna, której akcja dzieje się w XVIII wieku.

Kryminały uwielbiam, więc powinno być fajnie. I też niestety nie było. Zbyt wiele oczywistości i pewności o tym, kto stoi za którą zbrodnią.

Na szczęście autor nie dodawał...

Karambola | 2014-03-23
Przeczytana: 21 marca 2014

"Wyobraź sobie, że jesteś nieociosanym kamieniem i musisz znaleźć narzędzia potrzebne, by nadać mu postać."

"Cisza jest pierwszym kamieniem świątyni mądrości."

"-Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego zło dotyka jednych bardziej niż innych?
- Może niektórzy z nas bardziej je przyciągają."

"Bóg dał mi wolność wyboru i wie, że już go dokonałam. Teraz nie mam prawa prosić Go o nic więcej."

"Zgodzicie się ze mną, że to samo wino nie zawsze tak samo smakuje, ani na dłuższy czas, ani nawet przy drugim łyku. Z ludźmi jest tak samo. Możemy prezentować światu pewne cechy, które kryją pod spodem coś innego, i często odkrywa się to dopiero po jakimś czasie, lub w określonych okolicznościach."

"- Czym jest dla ciebie zemsta? [...] To najbardziej wyjątkowy i najgorszy rodzaj energii ze wszystkich, jakie człowiek jest w stanie wytworzyć. [..] to uczucie pochłania ze szczętem. To najgorsza wymówka, jaką dysponują ludzie, by popełniać najstraszniejsze czyny. Jest całkowitym przeciwieństwem...

Emerald | 2015-10-04
Na półkach: Biblioteka, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 października 2015

To jest książka utrzymana w klimacie "Katedry w Barcelonie" Falconesa? Autor tego stwierdzenia na okładce i ja musieliśmy chyba czytać dwie różne książki. Miały być tajemnice i magiczna sceneria, a okazało się, że to po prostu kryminał osadzony w XVIII - wiecznym Madrycie. Na pewno nie wciąga od pierwszych stron, ale co prawda mamy tutaj tragiczną miłość i zemstę. Po tytule i opisie oczekiwałam czegoś zupełnie innego.

Inger | 2012-08-03
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Właściwie ciężko powiedzieć, o czym to... Pomysł na opowieść wydawał się ciekawy, ale kiepsko z realizacją. Wątki się rozjeżdżały, postaci takie sobie... i - jak dla mnie - za dużo rytualnych mordów...

Megee | 2013-02-26
Przeczytana: 24 lutego 2013

Po opisie książki spodziewałam się czegoś nieco innego, historii równie wciągającej co powieści Falconesa. W przypadku tej książki, to w połowie zaczęła mnie bardziej interesować, czyli od momentu rytualnych morderstw wykonywanych przez masonów i całej towarzyszącej temu symboliki. Książki być może od początku nie czyta się jednym tchem, jednak poleciłabym do przeczytania.

siepogubilam | 2012-09-16

Jak dla mnie książka bardzo dobra. Szybko się ją czyta, polecam.

FancyNick | 2016-11-13

Jednaz nielicznych książek po której miałam uczucie ulgi,że skończyłam.takiej mieszanki dawno nie widziałam, czego tu nie ma...SS masowe i szatan i święta inkwizycja i morderstwo i miłości i heroiczny sędzia... No niestety trochę za dużo,trochę nieskladnie i chaotycznie. Spore rozczarowanie